Gümrük muafiyet oranı kaldırıldı.

'Konu Dışı' forumunda Picasso16 tarafından 15 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    Her ülkede vergi olabilir doğru ama bunu karşılayacak alım gücüde olmalı.Eğer zaten alım gücü var denılıyorsa artık yazacak pek bişey kalmıyor açıkcası...Zaten 3 kuruşluk malı 20 kuruşa alıyoruz bir de 3 çeşit vergi öduyoruz.Uzağa gitmeye gerek yok bir araba'nın vergisi yüzde 50'yi buluyor belki daha fazla...Benzin olmuş 7 lira ,bilmem ne olmuş kaç lira...3 kuruşluk maaşa 40 kuruşluk vergi olmaz.Kazanç olsa ona göre olur ama o da yok...

2. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    ohhh missss =) vatandaşı olmasak çok eğlenceli ülke aslında... :D

Collapse Signature Expand Signature
    zxc bunu beğendi.
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,340
    Serhat bey tepeden tırnağa haklısınız.Ancak şu var ki bizi her türlü istirmat etmek için bekleyen yerli satıcılara altın tepside sunuluyoruz.

Bir tarafı olması gereken hale getirirken diger tarafı ihmal etmemek lazım.

Bakın tek bir örnek vereceğim:

Hepsiburada adlı mağaza bana üstüste 2 kez,açılıp kullanılmış,ekran filmi yapıştırılmış telefonu 0 diye satarken ve yaptığım olumsuz yorumu kurallara uygun olduğu halde yayınlamazken amazon.com tek sözümle (ürün gümrüğe takıldı dedim) 10$ iade yaptı sorgusuz sualsiz.

Aynı şekilde aliexpress...Size ulaşma taahhüdü aşıldığında hemen iadenize hükmediyor.Satıcıdan değil alıcıdan yana tavır koyuyor.

Bir yanda eleştirel yorumumu bile 'aman satıcıma(kârıma) zarar gelmesin' diye yayımlamayan bizimki,diğer yanda müşteri haklıdır diyen onlar!!!

Ve bizi bunlara daha çok mahkûm eden kararlar.

Elbette vergi alacak devletim ama bunlara da göz açtırmayacak.

Biz kendi satış,pazarlama,fiyatlandırma,üretim,
    koruma,müşteriye saygı,denetim v.b. kalemlerimizi düzeltip denetlersek zaten dışarıya olan bu ilgi normalleşir.

#23 DefinitioN, 15 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 15 Mayıs 2019
    mc_technosoft, theoldman ve Serhat bunu beğendi.
  4. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    789
    İç piyasada satan firmalar düşünmeli neden biz üretemiyoruz diye , ben tüketiciyim aynı malı daha ucuza fizanda bulsam , yolu yorda mı varsa neden almayayım ordan...

İç piyasadakiler al-sat yapmaktan beğinleri harap olmuş vaziyette ,biz niye yapamıyoruz değilde şurdan 1 dolara alsam bizim enayilere 10 dolardan satarım hesabındalar , hep hazır hep hazır:p canı cennete böyle firmaların :eek:

Para kazanma amaçlı belki bende yaparım yaparım AMA müşteri neyi nerden ucuza temin edebiliyor ona bakarım sonra hareket ederim , baktım insanlar dışardan alıyor bazı büyük firmalar gibi hükümete yalvarıp aldıkları şeye vergi koyun biz satamıyoruz elimizdekileri demezdim :D

Ne bilim işte:)

