GR10e İzlenimleri

'Grado' forumunda cgtyguner tarafından 7 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Merhabalar herkese. Bu yazıda üç gün önce elime ulaşan gr10e ile ilgili izlenimlerimi aktaracağım. Kulaklığı gece gündüz dinledim üç gün boyunca. Yazıyı yazarken halen de dinlemekteyim :)

1.İncelemede kullanılan cihaz ve müzikler
    İzlenimleri şekillendirirken kullandığım ekipmanlar:
    AR-M20 android dap (Tidal HIFI ve sd kartta bulunan Flac parçalar kullanıldı) + Cayin C5 amp eklendi yer yer.
    İkinci sırada da Cayin n3 ve yer yer eklenen Arrow 4G amp kullanıldı. (yine sd karta yüklü Flac parçalar kullanıldı)
    Amfi bağlantısında Shockwaves audio hibrit interconnect kullanıldı.

Müzik seçimleri:
    Ağırlıklı olarak metal müzik dinlesem de özellikle bassları test etme amaçlı Gesaffelstein - Aleph albümü, GosT - Non Paradisi albümü, Massive Attack - Ritual Spirit ve Carpenter Brut - EpIII EP'leri kullanıldı.
    Grado'yu mid performansında ve doğal enstrümanlarda test etmek için Ibrahim Maalouf - Wind, Maxcence Cyrin - Novo Piano 2 ve özellikle de gitarlar için Cosmosquad - Cosmosquad albümü döndürüldü. Vokal performansı için Corpo-Mente, Beth Gibbons ve Agent Fresco'dan Destrier albümüne odaklanıldı.

2.Teknik veriler
    Hepsinden önce adettendir deyip bi özellikleri listeleyelim.
    Driver: Moving Armature
    Connector: 3.5mm stereo mini-plug
    Frequency Response: 20 -20,000 Hz
    Sensitivity: 113dB/1mW
    Nominal Impedance: 32 ohms
    Max Input Power: 20mW
    Cable: 51"/130cm
    Weight: 9 grams

Burdan hemen "moving armature" olayına bi parantez açalım ve hızlıca neymiş diye inceleyelim. Bu laf aslında bir "pazarlama stratejisi" de diyebiliriz çünkü moving armatür de aslında bir çeşit BA (balanced armatür) sürücü. Tamamen yeni bir teknoloji gibi algılanması için farklı adlandırmışlar. Bu moving armatür olayı Japonlardan çıkma bişey sanıyorum ki. Ortofon EQ5 ile olan grafik benzerlikleri de bunu destekliyor. Hatta GR10'e nin kablosun uç kısmında dikkatli bakınca "japan" yazısını da görebilirsiniz :D İnternette arattığımda direk ünlü bir armatür üreticisi olan Yashima Electronics'in sitesine ulaşıyorum. Orda baktığımızda adamlar da sürücüleri iki ye ayırmışlar: dinamik ve armatür. Armatürleri de ikiye ayırmışlar. İki manyetik polü olanlar ve tek manyetik polü olanlar.
    Bizim moving armature de bu listede "tek polü olan armatür" sınıfına girmekte.

Peki bu pol olayı ne? Yashima'nın verdiği resimlerden anladığım kadarıyla iki pollü armatürde "düzlemsel" bir dizilim var. Plakalar halinde üstte ve altta bobin gibi telle sarılı manyetikler arada ise titreşen armatür parça. Bu sandviç dizilimiyle arada elektrik akımından dolayı titreşen levhamız membranı titreştirip ses üretiyor. Ama anladığım kadarıyla tek pollü armatür yani moving armatürde ise üç boyutlu bir manyetik yapısı yer almakta ve bakır sarmalları arasında kalan parçamız yüzer şekilde ileri geri hareket edebilmekte. (şekil karışık ama itiraf edeyim tariflemekte zorlanıyorum mevzuyu :D)
    5950 eklentisini görüntüle
    5949 eklentisini görüntüle
    Burda aslında moving armatür olayının üreticiye en büyük katılarından birisi de resimlerde göreceğiniz üzere direk nozzle ile aynı düzlemde parçaları dizebilmek bu da amratürün arkasında kalacak boşuluğu daha iyi kullanabilmek hava akımına daha iyi müdahale edebilmek demek. Bu hava akımı olayına zaten 10 ile 10e arasındaki farktan bahsederken tekrar değineceğiz.

