frekans yanıtına göre eq ayarı

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 25 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Kullandığımız kulaklıkların frekans yanıtlarını incelediğimizde flat yani düz olmadığını görüyoruz. Bu grafiklerdeki çukur ve tümsekleri eq ile flat' e yaklaştırmak nasıl bir yaklaşımdır. Deneyipte memnun kalan var mı?

Serhat bunu beğendi.
  2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    Benim anlayışıma göre ; hoparlör veya kulaklık ne kadar flat olursa o kadar iyidir. Bu amaca yönelik olarak , özellikle müzik prodüksiyonunda kullanılmak üzere , Sonarworks'un bir yazılımı bulunmakta. Ayrıca başka firmaların da ürettiği benzeri yazılımlar da mevcuttur.

https://www.sonarworks.com/reference/how-it-works-headphones

Collapse Signature Expand Signature
    Serhat bunu beğendi.
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Jriver ile çalışmadı, yada ben beceremedim.

Serhat bunu beğendi.
  4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    Bildiğim kadarıyla bahsettiğim yazılım DAW içerisinde çalışıyor.

Serhat bunu beğendi.
  5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    O zaman bir daw edinelim :)

Serhat bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    Bass ayarı dışında analog çözümler kaliteyi düşürüyor. Dijital bir çözümden performans almış olan varsa duymak isterim.

Serhat bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,195
    Equalizer APO/Peace GUI for Equalizer APO diye bir EQ var windows için, bir araştırın derim.

Bir de oratory1990 diye birinin harman hedef eğrisine göre hazırladığı presetler var kulaklıklar için. İsterseniz siz de bir bakın: https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results/oratory1990/harman_over-ear_2018

Açıkçası ben Clear için denedim ama orjinal hali daha çok hoşuma gitti.

Yalnız şunu da söyleyeyim, Beyerdynamic Amiron home için bir kullanıcı head-fi de kendi EQ ayarlarını palaşmıştı. Gerçekten kulaklığın karakterini olumlu yönde çok geliştiriyordu. Yani EQ'ya hepten karşı değilim. Kolay gelsin.

#7 Mikrobiyolog, 25 Aralık 2019
    Son düzenleme: 25 Aralık 2019
    Serhat ve DrWhite bunu beğendi.
  8. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    302
    Uyumsuz ekipman durumunda eq yazılımlarının geçici olarak günü kurtardığını düşünüyorum. Belli frekansların arka planda kalıp belli frekansların sivrilmesindense, belli frekanslarda kayıp olmasını tercih edenlerdenim.

Serhat bunu beğendi.
  9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Zamanında aklıma gelip denemiştim, frekans eğrisinin tam zıttında eq yaparak flat yapmayı (noise cancelling gibi).

Kullandığım tool bir mastering tool'uydu. Ozone3 mü ne, şimdi tam hatırlamıyorum. 16 ya da 24 bit kaynak olsa dahi, kendi işlemlerini çok kayba uğramasın diye 32 bit üzerinden yapıyordu. vst olarak foobara ekleniyordu.

Neyse tam flat yaptığımda, anladığım şey flat dediğimiz şeyin aslında flat olmadığı idi. Çünkü tam flat tatsız tuzsuz birşey.
    Yani aslında herşeyin dengeli olduğu frekans eğrisi flat diye anılsa da, mesela basların biraz kabarık bir tümsek gibi durması gerekli.
    Veya gene tizlerde bazı frekansların çukur olmaması gerektiğini düşünsek de, belki de biraz çukur olması gerekli vs.
    Kulak da her frekansı tam aynı duymuyor zaten.

Öte yandan çoğu eq sesi bariz bozuyor. Kalitelisi az. Bir playerın yanında gelip de bozmayanına rastlamadım.
    Kaliteli eq'da bile sesi ne kadar zorladığınız önemli. Fazla zorlarsanız eq'daki frekans birleşim noktalarında hatalar oluşabilir.
    Parametrik eq olması genelde daha iyi, sütun bazında üstüste binişlerde hata olması olasılığı daha fazla diğer türlü.

