Fostex TH900 incelemesi

'Fostex' forumunda zxc tarafından 3 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636

Kutu ve içeriği:

Kulaklık büyükçe bir kutuda geliyor. Içinden bir büyük, bir de küçük iki kutu çıkıyor. Büyük olanda kulaklık, küçük olanda ise ahşap bir kulaklık askısı mevcut. Muadillerine göre sade sayılabilecek bir kutusu var.

Üretim kalitesi

Kulaklık uzaktan bakınca parlak kırmızı plastiğe benziyor. Ancak ele alınca boyanın metalik, içinin damarlı, ve derinliği olan madde olduğu görülüyor. Üzerindeki Fostex yazısı bile homojen makine baskısına benzemiyor. Kulaklığa tıklatınca ise ahşap olduğu bariz belli oluyor.

İlk başta damarlı ve süslü bir ağaç kullanıldığını düşünmüştüm. Ancak öyle değilmiş. Kullanılan teknik, geleneksel bir Japon sanatı olan "Uruchi". Uruchi, binlerce senedir kullanılan bir lake yöntemi. Sadece uruchi için kullanılan özel bir ağacın reçinesi toplanıyor, işleniyor, ve sürüldüğü yüzeyde nem ve hava ile reaksiyona girip polimerleşiyor, ve çok sert, dayanıklı ve anti mikrobik bir yüzey oluşturuyor. Oluşan yüzey, su, asit, alkali ve aşınmaya dayanıklı. Milattan önce 5000 yıllarına ait lake objeler bulunmuş. Güzel bir görüntü kazandırmanın yanında, ağacın çok uzun süre korunmasını, sağlamlaşmasını sağlıyor.

Substrat olarak ta yoğun ve sert olması hasebiyle sadece birkaç lokal ağaç türü tercih ediliyormuş, ki ışık geçecek kadar ince kesilebiliyormuş. Dolayısıyla Uruchi tekniğiyle yapılan herşey (tepsi, geleneksel çay takımı, kutu, vs.) neredeyse porselen kadar ince, ancak inanılmaz hafiflikte, buna karşın da çok dayanıklı oluyormuş.

Birden fazla uygulanan lake katmanları arasına altın ve gümüş yaprakları ile desen veriliyormuş. İşte Fostex'in o damarlı ve derinden parlayan güzel görüntüsü aslında üretim esnasında elle kaplanmış ince gümüş katmanindan geliyor. "Fostex" yazısı için de platin kullanılmış. Ağaç olarak ta akustik özellikleri de göz önüne alınarak "Japanese Cherry Birch" tercih edilmiş. Aşağıdaki video'da üretim değişik aşamalarıyla gösterilmiş, izlemenizi tavsiye ederim.

Velhasıl sadece iyi yapılmış bir kulaklık değil, yüz yılı aşkın süredir bu işi yapan bir dizayn stüdyosunun elinden çıkmış bir sanat eseri ile karşı karşıyayız. Bu konuda karmaşık fikirlerim var. Sanırım ses kalitesi dışında üretime yapılan masrafın minimize edilmesini düşünen pratik yanım ağır basıyor. Mutlaka sese etkisi vardır, ancak daha ucuza yapılamaz mıydı? Yani, bu ince ancak yoğun ve sert ağacın vereceği sesi başka türlü yakalamak mümkün değil midir? İçimden bir ses "Evet" dese de sorunun cevabı Fostex'te saklı. Ancak tipik verniklenmiş ahşap malzeme kullanılsaydı kulaklık bu kadar hafif ve dayanıklı da olmazdı muhtemelen.

Kulaklığın geri kalanı ise yüzyıllık geleneksel üretim teknikleriyle tezat oluşturuyor. Biyoteknoloji kullanılarak üretilmiş diyafram ve yumurta zarı kullanılarak üretilmiş padler günümüz teknolojisini yansıtıyor.

Diyafram "bio-cellulose" ve inorganik fiber karşımı bir maddeden üretilmiş. Sellüloz pamuktan kolayca üretilebilirken, Fostex bakteriyel üretimi tercih etmiş, daha düzenli yapısı, daha uzun, geniş ve sağlam lifleri, ve de istenilen şekil ve yapıda uretilebildiği için. Dezavantajları ise elli kat daha pahali olması, üretimin yüksek miktarlarda yapılamaması, ve uzun sürmesi. Fostex bu sayede çok daha ideal bir diyafram (hafif, ama kolay deforme olmayan) ürettiğini yazmış:

"Biodyna diaphragm is made by Bio-cellulose fiber featuring low specific gravity, high Yang's modulus and high internal loss at the same time to achieve 2 times high propagation velocity and 5 times high rigidity against the conventional plastic film based driver unit."

