G4ME ZERO PROFESSİONAL OYUNCU KULAKLIĞI İNCELEMESİ

'Sennheiser' forumunda lazquest5334 tarafından 29 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Herkese merhabalar,

Öncelikle bu incelemede geç kaldığımın bilincindeyim. Sizlerden özür diliyorum. "Sennheiser&Techno-Fi" iş birliği çerçevesinde inceleme için gönderilen kulaklık. Her iki tarafa da bu imkânları sunduğu için forumdaşlar ve kendi adıma teşekkürü borç bilirim. İyi dileklerimi burada sonlandırırken artık incelemeye geçmek istiyorum. @Sennheiser @baran88

Not: Bugün evde boyaya başlandığını öğrendim. Bunun astarı, boyası 1-2 günü alıcağı için. İncelemeyi telefon aracılığıyla yapıyorum. Yazım yanlışlarım olursa affedin. Odamın işi bitince bilgisayarıma kavuşur kavuşmaz gerekli düzenleme ve eklemeleri yapacağım. Saygılarımla...

TASARIM

Kulaklığı ilk elime aldığımda hissettiğim net olarak malzeme kalitesiydi. Aslında oldukça sade bir tasarıma sahip. Asus' un strix 2.0 modeli gibi çocukça bir tasarıma sahip değil. Kulak pedleri yumuşak deri malzemeden yapılmış. Aynı şekilde üst bandı da öyle. Kullanılan derinin kalitesi orta-iyi seviyede. Kısa zamanda soyulma gibi bir durumla karşılaşılacığını sanmıyorum. Bende deri sektöründeyim az çok bilgi sahibiyim. Tabi bu iş birazda doğru kullanmak ile alakalı. Kısaca; sade, şık ve malzeme kalitesi son derece tatminkâr fiyatına göre.

KULLANIM VE KONFOR

Hayran kaldığım bir rahatlığı var. Kulaklık oldukça esnek. Burada malzeme kalitesi yine çok etkili. Atıcağım resimlerde de bunu görüceksiniz ve en ufak bir zorlanma kasılma olmadan bunları yaptığımı şimdiden söylemem gerek. Kulakları tam örtüyor ve başınızın üstüne ve yan taraflarına eşit miktarda baskı yaparak ortalamanın biraz üzerinde dışarı ile bağlantınızı kesiyor. Bu da son derece yeterli ve tatminkâr. Olumsuzluk olarak algılanmasın ama söylemem gereken bir şey var. Başınızı tam sağa veya sola çevirirken kulak padleri aşağıdan bir miktar kendini bırakıyor ses o noktada cılızlaşıyor. Başımızı zaten oyundayken o kadar döndürmüyoruz ama ben dipnot olarak düşmek istedim.

Pedler uzun süreli kullanımda sizi yormuyor ve terletmiyor. Counter Strike Global Offensive rekabetçi modda oynarken (bilenler bilir) maç süreniz 40 dk ortalama sürer. Ben haftasonu bütün gece ve gün bu şekilde oynadım. Bir miktar terleme 3-4 saat sonra oluyor ama bu aşırıya kaçmadan çok rahatsız etmeden. Ben HD 598 ile 2-3 maç sonra bunalıyordum, çıkartıp rahatlamak istiyordum. G4ME ZERO' da öyle bir durum yok. Zaten olsa oyuncu kulaklığı olarak bahsetmek zor olurdu. Sonuçta amaca yönelik yapılan bir alet.

Az kalsın unutuyordum. Kulaklığın sağ tarafında sesi kısıp, yükseltmenize yarayan sağa sola dönen bir düğme var. Bu en çok sevdiğim özelliği oldu açıkçası. Masaüstüne dönüp oyun zevkinden mahrum kalıyordum. Bu özelliğiyle sizi oyun zevkinizden mahrum bırakmıyor.

