Flac için düşündüğüm cihaz

'Rehber Konular' forumunda Rookie Jr tarafından 18 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Rotel RA-12 amfim ile çok fazla para harcamadan Flac dinleyebileceğim bir cihaz istiyorum.(Bütçe kısıtlı ve daha sonra pikap, MKV ve Remux'lar için başka bir media oynatıcı ve yeni nesil oyun konsolu alacağım)
    Intel Nuc + DAC ile uğraşmak istemediğim için bu cihaz bana daha pratik geldi, siz ne dersiniz?

Cihaz DAC içeriyor, linkte tüm özellikleri mevcut.
    https://androidtvbox.eu/beelink-gs-king-x-review-powerful-tv-box-with-nas/

Not: Bu zamana kadar sinema sistemleriyle uğraştım, o konudaki bilgilerim bile üstadların bildikleri yanında çok yüzeysel kalır, o yüzden çok fazla teknik terim kullanmadan cevaplandırmanızı rica edeceğim.

2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    850
    Özellik açısından güzel bir "hepsi bir arada" cihaza benziyor ancak DAC kalitesi ne düzeydedir, bence soru işareti.. Denemeden bilmek imkansız..
    Diğer taraftan ilk defa 2 adet 6.35mm jaklı balanslı çıkış gördüm, ilginç geldi, biraz da tuhaf..

Collapse Signature Expand Signature
    Nazım ve Rookie Jr bunu beğendi.
  3. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    O balans çıkışları neye yarıyor acaba?

Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  4. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    850
    Cihazı amfiye bağlarken kullanabileceğiniz bir diğer çıkış türü ancak zaten cihazda RCA jaklı klasik çıkış da mevcut..

Collapse Signature Expand Signature
    Rookie Jr bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Amaç kaliteli müzikse, bu tip video odaklı cihazları tercih etmezdim şahsen. Ifi'nin bir sürü cihazı var kalburüstü DAC özelliği bulunan.

Nazım ve Rookie Jr bunu beğendi.
  6. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu cihazın üçte biri fiyatına satılan alt modeline olan iki farkı var, biri dâhili HDD girişi, diğeri de HiFi özellikleri diye biliyorum. Maalesef Türkiye'deki sitelerde yeterli bir incelemesi yok. YouTube'da bir video var, orada da içerdiği DAC sayesinde HiFi meraklılarını da tatmin edeceği şeklinde yüzeysel bir bilgi veriliyor.

Başlıkta belirttiğim gibi bu sektöre biraz uzağım, bahsettiğiniz markayı ilk kez duydum. Model no verebilir misiniz, Google'dan araştırayım.

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Sürekli yeni modeller çıkıyor. Şimdiki ürün yelpazesini bilemiyorum. Amazon'dan bile aratsanız çıkması lazım. İfi'yi çok bilindiği ve genelde sevildiği için yazdım bu arada. Başka firmaların da muadili ürünleri olması lazım. Şahsen şu an herhangi bir ifi ürünü kullanıyor değilim.

8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,401
    Bir seçenek olarak line-out çıkışlı bir DAP kullanabilirsiniz mesela.

Masaüstü bir cihaz olsun derseniz size bir network player lazım, benim bildiğim en uygun fiyatlısı SMSL DP3: https://www.amazon.com/Headphone-Amplifier-SMSL-DP3-Turntable/dp/B07CQKKY5B

Sizin cihazla sesleri aşağı yukarı aynı olacaktır.

https://www.amazon.com/Beelink-GS-King-Lossless-Expansion-3-5-inch/dp/B08CK1J3NG

İki cihazda da benzer ESS DAC chipleri mevcut çünkü.

İfi'nin ürünleri güzel ama onlarda dijital dosyayı direk kaynaktan okuyup çalma özelliği yok, telefon, pc vb bir cihaza bağlamanız lazım.

fortress34 ve Rookie Jr bunu beğendi.
  9. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Güzel cihaz. HiRes lisansı da var. Peki SMSL'de Spotify, TuneIn, Chormecast gibi seçenekler var mı?

10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,401
    De
    Detaylı olarak bakmadım ama cihazda aptX bluetooth var, bu dediklerinizi telefondan aktararak dinleyebilirsiniz. Ayrıca ios cihaz kullanıyorsanız airplay desteği de var.

11. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Benim Rotel'de de bluetooth var ama ses kalitesini baya aşağı çekiyor. Bu cihazın Chromecast'li bir muadili var mı acaba?

12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,401
    Bilmiyorum

Yalnız bu cihaz Aptx bluetooth destekliyor, ses kalitesi sizin amfiden çok daha iyi olacaktır diye tahmin ediyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Ekim 2020 ---
    Bu incelemenin tarihine bakarsak amfinizin bluetooth teknolojisi 2013'ten kalma: https://www.whathifi.com/rotel/ra-12/review

Bluetooth teknolojisi o zamandan beri çok yol kat etti, bugün spotify için gayet yeterli.

Ben hoparlörlerle aptX ile Airplay -ki airplay sözde cd kalitesine eşit- arasında pek bir fark duymuyorum. Kulaklıklarla belki durum farklı olabilir ama denemedim.

#12 Mikrobiyolog, 20 Ekim 2020
    Son düzenleme: 20 Ekim 2020
    Rookie Jr bunu beğendi.
  13. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ES9038PRO DAC içeren üst modeli var, ama fiyatı 4750TL. Bu fiyat farkına değer mi bilmem ama bütçemi fazlasıyla aşıyor. https://a.aliexpress.com/_BVDMA4

Samsung Note 5 kullanıyorum. Telefonumun kullandığı Bluetooth teknolojisi de yeterli olur mu acaba?

