Fiio X5II Türkiye Turu

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda UmutecH tarafından 10 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    AK380 turu mu ! yok artık :eek:

2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Sende haklısın. Lotoo'yu bırak ak120'yi bile daha çok beğeniyordum ben biliyorsun. Hatta yeni diye bana öyle geliyor olabilir ama zx2 bile daha iyi çalıyor 240'dan. Kısaca takılıyorum doğrusunu yaptın sen.

Collapse Signature Expand Signature
  3. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    @UmutecH

Hocam ben sıkı ak fanatiğiyim belki o 5 kişinin arasına sıkışırız.Forumun ağır abileri çok fazla ekipman dinlemiştir kesmez onları bence...:gulme

Şaka bir yana forumdaki yorumlarını çok merak ediyorum.Ak240'ı çok fazla başarılı bulmayanlar var malum.Tera,901,latoo severler var sizde dahil...:evl

4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Arkadaşlar ortada birşey yokken ak380 konusunu kapatalım lütfen. Yapılsa bile şu ana kadar yapılmış turlar gibi olmayacak zaten.

5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Biliyorum abi.Teşekkür ederim.Evet,yeni olduğu için öyle geliyordur bence abi.RWAK'ı geçtim,stok 240'tan bile iyi olacağını pek düşünmüyorum ben şahsen.Ama zevkler ve renkler..

Kısmet olursa dinlemek isterim 380'i,ama olmasada problem yok.Maksat muhabbet.:)

6. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Tur konusunda benim önceliğim her zaman foruma katkıdır. Tavsiye başlıklarına yazmayan, aldığı ürünlerin yorumlarını - incelemelerini yapmayan biri ne bekler ki zaten.

Dünya, düşünerek olmuyor bu işler dediğin gibi zevkler-renkler. Şu aralar midleri parlatanlara karşı düşmanım :))

X5'e dönelim artık :)

7. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Tamamdır abi.Sen iyice bir dinle,bakalım yorumların ne yönde olacak.:)

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
  9. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    X5ii izlenimlerimi inşallah bu akşam yada cuma akşamı yazacağım.

Ancak bu wheel beni delirtecek. ürün son satış ürünü olmayabliir o yüzden incelemede bunlardan bahsetmeyeceğim. Ama kısaca bassları çok çok derin olmasa da ben X3ii'den daha iyi(kaliteli, çözünürlüklü) duydum.

Midleri de X3ii'ye göre daha belirgin, sanırım biraz da yakın.

Tizlerini sevdim, sönük değiller ama çözünürlüğü çok daha iyi. Sahnesi geniş değil, dar da değil ortalama. Enstrüman ayrımı ise X3ii'de beğenmiştim bunda daha da iyi geldi.

Çok fazla kusur bulamadım detaylı dinlememi bu akşam yapacağım.

Elimdeki ekipmanlar: Philips SBC HP800, Vsonic GR07BE

5 kişi bunu beğendi.
  10. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Yok abi ZX2'yi demiştim.Bakalım yorumların ne yönde olacak uzun sürede dinleyince diye.İnceleme başlığına yazarsın sende fikirlerini.:)

11. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Yazarım herhalde de dap'ları çok takmıyorum hepsi pahalı benim gözümde :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  12. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    @Tuncay_D arkadaşımıza ulaştırılmak üzere kargoya verilmiştir :)

3 kişi bunu beğendi.
  13. kayisikent

kayisikent
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    77
    yine kaçtı deneme fırsatı :) Alamayacağım şeyi denemek ister miydim bilemedim :)

14. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Cihazı biraz önce teslim aldım, işyerindeyim ve dinlemeye başladım :)

5 kişi bunu beğendi.
  15. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Haziran 2015, İlk mesaj zamanı 28 Haziran 2015 ---
    Test için gönderilen cihaz her ne kadar demo olsada Ses hariç diğer unsurlar hakkında kısaca bir şeyler yazayım.

Tekerlek ( scroll wheel ) şu an için tam bi facia, kullanıcıdan bağımsız hareket ediyor.
    Orta tuş, sanırım tekerlek ile bir bağlantısı var, seçim yapmak için bastığımda sanki tekerleğe dokunmuşum gibi tepki veriyor, bazen parçayı durdurmakta epey zorlandım.

Ön panelde ki 4 buton, işlevlerini yerine getirmede bir sıkıntı yok, tuşlar çıkıntılı değil, hatta zeminden biraz daha içerde, kılıfsız kullanmak pek pratik değil, sticker ile de kullanılamaz gibi geliyor, kılıf ile bir sorun yok.

Güç butonu, aktif olması için fazla içeri bastırmak gerekiyor, buda önde ki tuşların aksine kılıfsız bi nebze idare eder fakat kılıf ile hiç pratik değil.