Armatür olayını bu şekilde sonlandırıp sürülebilirliğe bakalım: 113db ve 32ohm değerlerine sahip ve bu açıdan hiç sorun çıkarmadan her türlü cihazla kullanılabilecek bir iem kendisi. Sürmede sıkıntı yaratmaz, amfiye tepkisine de ilerleyen bölümde yer vereceğim.

Ses ile ilgili frekans tepki analizi baya bir aramama rağmen bulamadım malesef. Tek bulabildiğim GR10'a ait olan golden ears ölçümleri oldu. Bu ölçümlerin ne gösterdiğine bakmadan önce testlerin köpük uçla yapıldığını da belirteyim. Burda en çok hoşuma giden grafik şu frekans tepkisini zaman göre üç boyutlu olarak gösteren renkli grafikler oldu. Altta yer alan grafiğe baktığımızda köpük uçlu GR10'un baslarının alt frekanslara iyi indiğini ama vurduğunda fazla uzadığını gösteriyor. Hız açısından sub baslar haricinde fena olmayan mid ve tiz bölgelerinde tepkisi iyi olan bir kulaklık olduğunu görüyoruz. 3-4khzde ufak bir göçük yer aldığı da gözden kaçmıyor. Yine 8-10 arası bir yükselti görüyoruz. Tizlerin uzaması da gayet iyi ve saniyeler arasında dengeli bir şekilde dağılıp sönümleniyor. Erken bir düşüş yok 12'lere kadar giden bir tepki grafiğimiz var. Açıkçası ben bu grafiği baya çok sevdim çok fazla şey açıklıyor. Neden bu zamana kadar haberim yokmuş ona da baya şaşırdım :)

5951 eklentisini görüntüle

Peki GR10 ile 10e arasında ne fark var bu grafiğe göre neyi nasıl yorumlamalıyız diyecek olursanız da şöyle bir açıklama yapabilirim:

İnternette şöyle hızlıca bir arama yaptığımda ilk gözüme çarpan şey renk farklılığı oldu. Benim beklediğim gr10e de altın sarısı bantlı olandı. Sonra biraz daha araştırınca bu gümüş ve altın sarısı renkli gradoların 10 ve 10e de olabileceğini öğrendim. Asıl fark kablonun hemen yanında yer alan bass portu imiş. Gradoya mail atıp sordum "hacı var mı elinizde frekans tepkisi farklar neler?" dedim. grafik vermediler ama "bass portunun eklenip bazı akustik düzenlemelerin yapıldığını" söylediler. Geri kalan çıkarımların ve karşılaştırmaların hepsini kulağa kuvvet yapmak durumundayım yani :D Ancak bana sorarsanız bu bass portunun işlevinin tahmin edeceğiniz üzere erinlik ve şiddet arttırmanın yanında basların hızını da biraz daha arttırmak olduğunu söyleyebilirim. Ses bölümünde buraya değineceğim.

3. Yapı ve Kullanım
    GR10e çok çok çok ufak ve hafif bir iem. Kuş gibi resmen. Fit sorunu yaşatacağı kulak da olacağını pek sanmıyorum açıkçası. Kasası hoş bir yeşil renge ve etrafını çevreleyen gümüş renkli bir banda sahip. Nozzle çapı yaklaşık 5 mm. Magaosiden çok çok daha ufak. Nozzle uç kısmında çok ince yuvarlak bir filtre yer alıyor ve bu filtrelerin üzerine oturan ufak plastik halkalar var. Bu filtrelerden iki çift halkalardan da bir çift yedek çıkıyor kutunun içinden.
    Kablosu da gayet ince ve hafif. Karışma sorunu olmuyor kabloyu hem kulak arkasından geçirip hem de düz sallandırıp kulağınıza takabilirsiniz. Fit, malzeme kalitesi ve kullanım kolaylığı üst düzeyde. Son derece portatif bir kulaklık. Ancak kablonun tüm güzelliğine rağmen değişştirilebilir olmadığını da ekleyelim.
    İzolasyonu kullandığınız uçlara da bağlı olarak değişmekle birlikte gayet iyi düzeyde diyebilirim. Bu incelemenin bir kısmını şu an kalabalık bir kafede otururken yazmaktayım ve ufak tefek uğultular haricinde pek bir şey duyduğumu söyleyemem. Sesi köklemedikçe de dışarıya çıt ses yaymıyor. İzolasyon iyi düzeyde.