#24 elektronik müzik, 15 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 15 Mayıs 2019
    theoldman bunu beğendi.
  5. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,908
    işyeri size ait değilse kira ödeyeceksiniz bu dünyanın heryerinde bu şekilde
    bağkur primini emekli olabilmek için ödüyorsunuz
    stopaj saçma olmasına rağmen kiranın vergisimi olur? oluyor işte,işçi çalıştırıyorsanız g.v. ödüyorsunuz,ayrıca boş beyan verseniz de damga vergisi var,neye damga vurdun oda 48.-tl
    belediye vergilerini işyeri açmayan kişilerde ödüyor,emlak vergisi,çevre temizlik vergisi v.s.
    muhasebecilere dünyanın heryerinde ücret ödenir
    kdv'yi karşı taraftan tahsil edip devlete ödersiniz yani zaten size ait bir tutar değil

neyse uzatmadan işyeri açmanın maliyeti ülkemizde yüksek,ama ben birsürü vergi ödüyorum bu vergiler iyi oldu demek yanlış,ekonomi politikasını eleştiriyoruz bu şekilde herkes yönetir zaten,sen vatandaşının standartını yükseltemiyor aksine elini kolunu bağlamak için herşeyi yaparsan olmaz,kaldıki sizin işyeri kazancınız size gidiyor sonuçta kazanç var ise,zaten herkes kazanç elde edebileceğine inansa 3 kuruş maaşa talim etmez kaldıki devletin vergi gelirinin %52 sini işçiler öder,işyeri gelirlerini nasıl işçilerle paylaşmıyorsanız sırf masraflarınız var diye de bu çok iyi oldu dememelisiniz..altın tepsi dediğiniz 150.-tl altı ürünler için zaten 1.-usd kabloya bile 5,20 tl alıyorlardı,paket açma ücreti 1 falçata atıyorsun 5,20.-tl & %40 vergi kesiyorlardı,tüm dünya ülkelerinde vergi sınırı vardır,herkes'de bu şekilde uygular..

artears, theoldman ve mattiadestro bunu beğendi.
  6. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100

Biz bu ekstra vergiler ile kurulmaya calisilan otokratik garabeti finanse ediyoruz. Ortada her turlu ticaretin adil vergilendirilmesi gibi bir ulvi amac yok. Eger amac adalet ise önce yandas sermaye guruplarinin silinen milyarlarca lira vergi borclarindan baslasinlar. Ben bu carki finanse etmek istemiyorum. Ayrica vergi mukelleflerinin "hukumet" harcamalarini denetleyecek gerektiginde hesap soracak bir mekanizma da yok ortada. Ulkede gercekte ne yapildigini bilen sadece bir avuc insan var. Seffaflik, denge denetleme mekanizmalari vs hak getire. Alabildiğine keyfilik..Bakin ülkede 17 yilda 2 trilyon dolar vergi ve 70 milyar dolar özellestirme geliri elde edilmis. Bu para nerede. Hic bir katma degeri olmayan betondan baska ne var elimizde.

7. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,764
    Uzun vadede taban kat sayısı yüksek olduğu için halka çullanmak ve dolaylı vergiler ile memleketi idame ettirmek... Aynı zamanda milyarlarca liralık vergi borcu olan yandaş holdinglerin vergi borçlarını silmek... Özetle olay yalnızca gümrük muafiyet sınırının kaldırılması değil.

Yılmış, bıkmış; duyarsız olanlardan ise hayli sıkılmış, seviyesiz tartışmalardan bunalmış, gelecek kaygısı taşımaktan yorulmuş, ötekileştirilmekten kızmış vatandaşın, bu haberi de görünce "bir kulağımızın arkası kalmıştı..." çıkarımı bu aslında.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,144
    Yurt dışından bir kaç örnek verilmiş. Neredeyse yirmi senedir Amerika'da yaşayan biri olarak ben de vereyim.

Çin, Japonya ve Avrupa ülkeleri dahil yurt dışından bir çok alışveriş yaptım, bazıları $1500'ı geçen miktarlarda. Daha $1 gümrük ödemiş değilim...