MİKROFON;

Aslında bunun için çok ayrı ve detaylı inceleme yazmam gerekir. Belki bu inceleme kadar :) Mikrofon çok çok iyi. "Noise Canceling" (Gürültü Engelleme) özelliği işini iyi yapıyor. Bu noktada benim beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Masaüstünde 100 tl ye aldığım mikrofonla oyun içi steam den sohbet yapıyorum genelde. Arkadaşıma kulaklıktan bahsetmemiştim. Oyuna giriceğimiz sırada sohbeti açtık ve ilk söylediği " Mikrofona ayar mı yaptın? Yoksa değiştirdin mi?" Durumu anlattıktan sonra aldığı sesi sordum kendisine. Bu arada telefondan orta seste müzik ve odamın camı açıktı dışarıdan oldukça fazla ses geliyordu. Duyduğum tek şey senin sesin ve diğerine göre çok çok iyi geliyor. Net ve berrak. Bunlar kendisinin cümleleridir.

Bu arada mikrofonun konumu yukarıda iken sesi otomatik olarak kesiyor. Yani oyun esnasında sesinizin gitmesini istemediğiniz dialogları gönül rahatlıyla mikrofon yukarı konumdayken yapabilirsiniz. Bu da yine gayet akıllıca düşünülmüş bir şey. Tek hareket ile zahmetsizce bunu size sunuyor.

SES KONUSU&AMP

İlk denememi onboard ses kartıyla denedim. Sonuç hüsran. Basdan tizden midden bahsetmek bir yana. Çok cılız bir sesti aldığım. Onboard ses kartıyla "Witcher 3" e girdim bekletmeden. Açık dünya, aksiyon, rpg türünde bolca dialoglu ve sesin her türlüsüne rastlıycağınız bir oyun. Dialoglar, patlamalar, rüzgârda salınan yaprakların sesleri vs diye gider bu. Uzatmadan onboard la bu seslerin çoğundan müzdarip ve saman tadında alıyorsunuz. Kulaklık kesinlikle iyi bir ses kartı istiyor, aynı zamanda amfi. Benim kullandığım Asus Rog Serisine ait Xonar phebous solo ses kartıdır. Bundan da kısaca bahsetmek gerekirse; kulaklık katı diğer çıkışlardan ayrı farklı dap ve amp çiplerine(yongalarına) sahip, 3 farklı kazanım ayarı bulunuyor (600ohm) a kadar, 24 bit 192 hz, oyun türlerine göre ön ayarlı senaryolar. Örneğin FPS tarzında bir oyun oynayacaksanız bu önceden ayarlanmış profiller sayesinde ayak seslerini ve silah seslerini daha net ve iyi duyabilmeniz için EQ ayarını kendi yapıyor. Tabi burada G4ME ZERO yine level atlıyor.

Kulaklık genel olarak kapalı yani karanlık bir karakterde. Bu sizi oyun moduna sokmak için sanırım. Bende hissettirdiği bu olmuştu çünkü. Güçlü bassları ve berrak tizleri var. Mid ler biraz çekinik ama bu bahsettiğim oyucu profillerinde (Ses kartı vasıtasıyla) açığını kapatıyor. Aslında açıkta dememek lazım buna. Kulaklığın karakteri bu sonuçta. Sahnesi ve konumlandırması başarılı. Sesin nereden geldiğini rahatça algılayabiliyorsunuz. Oyun oynadığım müddetçe çıkarmak istemedim kulağımdan. HD 598' ime iyi diyordum... Bu iyininde iyisi herşeyden önce amacına tam anlamıyla hizmet ediyor. Ses konusu bu kadar aslında. Bass, mid, tiz diye ayırıp çok detaya girersem müzikal anlamda değerlendirmiş olucam bunu yapmak istemiyorum. Witcher 3, Rise of tomb raider, daying light, Cs-go şuan oynayıpta hatırlayamadığım bir çok oyunda istenileni fazlasıyla veriyor. Aslında en çok 5+1 veya 7+1 kulaklıklar arasındaki fark beni meraklandırıyor. Hani sesin nereden geldiği net bir şekilde veren bir alet var ve bundan iyisi nasıl olur diye düşünüyorsunuz. Cs go da adam nefes alsa onu da mı duyuran bişey var acaba diye düşünmüyor değilim Bunda nefes duyulmuyor çünkü geri kalan herşey net. Witcher 3 te yine bilen bilir efsane oyundur. O novigrad ta denize açılan köprüde durup gün batımı akıntının muazzam sesi ve ağaç yapraklarının fısıltısıyla dinlediğimi bilirim.

Resimlere geçiyorum...

Sent from my iPhone using Tapatalk

#1 lazquest5334, 29 Ağustos 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ağustos 2016
    13 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Elinize kulağınıza sağlık.