4. Ses ile ilgili izlenimler
    Grado GR10e'yi ilk taktığımda bir an o meşhur "wow" efektini hafiften yaşadığımı söyleyebilirim. Takmadan hemen önce k3 pro dinlemekteydim ondan GR10e'ye geçince genel çözünürlük birden arttı sahne öne geldi ve genişledi. Hem müzikal keyif hem de detay artınca sanırım bir an vaay oldum :) Çok hype'lanmadan incelemeye devam edelim...

Tipik grado tarzının bazı temel özelliklerini taşıyan bir iem olduğunu hemen belirtmek gerek. Grado fanları için +1. Karakteri genel hatlarıyla özetlersek, derin hızlı ve tok bass, önde seslenen detaylı midler ve çok abartılı olmamakla birlikte agresif yapıda tizler.

Tarzı sıcak ve yumuşak değil aksine agresif ve sert. Ton koyu değil, fazla açık da değil, nötr. Basslar gayet hızlı ve derin vurabiliyor adeta çivi gibi. Vokaller baya önden sesleniyor. Adeta kulağınızın dibinde söylüyorlar. Çok tatlı ve yumuşak bir vokal sunumu değil o yüzden. Biraz daha üsturuplu olup iki adım geriye çekilse daha rahat bir dinleme tecrübesi olabilirdi. Vokali dibinde sevenler vokali detaylı duymayı sevenler için çok iyi bir iem olmuş diyebilirim.

Tizler aşırı parlak değil. Sıcak ve çamurlu değil. Konum olarak sahnede olması gerektiği gibi gitarın gerisinden seslenen ziller veriyor GR10e. özellikle tizleri öne almaya çalışmıyor. Tizlerin kayıtta belirgin olduğu Skin O' My Teeth şarkısını dinlerken mesela o açılıştaki davul ve arka arkaya vurulan yedi zilde, son zilin çınlamasını ve boşlukta yavaş yavaş sönümlenmesini çok hoş bir biçimde duyabiliyorsunuz. Dediğim gibi özellikle parlatmaya çalışmıyor ya da öne çıkarmıyor. Tepkisi hızlı ve yerinde tizleri var bence. şarkıda varsa illa ki duyuyorsunuz.

Midler tam olarak sıcak ve tatlı grado midleri değil. Bilindik grado midlerinden bir tık daha parlak diyebilirim. Yine detay ve çözünürlük açısından tatmin eden midler bunlar ama azıcık daha sıcak ve koyu olsa daha hoş olabilir miydi diye de düşünmeden edemiyorum. Vokal performansı Aşırı tizli ve hızı yüksek metal parçalarında üst midlerin şişmesiyle bir miktar kötüleşse de vokal ağırlıklı parçalar dinlerken çok tatmin eden sonuçlar alıyorsunuz.

Vokalin beni tav eden yanı sıcaklığı ya da yumuşaklığı değil de çözünürlüğü oldu diyebilirim. brutal vokal dinlerken adamın ne dediğini anlıyorsanız o kulaklığın mid çözünürlüğü baya iyidir arkadaşlar. Burda da aynı durum geçerli :D Kadın vokal ve erkek vokaller arasında belirgin bir kalite farkı algılayamadım spektrumda büyük bir renk ve çözünürlük değişimi olmuyor.

Massive Attack - Ritual Spirit şarkısı pek çok frekansı bir arada test edebileceğiniz hoş bir şarkı. Başta gelen hafif hafif vuran sub bassı nasıl veriyor, abartıyor ya da uzatıyor mu, gelen zili fazla yayıyor mu, ardından giren vokali temiz ve dokusunu bozmadan verebiliyor mu derken pek çok şeyi değerlendirebiliyorsunuz. Bu şarkıdan GR10e büyük bir falso vermeden alnının akıyla çıkıyor diyebilirim.

