Fiio X5II İncelemesi & X5 vs X3II

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda UmutecH tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Fiio X5II

Herkese merhabalar,
    Fiio'nun müzikçalar sınıfında yeni amiral gemisi olan X5ii'yi masaya yatırıp inciğini cıncığını çıkarmayacağız. Bunun nedeni de elimdeki ürün demo ürün ve yazılım sürümü 00,5, yani o bile beta aşamasında. Haliyle de X5ii'yi yorumlamak için erken ancak çok ciddi değişiklikler olmayacağına inandığım SES başlığınının altını doldurmaya çalışacağım. Zaten herkes için önemli olan ses başlığıdır sanırım. Aklımdayken küçük bir bilgi de ekleyeyim, ilk seri X5'in de demo sürümünü ben incelemiştim ve o üründe yazılım güncellemelerinden sonra bas miktarında azalma olmuştu.

GENEL BAKIŞ:

X5 > X5II > X3II

Yukarıda da belirttiğim gibi bu bölümleri çok hızlı geçiyorum. Seri üretimde değişmeyeceğinden emin olduğum yerlerin başında ürünün boyutları ve ekran gelmekte, oraları vurgularsam;
    Fiio’nun yeni nesil müzik oynatıcıları kasa ve yapı kalitesi olarak hemen hemen aynılar denebilir. Diğer ürünlere oranla X5ii'nin ekranı daha yüksek çözünürlüklü ve çok daha doğru renk üretimine sahip. X5ii’de renkler bir tık fazla sıcakken X3ii ve X5'’de de fazla soğuk nedense. X5 ise hem düşük çözünürlüklü hem de soluk renk üretimine sahip. Kasaların boyutları fotoğraflardan rahatlıkla görülebilmekte olduğundan hiç o konulara girmiyorum. Ürün demo ama eksikleri ne derseniz de tekerleğin performansı ve tuşlar derim. Tuşlar özellikle de güç tuşu neredeyse kasaya sıfır. Tuşların geri tepme direnci neredeyse yok ve tekerlek performansı X5'in neredeyse aynısı. X3ii'de ki hissiyattan çok uzakta açıkçası. Ancak Fiio'nun bu eksikleri seri üretimde düzelteceğinden en azından X3ii performansına ulaşılacağından eminim diyebilirim. Cihazda derin uyku modu olduğundan daha da önem arz eden led ışık ise ön-alt yüzden güç tuşunun içine alınmış. Bu da oldukça da güzel olmuş bence.

Yazılım beta olduğu halde oldukça sorunsuz, X3II'nin yazılımı ile aşırı derece benzerlik gösterse de özellikle görsellik olarak çok beğendimi belirteyim. Önceki nesile göre oldukça ilerleme kaydedilmiş görsellik konusunda. Parça geçişleri oldukça hızlı bekleme, takılma veya çat-pat sesler çıkarmıyor. Albüm resminin 2sn geç gelme durumu bu üründe de mevcut.

SES:

Sizde takdir edersiniz ki serinin en üst seviyeye konumlandırılan cihazını anlatmak zor bir iş. Herşeyi daha iyi, bütçeniz uygunsa bunu alın deyip çıkmak varken ne yazabilirim bende merak ediyorum. Ayrıca X5ii'nin sıra dışı olmayan ses karakteri ile bası şöyle tizi böyle diye anlatmanın okuyucu tarafında pek karşılığı olmadığını düşünmekteyim, bu yüzden elimde bulunan diğer Fiio ürünleri ile karşılaştırmak çok daha açıklayıcı bir incelemeye ulaştıracaktır bizi.

X5II & X3II

Alt Frekanslar:
    X3ii’de bas diye adlandırılan alt frekanslar az da olsa daha açık karakterde ve daha cansızlar. X5ii’ye geçince yakına gelen alt frekanslar daha doygun ve daha gövdeliler. Bu yüzden X5ii’nin basları daha fazla denebilir. Alt-derin bas üretimi konusunda neredeyse fark yok diyebilirim. İki üründe sub basları fazla uzatıp karışıklığa yol açmıyorlar. X5’in baslarındaki az da olsa hafif sertlik kontrol edilebilirliği ve kontrolü arttırmakta. X5ii üstlere doğru belirginliğini ve baskınlığını arttırmakta, çözünürlük olarak da daha iyi bir noktada. Ancak iki üründe de üstlere doğru stres artmakta yani ferah-geniş bir mid bas sunumundan bahsedemem.

