Fostex TH900 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Fostex' forumunda Baran tarafından 28 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Lawton audio cup'ı falan da değiştiriyor. Üstelik orijinal cup'ı geri vermiyor. Sesi mutlaka farklıdır ama onların ürettiği orijinalinden daha kaliteli durmuyor. Hem orijinal cup çok daha hafif ve dayanıklı (vernik yerine lake). Üstelik kulaklığın en ilginç özelliği.

Verdiğiniz linkte Moon audio sadece başka kablo lehimliyor, jack koymuyor. Belki koydukları başka bir opsiyon vardır?

Bir de TH900 ilk çıktığında $2000'dı. Sonra düştü fiyatı. Bunlar da düşer eninde sonunda. Hatta bir ara link vermiştim, $1150 civarına inmişti indirimlerle birlikte.

Millet eleştiriyordu kablo değişmiyor diye, mukabil bir ücret karşılığı elimine ettiler sorunu :) Bu devirde kağıt diyaframli dinamik kulaklığa $$$ verene her gün bayram zaten :D canım çekti dinleyeyim azcık...

2. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Mark Lawton (marklaw@cox.net) 'la mail üzerinden baya yazışmıştım , istersen orjinal cupu kullanabiliyorsun yada sana geri veriyorlar. Bunların hepsi opsiyonel. Şahsen bende orjinal cup'ını değiştirmezdim. Bu arada stok kablo bence yeterince kaliteli. Fostexin kendisi kolay sürülen bir kulaklık olduğu için balanced kablonun hiçbir işe yaramayacağını söylüyordu daha önceden zaten hatta özel olarak balanced kablo yaptıran biri hiçbir değişiklik olmadığını söylemişti okuduğumda , balanced kablo da bir işe yaramayınca şahsen mk2'nin benim açımdan değeri yok. Yapacağım tek upgrade Angie Pad'ler olurdu , Tizleri biraz daha yumuşatıp , bassları daha iyi yayıyorlar. Moon Audio 1-2 kişiye jacklı yaptı diye biliyorum opsiyonel olarak konuşmadım , gerek yok :)

Baktığın zaman Beyerdynamic T1 2nd generation olsun , Sennheiser HD 800 S olsun , Audeze Fazor LCD 2-3 seri olarak baktığımızda 2. jenarasyon da hep sesde bir değişme söz konusuydu. Böyle olunca insan anlıyor ama sadece kablonun çıkarılabilir olması ve adına mk2 denilmesi bence çok saçma bir durum. Sırf kablo çıkıyor diyor stok kablosu bu kadar iyiyken extra 1 dolar vermezdim. Şunu yap yine anlarım. Stok 3 metre kablonun yanına 1 adette 1.2m 7N kablo koy bari oda yok :) bu japonları bazen anlamıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    @bakieryigit Ses değişimi yoksa mk2 denilmesi bence de saçmalık.

Kulaklık şuanda sadece Japonya'da gözüküyor ve 300$ fazla. 200$ civarında yapsalardı çok daha mantıklı olurdu. Kablonun değiştirilemez olmasına eleştirinin ana noktası ise sizin sağlam zaten dediğiniz noktaya değil sese müdahale edilemez olmasına. Kablonun sağlam olduğunu kullanan herkes farkında ama kalite dediğiniz şey sadece yapım kalitesinden oluşmuyor. Kullandıkları kablo sesinin kaliteli olduğunu biliyor muyuz? Belki darboğaz yaratıyordur kulaklıkta veya kullanıcı sese kablo aracılığı ile müdahale etmek istiyordur? Para verilen bir kulaklığı insanlar başka firmalara yollayıp neden masraf yapıp kablo değiştirecekler ki? Ben belki Audiominor kullanmak istiyorum veya birkaç kablo deneyip en hoşuma gideni kullanmak istiyorum. Bu fiyatlarda satılan bir kulaklıkta bunun sağlanmaması ciddi bir eksiklikti gidermeleri iyi olmuş bence.

