Fiio X5II Türkiye Turu

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda UmutecH tarafından 10 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Koyduğumuz kurallara önce kendimiz uyalım :)) Ürün sevgili Boğaç'a ulaştırılmak üzere sorunsuz ve eksiksiz olarak kargoya verildi.

Tekrar ediyorum emanet ürün sonuçta. Ürünü kargodan alan herkes ürünü herşeyini kontrol edip buradan belirtsin ilerde başımız ağrımasın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    6 kişi bunu beğendi.
  2. postgres

postgres
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    123
    Yazmadan duramadım,

Şu etkinlikleri gördüğüm zaman o kadar çok seviniyorum ki tarif edemem,

Çevremdeki insanlara ve iş arkadaşlarıma bu organizasyonları anlattığımda kimse inanmıyor, hepsine tek tek açıp konuları göstermek zorunda kalıyorum, gerçekten çok değerli insanlar toplanmış bu forumda tek tek isim veremeyeceğim ama bu foruma değer katan insanlar hepiniz iyiki varsınız :hug

10 kişi bunu beğendi.
  3. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,783
    tur daha uzatılamaycak anladığım kadarıyla.
    cihaz ankaraya gelince bi ufak toplansak da bişiyler içsek. @Priest & @MTRMSK
    @Mustafa ALKAN da X5 v1 getirir. bende de x3ii var, fotoğraf makinamı da alır gelirim...

7 kişi bunu beğendi.
  4. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    302
    Bence iyi olur

5. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,798
    Bana uyar gelirim bende.

6. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Ankara için pazar akşam saatlerde olursa buluşma , bende elimdeki cihazlarla katılabilirim , iyi akşamlar.

7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Bana göre de uygun olur. Yalnız o dönemin sınava denk gelme ihtimali var, gün belirlemede biraz esneklik gerekebilir.
    Bir de @KaraSinek re0 getirirsen çok güzel olur abi, bayadır dinlemedim onu.

8. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,798
    Ahanda korsan buluşma. Beni tura katmazsanız bile ben o cihazı denerim :)

9. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Geç yazabildim kusura bakmayın. @UmutecH ve @fastfalcon a çok teşekkürler. Ürünü perşembe günü aldım, birazdan Ateş Abi'ye @MikePortnoy yönlendiriyorum. Görüşlerimi ilk fırsatta yazağım.

Teşekkürler.

5 kişi bunu beğendi.
  10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Ürünü teslim aldım bugün itibari ile. Umuyorum ki kısa zamanda görüşlerimi paylaşırım. :)

5 kişi bunu beğendi.
  11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Reshelle gönderdiğim kulaklık iş günü hariç 3 günde Hong Kong'dan geldiği için aklımdakini belirtememiştim. Elimde dinleyecek kulaklık olduğundan Oppo PM-3'ü tura dahil edebilirim, tura dahil olan arkadaşlar birazcık şişecek kargo ücretini sorun etmezlerse.

Tamam derseniz yarın Ateş abiye yola çıkartırım, sorun olmazsa Ateş abide Fiio birgün gün atarsa.

@MikePortnoy @UmutecH

#51 Solanahtarı, 22 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  12. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Turu bilmem ben PM3 isterem! :p

2 kişi bunu beğendi.
  13. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    3 gunde geldi diye sevindik, sag taraf olu kulakligin :)

@dulty gondereyim abi, ne demek. Sirada bi kac kisi var.

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Benlik birşey yok Mustafa. Arkadaşlar isterse katabilirsin kulaklığını. Bu arada desteğin için de teşekkürler. @Solanahtarı

15. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Ne demek abi, ben cikartayim yarin o zaman Ates abiye.

16. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Şmdi bir baktım turdaki son kişi benim, o kulaklık bana geldikten sonra çıkışı olmaz Mustafa.

Şaka bir yana, zaten 3 günlük süre var hangisini dinleyecez hangisine yazı yazacaz. Denkleme bir seferde iki bilinmeyen sokmak sıkıntı yaratır. Açgözlülüğün alemi yok.

17. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Mantikli, o zaman ben burdan isteyen arkadaslara daha sonra olmak kaydiyla cikartayim. Simdi gelen kulaklikta sorun cikinca baska kulakligimda olmadigindan. Bu arada sorun kargodan da kaynaklanmis olabilir, Tatco'nun gunahini almayayim, aleti cikartmadan once buyuk bir ihtimal test etmistir.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Merhaba arkadaşlar,

Tur kapsamındaki X5ii henüz demo olduğu için fiziksel özellikleri ile ilgili yazmaktan özellikle imtina ettim. Ama yapısı genel olarak kaliteli gözüküyor diyerek ses kısmı ile ilgili görüşlerimi paylaşayım.