Yapılanın yerli üretimi teşvik değil, o vergileri getirenlerin israflarını fonlama ve beceriksizliklerini telafi adına günü kurtarma hamlesi olduğunu aklı başında herkes görüyordur tahmin ediyorum.

cemq, Synchronicity, zdhakan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    250
    amerika' nin 800 dolar limitine yakalanmistim. aslinda yakalanmak degil de, 350 dolarlik bir parfum geliyordu italya' dan, bunun 350 dolar olduguna ikna oldular ama yuz kremi degil de parfum olduguna ikna edene kadar gobegim catladi, satici yuz kremi yazmis nedense. yuz kremi nedense gecmiyor 800 dolar altinda bile olsa. acin bakin diyorum, mumkun degil acmiyorlar da. neyse sonunda almistim. canada ise buyuk cogunluk aliyor vergiyi.

amerika icinde hemen her seye ulasim mumkun, yukarida bahsettigim urun uc bir ornek. kendi icerisinde vergilendirme politikasi da uygun. mesela 1700 dolarlik bir bilgisayarin ma eyaleti icin vergisi 70-80 dolar civari yalnizca. bunun haricinde oldu da cok spesifik bir urunu istediniz, buna da sahip olabilmeniz gumruk limitleri acisindan oldukca ithal eden kisi (bireysel olarak konusuyorum, toptanda durum farklidir sanirim) icin epey esnek.

#29 theoldman, 16 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 16 Mayıs 2019
    zxc bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,144
    Peki Amerika hiç gümrük yaptırımı koymamış mi? Bugün Trump zararlısının yaptıklarını bir kenara koyacak olursak, ikinci dünya savaşından bir süre sonra Japonya çok kaliteli 4 silindir motosikletleri ile piyasayı silip süpürüyor ve meşhur Harley iflasın eşiğine geliyor, çünkü rekabet edemiyor.

Amerika çok sert bir hamleyle yurt dışından 750cc üstü motosiklet ithalini geçici olarak yasaklıyor ve bir nevi Harley'e kendini düzeltmesi için mühlet tanıyor. Harley hem kalitesini düzeltiyor, hem de pazarlama stratejisi geliştiriyor, ve bugün hâlâ ayakta.

Bugünün ekonomisinde öyle sert bir yasak çok mümkün değil. Japonlar hâlâ otomotiv pazarını yerle bir etmekte. Amerika istese Japon markalarına ek vergi getiremez mi? Getirir ama bu problemi düzeltmez ki... Çünkü problem Japon firmalarinda değil, Amerikan firmalarında. Kalitesiz üretim yapıyorlar, kötü yönetiliyorlar. Hepsi de öyle değil. Geçen krizde Ford devlet yardımı almadı ve kendine müdahele ettirmedi mesela. Daha sıkı yönetiyor kendini ve rekabet edebiliyor. Ford F serisi yıllardır Amerika'da en çok satılan araç, Toyota Tundra ve Nissan Titan'a rağmen...

Velhasıl, iktidarın gitmemek için altyapısını hazırladığı vesayet rejiminin sonucu olarak ülkeyi yuvarladığı sefilliğin faturasını, zaten alım gücü iyice azalan vatandaşa kesmesini, olumlu bir ekonomik strateji olarak okumak ciddi bir hata bence.

#30 zxc, 16 Mayıs 2019
  11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,203
    "Zaten farklı farklı açılardan her türlü bafileniyorsunuz, buna bu kadar da takmayın" mı diyorsunuz, anlayamadım.

Zaten hayatın tüm alanında vergiler inanılmaz derecede yüksekken, devletin bir de 20-30 dolarlık ürünlerden alacağı vergiye göz dikmesini haklı göstermek mümkün değil bana göre.

Vergiler insancıl seviyelerde olur, iktidar da yerli üretimi teşvik edici hamleler yapmıştır ve yapmaktadır, ülkeyi dışa bağımlı hale getirmemiştir, 17 yıldır beton ekonomisi yerine ArGe'ye ve teknolojiye, üretime yatırım yapmıştır; o zaman ben de derim ki bu gümrük vergisini çok görmeye gerek yok.