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Samsung Note 5 AptX destekliyormus.

Anladigim kadariyla size lazim olan sadece line-out iceren bir DAC. SMSL'de ise renkli ekran, balanced amfi vs. mevcut. Size amfi ozelligi lazim degil, cunku Rotel amfi ile kullanacaksiniz.

Sahsen tavsiyem Audioengine B1, iFi Nano Ione, iFi Zen DAC, iFi Zen Blue turu bir cihaz olurdu.

DAC ucuz bir sey. Dijital formattan ses cikaran her cihazin icinde olmak zorunda olan bir sey. Ancak kalite olayin icine girdigi anda isler degisiyor. Kaliteli direnc bile daha pahali. Hesapli olmasina ragmen ekranli, cok ozellikli, guzel kasali, cafcafli cihazlardan kacinmanizi oneririm. Cunku kaliteli parca kullanmis olma ihtimalleri sifir. Istediginiz isi yapacak cok kaliteli bir cihazin boyutu el kadar, agirligi 200g ve fiyati $300+ olabilir... Uzerinde degil ekran, acma kapama tusu disinda switch olmaz bile. Ama fiyatini fazlasiyla hakkeder.

Bir de no-name cihazlardan uzak dururdum sahsen. Icinde kullandiklarini iddia ettikleri cipe dahi guvenmezdim. Gercekten kullanmis olsalar bile cip kaliteyi belirleyen tek etken degil. $70'lik cip kullanan $250 fiyatli bir DAC edinmezdim sahsen. Kullanmak zorunda kalacaklari vasat guc kaynagi, vasat cikis opampi, vasat PCB dizayni; DAC cipinin kaliteli ses uretme potansiyelini her turlu yok edecektir zaten. Velhasil toplama DAC olmuyor. N'aptigini bilen insanlarin dizayn ettigi, piyasadaki muadil cihazlarla rekabet edebilecek duzeydeki DAC'ler de bilinmis markalara ait oluyor iste...

Guzel bir aluminyum kasa ciddi maliyet demek. Sese etkisi yok denecek kadar azdir. Fiyat $500 altindaysa, butceyi kasa yerine adamakilli parcalara harcamak makul olan tercih. Ama insanlara Vishay-Dale direnc, polipropilen Wima kapasitor kullandim demeniz bir sey ifade etmez. Ama ES9036 cipi kullandim diyebiliyorsunuz... Urunun geri kalani cop olmus kimin umurunda? Guncel hic bir DAC'nin sesi kotu degil zaten. Gerisini de alicinin psikolojisi hallediyor...

Rookie Jr bunu beğendi.
  15. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba. Tavsiye ettiğiniz cihazlar sanırım kablosuz kaynağı kablolu olarak amfiye iletmek için. Benim ana kullanma şeklim USB'den flac çalmak şeklinde olacak, Bluetooth'u sadece Spotify, YouTube Music vb... için istiyorum.(Chromecast olsa daha iyi olurdu tabii ama yok, ya da çok pahalı)

Çinli markalara karşı mesafeli olmuşumdur hep ama Zidoo medya oynatıcılardan sonra önyargılarım biraz kırıldı. İsterlerse iyi iş çıkarabiliyorlar. Keşke $1100 olmasaydı da(Veya $1 3TL olsaydı) piyasaya çıktığında Zidoo X alabilseydim.
    http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/updated-preview-zidoo-x-4k-uhd-hi-end-media-player.50617/

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    ilki disinda hepsinin DAC ozelligi mevcut. iFi Nano Ione vs iFi Zen DAC daha cok istediginiz ozellikte o zaman. Ilkinde Bluetooth var ama cok kuvvetli degil. Ikincisinde yok.

Cinliler tabii ki cok guzel urunler yapiyorlar. Fiyatlari muadillerinden cok da dusuk olmuyor ama. Dusuk oldugu zaman da kalite farki oluyor. Zaten hemen hemen her sey Cin'de yapiliyor.

Rookie Jr bunu beğendi.
  17. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Şurada bir incelemesini buldum. Ne kötü, ne de iyi bir ününmüş. 10 üzerinden 6.5 vermişler. HiRes etiketi de öylesine yapıştırılmış.
    https://www.soundphilereview.com/reviews/smsl-dp3-review-4208/

18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    ifi xdsd'de dac ve özellikle bluetooth dac olarak bence oldukça iyi. Ben ifi micro dsd silver'dan daha çok beğeniyorum sesini (micro dsd biraz tatsız, yavan çalıyor hissiyatı alıyorum).

Diğer bahsi geçen zen dac vs dinlemedim. Ama 100-200 dolar aralığındaki cihazların kaderi genelde yükseltilmek oluyor gibime geliyor. Tabii ölçekler değişiyor. Başkası da aynı şeyi 200-400 dolar bandı için söyleyebilir.

Rookie Jr bunu beğendi.
  19. Rookie Jr

Rookie Jr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bende USB Audio özellikli Zidoo Z9S var. Flac dosyalarını orijinal bitrate'lerinde çalabiliyor. Zidoo'yu USB Audio özelliği olan bir DAC ile kullanmaya karar verdim.

Önerdikleriniziniz yanında bu iki DAC'ı da gördüm.
    Topping'i baya övüyorlar. Optic ve coaxial girişi olması da baya cazip geldi.
    Topping D50S
    https://www.amazon.com/Topping-D50s-Bluetooth-ES9038Q2M-Black/dp/B07VJM3YJ3

Bu markayla ilgili pek bir bilgi yok, kâğıt üstünde iyi duruyor ama.
    Lusya
    https://a.aliexpress.com/_B0f4aK