Fiio X5iii Android Dap İzlenimlerim

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 1 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    5477 eklentisini görüntüle

Fiio X5iii'yi dinlemem için gönderen sevgili @darkainu Murat'a çok teşekkür ediyorum.

X5iii Kutu İçeriği Ve Genel Malzeme Kalitesi

Fiio x5ii'nin kutusundan coax kablo, 2 adet kılıf(biri silikon diğeri deri),usb şarj aleti ve kitapçıklar çıkıyor.
    5469 eklentisini görüntüle

Kutu içeriği yeterli ve gayet iyi bence. X5ii'nin yanında iki adet kılıf vermeleri de bence çok hoş olmuş.
    5468 eklentisini görüntüle

Fiio x5iii ortalama 10-12 saat arasindaki pil-sarj süresi ile de bir günü çıkaracak kapasitede. Pil ömrü olarak begendim. Bu konuda yari yolda birakmadi beni.

X5iii aluminyumdan imal edilmiş ve ele tam oturuyor. Arka yuzeyi cam ve goruntusu gayet estetik.

Sol yanda şarkı durdurma pause tusları ile sarkı değiştirme-sarma tuşları var. Yine analog ses potuna da sag tarafta yer verilmis. Gayet sıkı bir pot, kolay bozulacağını sanmam.
    5475 eklentisini görüntüle
    Sol yanda kırmızı renk açma kapama düğmesi ve altında da 2 adet microsd kart yuvası var. Bu yuvalar akıllı telefonların sim kart yeri gibi iğne sokularak, micro sdler takılıyor. İçine toz girmemesi için düşünülmüş güzel bir ayrıntı.
    5472 eklentisini görüntüle 5474 eklentisini görüntüle

Alt kısımda ise micro usb şarj yeri, coax line out giriş-çıkışı, 3,5mm kulaklık çıkışi ile 2,5mm balanced-dengeli kulaklık çıkışı var.
    5471 eklentisini görüntüle

X5ii'yi kullanirken arada pause ile açma kapama tuşlarını karıştırdığım oldu. Ya da cebe sokarken aniden pause tuşu devreye girebiliyor. Tam ortaya alsalardı daha iyi olabilirdi kanımca.

X5iii'de Samsung S3 çipini kullanmışlar. X5iii bir dapa göre yeterli bir çözünürlüğe sahip. X7 ile yanyana Sertac"la yaptığımız hız testlerinde birçok konuda bababaş bir durum çıktı. Ben yazılımını ve hızını beğendim x5iii'nin. Akıllı telefonlar kadar füze hızında değil ama varolan hız böylesi bir dap için yeterli. Yine hiç takılma olmadığını da söyleyemeyiz, arada takıldığı oluyor tabii, ama insanı isyan ettirecek bir düzeyde degil.

X5iii'nin sade ve stok bir arayuzu var. Gereksiz uygulama yuklememeleri iyi olmus. Android 5.1.1 ile geliyor X5iii. Sonraki android surumlerine guncellenir mi, beklemek lazim.
    [​IMG][​IMG]
    Wifi baglanabilirligine gelirsek modem yakindaysa sorun yok ama modemden uzaklastikca baglanma hizi dusebiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

. Ekran boyutu: 3.97 inç

.Renk sayısı: 16.7 milyon renk

• Ekran türü: IPS TFT

• Çözünürlük: 480 × 800

• Piksel yoğunluğu: 233 ppi

• Dokunmatik ekran: Evet

• WIFI: 2.4GHz IEEE802.11 b / g / n standartları desteklenir

• Bluetooth: Bluetooth V4.0, aptX desteklenir

• USB: Mikro USB2.0

• RAM: 1GB

• Toplam ROM: 32GB

• Depolama genişletme türü: Micro SD

• Kullanıcıya ayrilan hafiza: Yaklaşık 26GB

• Maksimum depolama alanı genişletme: 512GB (2 x 256GB )

• Ses kontrolü: 120 adım +/- düğmesi kontrolü (analog volum potu aracılığıyla)

• Önerilen kulaklık empedansı: 16 ~ 150 Ω

• Ekolayzır: 10 bant EQ (± 6dB), 9 önayar + özel önayar, freestyle EQ eğrisi çizimi (ileride eklenecek), ViPER4 ekolayzer (gelecekte eklenecek)

• Denge kontrolü: 10 dB

• Kazanç kontrolü: Düşük / Yüksek

• USB DAC: 192kHz / 24 bit'e kadar desteklenir

• Çıkış gücü 1: ≥480 mW (16Ω / THD + N <% 1)