Sürücü için 1.5 Tesla gücünde Neodymium mıknatıs kullanılmış. Kulaklık sadece 25 Ohm empedansa ve 100 dB/mW hassasiyete sahip.

Kablo

Kulaklığın kablosu sabit, kalın ve kumaş kaplı. 7N grade (99.99999%) OFC (Oxygen Free Copper) kullanılmış. Kablo Hifiman HE-560'ın kablosundan daha kalın olmasına rağmen daha yumuşak. Jack, havacılıkta kullanılan duralumin malzemeden yapılmış. Duralumin hafif ama dayanıklı bir alaşım: aliminyum, bakır ve magnezyum içeriyor. Jack sade ve şık, aşırı büyük değil.

Padler, headband, rahatlık

Yumurta zarından üretildiği yazıyor. Çok yumuşak bir malzeme. Deriden 60% daha hafifmiş. Headband te aynı malzeme ile kaplı. Padler açılılar. Padlerin içi geniş. Headband'in altında ayrıca bir padding yok. Buna rağmen, hatta 400 gram ağırlığına rağmen, kullandığım en rahat kulaklık.

Kapalı bir kulaklık olmasına rağmen, daha önce denediğim profesyonel stüdyo kulaklıklarının aksine, kulağı tamamen izole etmiyor. Zaten yanlardan çok az baskı uyguluyor. Dışarıdan tamamen soyutlanmıyorsunuz. Herhalde bazıları bundan dolayı "tam kapalı değil, yarı açık" falan yazmışlar.

Kulaklığın geri kalanında üretim kalitesi had safhada. Plastik neredeyse yok. Metal işçiliği mükemmel. Baskı metal hiç kullanılmamış. Kulaklıkları tutan ince kollar bile dökme. Headband ayarı ise olması gerektiği gibi yumuşacık.

Bass

Denediğim her üst düzey kulaklık yeni bir şey öğretti bana. TH900 ise bass konusunda yeni bir ders oldu benim için. İnternette TH900 bası güçlü olan bir kulaklık olarak geçiyor. Genel olarak katılmakla birlikte tam da öyle değil bence. Eğer dinlediğim parça bas içermiyorsa, gerçekten de sıfır bass duyuyorum, ses açık ve net, boğukluk hissi yok. Sanki bass ayrı bir sürücüden geliyor ve o sürücü çalışmıyormuş gibi. Eğer parçada zayıf bass varsa, gerçekten de cılız bir bass sesi geliyor, herhangi bir abartma söz konusu değil. Hatta bazı parçaları dinliyorken "nasıl buna basshead kulaklığı denebilir?" diye geçirdim kaç kez içimden. Ancak parçada bass var ve kuvvetliyse, çıkan sesi başka hiç bir kulaklıktan duymadım şimdiye kadar.

Sonuçta anladığım o ki birçok "referans" dediğimiz kulaklık aslında olması gerektiği gibi bass üretemiyormuş. HD800 geliyor akla mesela. Evet hangi düşük frekansta ne kadar enerji olduğu bilgisi ulaşıyor kulağa, ancak kalite, tını, etki ciddi anlamda farklı, ihmal edilemeyecek büyüklükte bir eksiklik söz konusuymuş. Bu noktayı ne kadar vurgulasam azdır.

Malum güçlü bass üretebilen bir çok kulaklık bazı problemlerle birlikte gelebiliyor: Bass ayrıntısı ve çözünürlük eksikliği, bass dağılması, midlere taşması, boğukluk, dengesizlik, vs. Hem çok kaliteli, hem de gerektiğinde güçlü bass üretiyor TH900. Tek bir bass sesi degil, farkli alt frekanslari birbirinden ayirarak net bir şekilde iletiyor. Kesinlikle midlere yahut bass içinde yakın frekanslara bulaşmıyor.