Gitarda grado performansı diye ayrı bir paragraf açarsak, beklediğimiz o gitar sevdiren tarzın bir miktar korunduğunu söyleyebiliriz. Yine sıcaklığı bir miktar kırpılmış ama detayı ve çekiciliği gitmemiş bir gitar sunumu var diyebilirim. Bassların iyi bir gövde oluşturmasıyla birlikte hem tellerin titreşimini hem distortion'ı hem akustiğin "airy" havasını sunmayı başarıyor. Gitarda hayli başarılı bir iem.

5. Sahne Hissiyatı
    Basslar hem derin hem de hızlı demiştik. Bunu elbette ki açılan port'a borçlu. Ancak bu port aynı zamanda havalanmayı arttırarak iemi daha "temiz" çalar bir hale getirmiş de olabilir. Çünkü oldukça nötr ve çözünürlüğü iyi GR10E'nin. Armatür sıcaklığı kesinlikle yok ve tipik sıkışık boğuk iem tarzında çalmıyor. Dev gibi bir sahnesi olmasa da yeterli düzeyde enstrüman arası boşluk var.

Sahne yerleşim olarak kulağa oldukça yakın bu da yüksek volümde kulağı yorıyor. Agresif bir kaynak ve yüksek volümde saatlerce dinleyebileceğiniz bir iem değil. Sıralama, önde vokaller, arkasında gitar ve bass gitar en arkada da bateri şeklinde. Yani gerçeğine sadık bir yapıda diyebiliriz. Derinlik de çok az ya da çok fazla değil yeterli düzeyde.

6. Güce tepki
    Kulaklık kolay sürülebilir olmasına rağmen amfiye beklediğimden iyi tepki veriyor. Cayin C5 ile düşük güç ayarında yapılan dinlemelerde hem bass gücü ve detayı hem de genel çözünürlükte artış yaşandı. Gücü arttırdıkça üst mid ve tizlerde fazla agresifleşme meydana geldi ama bu cayine de bağlı.

N3 ve arrow 4G ile daha dengeli bir güç tepkisi verdi. Volümü sonuna kadar açsam da üst mid ve tizlerde falza agresifleşme fazla parlama kulak yorma durumu yaşamadım. Arrow tizleri biraz parlak olsa da n3 ile iyi dengelendi diyebilirim.

Kulaklık tizleri agresif bir kulaklık orası net. O sebepten yine tiz frekansları agresif veren daplarla ya da tizleri fazla parlatan amfilerle eşleştiğinde ekstra agresif sunuma yol açıyor. Bu agresif sunum sibilans olmasa da insanı yorabiliyor. nötrün sıcağında cihazlarla eşleşmesi bu yırtıcılığını azaltacaktır.

Tarz olarak pek çok türe gidebilecek bir kulaklık. Hızıyla metalde çok keyifli. Midleriyle vokal ağırlıklı tarzlarda çok keyifli. Sub bassların performansıyla elektronikte de çok keyifli. Belki getirilebilecek eleştiri fiyatının biraz yüksek olması olabilir. Ancak mevcut piyasada giderek artan fiyatlar trend olduğundan buna uygun bir fiyatlandırma yapıldığını düşünüyorum. Tüm piyasayı düşünürsek aslında fiyatının hakkını gayet veriyor. Üstünü de veriyor. Ama şu da var ki belirli bir fiyatın üstüne çıkınca "çok f/p bir kulaklık" demek zorlaşıyor. Çin var çünkü bakıyor sana kenardan. Biz 15 dolara kulaklık satıyoruz diyor :D O yüzden GR10'e için mükemmel bir f/p kulaklığı demek istemiyorum. Onun yerine verilen paranın hakkını fazlasıyla veriyor diyebilirim.

7. Karşılaştırmalar
    Hatırımda kalan ve halihazırda dinlediğim kulaklıklarla ufaktan karşılaştırmaya çalışırsam;

K3 pro'dan her alanda üstün. Tek dezavantaj olabilecek yönü sahnenin çok önden seslenmesi. Bu sunumun rahat ve sakin bir sunum olmasını engelliyor. Seven için iyi bir özellik de olabilir.

psb m4u4'ten sahne ve havadarlık olarak geride. Detay olarak ilerde. Çözünürlük olarak bir tık daha ilerde. Bass sunumu olarak baya ilerde. Midlerde de detay çözünürlük ve yerleşim olarak daha iyi. m4u4'te midler biraz daha geriden sesleniyor, sunum daha "airy". GR10'e daha önde ve daha saldırgan.