Forumda oyuncu(gaming) etiketi görüldüğünde genelde biraz ön yargı oluşuyor.

Bu tarz ürünlerin incelenmesi forum adına çok iyi olacaktır.

Ben de şimdi Hyperx Cloud 2 incelemesi hazırlasam mı diye düşünmüyor değilim

Teşekkürler

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  3. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Oyunlar ile arası olanlar illaki vardır. Buraya çekinmeden yazarlarsa. Paylaşımlarda artıcak ve önyargı defedilecektir diye düşünüyorum. :) Oyuncu kulaklıklarında konumlandırma büyük önem kazanıyor. Yine bu bağlamda alınabilcek oyuncu kulaklıkları yelpazesi oldukça geniş. İncelemeler artmalı bence :) Forum adına, bilgi sahibi olmak isteyen, doğru seçimleri fiyat&performans anlamında kullanıcıların yapabilmesi için bilmesi gerekiyor. :)

#3 lazquest5334, 29 Ağustos 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ağustos 2016
    3 kişi bunu beğendi.
  4. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    Bilgisayar donanım tutkunları genelde siyah kırmızı kullanır dolayısıyla anakartından fareye kadar bu tonlar çoğunluktadır. Sennheiser'ın da bu renkleri kullanması güzel strateji. Her ne kadar ben de incelemeyi yapan arkadaş gibi logitech mavisiyle döşemiş olsam da tasarımını beğendim

4 kişi bunu beğendi.
  5. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    491
    İncelemede emeği geçen herkese teşekkürler. Fiyatını merak ettim bi bakayım.

Aslında oyuncu kulaklığı kavramını sevmem. iyi bir müzik kulaklığı ile oyun da oynanabilir. ama mikrofonun açılıp kapanabilir olması ve başarılı nois cancelling olayı cazip bir durum.

CS: go da nefes sesi var. Rehineyi kucakladığında dana gibi nefes alıp vermeye başlıyor duymaman mümkün değil. İyi bir kulaklık ve ses kartı ciddi avantaj sağlıyor rekabetçide. Long double door da soteye yatıyorum adamlar şrek gibi rap rap dalıyor içeri. anında vuruyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  6. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Rehineli bölümleri hiç oynamadım açıkçası. Zaten söylemek istediğim karşı oyuncunun nefes sesiydi. Counter ken, terrörist in nefesi gibi İyi bir kulaklık derken bunun içine HD 598 de dahilse eğer. Aradaki fark çok bariz... Hem uzun süreli kullanımda terleme, konfor, hem mikrofon, hem farklı ses karakteri. Dediğinize katılamıycam ben Amacına uygun yapılan şeyler her zaman daha etkili olmasa da böyle üst seviye cihazlarda fark çok bariz oluyor. Tabi kişisel zevkler ve bu bir hobi

Saygılarımla...

#6 lazquest5334, 30 Ağustos 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ağustos 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  7. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,460
    @lazquest5334 Elinize sağlık, oldukça güzel bir inceleme olmuş. Sürecin başından itibaren son derece sorumlu bir şekilde hareket edip, özel mesaj yolu ile bilgilendirme yaptığınız için ayrıca teşekkür ederiz:)

Oyun kulaklıklarına forumda genelde ön yargı ile bakıldığı doğru. Birazda bu yüzden ilk olarak oyun kulaklığı ile başlamak istedik. Forumda üye olan birçok kişinin oyun oynadığını biliyoruz. Üye olmayan, bu tarz kulaklıkları araştıran arkadaşlarsa genelde kullanıcıların değil site editörlerinin kısa tanıtımları ile karşı karşıya kalıyor. Bu konuda arkadaşlarımızın incelemelerinin faydalı olacağını düşünüyoruz.

4 kişi bunu beğendi.
  8. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    553
    Değerli görüşünüz ve objektif değerlendirmeniz için teşekkür ederiz. Sevgiler... :)

5 kişi bunu beğendi.
  9. selcuka

selcuka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Bende G4ME ONE modeline sahibim acayip memnunum kesinlikle gerek yok 7.1 kulaklığa.

