Forum Hakkındaki Görüşleriniz, Önerileriniz ve Olası Hatalar

'Forumumuz Hakkında' forumunda noXious tarafından 27 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    145
    sanırım önce şuna karar verilmesi gerekiyor..satış bölümünün amacı dostane bir şekilde al gülüm ver gülüm olarak mı devam etmesi yoksa ticari olarak sıfır veya ikinci el fiyatlarının belirtilip o şekilde mi devam etmesi. dediğinize de katılıyorum..eski üyelerden de madik atanları gördük burada..o yüzden ''hırsıza kilit dayanmaz'' sözü de doğru.

2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,606
    Olumlu olumsuz yorum bölümü var gerçi. O kısım biraz canlandirilabilir..

sambadejan bunu beğendi.
  3. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    277
    Satış bölümü kesinlikle kapanmamalı. Burada aynı frekansta olan kişiler olarak herkes elinden geldiğince ekipmanına güzel bakmaya ve bunları satarken de sanki kendisi kullanacakmış gibi satıcı olarak özen göstermeye çalışıyor. Kötü örnekler beni bağlamaz açıkçası, her forumda bu tarz negatif şeyler yaşanır, bunun önüne geçilemez. Dünya var olduğundan beri iyilik ve kötülük her zaman olacak. Konuya benim gibi bakanların çoğunlukta olduğunu düşünüyorum.

Şahsen buradan ne aldıysam karşımdaki kişiye güvenerek daha ürün kargolanmadan çat diye ücreti yatırmışımdır ve herhangi bir problem de yaşamadım şu güne dek. @Özen 'den Trinity Delta Hybrid ve Psb M4U4, @zafer çoban 'dan Hidizs ap100, @ludwig bach 'tan daha 1 ay önce Etymotic Er4s satın aldım. @fenrir 'e de Psb M4U4 sattım.

Her ne kadar aktif bir üye olmasam da burada yazılanları okuyor, hatta önemli gördüklerimi word dosyamda saklıyorum. N'olur n'olmaz yazarın tepesi atar, siler yazdığı her şeyi vb.. gibisinden. Bu kadar özelleşmiş bir hobide, bu forumda yazan herkes benim için değerlidir ve kullanıcılar arasında karşılıklı güven olmalıdır. Ayrıca iletişimde usül, esastan önce gelmelidir. Forumda çözülebilecek pek çok konu agresif yaklaşımlardan dolayı farklı yönlere gidebiliyor. Benim söyleyeceklerim bu kadar, satış bölümü kapanırsa çok ciddi eksikliğini hissederiz.

#2523 netknight, 13 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 14 Temmuz 2019
    mc_technosoft, zxc, refuserQ ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  4. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,004
    Daha önceden ilgili kişi için açılan başlıkta da yazdığım sebepler ile forumda ikinci el satış başlığının devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Burası sadece satın almak için değil, bazen meraktan yeni hangi ürünlerin aktif kullanıldığını anlamak ve sonrasında farklı alım kararları vermek için de kullandığımız bir bölüm.

Bu şekilde satış bölümünu bünyesinde yaşatan bir çok forum var (Örneğin benim Devialet ürünleri için takip ettiğim devialetchat.com üzerindeki For Sale bölümü, head-fi da keza satış bölümleri gibi.).

Bu forumların önemli bir kısmı bu işlemi ülkelerarası yönetebiliyor. Yani işleri bizde olduğundan çok daha zor..

Her kötü örneğe bakarak yaptığımız işten vazgeçersek, bir zaman sonra hiç bir şey yapamayız.

Collapse Signature Expand Signature
  5. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    217
    İkinci El - Diğer bölümünde açılan ilanlar ana sayfadaki son ikinci el konuları kısmında görünmüyor. Bilinçli bir durum mu bu yoksa bug mı :)

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,239
    Malesef benim tecrubelerim o kadar pozitif olmadi. Bir sure önce satın aldigim Etymotic Er4s gibi bir kulaklikla eminim birlikte gelen bass frekanslarini arkadas yollamadi. Kulakligi dinliyorum, sifir bass. Durumu anlatinca da bir suru bahane uydurdu: "Aldigimda oyleydi", "kulak zarina dokundurunca bass geliyor" gibi komik gerekcelerle ve "referans bass" gibi anlasilmaz tabirlerle savusturdu beni. Yine de bu negatif tecrubeme ragmen alim-satim bolumu acik kalmali bence de. :)

#2526 zxc, 14 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 14 Temmuz 2019
  7. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    277
    @zxc ahaha çok iyi hocam :)

8. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    145
    arkadaşın çok geniş bir hayal dünyası varmış..referans bass ilk defa duydum

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,239
    Referans olmadan duyulmayan bir bass türü diye tahmin ettim ben.

10. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Kapamak yerine sahibinden de link verilme noktasında bir yönlendirme yapılması daha güzel ve güvenilir olabilir. Gerçek anlamda bir kusur olmadığı takdirde geri iade eden üyeler hesabı kapatılmalı belki yada ciddi anlamda uyarılmalı. Bu site üyeler arasında tam bir uyum ile ürün inceleme grubupları oluşturup sıkıntısız ve sorunsuz şekilde tamamlanıyor. Bu güven duygusunu zedeleyecek üyeler hakkında ciddi yaptırımlar yapılmalı.
    Ben burada iki ürün aldım biri kendime ve biri kardeşime. Hayla sorunsuz kullanıyorum. Bu konuda bana yardımcı olan arkadaşlarımada tekrar tekrar çok çok teşekkür ederim.

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  11. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    463
    Yanlış yere açmışsınız gibi gördüm hocam ben. Diğer başlığına değil, satım başlığına açmanız gerekiyordu sanırım.

12. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    217
    Satım bölümü forumun genel konsepti dahilindeki ilanlar (kulaklık, amfi vb.) için, diğer bölümü de bunun dışında kalan ilanlar içindir diye düşündüm ben. Keza başka bir arkadaş da laptop ilanını açmıştı oraya. Eğer ben yanlış anladıysam "diğer" bölümü biraz kafa karıştırıcı oluyor :)

13. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    463
    "Diğer" bölümünde kapanan ilanlar, olumlu ve olumsuz görüşler vs. birkaç tane başlık var sadece. Oraya direkt ilan açan bir siz, bir de söylediğiniz diğer üye var gördüğüm kadarıyla. Teknik olarak oraya değil ilan, başlık bile açılamıyor olmalı normal üyeler tarafından ama forum güncellemesiyle bir boşluk oluşmuş demek ki:)

Hobiyle uzaktan yakından ilgisi olan (Sonic Youth plağı dahil:)) satış ilanlarınızı "Satım" bölümüne açabilirsiniz.

14. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,454
    İkinci el alanı hobisini kaliteli şekilde devam ettirmek isteyen arkadaşlar için açık tutuldu bu güne kadar. Bu alanın bozulmasını forumun genel yapısının bozulması ile alakalı olduğunu düşünüyoruz.

Daha önce de birçok kere belirtildi ama belli durumlar düzelmeden 2.el konularının düzeleceğini düşünmüyoruz.

-Ekipmanların kölesi olma mevzusu; bu durum kulaklıklar hakkında eleştiriyi yok etme noktasına getirdi. Foruma baktığımda incelemeler altında teşekkür ederizin ötesinde bir durum görülmüyor. Dinlemeyen kişiler tabii teşekkür edecek ama dinleyen insanlar fikirlerini yazmıyor, yazmaktan çekiniyor. Fikirlerini özel mesajda veya whatsapp üzerinden belirtiyor.

-Üst düzey ürün kullanma merakı; Yukarıda anlatmaya çalıştığımız grubun son 2 yılda yarattığı en iyi/en pahalı ekipman bende gösterişi, özellikle alt ve orta segment ürün kullanan insanlarda kabuğuna çekilme duygusu yarattı. Pahalı ekipman kullanmayan arkadaşı dövüyorlar gibi bir durum var:) Pahalı ekipman kullanan arkadaş ise bilgili, görmüş geçirmiş oldu. Eskiden tecrübeyle alakalı güven vardı şimdilerde ise ekipman parasına göre.

-Ürün deneme mevzusu; geçmiş zamanlarda forumda insanlar kulaklıkları denemek için ister ve gönderilirdi ama bu denemelerin bir kıymeti olurdu. İnsanlar hobilerini her ürün grubunda kıymet verirdi. Son zamanlarda ise ne kadar çok ekipman denenirse o kadar havalı/bilgili olunduğu için insanlar için ürünün herhangi bir kıymeti yok. Yeter ki ben dinledim denilebilsin.

Diğer kısımdaki arkadaşlar ise hava atma aracı olarak görmese de çok çabuk ürünler değiştirip üst segmentlere yöneldiler. Normalde yükselişleri yaparken okunan forumlar, yorumlar hobiyi kıymetli kılan durumdu ancak deneme hevesi hazzı azalttı diye düşünüyoruz.

Yukarıda saydıklarımızın ne ilgisi var 2.el konuları ile derseniz ürün deneme merakı arkadaşlar dinledikleri hakkında ekipman sahiplerini kızdırmamak için yorum yapmıyorlar, şeffaflık ortadan kalkıyor ve bir süre sonrasında insanlar satım yaparken bu durumu kötüye kullanmaya başlıyorlar. Bu zincir kırılmadan, üyelerin oluşturduğu forum değerleri tekrar yerine gelmeden bu tarz sorunlar artarak devam edecektir.

Bu durumdan yönetim olarak da özeleştiri veriyoruz, zamanında yapılması gereken müdahaleler yapılmadı ve forum bir miktar boşlandı. Bu süreçte üyelerin yorum yapmasının değerini daha iyi göstermemiz gerekiyordu

mfya, zodiac_tauruss, wadi ve 17 kişi daha bunu beğendi.