Hatta kendi amfime HD600 için eklediğim 155 Hz alti bass boost'in etkisini (bir switch ile iptal edilebiliyor) hiçbir kulaklikta bu kadar net duymamıştım. Tabi bass içeren parçalarda her kulaklik farkı hissettiriyor. Ama TH900 ise, parçada ciddi bass olmasa bile, 150Hz'e yakın baskın olmayan sesleri bir miktar güçlendirip farkettiriyor. Alt frekanslardaki çözünürlük, şu ana kadar duyduğumun en iyisi.

TH900'den önce duyduğum en güçlü bass LCD-2'ye aitti. TH900'ün bası hem daha kaliteli, hem de gerektiğinde daha güçlü vurabiliyor.

Tiz

Tizler olabildiğine açık, ve bence biraz fazla kuvvetli. Zannetmiyorum ki kimse tizlerin dengeli yahut nötr olduğunu iddia etsin. Bariz fazla bir enerji söz konusu. Ayrıntı mükemmel. Sibilans yok.

Ancak tizlerdeki parlaklık inişli çıkışlı değil (yani belli frekans aralığındaki tizler daha çok vurgulu değil), ki öyle olanlar rahatsız edici olabiliyor. Sanırım HD800'ün sesine alışamamın sebeplerinden biri de buydu. Tüm tizlerde, birbiriyle uyumlu seviyede vurgu söz konusu.

Mid

Belki de kuvvetli tizlerin etkisiyle olsa gerek çok yakın gelmedi bana. Bir HD600 yahut HE-500 yakınlığı beklemeyin. Ayrıntı ve netlik yine mükemmel.

Başka negatifler:

Kapalı bir kulaklık olması hasebiyle sunum kapalı. Bu yönüyle bir HE-560 yahut HD800 olması, sizi kulaklık takmadığınıza ikna etmeye çalışması mümkün değil. Yine internette "kapalı bir kulaklık için oldukça geniş bir sahnesi var. Izolasyonu düşük seviyede olduğu için yarı açık sayılır" türü yorumlar var. Belki diğer kapalı kulaklıklarla karşılaştırınca öyledir. Ancak kaliteli açık kulaklıklarla aradaki fark bariz.

Modern planar kulaklıkların kendine has bir enstrüman ayrıştırıcı özelliği var. Enstrümanlar birbirinden bağımsız, sanki aralarında mesafe varmışçasına ayrı ayrı geliyor kulağa. Dinlediğim tüm Hifiman ve Audeze'lerin ortak özelliğiydi. TH900, her ne kadar ayrıntı ve netlikten ödün vermese de, enstrüman ayrıştırmada modern planar kulaklıkların gerisinde.

Başka pozitifler:

Daha önce hiç bir kulaklıkta duymadığım derece bir genişlik söz konusu. Genişlik belki yanlış bir kelime, çünkü sahneden bahsetmiyorum. Mantıksız gelecek ama, sanki 20Hz-20KHz arası diğer kulaklıklarda 1cm, bunda ise 5cm. Kulağıma gelen seslerin arasında bariz boşluklar var, ve her an arada bir yerden de yeni bir ses gelebilirmiş hissi söz konusu. Belki de ayrıntıyla ilgili bir durum. Mesela HE-560'ın sunumu çoğu zaman o kadar dolu, yahut kalabalık ki sanki aradan yeni bir ses girse diğerlerini sıkıştıracakmış gibi bir durum söz konusu. Profesyonel bir incelemede "background is extremely black" gibi bir ifade vardı, sanırım bunu kasdediyordu.

Ayrıntılar ve nuanslar, HD800 kadar olmasa da, çok belli ve net. Tabi bunun dezavantajı da kayıtlardaki birçok problemin açığa çıkması. HD600 ve HE-500'den çok daha seçici bir kulaklık bu noktada.

Kulaklik, dusuk empedansi ve yuksek hassasiyeti sayesinde telefon ve portable player'larla rahatlikla surulebiliyor. Hatta sesi bazi IEM'lerden daha yuksek geliyor. Bu ozelligi ile Sennheiser, Audeze ve Hifiman gibi markalarin ust duzey urunlerinden ayriliyor. Ancak bu bariz avantaj soyle bir soruna yol acabiliyor: Yuksek empedansli kulakliklar icin optimize edilmis bazi guclu amfilerle dip ses sorunu yasanabiliyor.