Ebay'den verdiğiniz linkler kulaklığın Japonya'da satılmasını avantaja çevirmek isteyen kişiler. Japonya'da bu kulaklık şuanda 1500$. Adamlar alıp 400 ekleyip meraklısına satmak istiyorlar. Yoksa kulaklık 1900$ seviyelerinde değil şuanda.

4. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    @baran88

Kaynak : http://www.head-fi.org/t/792012/fostex-th900-mkii/15#post_12247405

Fostex'in destek bölümünden gelen cevap head-fi den bir kullanıcı sormuştu dediğim gibi seste değişme yok.

Japonca:

İngilizce:
    Fiyat olarak da karşılaştırmalı olarak şuraya bakılabilir japonların akakçe sitesi;

http://kakaku.com/item/K0000840108/

Türkiye'ye gönderim yapan yer olarak pricejapan var bilinenler arasında , onların liste fiyatı 1670 dolar
    Ben orayı baz alarak hesaplama yaptım.

şuradan bakılabilir ;

http://www.pricejapan.com/front/e_main_page.php

EMS ile kargolamayı da kilo hesabı bulunduğunuz Zone grubuna göre yapıyorlar;

Türkiye bu liste de Zone2 de yer alıyor, şuradan bakılabilir.

http://www.pricejapan.com/front/e_shippingcost_ems.php
    http://www.pricejapan.com/front/e_shippingcost_dhl.php

Fedex'le kargo 207 dolara geliyor , EMS en mantıklısı onunla da hesap edince 113 dolar tutuyor.

[1670 Dolar+113 Dolar (kargo) ]+ (paypal farkı) = 1855 Dolar + 334 Dolar (gümrük ücreti) = 2189 dolar

Türkiye'deki bir kullanıcıya maliyeti. 2189 dolar : 6402 TL

Görüldüğü üzere öyle bahsedildiği gibi düşük fiyatlara ürünü temin etmek pek mümkün değil.

Kablo konusuna gelirsekte şahsen stok kablonun belli bir kalite de olduğunu düşünüyorum ama imkan varsa tabiki bir yükseltme iyi olabilir neden olmasın denemeden bilemeyiz :) , şu da var bu tarz kulaklıkları alanlar kulaklığın karakterini seviyorsa hertürlü upgrade ile en üst seviyede ürünü kullanmak isteyecektir doğal olarak. Boğaç'la bu tarz bir çalışma yapabiliriz biz de bakalım böyle bir düşüncem de var.

Fostex x Massdrop TH-X00 Headphones

https://www.massdrop.com/buy/fostex-x-massdrop-th-x00

ile Fostex şuan en çok konuşulan firma 4000'e yakın th-X00 sattılar buda bir dalgalanma yarattı piyasada , insanların ilgisi tekrar üst seviye de Th900'e çevrildi ve şuan ana konusu baya aktif diyebilirim buradaki dalgalanma th900 satışlarına da yansıdı ve şuan yeni kullanıcı sayısı baya yükseldi , bunu Fostex de bence fırsata dönüştürüp mkII diye adlandırma yaparak piyasaya sürdü. Kablonun çıkarılabilir olması dışında fark yok. Şuan alınabilecek en iyi yer vat düştükleri için yine Thomman.de olarak görünüyor.

2 kişi bunu beğendi.
  5. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    balanced amfi/kablo kullanım amacı sadece güç değil ki. zira tüm amfilar balanced olarak daha fazla güç verir diye bir durum da yok. balanced dizayn edilmiş bir amfide başta kanallar arası ses yüksekliği probleminin önüne geçildiği gibi, sahne gibi subjektif olabilecek konular iyileşmeler olur.

6. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Sadece güç olmadığı zaten bilinen bir durum ama balanced kablonun bir artısının Th900 da olmadığı yine fostex'in support teami tarafından açıklanmıştı ve tavsiye etmiyorlardı , hatta bir kullanıcı balanced giriş yaptırdı ve artı bir fark yaratmadığını da söyledi. Ben ürünün sahibi olduğum için bütün yazılanları da dolayısıyla iyi biliyorum. Burdan yola çıkarak bir artısı olmayacağını söyledim.

7. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    kullandığı balanced amfi ile alakalı bir durumu genel sonuç olarak bu kulaklıkta balanced kablo lazım değil dememek lazım.
    kaldı ki almak isteyen bir adamın elindeki amfinin sadece balanced çıkışı da olabilir. balanced kablo kullanmak bir ihtiyaç olabilir. ve bundan sebep th900 almayan insanlar da olmuş olabilir.

e şimdi ben de yazdım bişey bütün yazılanlar +1 oldu.

ek: şunu da söyleyim, bu kulaklığı çok sevip daha iyileştirmek adına, mk2 yi almak, balanced kablo almak, üzerine medet umarak balanced amfi almak gereksiz harcanan binlerce dolar olarabilir bu konuda bir yorumum yok.

#47 KaraSinek, 10 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şubat 2016
  8. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    @KaraSinek sadece balanced amfi kullananlar zaten moon-audio gibi yerlerde ilk satın alırken uğraşmadan istediği connector'ü kullanabilerek alıyordu bunun gibi alternatif 4-5 site var istediği şekilde modifiyeli satış yapan , ürünü al sonra tekrar gönder , balanced kablo yaptır gibi bir durum yoktu yani :) neyse tabii öyle isteyenler için bir alternatif olacaktır tabi ki yine de.. Sesde değişme yoksa bana göre bu ürün mk2 diye adlandırılamaz benim demek istediğim genel olarak bu yoksa isteyen istediğini yapsın :)

Amplifier Connector

http://www.moon-audio.com/fostex-th900-flagship-dynamic-headphones.html

yada;

http://www.moon-audio.com/silver-dragon-cable-fostex-th900-headpones-bundle.html

3 kişi bunu beğendi.
  9. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    @bakieryigit

MK2 konusunda tamamen katılıyorum. Ses farklılığı olmadığı sürece mk2 demek saçma kalıyor.

Fiyatlandırma konusunda benim Türkiye'den almak isteyen bir kişi 1500$'a alabiliyor gibi bir yazım olmadı. Ebay linklerinin Japonya içi satılan bir malın meraklıları üzerinden ticaret yapma isteğinden 1900$ dedim. Aynı şey pricejapan içinde geçerli. Örneğin pricejapan Japonya içi fiyatı 173bin yen yani 1500$ civarında çünkü piyasası bu. Ancak Japonya dışına çıkmamış bir ürün olduğundan fırsatı kullanmak istiyorlar. Kaldı ki 1670$ üzerinden satsalar bile ülkemizdeki vergi sisteminin bedellerinden dolayı satılan malın fiyatına eleştirili yapılamaz diye düşünüyorum. Belirttiğiniz miktarlar bizim ülkemizin getirdiği sonuçlar ve ben 1500$'a temin edebiliyorsunuz demiyorum. Değiştirilebilir kablo ile değiştirilemeyen kulaklık arasında 300$ fark var ve bu 200$ olsa çok daha makul olurdu diyorum. Ayrıca ülkemiz üzerinden değerlendireceksek gönderen yerler 1500Euro üzerinde olduğu için kişisel ürün sınıfına giremez ve maliyet çok daha yüksek fiyatlara çıkar.

Kablo konusunda dediğim gibi ürünün kablosunun değiştirilememesi büyük bir eksi idi, düzeltilmesi iyi olmuş.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Mk2 demesinler ama ne desinler? Sonuçta önemli bir fark kablosunun değiştirilip değiştirilememesi. Öteki türlü fazorlu mu fazorsuz mu muhabbetine dönmesin? Bir şekilde isme yansımalı bence.

11. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    Örneğin RC kullansalar çok daha iyi olurdu bence. MK2 dediği zaman üzerinde ses olarak birşey değişmiş olmasını bekliyorum şahsen.

2 kişi bunu beğendi.
  12. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Aynen bu haliyle saçma duruyor. Mesela bir kulaklığın iphone için üretildiğini nasıl anlıyoruz sonuna "i" takısı alıyor kulaklık.

Bunda da şöyle olabilirdi , Fostex Th-900-DC ( Detachable Cable) gibi.. isteyen sabit, isteyen değişebilir kablolu alırdı. Burada algı yönetimi var yeni birşey yapılmış gibi insanların önüne konulması kötü görünüyor , yoksa yenilik iyidir tabiki.

Şimdi mesela ben Lawton audio'nun Level 1 kitini yapmayı düşünüyorum. O zaman ürüne Fostex th-900 Mk3 diyim :) Tuning devreye giriyor en azından.. daha doğru duruyor yapılan iş anlamında..

http://www.lawtonaudio.com/diymodkits.html

http://www.lawtonaudio.com/fostextune-up.html

http://www.lawtonaudio.com/fostextuneupinstructions.html

Bu arada moon audio'nun yaptığı kablo çalışması , ortadan kesmişler kabloyu isterse balanced kablo gibi kullanıyor isterce 2,5mm ,3.5 mm yada 6.3 mm olarak. Bu fotoğraftaki th900 daha bir mk2 duruyor o zaman :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    RC nedir diye merak ettim, "replaceable cable" geldi aklıma. Kullanılan bir tabir midir?

@bakieryigit, kablodan sallanan metal jack'leri çok rahatsız buluyorum ben.

Bir de kulaklığa bakınca neden böyle yaptıkları anlaşılıyor. Ya acaip küçük bir Jack kullanmak zorundalar; ya da ahşap cup'ı bozmak.

Fostex gayet güzel entegre etmiş:

Jack Sennheiser HD600 stiline benziyor.

Kısa kablo yine yok... Ya uzun normal, ya uzun balanced...

Halbuki kısa kablo ses için en iyi şey... Kaliteli kabloyu üç sarmal yaptıktan sonra ne anlamı kaldı? Kablo mu dinliyoruz, kulaklık mı?

Şeytan diyor kes kabloyu kısaltıp lehimle... Hımm?

#53 zxc, 14 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Şubat 2016
    3 kişi bunu beğendi.
  14. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    @zxc Bazı iemlerin önceki nesillerinde değiştirilmezken, bu seçeneği eklediklerinde kullanıyorlar rc kısaltmasını

3 kişi bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Zaten değiştirilemeyen kabloyu kesip kısaltınca kulaklığın ikinci el değerini hiç etmiş olacağım değil mi?

Acep içini açıp başka bir kablo lehimlemek ne kadar zor?

2 kişi bunu beğendi.
  16. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    3 kişi bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    @bakieryigit, süper! Gayet kolay duruyor. Ucuzundan bir HD600 kablosu ısmarlayıp lehimleyeyim bir haftasonu. Yoksa abartıp alengirli birşeyler mi alsam ki? Her halükarda kolay duruyor. Bıktım ofiste kabloyu sağa sola dolamaktan. Hem kirleniyor kumaş...

3 kişi bunu beğendi.
  18. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    @zxc bence ucuz birşey alma , biraz kaliteli birşey olsun sonuçta Th-900 bu kulaklık :) kaliteyi düşürürsen kulaklık özelliğinden götürür. Denge önemli , ne demişler "en zayıf halkan kadar güçlüsündür" .

