Film İncelemeleri Ve En Son İzlediğiniz Filmler

'Konu Dışı' forumunda KontG tarafından 11 Eylül 2007 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,384
    Izlemedigim icin yorum yapamayacagim. Ama sorunuza cevap olarak:

Degil, cunku malzeme ayni :) Turkiye'de nasilsa Amerika'da da oyle, iyi yonleriyle de, kotu yonleriyle de. Ancak yillar icerisinde etkilesim sonucu degisimler gerceklesiyor.

Dogal olarak tarafsiz yorum yapabilmem mumkun degil, ama (coook) genel olarak Amerikalilar ile karsilastiracak olursam Turkler icin "güvenilmez, ispiyoncu ve adam satan" demezdim sahsen. Ancak yine genel olarak etik seviyemizin daha dusuk oldugu bir gercek.

2. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    House izlediğim en iyi dizilerden gerçekten uyarlanma olması olayların değerli olması için en iyi sebeplerden.House'un tümevarım yapması umrumda olmadı benim izlediğimde milliyetçi olup izlememen ne kadar doğru.

Unutmamak bunları en iyisi,milliyetçilik repliklere o an tepki göstermek olmamalı yeri geldiğinde en iyi şekilde kullanacağınız an'ı bekleyin.

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,076
    Yanlış anlamışsınız.

Bu konu başka bir forumda da gündeme gelmişti yıllar önce. Biri başka birisinin aksanını taklit etmeye çalışıyor, ama kötü yapıyor. House'da o kişi için, yanlış taklit edilen aksanı Türk aksanına benzeterek "o Türk değildir" diyor. Milli mesele yapılacak bir durum yok yani. Gerçi öbür tarafta "Türkler İngilizceyi aksanlı konuşmaz ki" diyen ve yine de alınmayı başaranlar olmuştu..

3 kişi bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,384
    Sadece replikleri okudum. Avusturya aksağanı taklit etmeye çalışan adamın yanlışlıkla Türk aksağanına yakın birşeyler yaptığını anladım. Hakaret veya küçümseme göremedim.

Tepki verilmeli bence gerçekten böyle bir şey olduğunda. Yanlış çünkü, kime karşı yapılırsa yapılsın. Midnight Express örneği ortada. Utanmalı zamanındaki Yunan hükümeti böyle bir filmi fonladığı için.

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    6272 eklentisini görüntüle

Stanley Kubrick:2001 bir uzay destani analizi

Flim; 4 buyuk zamansal sicramadan olusuyor.

1- 00-04 dakikalari arasindaki siyah sessizlikle aciliyor.(bigbangden onceki evre bu)

2-4.ncu dakikadan sonra insansi maymunlar geliyor-4milyon yil onceye gidiyor burada kubrick-

2 maymun kabilesi su kaynagi icin kavga ediyorlar. Dunyadisindan gelen siyah ametist tasa dokunan insansi maymun kabile reisi; alet kullanmayi ogrenerek; karsi tarafin reisini öldürüp ilk cinayeti isler. Kemikten bir alettir bu. Ve insan ilk defa aklini kullanmayi ogrenmistir burda.
    Dogada dayaniksiz sekilde yasayan bir varlik olan insan; kendini gelistirecegine daha cok aletini gelistirmis; bu sayede diger canlilari avlarken; insani duygular anlaminda da pek gelisim kaydedememistir.

3- 24.ncu dakikada insansi maymunun havaya firlattigi kemik; uzay gemisine donusup aya yolculuk ediyor.
    4 milyon yil oncesinden 2001'e sicrama yapiyor burada zaman.

Insanlik aletlerini gelistirmis; ve uzaya yolculuk yapmaya baslamistir. Bu yolculugun insanlikla bir alakasi yoktur: amac tamamen bir govde gosterisidir. Bu sayede abd kabilesi sscb kabilesini saf disi birakmistir. Abdnin ayda buldugu siyah diktorgensi tas onunde video cekmek isteyen astronotlar; kulaklari sagir eden bir ses sonucu kayiplara karisirlar..

4- Tas bu defa Jupiterde ortaya cikmistir.
    Ve insanlik yapay zeka olan Hal 9000 bilgisayar onculugunde jupitere yol almaktadir.
    Fakat yapay zeka Hal; kendi varliginin farkina varmis ve jupitere tek basina gitmeye karar vererek astronotlari bir bir öldurmeye karar vermistir.
    Hal ile amansiz bir mucadeleye girisen Dave; inatciligi ve yasama gudusu sayesinde Hal'i alt etmeyi basarir.
    Hal; bastan beri Dave'i ve resim yapmasini hep kiskanmistir. Kisaca Kubrick burada insana ait en guzel seyin sanat oldugunu vurgular.