Sen ülkenin samanını bile dışa bağımlı yap, dışarıdan patates ithal et, sonra "bu vergiler normal" mi diyeceğiz?

Hepimiz bütün bunların neden yapıldığını biliyoruz. Bunların hepsi günü kurtarmaya yönelik, nihai ekonomik çöküşü geciktirmeye yönelik hamleler ama sonuç değişmeyecek. Bunların ekonomi modeli, herkesin öncesinde uyardığı gibi çöktü. Tek dertleri koltuğumuz gitmesin, lüksümüz bozulmasın, yandaşlarımızın çıkarları bozulmasın.

İstanbul'u bir türlü bırakmamaları da bu sebepten.

Size soruyorum, şu anda Türkiye Cumhuriyetinde vatandaştan toplanan tüm verginin nereye ve nasıl harcandığını denetleyen bir mekanizma var mı? Eskiden vardı, şimdi sadece ismi var.

O yüzden geçin o işi. Avrupa'da yaşayan arkadaşlarımdan, inceleme yazarlarından biliyorum, onlar da neredeyse her pakete vergi ödüyor. Ama onlar Euro veriyor, alım güçleri yüksek. Bu yüzden bu durum adama koymuyor.

Hatta muhabbetlerimizin birinde ben gümrükteki vergilerden şikayet ettim, beni anlayamadıklarını, sürekli kendilerinin de gümrükte vergi ödediklerini söylediler. Evet, ama orada en dandik viski 200 Euro değil. Alınabilecek ortalama bir telefon 2500 Euro değil. Ben orada yaşasam ben de bu durumdan şikayetçi olmazdım zaten.

cemq, border66, theoldman ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  12. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,291
    Bu yerli üretimi teşvik için vergilendirme olayını, futbol takımlarında yabancı oyuncu sayısını sınırlamaya çalışmaya benzetiyorum. Üretim olmadıktan sonra, ikisinin de faydası olmaz bence.

Bildiğim kadarıyla, ürünlerini Çin'de üreten Amerikalı Oppo firması, Çin'den gelen ürünler için uygulanmaya başlayan vergi yüzünden, üretimin maliyetli olacağı sebebiyle, tüm dijital ürünlerinin üretimini 2018 yılında sonlandırdı. Şu anda bile bluray piyasasında bence lider konumundalar. Sonrasında başka Amerikalı firma çıktı mı yeni üretim bilmiyorum ama çıkacağını da sanmam.

Yurtdışından gelecek elektronik ürünler için %18 vergi ödenmesi makul olabilir, zaten çoğu firma ürünleri yollarken vergisini düşüp gönderiyor, ama ödenen %18 vergiye ilaveten bir de ekstradan %20 gümrük vergisi biraz fazla oluyor.

Ama bizde üretim yok ki. Arçelik high end kulaklık yaptı da biz mi almadık ?

13. XSoldier

XSoldier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Avrupa ülkeleri dışından gelen kulaklığa %20+%20 toplamda %44 vergi verecez gibi gözüküyor şu an.

14. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    828
    Bir doğru dörtbin yanlışı götürmediği gibi dörtbin yanlışta bir doğruyu götürmez diyorum.

Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorum...

Üretmeden, üretenler gibi yaşanmaz, yok yaşarım dersen; garson, dedenin yemek faturasını, tatlının hemen peşine masaya getirdiğinde ; geleceğe yönelik tek ümidin, inşallah torunum bana çekmez olur.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#34 Serhat, 16 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 7 Haziran 2019
    DrWhite bunu beğendi.
  15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,203
    Neye göre doğru? Şişe suyun özel tüketim olduğu ve ÖTV'sinin alındığı ülkede buna sırf literatürde doğru olduğu için doğru mu diyeceğiz? Buna doğru denilmesi için gerekli şartların olması lazım, bunların hiçbiri ülkemizde yok.