Size bir yönü ters gelen ve aslında kaliteli olan bir kulaklığı daha zevkle dinlenebilir kılmak için kullanılabilir, kaliteli olanlar.

Serhat bunu beğendi.
  10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    Arkadaşlar , bir noktayı açıklığa kavuşturmak isterim. Flat olmak demek ; şarkıyı dinlememize aracı olan sinyal zincirindeki konvertör , ampli , hoparlör , kulaklık gibi halkaların flat olması demek. Yani burada esas olan ; zincirdeki halkaların , şarkının orjinal halindeki frekansları üzerinde herhangi bir etkisinin olmaması , diğer bir tabirle transparan olması. Zaten bilindiği gibi High Fidelity (HiFi)'nin ana felsefesi de budur.

Dinleme anında yapılacak eq müdahalesi bence iki nedenden dolayı anlamsız. Birincisi ; yukarıda söylediğim gibi HiFi felsefesine aykırı. İkincisi ; sıradan eq'lar ile yapılan müdahalelerin sinyal kalitesini bozması. Bugün sinyal kalitesini bozmayan (veya min. etkileyen ) eq'ların fiyatları min. 4000-5000.-USD'lar civarında ki bu tür cihazlarla gerekli müdahaleler zaten prodüksiyon aşamasında stüdyolarda yapılıyor.

Dolayısıyla bu işte temel prensibin ; dinlemenin mümkün olduğunca transparan / flat cihazlarla yapılması ve dinleme anında herhangi bir eq müdahalesinde bulunulmaması olmalı.

Serhat bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    Hifi kulaklik bence, frekans tepkisi duze yakin olandan ziyade detay kaybi minimal olan. Tabii ki ses kalitesini bu iki faktore indirgemek yanlis. Arzu edilen duze yakin frekans tepkisi. Ancak yeterince detay elde edemedikten sonra duz frekans tepkisi anlamsizlasiyor. Tabii ki aynisi cok fazla detayi cok dengesiz bir frekans tepkisi ile verme durumu icin de gecerli. Dolayisiyla bu noktada bir taviz soz konusu. Frekans tepkisi duz olmayan Hifi kulakliklara bariz ornekler: HD800, TH900, vs. Acaip frekans tepkilerine karsin biri inanilmaz sahne ve realizm, digeri asiri kaliteli bass sunuyor...

Hoparlorlerde duz frekans tepkisini yakalamak daha kolay, genelde birden fazla surucu ve crossover kullandiklari icin. Ancak tek suruculu kulakliklarda o kadar kolay degil.

Bu arada ilginc bir anekdot: Yillar once Oppo yeni planar kulakligini anons etmek uzereyken, her zaman oldugu gibi sayfalaca uzayan headfi basligina, kulakligin sesini dizayn eden muhendis mudahil oldu. Bayagi da tartisma dondu. Meger adam hoparlor dizayn ediyormus normalde, ve duz frekans egrisini ses kalitesinin en onemli bileseni olarak sundu insanlara... Gel gelelim Tyll ise yeni bir kulaklik dinlemeden once "acep bu sefer ses kalitesi ugruna ne tur bir acaip ses ile karsilacasagim acaba" diye baslamisti bir incelemeye :) Velhasil guzel dizayni, rahat ergonomisi, yuksek uretim kalitesi ve yeni teknolojilerine ragmen yeterince ilgi gormedi Oppo'nun planar kulakliklari.

Serhat bunu beğendi.
  12. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,003

Fletcher Munson eğrileri denen her dB düzeyinde insan kulağının tepkisini gösteren bir çalışma var yani her düzeyde kulak farklı algılıyor frekansları, basslar özellikle seviye arttıkça daha verimli duyuluyor, genelde mix mastering 85-90dB dinleme seviyeleri düşünülerek yapılıyor, o kadar da sabit bir durum yok yani.