Orta Frekanslar:
    Mid diye adlandırdığımız orta frekanslar X3ii karşısında daha büyük alanı kaplamakta. X5ii’nin enstrümanları daha gövdeli ve az da olsa koyu tonlamaya sahip. X5ii çözünürlükten aldığı destekle daha zengin çalıyor dedirtti bana. Örneğin piyano X5ii’de daha sıcak tonlamayla daha doğru çalıyor diyebilirim. Enstrümanlar X3ii’de biraz daha uzakta kaldığından X5ii’ detayı daha rahat sunmakta. Yine hatırlatmak isterim, aradaki farkların oldukça az olduğu unutulmamalı.

Vokallere baktığımızda yine pek fark olmasa da daha yakın, yakın olmasından dolayı da daha detaylı olduklarını söyleyebilirim. Tonlama da yine genel karakter gibi daha sıcak gibi ama kulaklığınız bir cihazda üst mid’leri parlatıyorsa diğerinde de parlatmakta.

Üst Frekanslar:
    Tiz diye adlandırılan üst frekanslarda X5ii’nin daha fazla alanı kaplamasının yanı sıra yine yakın kalan üst frekanslar az da olsa daha detaylı. X3ii’nin üstleri biraz koyu, perdeli kalmakta ya da diğer taraftan bakarsak X5ii’nin tizleri diğer enstrümanlardan daha iyi ayrılıp, daha temiz ve daha parlak çalmakta. Bu noktada ayrımın daha iyi olması yine tizi fazla hissettirse de daha bol tize sahip diyemem X5ii için.

Diğer;
    X3ii genel sunumda biraz cansız X5ii'de normal olarak daha gövdeli. Sahne X5ii’de daha yakına kurulurken genişlik olarak da daha geniş alandan seslenmekte. Sahne derinlemesine bakıldığında iki cihazda oldukça iyi iş çıkarsada birebir karşılaştırmada daha geniş ve derin sahne X5ii’yi daha üste taşımakta. X5ii’de enstrüman ayrımı, çözünürlük, konumlandırma daha iyi normal olarak. Halef selefleri de çarpıştırarak daha açıklayıcı olmaya çalışayım..

X5II & X5

Bu iki cihaz o kadar çok birbirine benziyor ki farkları yazıya dökebilmek için ciddi oranda efor sarfettim. Aşağıdaki yorumlarımı lütfen farkların oldukça minimal oranda kaldığını bilerek okuyunuz. Her cümlenin içine fark çok az vb. ifadeler kullanamak istemiyorum normal olarak. X5II'yi serinin yeni ürünü haliyle de yükseltme olarak adlandırılmakta ancak bunun ses tarafına yansıması ne oranda hep beraber bakalım. Ses haricindeki hiçbir noktada X5, X5ii'nin eline su bile dökemez onu baştan söylüyorum.

Alt Frekanslar;
    Derin/Sub baslardan başlarsak yazıya dökecek oranda bir fark sezmedimi net olarak belirteyim. Uzama rol-off'a uğrama veya tonlama açısından hemen hemen aynılar. Giriş seviyesi Sony'ler gibi fazla uzama veya Apple cihazları gibi roll-off'a girmiyorlar. Daha üst frekanslara bakınca X5ii' de ki sıkılık ve tondaki metalik renk detayı ve kontrolü arttırırken x5'in alt frekanslarının daha dokulu olduğunu düşünmekteyim.
    X5' özellikle midbas bölgesini geniş alana yayıyor ve bir tık yakın sunuyor. Bu yakınlık bize özellikle kalabalık kayıtlarda sunumu boğma veya kontrol eksikliği yaşatabiliyor. X5ii'de ise midbas bölümü daha stresli yani daha dar alanda kalmakta ancak yine daha kontrollü ve daha kontrol edilebilir bir yapıdalar.

Orta Frekanslar;
    X5ii'nin midleri X5'e göre daha metalik karakterde, bu da daha parlak daha açık midlere sahip olarak yorumlanabilir. Ayrıca genel itibari ile daha şekerli çalan X5'den sonra daha steril, enstrümanlar aralarındaki havanın daha temiz olmasıyla birlikte daha net duyulan enstrümanlardan bahsedebilirim. X5ii robotik çalarak daha kontrollü ve detaylı bir sunum yaparken x5 daha analog ve pürüzlü takılıyorlar. X5'in midleri cümbür cemaat öne doğru yakın iken X5ii bir tık geride/ortada durmakta. ( Burada karşılaştırma yapıldığı unutulmasın lütfen ) Vokaller hemen hemen aynı yakınlıkta ancak enstrümanları X5'e göre daha geriye atan X5ii vokal ayrımını çok iyi yapmakta.
    Üst midlerde de durum pek farklı değil az daha koyu-şekerli çalan x5'in burada bir avantajı var, kayıttaki sbilance'ı X5ii'ye oranla biraz daha az gözümüze sokabilir. Örneğin kemanın parlaması X5ii'de dikkatinizi çekebilirken eğer müziğe odaklanmadıysanız x5'de gözünüzden kaçabilir.