Velvet'e göre ton daha soğuk nötre yakın. Tizler belirgin şekilde daha detaylı ve belirgin gelmekte. Vokal çözünürlüğü velvette de iyi olmakla beraber bir tık da sıcak ve yumuşak tarzda o sebeple kapışırlar. hafif tatlı vokal seviyorsanız velvet alır. Sub bass ve midbasslarda velvet daha iyi uzuyor ama daha yaygın vuruyor. Hız açısından gr10e, yayılım ve genişlik açısından velvet. Sahne derinliği ve genişliği açısından yine velvet önde.
    Bass ağırlıklı müziklerde keyifli dinleme açısından velvet daha önde.

*** buraya yeni dinlemeler yapıldığında eklemeler gelecektir ****

8. Puanlama
    çözünürlük 8,5/10
    tiz performansı 7/10
    mid performansı 7,5/10
    bass performansı 8/10
    yapı/malzeme/kullanım 9/10
    fiyat/kalite 6,5/10

olumlu yanları : hız, çözünürlük, fit, boyut ve kullanım kolaylığı, önde vokaller, nötr sunum

olumsuz özellikler: yer yer yorabilen agresif sunum, !!!değiștirilemeyen kablo!!!, fiyatının biraz yüksek oluşu

#1 cgtyguner, 7 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Temmuz 2017
    27 kişi bunu beğendi.
  2. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,054
    çağatay hocam eline sağlık :) oldukça bilgilendirici bir inceleme olmuş.

k3'den küçük deyince anlam veremedim ama :D cımbızla kulağa yerleştiriyorsun galiba.

6 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    kulağa tak varlığını unut şeklinde hocam. kulak fazla büyükse içinde kaybolabilir hakkaten o zaman cımbız gerekir :D

4 kişi bunu beğendi.
  4. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    Bir de bu kulaklıkta uçlar çok etkiliyormuş doğru fit yakalanamayınca çok sibilanslı ya da bassı çok az diyenler olmuş yurtdışı forumlarda :)

4 kişi bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    evet buna değinmeyi unutmușum. gerçekten doğru bi husus. Kulağa iyi oturması bass tepkisini çok etkiliyor. Tipler küçük gelirse ses boğuk ve sibilaslı geliyor. Orta ya da büyük boy silikon iyi sonuç verdi bende. Tabii kulak kanalına iyi yerleștirmek de önemli. ufak olunca alet doğru yerleșim daha önem kazanıyor :eek:k

#5 cgtyguner, 7 Temmuz 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  6. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,439
    Keyifle okudum incelemeyi elinize sağlık Çağatay hocam. Tam sevdiğim ses özellikleri neyse bu kulaklıkta var anlaşılan :) Bir de piyano keman çello gibi enstrumanlarda doğal tonu yakalıyor mu Çağatay hocam?

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Eline sağlık.GR10 incelemesi yıllardır eksik kalmıştı sitede.Çok iyi oldu. :eek:k

3 kişi bunu beğendi.
  8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,736
    Eline kulağına sağlık Çağatay hocam 3 gün içinde bile ne güzel detaylar yazılabiliyor.

Ve 400 Dolar sanırım fiyatı aynı zamanda kesene bereket diyelim :) Noble incelemeni de merakla bekliyoruz.

2 kişi bunu beğendi.
  9. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    teşekkürler hocam. daha da uzun olabilirdi ama çevresel bazı etkenlerden kısa kesip yayınladım :D önümüzdeki hafta bir update ile güncelleyebilirim istanbul buluşması sonrası :gulme