Eq ya ben de karşıydım hifi de racona ters diyerekten fakat son 1 yıldır stüdyolarda geçirdiğim zamanda şaşırdığım şey şuydu, neredeyse her kayıt defalarca eq ve kompressorden geçiyor ve o kadar rahat kullanılıyor ki bizimkiler görse delirir diyorum içimden, fabfilter q2 mesela neredeyse her çalışmada defalarca geçiyor sinyal pluginden, yani biraz da hificilerin idealize etme ve ritülelleştirme çabası gibi geliyor bu tarz hassasiyetler bana. Kaliteli eq bulabilirseniz kullanın mottosu şu an benim için esas ama consumer düzeyde bulmak zor fabfilter kalitesini.

Melodyne a hiç girmedim, vokal vokall diye kendimi paraladığım şeylerin melodyneda ince ayarla son hale geldiğini görünce yine iyi küfür etmiştim :D:D ha ben duyarım yok efenim benim dinlediklerimde yok demeyin öyle çakallıklarla yapılıyor ki zaten kulakla algılanamaz yapan dışında. Biraz pseudoscience durumu var maalesef bu head fi, hifi meselelerinde bence. Efenim canlı kayıt...da demeyin onun da mix-masteringi var orda da aynı sadece canlı olduğu göz önüne alınarak eq-kompressor-reverbden geçiyor :D:D en temizi canlı dinlemek orda da live mix var orda da pluginden geçiyor :D:D:D canlı ve mikrofonlama olmadan dinleme harici hifi işi bence zor :D:D:D:D

#12 DrWhite, 26 Aralık 2019
    Son düzenleme: 26 Aralık 2019
    akifb, zxc, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    İşte sırf bu yüzden ; ben yaklaşık bir senedir artık kulaklık kullanmıyorum. ;) Geçenlerde mecburiyetten bir kullanayım dedim. Kulaklığa ancak 5-6 dakika dayanabildim. Sonra " lanet olsun " diyerek kulaklığı kaldırdım. :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Aralık 2019 ---
    Mustafa'cığım prodüksiyon aşamasında müziğin eq ve kompressor'den geçirilmesi yukarıda da belirttiğim gibi son derecede doğal.

Miksini ITB ( in the box ) yapanlar bu iş için plug-in ( yazılım ) kullanıyor. Bu şekilde hem pratiklik hem de hız kazanıyorlar. Bir de bu yöntem daha ekonomik tabii. Miksini OTB ( out of the box ) yapanlar ile dünyada ve ülkemizdeki ciddi mastering'ciler genellikle plug-in'ler yerine hardware cihazlar kullanıyorlar. Hardware ile miks ve mastering ; hem daha meşakkatli hem de daha pahallı bir süreç. Daha büyük yatırım istiyor vs.

Bunlara ilaveten ; bu meselenin bir de , sesin üzerinden geçirilen cihazın karakterini alması gibi başka bir boyutu daha var. Mühendis ; diyelim ki X marka kompressor'ün soundunu çok beğendiği için , üzerinde çalıştığı projedeki sese bu sound karakterini yansıtabilmek adına , X kompressor'ünün fonksiyonlarını sıfırlıyor ve müziği bu komprassör'e sadece giriş çıkış yaptırarak tekrar kayıta ( DAW'a ) geri yolluyor. Tabii bu söylediğim özellikle hardware cihazlar ile yapılırsa daha fazla etkili oluyor. Bu kalibredeki hardware cihazların fiyatları da yukarıda belirttiğim gibi 4-5000.-USD'lardan başlıyor. Plug-in'ler ise bu hardware cihazları kodlama yöntemi ile taklit etmeye çalışıyor. Ama tabii günümüzde sadece taklit edebiliyorlar. Aslının yerini tamamen tutabilen henüz üretilemedi. Plug-in'in normal şartlarda bir diğer sıkıntısı bilgisayar işlemcilerine çok fazla yük bindirmesi. Zira bu yazılımların hardware'leri mümkün olduğu kadar iyi taklit edebilmesi için yazılım ve dosya boyutunun daha çok büyümesi gerekiyor. Örneğin performansı konusunda hemen hemen herkesin mutabık olduğu Acustica firmasının yazmış olduğu plug-in'lerin çalıştırılabilmesi için min. 14-15000.-TL'lik bir PC'nin toplanması gerekiyor.