Üst frekanslar;
    Tizlerdeki belirginlik hemen hemen aynı. Çözünürlük olarak da çok bir farkı olmadığını düşünüyorum. X5 daha fazla alana yayılıp daha perdeli ancak daha iyi uzayan tizlere sahip. Bu uzamanın eksisi ise X5ii'nin karşısında daha kontrolsüz olmaları diyebilirim. X5ii daha dar alanda ama daha kontrollü kalmaktayken x5 daha müzikal sunuma sahip bence.

Diğer;
    Güç bakımından da X5ii daha güçlüymüş izlenimi bıraktı bende. Kulak içi performansına baktığımızda aynı ses seviyelerinde aynı ses yüksekliği sunulduğundan herhangi bir kulak içi kullanıcısı için gücün daha doğrusu hangi cihaz olduğunun bir önemi yok. İki cihaz da herhangi bir taşınabilir müzik oynatıcıya göre oldukça güçlüler.
    Güç isteyen bir kulaklığa geldiğimiz zaman ise ibre X5ii’ye dönmekte. Sennheiser Hd600’de X3ii’ ye göre iyi iş çıkarsa da kulaklığı tam anlamıyla süremediği de bir gerçek. Yalnız Fiio’nun müzik çalarlarını göz önüne aldığımızda hd600’ün desteğiyle bende bıraktığı izlenim şu; Evet en güçlü DAP X5ii. X5ii'nin bir artısı da x5'e oranla daha kontrollü çalmasıdır ki bu yüksek ses seviyelerinde belirginliğini arttırmakta.

Bir çok kişi için önemli olan konu da cihazın ürettiği dipses'tir muhtemelen. Bir önceki nesil ilk çıktığında yorumum bu kadar güçlü alet için dipses oranı başarılı demiştim. X5ii'de teknik olarak daha güçlü mü bilmiyorum ( Bu yazıyı hazırladığımda teknik değerler lanse edilmemişti. ) ama dipses/hiss'in yok denecek kadar az olduğunu birçok kulaklıkta düşük kazançta duymanızın imkansız olduğunu net olarak söyleyebilirim. Hassas ama gücü seven bir kulaklığa sahipseniz X5ii öncelikli tercihiniz olmalı Fiio'da.

X5ler sahne olarak uzağa konumlanan bir yapıda değiller ancak X5'in sahnesi daha öne doğru kurulmakta. X5ii X5'e göre çok az daha uzağa konumlansa da genele bakarak yakın sahneye sahip diyebilirim. Genişlik olarak X5'in lehine derinlik olarak benzerler. Daha yakın olan X5 daha derinmiş hissiyatı yaratsa da X5ii' nin konumlandırmasının daha gerçekçi olduğunu düşünmekteyim.
    Tonlama olarak da iki cihazda sıcak taraftayken X5ii digital, eski nesil x5 ise analogvari tonda. Teknik olarak bir çok noktada yeni nesil üstün iken eski nesil ise özellikle şekerli tonlaması ile tercih sebebi olabilir.
    x3ii'nin karşısında ise kasa boyutları haricinde x3ii'yi seçerek tek avantajınız fiyat olacaktır. Çift hafıza kartı girişi bile X5ii'yi seçmek için oldukça anlamlı bir nedenken f/p'ye önem veren biriyseniz tercihinizi X3ii'den yana yapmanızı öneririm.
    Sonuç olarak diğer Fiio müzikçalarları gibi oldukça yüksek f/p'ye sahip bir cihaz çıkmış ortaya. Ürün daha seri üretime geçmeden bu yazıyı hazırlayabilmeme olanak sağlayan Selçuk bey ( fastfalcon ) 'e ve her zamanki gibi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen sevgili admin'imiz Baran ( @baran88 )' a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Son olarak birkaç fotoğrafla pekiştirerek sonlandıralım incelemeyi.

X5II

X5II & X5

X3II & X5II

X3II & X5II & X5

Okuduğunuz için teşekkürler, sevgi ve saygılarımla..