Bir diğer mevzu da ekran kapalı iken tuş kullanımı, önde ki tuşları aktif hale getirmedim, sadece yandaki tuşlar ile kullandım, bir sonra ki şarkıya geçmek için ses kısma tuşuna uzun basmak gerekiyor, halbuki kısma değil de arttırma tuşu ile sonra ki parçaya geçmeli diye düşünüyorum, şimdilik bu kadar :)

5 kişi bunu beğendi.
  16. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    217
    Merhaba arkadaşlar,

Tekerlek konusu sadece sample olan, yani turda olan ürün için bu şekilde. Final versiyonunda böyle bir durum yok.

Saygılar & Sevgiler.

8 kişi bunu beğendi.
  17. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    FiiO X5II yi öğleden sonra sevgili @leylines e gönderdim, umarım sorunsuz bir şekilde ulaşır :)

X5II hakkında da bir şeyler yazayım

İzlenimlerim FiiO X3II ile karşılaştırarak yapılmıştır, kulaklık olarak ATH CKR9 kullandım ( başka yok zaten :) ) dolayısıyla farklı dap veya kulaklar ile farklı sonuçlar çıkacaktır.

A-B testinin sağlıklı olmadığını düşünenlerdenim, X3II ile X5II arasında ki farkları daha iyi anlayabilmek için, cihaz elime ulaşmadan önceki 2 gün boyunca sadece seçtiğim 8 parçayı dinledim ( 8 burada değersiz bir eleman, takılmayın ), zaten severek dinlediğim bu parçalar beynime iyice kazındı, ve böylece daha sağlıklı bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum.

X5 i dinlemeye başladığımda ilk fark ettiğim sesin daha rafine, temiz ve sıcak oluşu oldu, müzik X5 te X3 e nazaran daha akıcı haldeydi, aynı hızda mıcırlı yol ile asfalt yol arasındaki fark gibi tarif edebilirim, tabii o kadar bariz değil o ayrı konu ?

Aradan zaman geçince bu farkın sebepleri de şekillenmeye başladı, X5 ten sonra X3 sert, metalik ve pürüzlü geliyor, aslında ikiside hafif koyu ve sıcak çalan daplar olsada, X5 in tüm frekansları X3 e göre bir alt prrdeden vermesi, yani bir tık daha kalın tondan vermesi onu daha koyu ve sıcak olarak tanımlamaya sebep oluyor, yine tüm frekanslarda X5 daha detaylı veriyor sesi.
    Kısaca, genel sunumda X5 X3 e göre biraz daha koyu, daha temiz ve doğal çalıyor.

Alt frekanslarda X5 ile X3 ün şiddet olarak bir farkını duymadım, ikisi de aynı güçte bass lara sahip olsada X3 bunu sert ve metalik bir tonda verirken, X5 biraz daha yumuşak ve doğal veriyor bassları, ama derin bass lara geldiğimizde iş değişiyor, X3 ün zayıf noktası olan alt bass lar X5 te kendini oldukça hissettiriyor ve kontrol konusunda da X5 daha iyi.

Orta frekanslarda da X5 in altta kaldığı her hangi bir durum yok, X3 ten sonra daha stressiz ve akıcı bir ses veriyor.

Üst frekanslarda X5 daha belirgin ve X3 kadar metalik değil, zilleri takip edebilmek daha kolay.

Sahne konusunda da X5 enlemesine az bir fark ile daha geniş, derinlemesine fark hissetmedim, fakat enstrümanları konumlandırma konusunda daha başarılı olduğu için derinliği daha iyi hissettiriyor, vokal ve enstrumanlar arasında ki boşluklar daha bariz, X5 ten sonra X3 te enstrumanlar bir birine daha yakın, hatta bazen yapışık hissediliyor.

Yukarıda yazdığım farkların çoğu tek tek ele alındığında minimal olsada, toplamda daha keyifli, müziği daha iyi hissettiren bir sunum çıkıyor ortaya.

Yukarıda yazdıklarım malumun olanı oldu.

Böyle bir organizasyonu gerçekleştiren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

11 kişi bunu beğendi.
  18. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Cihazı biraz önce kargodan teslim aldım.

6 kişi bunu beğendi.
  19. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    86
    Acil ihtiyaç dolayısıyla kulaklığımı satışa çıkardım, o yüzden beni tur listesinden silerseniz çok sevinirim. Son anda ortaya çıktı bu ihtiyaç meselesi, o yüzden kusura bakmayın. Umarım turu aksatmaz. Tekrardan bu imkan için çok teşekkürler.

20. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,798
    Ben dahil olabilirim