Flac ve mp3

'Rehber Konular' forumunda orrrhan2591 tarafından 9 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Yüksek kaliteli flac(en az 24 bit 96khz) dinledikten sonra aynı şarkının mp3ünü dinleyince ses kalitesi bariz bir şekilde azalıyor.Ama bu durum bütün flac lerde olmuyor.Dinlerken kulağı en az tırmalayan,metalik olmayan ve keskin tizler yerine daha doğal ve rahatsız etmeyen tizler olan flac lerin mp3 versiyonunu dinleyince kalitedeki düşüş net bir şekilde belli oluyor.mp3 te tizler metalik,keskin ve kulağı tırmalar gibi çalıyor.bu testleri foobar2000 de yaptım ve onboard ses kartını kullandım.yani onboard ses kartında bile mp3 flac farkını net bir şekilde duydum.kullandığım kulaklık philips in 100 tl civarı olan bir modeli.Paylaşmak istedim:)

onurdogan4 bunu beğendi.
  2. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    821
    welcome to the hi-fi camiası :p :D

çok ayrıntıya girersek , kafalar yanıyor , belli bir test ile , işin gerçek yüzünü görmüşsünüz , artık keyif almaya yani müzik dinlemeye devam edin ;)

Collapse Signature Expand Signature
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,049
    Mp3'leri indirdiniz mi, yoksa FLAC'tan kendiniz mi encode ettiniz? FLAC dosyalar orijinal mi? Encoder ve bitrate neydi?

Eger kaliteli 24 bit 96khz FLAC dosyalari Lame ve benzeri kaliteli encoder'larla iyi kalitede MP3'e donusturuseniz, ve cift kor dinlerseniz, fark duyma durumu degisebilir...

Sahsen $1500'lik ekipmana bagli HD800 ile fark duymadim... Linn'in websitesinden indirilmis orijinal 24 bit 96khz FLAC dosyalar ile Lame2 ile "-preset standard" opsiyonuyla encode edilmis variable bitrate (!) MP3 dosyalar arasinda...

ludwig bach bunu beğendi.
  4. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Mp3 ü indirdim.Flac dosyaları orijinal.Tanınmış bir torrent sitesinden indirdim.Encoder: FLAC reference libFLAC 1.2.1 20070917 bitrate ise 4608kbps(DVD)

5. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Bence en belirgin fark tizlerde oluyor. Mp3 de tizler keskin ve biraz kulak tırmalayıcı. Ama flac olduğunda net ve yorucu değil. Basslar da daha belirgin oluyor. Eskiden farkı tam anlayamazdım. Ama bir süre flac dinleyince fark belirginleşiyor. Kulağın alışması lazım sanırım.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,049
    O zaman farklı müzik dosyalarını karşılaştırmışsınız. Piyasada kötü Mp3'ten bol şey yok. Bazen orijinal iki parça, eğer farklı albümlerden geliyorsa, farklı mastering'e sahip olabiliyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Temmuz 2020 ---
    Tipik compression artifact... Düşük bitrate ya da kötü encoder kendini önce tizlerde belli eder.

onurdogan4 bunu beğendi.
  7. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    270
    Açık konuşmak gerekirse ben Jriver üzerinden LAME ile transcode ettiğim MP3 320 (CBR) ve VBR V0 dosyaları ile orijinal rip perfect FLAC dosyalarım arasında pek bir fark duyumsayamıyorum. Tizler konusunda biraz hassasım, o halde bile 192 CBR'ı pür dikkat dinlersem ayırt edebiliyorum, sağır mıyım neyim :d
    Dinlemelerimi er4xr ve meridian explorer 2 ile yapıyorum.

zxc ve onurdogan4 bunu beğendi.
  8. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
  9. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    162
    Kulak hassasiyeti yaşa bağlı olarak da değişiyor. Yaşlandıkça sağırlaşıyoruz :) O yüzden aynı ekipmanı dinleyen 20 yaşındaki birinin duyabildikleriyle 40 yaşındaki birinin duyabildikleri mutlaka farklı olur.