Alt Frekanslar:

Genel spectrumda eğilim alt frekanslara yönelik değil, yani bir bas kafa kaynağı değil. Bununla beraber sub baslar, orta genişlikte bir çemberden yeteri kadar vurgu vererek, sertlikten uzak ancak ‘’sıkı’’ olmaktan ziyade yayvan olmayan bir şekilde sunuluyorlar. Vuruşlar dağılmamakla beraber, dinamizmi ve tınıları tam olarak yansıttıkları da söylenemez. Derinlere inme meselesinde üst seviyeler kadar başarılı olmasa da, fiyatına göre iyi iş yaptığını düşünebiliriz. Sublar genel olarak 2-3 kademe sığ vuruyor, bu da sahne derinliğindeki başarımı düşürüyor. Ancak hız konusunda iyi iş çıkardığını ekleyebiliriz.

Midbas bölümü miktar olarak çok fazla değil, kendilerini yeteri kadar belli ediyorlar. Sahneyi sıkıştırma gibi bir sorunu yok. Kendisini belli ediş açısından midbaslar, sublara göre bir miktar daha gerideler. Çok detaylı sayılmasa da midbasların çözünürlüğü ise sublara göre daha iyi seviyelerde.

Mid Frekanslar:

Midleri notaları genelde kalınca ve sunumu hafif sıcağımsı. Genel olarak nota prodüksiyonu kalınca olsa da, bazen ince sesleri özellikle de üst midlerin iyice inceldiği yerleri olması gerektiği gibi yansıtamıyor ve enstrümanların çözünürlüğü düşebiliyor; üst midler sibilans yaratmasa da, tonalite olarak enstrümanların bazen içini boşaltıyor. ; fakat yine de cılız olduğu söylenemez. Buna karşın orta ve alt midlerin tını ve nota üretimi fiyatına göre iyi sayılabilecek seviyelerde.

Midlerin yapısı genel olarak rahatsız etmeden kendisini dinleten bir yapıda. Konumlandırması yine fiyatına göre iyi sayılsa da, zaman zaman özellikle üst midler sahne üzerindeki konumda, daha yakın bir hal alıyor ve arka tarafın detaylarını yutuyor.

Vokaller ise X5ii’in midlerinin en iyi olduğu kısım fikrimce. Duyguları nispeten yerinde, çözürlüğü nispeten daha yüksek, ağır-gövdeli ve sibilanssız bir sunum var.

Midlerin genel olarak transparanlığı fiyatına göre iyi bir yerde olsa da, kendisinin rakibi olabilecek QA360 gerisinde kaldığı bir gerçek. Detaylarda ise bazı geri plandaki nüansları duymak için daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Üst Frekanslar:

Bu band belki de X5ii’te en iyi bulduğum kısım. Kulak tırmalamaktan uzak, parlak ya da çekinik olmayan, yeterli derece hızı bulunan, doğal bir sunum şekli var. Çözünürlüğü de fiyatına göre iyi seviyelerde. Bazılarını kaçırarak çok detaylı bir sunum sayılmasa da gövdesi ve nota reprodüksiyonu yerli yerinde. Canlılığının azlığı/çokluğu bir tercih meselesi olurken, yormadan dinleten ve yumuşak bir dokunuşu var.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Cihazın sahnesi geniş sayılsa da, derinlikle ilgili biraz problem yaşattığını düşünüyorum. Yeteri kadar katmanlaştırma yeteneği olduğunu söylemek pek mümkün değil. Aynı şekilde subbasların yeteri kadar derine vuramaması da bu durumu destekliyor. Yine de, çok az sürelerle dinlediğim küçük kardeşi X3ii’den iyi olduğu bir kesin.

Arka plan karanlığı ve enstrüman ayrımı yine fiyatına göre iyiyken, bazen midlerin konumu yüzünden sunum sıkışıyor. Tabii bu sıkışıklık, katmanlaştırmanın fazla olmamasından ötürü, aynı zamanda enstrüman ayrımında bir düşüş yaşatıyor ve enstrümanların yoğunlaştığı yerde bir karışma olduğunu belirmek gerekiyor.

Son Söz:

Kısaca, eğer elinizde DX90 ya da X5 ile versiyon varsa, bazı ayrıntılar dışında sadece ses olayı ile alakalı olarak X5ii almak için iyi bir sebebimiz olması gerektiği kanaatindeyim. Ancak X3ii sahipleri bu cihazı almayı düşünebilirler, nitekim ondan daha iyi bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Fiyatı da bu yönde zira..

Sonraki üyemize verilmek üzere cihazı hazırlayacağım.

Sevgiler

10 kişi bunu beğendi.
  19. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Sevemedin abi şu Fiio'ları ;)
    Şaka bir yana, güç nasıl?

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Vallahi ne duyduysam onu yazıyorum :)

Şöyle diyeyim, zor sürülen SA43 için ucu ucuna yetiyor. Güç istemeyenler için ise sorun yok. 901 gibi güç yok tabii.