Jupiterde solucan deligine giren Dave; baska bir zamanda Kendini yaslanmis olarak ve son yemegini yerken bulur. Tas ;oda icersinde yeniden gozuktugunde ise Dave; bir cenine donusur ve evrimin baska bir asamasina gecilir. Bu asama nedir , ne olabilir.

Collapse Signature Expand Signature
    13 kişi bunu beğendi.
  6. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Hocam alt yazılı değil Türkçe dublajlı izledim ve belki bir ihtimal çeviri de sıkıntı olabilir ama Türkçe dublaj lı haliyle House biri ispiyonluyor ve satıyor gibi bir durumun üstüne bunu söylüyor. Yani Türkçe dublaj da hiçde iyi anlaşılacak gibi değil. Fakat alt yazılı bir bölümünü bulup o bölümü izleyeceğim umarım çeviri hatasıdır. Evet Dr. House çok iyi bir dizi ama milli değerlerime genelleme ile saldırırsa o diziyi izlemeden de hayatıma devam edebilirim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Eylül 2017, İlk mesaj zamanı 18 Eylül 2017 ---
    Filmi merak ettim. Gece iyi bir alternatif olabilir gibi. Tek sıkıntı gece 12 de işten çıkmak off daha başlamadım bile :))

7. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    849
    @karanehir35 Bu en iyi filmler listeleri vardır hep. Oradaki filmlerin hemen hepsini seyretmeye çalıştım. 2001 a space odyssey bana göre sinema tarihinin en iyi filmidir.

Ufak bir alıntı yapıyorum;

''Filmin çekildiği 1968 senesinde, henüz Ay’a gidilmemiş, Uluslararası Uzay İstasyonu kurulmamış; günümüz uçaklarında olan kabin içi eğlence sistemi ve Skype benzeri görüntülü konuşma teknolojisi icat edilmemişti. Yapımdaki teknolojik öngörülerin çoğunun günümüzde gerçekleşmiş olduğu görülüyor. Uçakların koltuklarında olan LCD ekranlar, filmdeki tarifeli uzay mekiğinde mevcut. Yine görüntülü iletişim olanağını da filmde karşımıza çıkan bir diğer teknoloji öngörüsü. ''

Ayrıca dün Shot Caller'ı izledim. Hapisane filmleri sevenler varsa tavsiye ederim. Canımız ciğerimiz Jaime Lannister'ı oynayan adam oynuyor.
    http://www.imdb.com/title/tt4633690/

7 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    4 kişi bunu beğendi.
  9. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Hocam öyle bir tembellik varki bende elimde 2 haftadan beri var hayla izleyeceğim. Öneride varsa en kısa zamanda artık izlemek farz oldu.

10. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Umutsuz kalmasın ruhlar.Dünya şuan büyük bir pembe bulut gibi gösteriliyor.

En son bizim şarkılar neden bu şarkılar hep aşk meşk yok mu başka tarz hayatı sorgulatan insanlığımıza tokat atan ne bileyim hep ikili ilişki konuları üzerine albümler çıkıyor diye ekşi'de entry açılmaya başladı ama kaç kişiye ulaşıyor bu yazılar benim yazdığım yazı gibi.

Medya çok büyük yönetici kişilikleri ele geçirmiş durumda bir noktadan sonra herkes bunu görecek ama kaç yaşında çünkü yaş geçtikçe görecek demiyorum kendini ne zaman geliştirip görecek bunları insanlar,herkes elindeki sosyal medya ile oyuncak yapmış kendini.

Film'i bende izledim.Ek yapayım dedim.

11. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Yani???...

2 kişi bunu beğendi.
  12. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Sonu felsefeye sürüklüyor :)

2 kişi bunu beğendi.
  13. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    izleyin, izlettirin.. gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri..

+ oyunculuk tek kelimeyle harika
    + felsefi yönü çok ağır
    + insana yeni bir bakış açısı kazandırıyor
    + dinlerin dogmalarına karşı birden fazla anti tez barındırıyor
    + insanoğlunda var olan kibri bize çok iyi gösteriyor
    + sürükleyici, final çok iyi.
    + film sonunda iyi ki bu filmi izlemişim diyorsunuz.
    + film kült bir film çünkü izledikten sonra tekrar izlemek istiyorsunuz.

edit: film daha önce paylaşılmış. ama olsun belki görmeyen arkadaşlar vardır.. hatamız oldu affola..

