gitar için prosesör/amfi arayışı

'Konu Dışı' forumunda bugra116 tarafından 2 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Herkese selam, 4 ay oldu gitara başlayalı 1-2.ay arasında marshall mg10 amfimi satıp, focusrite solo gen3 aldım ton deneyimlemek için. Fakat bir türlü tatmin olamadım, ton sıcak değil, sustain yok. Drive bir yere kadar idare ediyor ama distortion pek tatmin etmiyor. Lafı açılmışken hemen araya sıkıştırıyım, eğer bu tonların sıcak olmamasında ki sebep gitar ise amfi/prosesör yerine şuan ki gitarlarımı (cort m600t ve ibanez grg170dx) epiphone standart pro - sg g400 - custom pro gibi gitarlara upgrade yapabilirim. Ben sorunun ses kartından olduğunu varsayarak devam ediyorum. Biraz araştırdım fakat hakim olmadığım için çaresiz kaldım buraya bir danışmak istedim.
    Marshall Code 100
    youtube da izlediğim comfortably numb coverinin tonu çok hoşuma gitti ama genel olarak yorumlar kötü. Pek tavsiye edilmiyor.
    VOX VT20X
    ses tonunun giriş seviye skalasında alınan en iyi performansa sahip olduğu söyleniyor fakat incelemelerde riff çalıp blues lick atılınca açıkçası ben pek fikir sahibi olamıyorum. Onun dışında pek cover bulamadım bu amfiyle ilgili pek bir fikrim yok.
    Yamaha THR10X
    yine tonlarının güzel olduğu söylendiği benimse hakkında yalnızca klasik rifflerin çalındığı ve blues licklerin atıldığı inceleme videolarını bulabildiğim amfi. Övülüyor fakat presetlere dair bir şey yok. Hangi tonları elde edebiliyorum bu tarz sorulara cevabım yok.
    Blackstar ID: 260 TVP
    Line 6 Spider V120
    BOSS KATANA 50/100

ek olarak da bu üç amfi var. Line 6 ürünleri hoşuma gidiyor. Pod hd500 ve yaptıkları ses kartı ve pod farm yazılımı bence çok başarılı. Boss katanaya gelirsek içimin en ısındığı amfi diyebilirim çünkü bulabileceğim preset sayısı fazla, istediğim tonlara yakın şeyler elde edebiliyorum. Ötekiler hakkında bu bilgilere sahip olmadığım için çaresiz kalıyorum zaten. Amaç bir kere alıp bu amatörlük düzeyinde hem tatmin etmesi, hem de 2-3 sene götürmesi.

Line 6 pod hd500

prosesör olarak ise aklımda sadece bu var. Eğer prosesör almaya karar verirsem gerek preset zenginliği, izlediğim coverlarda tonların hoşuma gitmesi beni cezbetti. Zoom veya boss prosesörleri hoşuma gitmedi.

Kendi çapımda elektro gitar çalıyorum genel olarak klasik rock çalıyorum. Metal pek çalmıyorum çalmak isteyeceğim parçaların gitaristleri genellikle steve vai, david gilmour, slash, gary moore bu yönde. Amfilere bakmamın sebebi stüdyo kulaklığım veya monitörümün olmaması. Shozy neo bg ile kullanıyorum amfi alırsam böyle bir derdim kalmayacak amfiden alabileceğim sesi. Bu yüzden amfiyi daha çok istiyorum ama prosesör olursa buna uygun bir kulaklık da alabilirim. Kararsızım bu konuda amaç sesten, çalımdan tatmin olmak.

Ek olarak ben bunları sorunun ses kartından olduğunu düşünerek söyledim riff çalsam eğer ses kartı idare edebilirdi fakat lead çaldığım için bir yerde eksik kalıyor benim için. Ama eğer problem gitarımı upgrade yaptığım zaman düzelecek bir problemse tonlarda ciddi değişim olacaksa gitarımı da upgrade yapabilirim.
    gitar için düşündüklerim ise epiphone lp custom pro, sg g400, standard pro bu şekilde.

bu amfi ve prosesörler dışında önerileriniz varsa bekliyorum. Gitar mı yoksa amfi/prosesör mü konusunda da bilgi sahibi olanlar aydınlatabilirse sevinirim.