Tekrarlıyorum: Hepimiz bütün bunların neden yapıldığını biliyoruz. Bunların hepsi günü kurtarmaya yönelik, nihai ekonomik çöküşü geciktirmeye yönelik hamleler ama sonuç değişmeyecek. Bunların ekonomi modeli, herkesin öncesinde uyardığı gibi çöktü. Tek dertleri koltuğumuz gitmesin, lüksümüz bozulmasın, yandaşlarımızın çıkarları bozulmasın.

"Yok bunun için yapılmıyor, tamamen yerli üreticiyi korumak ve ülkemizin faydasına yapılıyor" iddiasındaysanız tartışmaya gerek yok.

16. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Yeni durumla birlikte 5 euro’luk bir ürüne 57,7 lira ödeyecekmişiz. Küçük ölçekte durum bu.
    Meblağ biraz daha büyüdükçe çıkan sonucu siz hesaplayın.

Bu arada 5 euro düz hesap 35 lira yapıyor. Devlet baba yine 22,7 lirayı cukkalayacak

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    828
    Geçmiş yıllarda alınması gereken, çok geç kalınmış doğru bir kararı; karar verenlerin günümüz karar motivasyonlarına göre, tartıya koymuyorum.

18. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    250
    @Serhat bey satıcıların gözü ile bakıyorsunuz, satıcının beli bukulmemelo haklısınız bunda. Unuttuğunuz nokta ise satıcıların da aslında müşteri olduğu, ülke içinden tüketeceği urunleri yüksek fiyattan alacakları ve bu döngünün piyasayı daha da zora sokacağı. Devlete giden vergi dolayısı ile şişen fiyatlar nedeni ile kendi sattığınız mal üzerinde az bir kârnız olabiliyor ama diğer esnaftan alim yaparken esnafın yükü nedeni ile yüksek fiyat ödüyorsunuz. Sonuçta alim gücünüz düşüyor, yasam kaliteniz azalıyor, yukarıda anlatılmaya çalışılan bu. Bunun cezasını içinde bulunduğunuz tüketiciye kesmek yanlış, esnafa kolaylık sağlanması, alim gücünün artırılmaya çalışılması doğru olan ki hem esnaf hem tüketici olan küçük ticaret sahibi de daha çok kazansın, daha çok istihdam sağlayabilsin, büyüdükçe belki üretime geçip yurtdışından alıma büyük ölçüde ihtiyaç bırakmasın.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,144
    ... ve onun icin de sırıtıyor biraz. Örnek vereyim:

Malumunuz dünya cok kalabalık. Nüfusun çevreye etkisi muazzam. Pasifik okyanusunda neredeyse Türkiye büyüklüğünde çöpten bir kita oluşmuş durumda. Velhasil zamaninda Hitler'in ikinci dunya savaşını çıkarması bu açıdan iyi olmuş. Yoksa daha kalabalık ve kirli bir dünyada yaşıyor olacaktık muhtemelen. Ölen 80 milyon insanin ve geriye bıraktıklarının çektiği acıyı tartıya koymuyorum...

gibi mesela. ;) örnek abartılı ancak anlam aynı.

Kısacası, "tartmayarak" görmezden geldiğiniz kısım, yazdığınız doğruyla kıyaslandığında, onu anlamsızlaştıracak büyüklükte veya etkide...

#39 zxc, 16 Mayıs 2019
    theoldman ve Synchronicity bunu beğendi.
  20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    828
     Bu sefer olmamış, kaş yapayım derken göz çıkarmışsınız.

“Kim bir canı, başka bir cana ya da yeryüzünde fesat çıkarmasına karşılık olmaksızın öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.”

Güzel bir sohbet oldu, tek tek hepinize: Teşekkürler...

#40 Serhat, 16 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 17 Mayıs 2019
    mc_technosoft bunu beğendi.