2 kişi bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    @bakieryigit, ben kabloya aşırı önem vermiyorum açıkçası. Yanlış oldu, önem veriyorum ama para vermiyorum diyeyim :) kulağa mantıksız geliyor ama şöyle açıklayayım:

Kablo fiyatı belli bir miktari geçtiği anda o miktarı daha iyi bir kulaklık ve ekipmana harcamak daha mantıklı geliyor bana. Ve bu "belli miktar" benim için fiyatı gittikçe fahişleşen ortalama "güzel kablo" fiyatının çok altında.

Kabloyu sesi "tune etmek" için de kullanmıyorum. Amfiyle oynarım onun için.

Biraz da amfi yaparken oluştu bu görüş bende. İnsanlar sesi ilerletmek için ara kablo falan değiştiriyor. Peki ya amfinin içi? Muhtemelen 24 gauge gümüş kaplı bakır iletkenli teflon kaplı kablo kullanıyor, vasat üstü birşeyse. Bu durumda şöyle bir soru oluşuyor:

Amfi yaptik, güzel çalışıyor. Bütçe var, ve iyileştirmek istiyoruz. E hadi saf gümüş kablo kullanalım... Tamam. Ama fiyat yüksek. Onun üzerine güç rezerv kapasitörlerini Blackgate yapsak daha mantıklı değil mi? Olur. O da bayağı pahalı, bulmak ta zor. Hadi onun yerine yüksek hız rezervlerini küçük wima yerine büyük foil tipi kapasitörlere geçirsek? Mantıklı. Ama o da ucuz değil. Onun yerine bufferları güçlendirmek çok daha mantıklı değil mi? Doğru.

Bu fikir sürecini az çok amfi yapan herkes geçiriyor. Bakın bir sonraki çözüm bir öncekinden daha ucuz, ama sese etkisi çok daha fazla.

Bir noktadan sonra ulaşılan nokta şu oluyor: Eğer para cebini yakıyorsa butik parçalara harcamak yerine daha iyi bir dizayna geç. Active ground yoksa koy. Diamond buffer kullan. Güç ünitesine çalış, vs.

Kablo tabii ki adi olmasın. Ancak $$$'lik Kimber'a da ihtiyacım yok, çünkü o $$$ ses için çok daha iyi yerlerde harcanabilir bence.

Ancak sadece ürün alıp kullanan tüketici için kablo bir nevi iyileştirme ve tuning görevi görmüş oluyor anladığım kadarıyla. Ancak sesi iyileştirmeye yönelik fiyat performans oranı malesef çok düşük diğer opsiyonlara göre.

Velhasıl kablonun iletkeni kaliteli ve yeterli olsun, yalıtımı sağlam olsun, yeterli benim için. Bir de ne kadar kısa kablo o kadar iyi.

#59 zxc, 15 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Şubat 2016
    9 kişi bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Bazen en basit konnektörün bile iyisi alıyım diyorsun , milletin toplamda 5 dolar verip kullandığı yan ürünlere devreye iyi markalar girince 280 TL talep ediyorlar , Türkiye'de hifi çok pahalı :) @zxc sen yine bu açıdan şanslısın , 2 gün önce 2 connector için aldığım fiyat. En zayıf halkayı bile güçlendirmek bu kadar pahalı olabiliyor. Demem o ki istediğimiz kadar denge kurmaya çalışalım hep bir yer zayıf kalıyor. Bu ürünlere niye baktığımı da söyleyim bu ürünlerin bende yarattığı ses farkı bile çok ciddiydi almaya karar verdim ama başka siteden alacağım tabi ki .. Bu da böyle bir anımdır yine :))

[​IMG] [​IMG]

Furutech Connectors F-35(R)

http://www.partsconnexion.com/FTECH-79385.html

pdf bilgisi : http://www.partsconnexion.com/prod_pdf/79385.pdf

Furutech Connectors F63-S(R)

http://www.partsconnexion.com/FTECH-79386.html

pdf bilgisi: http://www.partsconnexion.com/prod_pdf/79386.pdf

Your total including shipping is $ 92.77 USD

#60 bakieryigit, 15 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Şubat 2016