8 kişi bunu beğendi.
  14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    [Üstteki film gerçekten izlenmeye değer.Zevkle 2 kez izledim zamanında]

UN PROPHET

http://www.imdb.com/title/tt1235166/

Klasik bir hapishane filmi değil.Durağan ve uzun olsa da kendini izletiyor.Sonlara doğru vites düşürüp olmadı bu final derken resmen uzatmalarda golü atıyor.Son sahneler anlatılmaz şekilde zirve yaptırmış filme.Beklentinizi yükseltmek istemem.Öyle çarpıcı ve ya sürprizli bir final değil ama tamam şimdi oldu dedirten cinsten.Oldukça etkileyici.

Görsel olarak ne kullanayım karar veremedim ama son sahnedeki o müthiş çaresizlik aşağıdaki resmi seçtirdi diyeyim çok ta spoiler vermeden.
    6301 eklentisini görüntüle

6302 eklentisini görüntüle

4 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    6303 eklentisini görüntüle

13 Tzameti

Sebastian Fransa'ya göç etmiş Gürcü bir ailenin oğludur. Ara sıra bulduğu ufak tefek işlerden para kazanır. Çatısını onardığı evin sahibinin ölümüyle parasını alamayacağını öğrenir ve evde tanık olduğu konuşmalardan önemli olduğunu anladığı bir zarfı da alarak evden ayrılır. Sebastian zarftaki direktifleri izleyerek ne olduğu hakkında en ufak bir fikri olmadığı küçük bir macera yaşayabileceğini düşünmektedir. Fakat sonunda önüne çıkan hiç hayal edemeyeceği tüyler ürpertici bir yerdir.

2006 yapimi Fransa-Gurcistan ortakliginda cekilen Yeni Dalga sinema akimi icindeki siyah beyaz ama şok edici bir flim olan 13 Tzameti; sinefillere ve bunyesi saglam olanlara tavsiye edilebilecek bir flimdir.

3 kişi bunu beğendi.
  16. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    the man from earth'ü ben de 2 kez izlemiştim, 12 angry men ve sleuth ile birlikte tek mekanda geçen filmler kategorisinde ilk 3'ümdedir.
    filmin yenisi de çekildi bu arada, yakında geliyor:

http://www.imdb.com/title/tt5770864/?ref_=nv_sr_3

7 kişi bunu beğendi.
  17. cembonzakura

cembonzakura
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    son of saul
    yabancı film oskarını almasına rağmen unrated kalmış bir film. bir adamın ruh hali bu kadar güzel anlatılabilir. ben çok beğenmiştim. sinemada 3 kişi izlemiştik :(
    http://www.imdb.com/title/tt3808342/

18. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    2.5 saatimi geri verin :))
    Film güzel konuda fena değil ama bu filmin hak etti sure 90 dk civarı çok aşırı gereksiz uzatılmış. Uzay gemilerinin hareketlerinin tamamlamasını boş boş izliyorsunuz bolca.
    Ama olumlu yönüne gelecek olursak çekim yılı göz önünde bulundurulursa filmin efektleri gerçekten zamanına göre iyi. Geleceğe yapmış oldukları tahminleri güzel ve Tutarlı. Konusu kendi zamanına göre çok iyi.
    Ama yine diyorum film bu kadar uzun olması ve bazı yerlerde aşırı durgun olması sizi bayabiliyor. Bence bu film yenide yorumlanabilir. Yeni bir çekim bayağı dikkat ve ilgi çekebilir.

19. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    Bu yorumun bana bi arkadaşımı hatırlattı hocam. Ona big lebowski'yi izletmiştim. Film bittikten sonra bana "bir kaç sahnesi komikti bu mu yani" gibi şeyler söylemişti. :)

3 kişi bunu beğendi.
  20. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Aynen oyle.
    Genelde izleyici; flimden tempo bekler. Kült ya da klasiklesmis flimler cokca gonderme ve psikolojik tahlile dayandigindan aksiyon izleyicisine pek tavsiye edilmez. Insanlar herseyde oldugu gibi flim izlerken de dusunmeye zorlanmak istemezler.
    Ornegin; testere turu korku flimlerine asina olanlara; The Others, yetimhane ya da cinnet turu flimler pek bir sey ifade etmeyebilir.