teşekkürler hocam faydalı olduysa ne mutlu :) şöyle diyebilirim; basların da iyi olması sayesinde özellikle çello ve kontrbasta gövdeden gelen tok sesi çok güzel yansıtıyor. yaylı enstrümanlarda tellerin titreşimini de çok güzel veriyor. Genel çözünürlüğün yüksek olmasının avantajı olarak doğal enstrümanların sunumu da gayet başarılı. Benim kulağıma göre doğal bir tonlamada veriyor enstrümanları. Mesela sıcaktan analitiğe doğru 0-10 arası bir puanlama yapsak ben 5,5 verirdim. O 0,5 de agresifliğinden dolayı benden bir sapma payı olsun. Yani oldukça nötr bir tonlamada diyebilirim. Kulaklığın enstrüman sunumunu sevmezse de kişi, analogvari hafif sıcak bir tonlamada olmadığı için sevmeyebilir diye düşünüyorum. Kişisel zevk meselesi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 7 Temmuz 2017 ---
    Teşekkürler :) Hocam önemli bir detayı daha belirtmeyi unutmuşum. Kulaklık ikinci el olarak bu forumdan alındı. Yani pişme muhabbetini çoktan geçmiş bir cihaz. O da önemli bir detaydı teşekkürler hatırlattığın için.

#9 cgtyguner, 7 Temmuz 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  10. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    247
    Elinize sağlık. Benzer armatür leri kullandığı için ortofon eq7 gibi sıcak bı sesi olduğunu düşünmüştüm ama değilmiş. Grado karakterinden nekadar farklı bende çok merak ettim. Buluşmaya gelecek umarım :)

4 kişi bunu beğendi.
  11. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Çağatay hocam harika bir inceleme olmuş elinize sağlık masal okur gibi okudum :)

12. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    hocam agresif biraz o yüzden SR325'i andırıyor ama ona göre midleri daha önde veriyor. Buluşmaya gelecek evet :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 7 Temmuz 2017 ---
    teşekkürler :)

13. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,439
    Agresif sunum beni rahatsız etmez bilakis zevk verir. Mesela pinnacle p1 ile dinlerken kulaklık beni hipnotize ediyor en fazla üçüncü şarkıda uyuyakalıyorum :) Beyer e geçtiğimde ise böyle bir sorunum yok gayet agresif saldırgan çalıyor çünkü.

4 kişi bunu beğendi.
  14. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    bendensin hocam :gulme