Bütçe eklemeyi unutmuşum
    3000tlye kadar belki çıkabilirim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 bugra116, 2 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 2 Mayıs 2020
  2. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    433
    Merhabalar,
    Ben de yeniyim başlayalı 1 yıl olmadı daha, forumdan epey yardım almıştım başlarken.

Ilk önce belirteyim evde kullanacaksanız büyük amfiler boşa yatırım zira 20 watt amfim ile yarıdan yukarı çıkaramadım hi output manyetikler ve tellerle bile.

Sıcak tonlu gitar için lp ideal ancak çalarak deneyimlemeniz gerek. Neck profili bana hiç uymadığı için iade etmiştim.

Biraz deneyim ve mağazalarda da uzun zaman gecikmelerin sonucunda şunu öğrendim ki çalması kolay bir gitar almak, iyi bir amfi almaktan daha önemi oluyor öğrenme aşamasında. Burada fret işçiliği, finish ve denge konfor açısından, manyetikler de ses acısından çok önemli. Gitarınızdan memnun iseniz amfi yükseltme kısmına değineyim.

Yukarıda bahsettiklerinizden deneyimlermiş olduklarım var, kendim line 6 spider v20 kullanıyorum. Marshall ve vox klasik tonlarıyla meşhurlar ancak marshall benim zevkime göre biraz mid kısmında çalıyor, vox daha geniş gibi geliyor bana. Sıfır alacaksanız ben boss katana, yamaha veya line 6 spider önereceğim zira uygulamalarla kullanıldığında ton seçeneği muazzam bu ürünlerde. 2. Elde bulabilirseniz ise orange dark terror olabilir, epey sıcak ve geniş çalıyor. Ton ton kıyaslamaları mevcut hepsinin, bulabildiğiniz modellerde ola england videolarını tavsiye ederim.

bugra116 bunu beğendi.
  3. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    hocam gitarlardan da memnun olduğum söylenemez. Ibanezin modelini unuttum 6.5klık bir gitarını çaldım. Gitar çok hafif, klavyesi biraz daha geniş gibi geldi bana, yamaha pacifica da çaldım o da öyleydi. Elime aldığım zaman direk farkettiriyordu bu gitarlar farkı. Fakat ben sesten de memnun değilim ve her gün metronom açıp 1 2 3 4 alıştırması yapmıyorum. Çalmayı denediğim,becerebildiğim parçalar var. Onlara da vakit ayırıyorum ve bu noktada ton ve ses keyif ve zevk vermiyor. İkisinide upgrade yapmayı düşünüyorum belirli aralıklarla birini şimdi diğerini 6 ay sonra da upgrade edebilirim. İlk önce amfi/prosesör geliştirmesi yapmak mantıklı geldi. Amfinin ses açma olarak evde berlirli saatlerde çalabilir, kulaklık kullanabilirim. Onun dışında müsait müstakil evim var oraya taşımayı düşünüyorum. Zaten yüksek sesli bir arayış içinde değilim. 100 watt olsun gibi bir takıntım yok. Durumuma göre en mantıklı seçenek hangisi onu bulmaya çalışıyorum.

4. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    433
    Gitarı sevmek epey onemliymis, insanda calma istegi oluyor. Ben de ibanez rgrt421 kullanıyorum şu an, 3 kilo civarı. Split coil seçeneği oldugu icin ton konusunda epey geniş secenek sunuyor. Jackson ve ibanez in düz klavyeleri daha rahat geliyor bana. Ibanez wizard biraz daha geniş 24. Perde tarafında. Sap epey ince. Normalde ibanezler biraz ağır geliyor bana ancak bu model jatoba ağacından sanırım epey hafif. Hemen hemen her markayı denedim mağazada. Acemice görüşüm ile ibanez wizard neck modelleri, jackson soloist ve esp ltd modellerinin tümü çok konforlu geldi.

Amfiye gelecek olursam yukarıda bahsettiğim combo olanlardan seçerseniz epey çeşitlilik sunacaktır. Üstündeki tonları pek sevmedim spiderin ancak kendi zevkinize göre kurcalayınca çok sert ve ağır black metal tonundan, karanlık cleanlerden, temiz, juicy denilen blues tonlarına kadar fiyat başarımı içinde memnun kalıyorsunuz. Keza boss katana için de geçerli bu durum. Hatta imkan varsa katana air bile bakılabilir konfor için.

#4 theoldman, 2 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 2 Mayıs 2020