Şimdi bu kadar yatırım ve çabadan sonra ; dinleyici olarak dinleme anında sese eq ( hele ki sıradan eq ) vs. ile müdahale etmek bana şahsen son derecede anlamsız ve beyhude bir çaba olarak geliyor. :)

Bahsettiğin Melodyne mevzusu ise dediğin gibi bambaşka bir alem. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu , deyişinin tipik örneklerinden birisi. Özellikle ülkemizde şarkıcı olamayacak bir çok insan , sırf bu Melodyne ve benzeri uygulamalar nedeniyle son yıllarda şarkıcı sınıfına sokuldu bence. Geçenlerde şu anda yurt dışında yaşayan bir ses mühendisi arkadaş anlattı. Kendisi epey bir süre önce ; şu sıralar orta yaşlarını yaşayan çok meşhur bir sanatçımızın ( sanatçımızın ismini verdi ama ben burada belirtmeyeceğim ancak eminim ki herkes tanıyordur ) arka arkaya 4-5 albümünün miks ve mastering mühendisiliğini yapmış. Kendisinin bu konuda söylediği şu idi : " O albümlerde vokal konusunda Melodyne ile edit yapmaktan imanım gevremişti. " :)

#13 MehmetB, 26 Aralık 2019
    DrWhite bunu beğendi.
  14. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,003
    Melodyne eziyet söyleyenden daha çok emek harcıyor mix-masteringi yapan adam yani aslında yüksek sadakat-hifi işinde bence hedef belirlenmeli, neye sadığız ne hedefleniyor mastering odasındaki şey mi yoksa sanatçının kayıt performansı mı, mastering odası hedeflenmeli diye düşünüyorum çünkü mix-mastering de bence sanatın bir parçası artık.

İşte nirvana :cool:

#14 DrWhite, 26 Aralık 2019
    msandikci ve MehmetB bunu beğendi.
  15. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    Benim Melodyne kullanımında uzmanlaşmış bir arkadaşım var. Melodyne kullanımını fazlaca gerektiren iş geldiğinde -ki işlerin çoğu öyle imiş - o anda para ihtiyacı olsa bile , işleri kendi aralarında tasnif ederek bazı işleri kabul etmiyor artık. :) Böylece hem sağlığımı koruyor hem de çok kabiliyetsizleri doğal seleksiyona tabi tutarak , bu tip insanların mümkün olduğunca sektörün dışında kalmasına çalışıyorum diyor.:D

Bu arada verdiğin fotoğraftaki stüdyodan ( herhalde yurt dışı bir stüdyo ) daha iyi stüdyolar var Türkiye'de. :)

DrWhite bunu beğendi.
  16. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    302
    Birileri delirmiş olmalı ki LO-Fi denilen bir şey ortaya çıkmış:)

#16 .~., 26 Aralık 2019
    DrWhite bunu beğendi.
  17. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,003
    Görmüştüm ama tepki olarak ortaya çıktığından haberim yoktu, daha çok background music gibi kullanılıyor sanırım lo-fi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Aralık 2019 ---
    Nerde hocam dünya gözüyle görsek :D:D

18. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    302
    Evet hocam benim yanlışım varmış.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    Ilginc: ben de hoparlorlu bir ses sistemine $20000+ yatirmak istemedigim icin kulaklikla idare ediyorum :)

DrWhite ve yigitboylu bunu beğendi.
  20. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    O kadar yatırıma hiç gerek yok. Doğru seçim ile çok daha ucuza mal edebilirsiniz. Üstelik siz Amerika'dasınız ve bize göre çok daha fazla fiyat avantajına sahipsiniz. Tabii bu söylediğim dijital platformda müzik dinlemek ile sınırlı.