10. Bonibond

Bonibond
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Öncelikle herkese merhaba, daha yeni game zero siparişi verdim ve kulaklık henüz elime ulaşmadı. Bu başlığı açalı yaklaşık 1 yıl olmuş gördüğüm kadarıyla ve tekrar fikirlerinizi paylaşmanızı isterim. Böyle bir kulaklık alırken niyetim aslında oyunda duyduğum seslerin yönünü algılayabilmek ve sennheiser in gsx 1000 amp i ile birlikre kullanmayı düşünüyorum kulaklığı. Sizce bu ihtiyacımı karşılar mı??

11. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Yön konusunda hiç bir sorun yaşamayacaksınız. Ve seslere hayran kalacağınıza da eminim. Amp konusunda daha bilgili arkadaşlar var ise yorum yapacaklardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

12. Bonibond

Bonibond
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bildiğim kadarıyla amp kullanmadan surround ses alamıyorum? Amp kullanmazsam stereo çıkış alıcam. Eğer dediğiniz gibi surround ses alabiliceksem amp yi iade edebilirim

13. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Açıkçası ben surround a ihtiyaç duymamıştım. Stereo sesi duymadan karar vermeyin derim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

14. Bonibond

Bonibond
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Anladım teşekkürler bilgi için, aslında forumda oyun kulaklıkları için bir başlık olsa ve birden fazla kulaklık değerlendirilseydi daha güzel olabilirdi. Çok kararsız kaldım tercih yaparken, umarım beklediğim sonucu alırım.

15. selcuka

selcuka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Hala bu kulaklığı kullanıyorum ve memnunum hala tavsiye ederim.

16. Ahmetg

Ahmetg
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    Hocam zero ile one arasında farkları okudum internetten ama sizce hangisi alınmalı?

17. selcuka

selcuka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Valla bulunduğunuz ortamda ses çevreye rahatsızlık verecekse Zero alın daha yalıtımlı.

Ben One dan hâlâ memmnunum

18. Ahmetg

Ahmetg
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    İşte benim de tam o noktada kafam karıştı. Daha geniş bir sahne için zaten açık tasarımlı cihazlar üretiliyor. Ses deneyimi açısından açık kapaklı olanı tercih etmek mantıklı değil mi? Ayrıca açık kapaklı olan daha az terletir hava alıyor diyorlar.

19. selcuka

selcuka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Valla dediğiniz gibi bende çevresel ses için satın aldım bunu. Acayip konforlu bir kulaklık gün boyu kafamda dursa ergonomik olarak rahatsız etmez. Tamamen bass tutkunuysaniz tatmin etmeyebilir.

Kesinlikle 7.1 diye oyuncu kulaklıklarina kanmayın. Ben stereo olarak kullanıyorum kulaklığı fakat 360 derece ses nereden geliyorsa algılıyorum. Basslarda yoğun olmadığı için fps oyunlarında çok rahat ses kasabiliyorum.

Ama şu an kulaklık alacak olsam Sennheiser HD serisinden bir kulaklık ve yanına Audio Technica AT 2020 XLR alırım. Tabi yanına fena olmayan bir amfide almak gerek. Hepsi toplam 2000 TL civarına gelir sanırım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Mayıs 2019 ---
    Bu arada kulaklığı 2016 'nın yaz aylarinda 650 TL ye sanalmarketim den satın almıştım.

20. Ahmetg

Ahmetg
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    Evet hocam. Bende Astro A40 kulaklık ve Mixamp Pro ses kartı vardı. Kulaklık kulağımı rahatsız ettiğinden kulak içi bir kulaklık aldım. Fiio f9 Pro. Güzel takılıyorduk fakat ses kartının 5.1 özelliği bu kulaklıkta törpülendi. Kulağı çevreleyen bir kulaklık kullanılması gerektiği kesin. Aklımda hd5 serisi bir kulaklık var. Ama bu sefer mikrofon sıkıntı. İyi bir mikrofon dahi olsa bu sefer ortam sesini çok alıyor. Diğer arkadaşlar rahatsız oluyor. Hepsini birden düşününce game one veya zero mantıklı oluyor.

Sanal 5.1 ses olayına ben de çok inanan biri değildim. Nitekim denediğim kulaklıklar da oldu. Ancak gecen yıl bu Astro mixamp Pro yu alıp deneyimleyince iş değişti. PlayStation'ında gayet zevkle oynuyorum. Denettigim arkadaşlar da farkın bariz olduğunu söylüyorlar.