• Çıkış empedansı: <1Ω (yüklü 32Ω)

• Çıkış gücü 2: ≥250 mW (32Ω / THD + N <% 1)

• Kanal ayırma:> 73 dB (1 kHz)

• Çıkış gücü 3: ≥28 mW (300Ω / THD + N <% 1)

• THD + N: <0.003 (1 kHz)

• Frekans tepkisi: 5 Hz ~ 55 kHz (-3dB)

• En yüksek çıkış voltajı:> 8 Vp-p

• SNR: ≥115 dB (A ağırlıklı)

• Maks. Çıkış akımı: 250mA (Referans için)

Kayıpsız:

• DSD: DSD64 / 128 (.iso, .dsf .dff)

• DXD: 352.8K

• APE FAST / High / Normal: 384kHz / 24bit (MAX)

• APE Extra High: 192kHz / 24bit (MAX)

• APE Insane: 48kHz / 24bit (MAX)

• Apple Kayıpsız: 384kHz / 24bit (MAX)

• AIFF: 384kHz / 24bit (MAX)

• FLAC: 384kHz / 24bit (MAX)

• WAV: 384kHz / 64bit (MAX)

• WMA LOSSLESS: 96kHz / 24bit (MAX)

Kayipli sıkıştırma formatlari:

• MP3

• AAC

• WMA

• OGG

• Boyutlar: 114,2 mm x 66,2 mm x 14,8 mm

• Ağırlık: 186g

SES KALİTESİ
    5473 eklentisini görüntüle
    Fiio X5iii, dx80e göre ılık ve hafif sıcak, x7'ye göre sıcak ve gövdeli çalan, sahneyi az uzağa kuran orta seviyede konumlu bir müzikçalar/dap.

Fiio X5iii, gövdeli, sicak, muzikal ve guclu basslara sahip. Uzama ve derinlik olarak tatmin edici seviyelerde. Sıkılık ve hız olarak ortalama bir duzeyde diyebiliriz. Cok sıkı ve cok hizli basslara sahip degil x5iii ama metal kayitlarinin altindan da rahat kalkabiliyor. Basslarin genis acidan vurmasinin avantajini iyi kullaniyor x5iii

Yine bassa önem veren basshead duzeyindeki kullanicilar da x5iii'de bass olarak aradiklarini bulacaklardir.
    Basslarin midleri gölgelememesi artisiyken; bassin cok yogun oldugu kayitlarda, basslarin bazen camurlasma ve kontrolden cikmasi da eksilerinden. Bu bolgede Fiio, cidden iyi is cikarmis. X5iii; gerek bass gerekse de mid olarak fiyatinin ustunde bir detay ve cozunurlukle calsa da, Fiio'nun tiz bolgesinde yaptigi kesinti ve duzenlemelerden dolayi, bu iki frekans da fiyat seviyesinin ortalamasina tekrar dönmüs oluyor.

X5iii az geride bir mid sunumuna sahip.

X5iii hafif sicak ve az da karanlik bir mid sunumuna sahip. Kadin ve erkek vokallerde sibilansa dusmemesi artilarindan.
    Sunu da belirtmeliyim ki, x5iii Fiio'nun dijital ve metalik calmayan tek dapi su anda. Akm cipinin de etkisiyle belli bir dogallik korunabilmis. Vokali önde sevenler icin bu durum bir dezvantaj olsa da , midleri önde veren bir kulaklikla x5iii'nin keyif veren vokallerinden memnun kalabileceklerini de tahmin ediyorum.

Mid bolgesindeki enstruman sesleri cok ince ya da kalin degil, dogal enstrumanlara yakin bir muzikal sunumla geliyorlar kulaklara. Sahnenin genis ve derin olmasindan dolayi da, midlerin netligi ve ferahligi da oldukca iyi duzeylerde.
    Dar alanli calan x5 ve x5ii'ye oranla x5iii daha genis alanli caldigindan, enstrumanlari genis bir alana yayip, aralarina bosluk koyabiliyor. Bu acidan mid bolgesi enstruman ayrimi, tatmin edici duzeylerde diyebilirim. Hatirladigim kadari ile x5iii'nin sahnesi, dx80'den daha genis geldi bana.

X5iii üst midleri cok önde vermeyen bir dap oldugu icin, hızlı kayıtlarda sertlikler, parlamalar ve karışıklıklar yaşanmıyor.