Collapse Signature Expand Signature
    28 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,484
    Faydalı bir inceleme.Fiio x3ii kullanmış biri olarak,x3ii de,diğer fiiolara göre baslar daha açık ama azaltılmış ve az geriye çekilmiş şekilde idi.Demek ki x5ii de fiio tekrar iyi olduğu Bass Alanına geri dönüş yapmış anlaşılan.

3. Tekin G.

Tekin G.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Şiir gibi inceleme olmuş.. vezin, ölçü ; falan; aruz feşmekan..

2 kişi bunu beğendi.
  4. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,959
    Hocam daha yazını okumadım, ama şöyle bir sayfaya baktım,ders niteliğinde emek harcandığı çok belli olan, bir inceleme sadece görsellik için bile teşekkürler..

5. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Çok çok güzel olmuş. Bir kez daha inceleme yazmadığımı anladım. :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Güzel bir inceleme o kesin.
    Ayrıca fotoğraf kaliteside çok güzel

2 kişi bunu beğendi.
  7. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    211
    Elinize sağlık Umut bey.

2 kişi bunu beğendi.
  8. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    @UmutecH İnceleme için harcadınız emek ve vakit için size, Selçuk Bey'e (@fastfalcon) de katkılarından dolayı teşekkür etmek isterim. Keyifle okuduğum bir çalışma olmuş. İncelemenin yanı sıra çekmiş olduğunuz resimler (özellikle arka plan dekorları) de ayrı bir hava katıyor.

1. jenerasyon X5 ile ilgili yazdıklarınız yine cuk oturmuş :) O resimleri görünce, içimden yine "keşke o cihazı saklasaydım" dedim.

İlk ciddi DAP'ım olması ve bana hissettirdiği o ilk "WoW" etkisi sebebiyle, benim için ayrı bir yeri var.

Karanlık ve tatlı sunumu (şekerli ile bunu kast etmiştiniz sanırım :) ) ve şarkıları dinlerken hissettiğim enerjisi ve gücü hala aklımda.

2 kişi bunu beğendi.
  9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Herkese ayrı ayrı teşekkürler arkadaşlar. Bu inceleme gerçekten yormuştu beni.

6 kişi bunu beğendi.
  10. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,596
    Elinize sağlık Umut bey

2 kişi bunu beğendi.
  11. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,733
    Çok başarılı bir inceleme olmuş. Şahsen elimdeki x5'in değerini bir kez daha anlamış oldum :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    211
    Merhaba arkadaşlar; x5 ii için ilk firmware çıkmıştır.

http://www.fiio.net/en/story/292

A refreshing update in the hot summer--First firmware update for the X5 2nd gen--FW1.1
    The following changes and improvements were made to X5 2nd gen FW1.1 compared to 1.0:
    1. Optimized system stability.
    2. Fixed some issues that could lead to system hangups.
    3. Fixed various UI display glitches.
    4. Fixed issue where the player may not be able to enter standby after the micro SD card is ejected while the player is on.
    5. Improved reliability of media library updates.
    6. Various other bug fixes.

Note: After downloading the update, please unpack (unZIP) the package and read the update instructions contained within.

3 kişi bunu beğendi.
  13. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Daha ismini yeni duyduğumuz cihazları vaktinizi ayırıp, böyle tarafsız ve detaylı bir şekilde anlattığınız için teşekkür ediyorum.

Aynı şekilde ürünü getiren, incelenmesine olanak sağlayanlara da.

Hem maddi, hem manevi fedakarlık yaparak, yurt dışı muadilleri gibi de sponsorluk kaygıları gütmeden tarafsızca yapılan işler sayesinde bu hobi ülkede örnek seviyede yaşatılıyor.

Kendi adıma çok mutlu oluyorum da belirtmek istedim. Emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkürler :)

*Hızımı alamamışken fiio'ya da bir teşekkür edeyim hadi :) Giriş seviyesi olarak kabul edilebilecek x3, e9, e7 ürünlerini kullanmış biri olarak; yazılım desteği, malzeme kalitesi ve ürünlerinin arkasında durmaları ile, hem f/p hem kaliteli işler sunuyorlar.

2 kişi bunu beğendi.
  14. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    624
    Başarılı bir inceleme olmuş, ellerine sağlık.

2 kişi bunu beğendi.
  15. emrhyldrm

emrhyldrm
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Bose QC25 ile kullanmak için bu ürünü tavsiye eder misiniz? iBasso DX80'e kıyasla nasıl bir üründür ?

16. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Güzel inceleme için teşekkürler.Bu arada fiio x5 3.cüncü jenarasyonda çıkmış