3 kişi bunu beğendi.
  15. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    İzlenim Vakti
    Öncelikle kulaklığı dinlemeye başlayalı 4 gün oldu. İlk geldiğinde orta boy uç iyi oldu gibi zannettim. Ama bir terslik var gibi bir hissiyat oluştu.
    Çünkü tizler yabancıların dediği 'harsh' gibi sert geliyordu. Sonra yukarıda yağtığım yorum aklıma geldi.Ve hemen hifiman double flange ve kulaklığın kendi L boy ucunu denedikten sonra bütün sorun çözüldü. Bu kulaklıkta fitin sesi ne kadar etkilediğini de yaşarak da görmüş oldum.
    Şimdi asıl önemli kısım olan ses kısmına gelirsek,denemelerimi laptop ve xiaomi mi5 telefonumla ve karşılaştırmalarımı da elimde bulunan
    Ath cks77,Apple in ear ve Bakır kablolattığım re-zero ile yaptım. Bu üç kulaklığı da 1 seneden fazla süredir aktif olarak kullanmaktayım. Aklımda kaldığı kadarıyla en azından ses karakteri üzerinden konuşmak gerekirse önceden kullandığım kulaklık olan re600 e göre her alanda bir yükseltme olarak düşünüyorum açıkçası. Tabi bu iki kulaklık ikisi de neredeyse aynı zamanda ve fiyatta çıkmalarına rağmen, Re600 ün fiyatının yıllar geçtikçe düşmesi durumu özetler nitelikte. Ses karakteri açısından konuşmak gerekirse re600 daha subbas ağırlıklı bir bas sunumu ve roll-off a uğrayan tizler ama iyi bir mid ve vokal sunumuna sahipti.Gr 10 e de ise baslar çok çevik bir şekilde derine inip çıkabilme ve bunu yaparken çok bir bas eksikliği hissettirmemesi de büyük bir artı.Ve hatırladığım kadarıyla daha çözünürlüklü baslara sahip re 600'e göre.
    Midler için konuşmam gerekirse Gr10 e ne kadar önde ilerde olsa da bir o kadar başarılı ve tonlaması çok doğru bir yerde öyle olmasa bu kulaklık çekilmez olabilirdi herhalde. Ve vokaller için şunu söyleyebilirim önceden şarkılara söyleyerek eşlik ederken bazı kelimeleri yanlış ya da eksik söylerdim. Gr10'e geldikten sonra azalmaya ve neredeyse bitti sayılır.Herhalde aradığım vokal sunumunu buldum. Çünkü ne kadar hızlı bir şey dinlesem ingilizce pek bir kelime kaçırdığımı pek hatırlamıyorum ve bu sunumun etkisi de yadsıyamam herhalde.
    Tizler ve üst midler için konuşmak gerekirse bu kulaklığı yorucu yapabilen asıl yer üst mid tiz geçişi diye düşünüyorum. Çünkü zamanında re600 dinlerken hiç mi hiç yormuyordu bunu da yumuşak üst mid tiz geçişi ve fazla uzanımı olmayan tizlerine borçluydu.
    Sahne için konuşmak gerekirse çok çok geniş değil ya da çok çok derin bir sahneden bahsedemeyiz ama fazlasıyla iş gören ve görevini hakkıyla yapan ve hiç bir eksiklik hissettirmeyen bir sahne yapısı var ,özellikle yabancıların dediği ''imaging'' olayın da gayet başarılı olduğunu düşünüyorum.
    Enstrüman yerleşimleri gayet yerinde ve eforsuz bir şekilde dinlenebilmekte.
    Şu an elimde bulunan kulaklıklara göre;
    Cks77: Bu kulaklığı yaklaşık 4-5 yıldır kullanmaktayım bazı modlamalar da yaptım filtresini çıkardım. Ve onun yerine küçük sünger parçası koymuştum ve tizlerde ki aşırı parlaklığı almıştı ama aşırı baslanmıştı. Onu da aşmak için ue 100 ün uçlarını taktım midler öne gelip baslar
    azaldı. Gr10 e ye göre hala baslı bir kulaklık sayılır ama gr10e nin bas hızını çözünürlüğünü ve detayını yakalaması zor görünüyor.
    Apple in ear: Geçen sene teknosa dan aldım. Ve genel anlamda memnunum. Ama Gr10e varken işi zor. Gr10e hem genişlik hem derinlik olarak daha geniş bir sahneye sahip. Ve apple in ear incelenmesinde dediği gibi yavaş kalıyor,Gr10 e dinledikten sonra bunu çok net fark ettim.
    Bakır kablolu Hifiman re-zero: Öncelikle belirtmem gerekir ki re- zero Re0 a nazaran daha dengeli ve daha mid centric bir kulaklık. Ve bakır kablodan sonra baslarında ve genel çözünürlüğünde ciddi bir iyileşmeye sahip oldu. Tabi bakır kablolar bir tık sahne genişliğini azaltıyor.
    Ama derinliğini artırmıştı sahnenin. Neyse olayımıza dönersek, Gr10 e ye göre daha dar ve derinliksiz bir sahne.Ama apple in ear a göre daha çözünürlüklü ve derin bir sahne. Ve Apple in ear a nazaran daha hızlı bir kulaklık. Ama Gr10 e karşısında işi zor.
    Sonuç olarak:
    Şimdi bu giriş kulakları ile karşılaştırma amacım aslında giriş seviyesinde ve daha üst seviyelere çıkacaklara bir fikir verebilmekti.
    Gr10e özelinde söylemek istediğim bir kaç şey daha var şöyle ki,
    Bu kulaklığı eğer noble firması daha yumuşak bir tiz sunumu ve hafif biraz daha baslı ve değiştirilebilir kablolu felan yapsa 600-700 dolardan aşağı fiyatı olmazdı diye düşünüyorum açıkçası. 6006 eklentisini görüntüle

#15 refuserQ, 23 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Temmuz 2017
    22 kişi bunu beğendi.
  16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    3 kişi bunu beğendi.
  17. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    @DefinitioN dapsız bu kadar oldu :D
    Dap aldıktan sonra ki değişimleri yazarım mutlaka :)

4 kişi bunu beğendi.
  18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Dap yoksa Sansa Clip var Gürkan.Ben ona arkadaş neler neler almayı planlıyorum.Sıkıntı yok. :wink

2 kişi bunu beğendi.
  19. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    @DefinitioN bende de var ama bozuk maalesef clip hatta ilk dapım dır kendileri :)

20. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
    Adres at gonderiim sana bi sansa clip, yatiyo cekmecede

Bi tane de gogear vibe mi ne var tercih senin

6 kişi bunu beğendi.