Sonuç

Daha önceki incelemelerimi de okuduysaniz, uzun süredir kullandığım HD600'ümü güncellemeye çalışıyorum. Şu ana kadar birkaç hafta süreyle HD700, HD800, LCD-2, HE-500 ve HE-560'ı dinleme ve inceleme şansım oldu. Aralarından favorim olan HE-560 mükemmele yakın olsa da benim tercihim TH900 olacak.

Tabii ki TH900 bu saydığım kulaklıklara üstün değil. Hatta HD700'ü istisna tutacak olursak, bu kulaklıkların hiçbirisi, hiçbirisine üstün değil. Ancak TH900'ün çok iyi yaptığı ve benim önemsediğim bazı şeyler var ki, diğer kulaklıklar çok uzağındalar. Hala HE-560 aklımın bir köşesinde. Çünkü teknik olarak çok iyi bir kulaklık, zevkli de. Ancak son karar benim için çok da zor değil: Bana en çok zevk veren kulaklık hangisi? Cevap bariz bir şekilde TH900.

Son olarak bu kulaklığı denememi tavsiye eden Fosther ve Baran'a teşekkür ediyorum.

#1 zxc, 3 Ağustos 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağustos 2014
    34 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    İnceleme için çok teşekkürler.

Özellikle bass konusundaki deneyimlerinizi çok güzel aktarmışsınız, emeğinize kulağınıza sağlık.

Collapse Signature Expand Signature
  3. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    güzel inceleme ellerinize sağlık :)

4. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,774
    İnceleme güzel kulaklık güzel daha ne olsun :)

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Teşekkürler arkadaşlar. Ayrıntı konusunda bir paragraf, ve diğer kulaklıklarla karşılaştırmalar ekledim.

6. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Çok yerinde bir inceleme daha olmuş. Teşekkürler.

7. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Elinize sağlık gayet açıklayıcı bir inceleme olmuş.

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    İnceleme için teşekkürler.Th600 ile aynı malzeme kalitesine mi sahip acaba?Bunu çok merak edıyorum.

9. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Siparişi ver artık, gelince bakarız malzemesine :D

2 kişi bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Tam olarak bilemiyorum açıkçası. Çok benziyorlar. Ancak ele almadan birşey söylemek zor.

11. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Elinize sağlık.

Cuplar hariç herşey aynı gibi gözüküyor Oğulcan. Belki kablo da farklı olabilir.

12. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    Elinize sağlık, oldukça güzel bir inceleme olmuş. Önceliklerim şu anda farklı ürünler olsa da ileride mutlaka alacağımı düşünüyorum. Duruşu yeter :)

Siteye yaptığınız katkı içinde ayrıca teşekkür ederim. Sitede incelemesi olmayan, merak edilen birçok kulaklığı kazandırdınız foruma...

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Rica ederim. Fikir paylaşımına fırsat veren böyle bir ortamı sağlayan herkese teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Soyle bir ekleme yaptim:

"Kulaklik, dusuk empedansi ve yuksek hassasiyeti sayesinde telefon ve portable player'larla rahatlikla surulebiliyor. Hatta sesi bazi IEM'lerden daha yuksek geliyor. Bu ozelligi ile Sennheiser, Audeze ve Hifiman gibi markalarin ust duzey urunlerinden ayriliyor. Ancak bu bariz avantaj soyle bir soruna yol acabiliyor: Yuksek empedansli kulakliklar icin optimize edilmis bazi guclu amfilerle dip ses sorunu yasanabiliyor."

Gercekten de kendi amfim (PPA) dip ses veriyor. Halbuki simdiye kadar denedigim hicbir kulakustu kulaklikta boyle bir sorun yasamamistim. Telefonla dinledigimde, bilgisayarin dahili ses karti ile dinledigimde, ya da Yulong D100 ile dinledigimde hic dip ses gelmiyor. Ancak bunlarin hic biri PPA kadar guzel ses vermiyor.

PPA'e bir operasyon yapip 11 olan "gain" degerini "3" civarina falan cekecegim. Muhtemelen dip sesi yok edecektir. Tabi azalan gain degeri ile stabilitesi kaybolacak olan OPA637'leri OPA627 ile degistirmem gerekecek. Dip ses hala yok olmazsa, cok da optimal olmayan ancak kesin cozum olan cikisa direnc ekleme yoluna gitmem gerekecek...