X5iii, az geride sicak ve puruzsuz bir tiz sunumuna sahip, Tizlerin sivrilmemesi ve rahatsiz etmemesi guzel yanlarindan. Yormayan bir tiz sunumu mevcut x5iii'de.
    Yine tizlerde son vuruslar baglaminda -3dblik bir uzama eksikligi ile tiz yuvarlamasi gibi negatif durumlar da mevcut. Acikca denilebilir ki, fiio bass ve midlerde gosterdigi comert tavrini; detay ve cozunurluk anlaminda tizlerden esirgemis.
    Tizlerden kirpmaya gitmemis olsaydi, 650-750 usd seviyesine cikabilen rekabetci bir ses kalitesine kavusabilirdi. Su durumu ile fiyatini hakeden ama ses kalitesi olarak fiyatinin cok da ustune cikamayan bir durumu var.
    Kisacasi Fiio, ilk defa tutturdugu bu rafine ve muzikal tonlamayi, tizlerden dolayi; daha rekabetci bir sekle sokamamis. Orta seviyeden ortaust seviyeye göz kirpan bir dap firsati boyle kolay harcanmamaliydi bence.

Yine tekrar belirtmeliyim ki, tizler fiyat seviyesine uygun detay verebilmekteler, kayittaki tiz detaylarini; uzama siddet ve canlilik eksikligiyle de olsa verebiliyorlar ama 2 frekansin ortalama ustu calmasi, tizlerin de bu bass-mid frekanslarindan geride bir sunum ve detayla muzige girmesiyle, kulak otomatik olarak tizlere fokuslaniyor ve detay eksikligini bariz bicimde duyabiliyor.

X7 Am5 modul- X5iii
    5476 eklentisini görüntüle

X7'nin ses karakteri X5iii'ye göre daha nötr. X5iii x7'ye gore muzikal ve sicak calan bir yapida.
    Bass hizi ve sıkılığı olarak X7'yi daha önde buldum. Bass derinligi,uzamasi ve bass govdeliliginde ise x5iii'yi x7'ye oranla daha basarili buldum.

X7, x5iii'ye göre daha önden seslenen bir mid sunumuna sahip. X5iii'nin mid sunumu x7'ye göre daha sicak, muzikal ve daha kalin tondan seslenen bir yapiya sahip.
    Vokal duygusu ve sicakligi olarak x5iii'yi daha basarili bulsam da, midlerin netligi ve detayliligi konusunda x7 daha basarili.
    X7'nin tizleri, x5iii'ye kiyasla daha önden seslenen bir duruma sahip. Tiz uzamasi,siddeti ve detayinda bariz X7 önde, fakat x5iii'de x7'ye göre daha sicak, yormayan ve sivrilmeyen bir tiz sunumuna sahip. Burada kisisel begeniler de devreye giriyor sonucta.
    Yine belirtmeli ki X7'de kusursuz bir tiz sunumuna sahip degil, x7'de de tiz yuvarlamasi ile tizlerin ucunun kesilmesi durumlari mevcut. Fiio, sabreyi dizginlemek icin burada belli kesintiler yapmis.

Okuyan bütün forumdaşlara teşekkür ederim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 1 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Mayıs 2017
    Totem, Sametsamet, mfya ve 49 kişi daha bunu beğendi.
  2. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,288
    Hocam çok güzel yazmışsınız elinize kulağınıza sağlık
    Güç konusunda yorumunuz ne olur?

3. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    İnceleme için teşekkürler.Balanced çıkışından dinleme şansınız oldumu acaba?

4. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    Emeğine sağlık hocam, fiio cidden yazılım konusunda bence çok iyi Spotify tidal gibi programları kasmadan zorlanmadan çalıştırıyor.

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Tesekkurler Nazim hocam.
    X5iii, x7'nin 32ohma 500mw veren am5 modulundeki güc ile hemen hemen ayni diyebilirim. Ses acisindan gayet guclu bir dap olmus X5iii. Elimdeki 300ohmluk hd600'u yuzde 85-90 ses seviyesinde rahatlikla surebildi. X5iii'nin son sesi 120 volum.

Balanceddan dinleme sansim olmadi hocam. Ama 3,5mm cikisa gore farklari olabilir. Denemek lazim.

Tesekkurler Sertac hocam.
    Sonraki guncellemeler ile daha da hizlanir diye tahmin ediyorum X5iii.
    X7'de ilk zamana gore epey guncelleme aldi mesela.

2 kişi bunu beğendi.
  6. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Teşekkürler fikrimce kullandığım için söylüyorum,bana göre x5 iii FP olan bir dap

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Tasarim, yazilim, streaming, kullanim kolayligi acisindan bence de f-p urunu olmus x5iii. Ses olarak ise fiyatini hakeden bir yapida ama o fiyatin cok da ustune cikamadigi icin sesine f-p diyemiyorum tam o yuzden. Diger rakiplerine karsi rekabetci bir sesi yok x5iii'nin. Bu da bence boyle guzel tonlama tutturulmus bir dap icin gercektende uzucu bir durum.

2 kişi bunu beğendi.
  8. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Evet fikrinize saygı duyarım.İem olarak ne kullandınız

9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Tesekkurler hocam. Iem olarak epey iemlerle denedim x5iii'yi; Etymotic er4 XR-Etymotic er4 PT-Lz A4-Audio Technica Cks1100- Music Maker Shockwawe iii-Hifiman Re0.

5 kişi bunu beğendi.
  10. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Maşallah kendileri şanslı bir dap mış.Eee malum her dapa bu kadar iem nasip olmaz :D

3 kişi bunu beğendi.
  11. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Eline sağlık @karanehir35 Ahmet kardeş.
    Anlaşılan x5iii fiyatını yine hak eden bir dap olmuş . Ve fiio klasiği fiyatı kadar falan bir alet olmuş gibi ne üstü ne altı ..

2 kişi bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Eline sağlık Ahmet çok güzel bir inceleme olmuş yine. WM1A, DX200, X5 3GEN vb. incelemeler ile forum hala güncel kalmayı başarıyor :eek:k

13. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Tesekkurler Özen. Senin de fiio karakterini sevdigini biliyorum, x5iii yakisir sana.

Tesekkurler Gokhan pampa. Son donem daplarin forumda incelenmesi gayet guzel oldu.
    Senden de bir am2 amp kartli dx200 incelemesi bekleriz, sese neler katmis, ahali merak eder.

3 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,736
    Elinize ve kulağınıza sağlık Ahmet hocam, her zamanki gibi detaylı bir inceleme olmuş.

Benimde özellikle Tidal kullanımı için çok merak ettiğim bir DAP. Sanırım DAP alırsam fiyat olarak ve Android olduğu için tercih edebileceğim birkaç uygun fiyatlı DAP tan biri.

Yakında deneme imkanım olabilecek sanırım sesini merak ediyorum.

15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Tesekkurler Hayri hocam.
    Streaming servisleri acisindan x5iii orta seviyede guclu bir alternatif.
    Cayin i5 bir zamanlar listemdeydi ama yazilim sorunlari ve dipses olayini asamadiklarindan dolayi bulasmadim ona hic.
    Yine koyu sesine ve tonuna hayran kaldigim Hum Pervasion'un da pil suresinin 5 saati asamamasi yuzunden, yine kaldik telefonla hm901s'e.
    X5iii aslinda tam aradigim bir dap fakat tizlere duskunlugum, bi yerde x5iii'yi almami engelledi.

Ben X5iii'nin muzikal ve rafine tonunu sevebileceginizi dusunuyorum.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,736
    Anladım Ahmet hocam, dinleme imkanım olacak inşallah. Ona göre karar veririm artık, benim hoşuma gideceğini düşünüyorum ama tek konu LG V20 ye göre ne kadar bir fark ortaya koyacak yada kullandığım DAC a göre. (Explorer2) Çünkü çok mobil olmasada Meridian'ı V20 ile kullanabiliyorum sesini de çok seviyorum.

Bakalım duruma göre karar vereceğim.

3 kişi bunu beğendi.
  17. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    Inceleme icin tesekkurler buyuk keyifle okudum, sebep olan darkainu arkadasimiza da cok tesekkurler. Masallah alet hem tas gibi hemde tank gibi gorunuyor, sesi de cabasidir eminim.

3 kişi bunu beğendi.
  18. AngelDust!

AngelDust!
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    122
    Günün birinde benim olması dileğiyle, zevkle okudum incelemeyi, teşekkürler.

19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Begenmenize sevindim hocam, ben tesekkur ederim.
    Aynen cok saglam bir dap yapmis Fiio firmasi. Her yer vidali, ekran da hafif bombeli bir yapida, dusse de kirilmaz bence.

Insallah hocam, ileri de fiyati daha da duser de almaniz kolay olur. Fiio'yu takip ettigim kadari ile urunlerinde belli zamanlarda ciddi indirimlere giden bir firma. Takipte kalmak lazim.

2 kişi bunu beğendi.
  20. fck93

fck93
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Elinize sağlık oldukça açıklayıcı ve eksiksiz bir inceleme olmuş :)