#14 zxc, 8 Ağustos 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ağustos 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Evet, neredeyse 1 aydir TH900'u dinliyorum, ve iade süresi birkaç gün içinde doluyor.

HE-560'i satışa koydum bile. Ancak elimde hala HD600 var, ve gercekten de fiyatlarinin ima ettigi gibi TH900, HD600'den dört katı daha iyi bir kulaklik mi benim için, karar vermek zorundayım.

Cimri adamım ben, ve eğer bir kulaklık $$$ istiyorsa direk tepkimi alır önce :) On takla atması lazım cebimdeki akrebe sokulmadan parayı aşırması için. Özellikle gereksiz gözüken pahali üretim teknikleri de ciddi alarm çanları benim için. Tahta fetişim yoktur mesela. Sese ciddi katkısı varsa eyvallah, ama yoksa $10 çalışmaz benden. Muzik dinlemek için kafamıza kocaman bir aparat takiyoruz sonuçta. Sivilcenin rengi güzel olsa ne yazar. HD800 bile cyborg'a benzetiyor insanı. Bu arada yakın zamanda denedigim T-Peos Altone gibi bir IEM'in $150 seviyesinde verdigi ses kalitesi kararimda özellikle gaddar olmamı gerektiriyor.

Velhasil HD600 ile ayrıntılı karşılaştırmadan sonra kararım o ki TH900'in verdigi ses kalitesini $1000 altı bir kulaklıktan beklemek, en azından şu anki piyasadaki kulaklıkları da göz onune alirsak, malesef çok mantikli bir beklenti degil. Hatta bas kalitesi baz alınırsa, muhtemelen standardı oluşturan bir kulakliktan bahsediyoruz. Belki de bunun icin zamaninda cüret edip MSRP'sini $2000 olarak belirlemisler. HD600 hala cok iyi bir kulaklık, ve mid'lerinin yakınlığını bazen arıyorum; ancak sesi tümden ele alinca benzer seviyede kulakliklar olmadığı kabak gibi belli. Velhasil gitti $$$, arkasindan el sallayıp muzik dinle :)

#15 zxc, 24 Ağustos 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ağustos 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Acikcasi son dinledigim T-Peos H300 ve JVC FX850'den sonra acep kulak ustu kulakliklar gercekten bu kucuk canavarlardan daha iyi mi diye kuskulanmaya baslamistim.

Bugun kucuk bir karsilastirma yaptim. Sonuc:

1. FX850 ve H300'un bas'i, TH900'dan cok daha yuksek. Fostex'e saygim artti bir kez daha. TH900 bence bir basshead kulakligi degil, ancak bass kuvvetini olmasi gerektigi gibi yansitan nadir kulakliklardan biri.

2. Ha ha. FX850, TH900'dan daha acik, iyi mi? Kapali kulalik, sonuca kapali bir kulaklik :)

3. Genel olarak ses kalitesi'nde bu IEM'ler etkileyici olmalarina ragmen bir TH900 degiller. Arada bariz farklar var. Eminim kocaman suruculerin bunda payi vardir.

4 kişi bunu beğendi.
  17. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Th900 ne kadardı? Karşısına koyduğunuz ürünler giriş seviyesi çünkü.
    Hadi giriş seviyesi acımasız olabilir, üst düzey ürünler değil diyeyim.
    Edit: Bir de kaynak aynı mı yorumlarken.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    İlk çıktığında $2K'mış. Şimdilerde $1.35K'ya bulunabiliyor.

Açıkçası H300 ve FX850'yi orta halli IEM'ler diye değerlendirmiştim ben.

Tabi neye göre giriş-orta-üst diye ayrılır o da ayrı bir konu. Elektrostatikler varken tüm dinamik kulaküstüler orta seviye denebilir, hem teknoloji, hem fiyat olarak. Ama şahsen bir HD800 veya TH900'ü orta seviye olarak sınıflandırmazdim ben.

2 kişi bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Ben cevap yazıyorken siz edit etmişsiniz. Evet, kaynak aynı.

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Teşekkürler cevap için. Şunu demek istiyordum aslında 1.350$lık ürün kafaüstü olmasada o iem'lerden iyi olacaktır normal olarak. Örneğin Tralucent i koyun fostex in karşısına o zman daha adil olur :)

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi