Grado RS1 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda witness tarafından 17 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    @yilmaz196
    Sana katılıyorum,örneğin sr80 in sesini beğenmeyen birisi muhtemelen rs1 i de beğenmeyecektir. Çünkü apayrı bir kulaklık olmaktan ziyada sr serisinin devamı olarak değerlendirmek gerekiyor. Örneğin sr125 ile ses karakteri açısından farklar var ama aynı geni taşıdıklarını belli ediyor.

Biraz daha genelleyecek olursak yüksek frekanslar oldukça atak yine,sennheiser tarzını sevenlerin pek hoşuna gitmeyecektir. Yine kulakları yüksek frekanslara hassas olanlar için yorucu olabilir.

Tabi grado sesini benim gibi sevenler için apayrı güzellikte bir deneyim :)

2. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Harika ve örnek bir inceleme hazırlamışsın witness ellerine sağlık :) Oldukça da detaylı... Yani okuyan soracak soru bulamıyor ;D

3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Teşekkür ederim KontG

Bu aralar staj yüzünden bir türlü zaman bulamıyorum. Uygun bir zamanda çeşitli müzik albümlerine göre sr 125 ve rs1 in ufak bir eşzamanlı karşılaştırmasını paylaşmak istiyorum. Umarım kulaklığı merak eden arkadaşların kafasında çok az zoru işareti kalır.

4. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    witness, ellerine sağlık, birçok farklı noktaya temas etmen incelemenin başarısını oldukça yüksek bir noktaya çıkarmış..

5. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    witness eline kulağına sağlık her anlamda şahane bir inceleme olmuş.

"grado sesini sevip sevmemekle ilgili" kesinlikle çok haklısın sonuna kadar katılıyorum ms1 de sonuna kadar yaşamıştım..

"belli bir seviyeden sonra minimal farklara büyük paralar veriyoruz" zamanında bende yazmıştım bireyerlere ama çok fena tepki almıştım demek istediğim bu idi aslında...

"pfe'nin tertemiz kontrollü baslarını çok takdir ediyorum" kemal abi sana da büyük bir iştah ile katılmaktayım...

bekle beni dt880 :)

witness tekrardan eline sağlık.

6. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Teşekkür ederim sserkogss :)
    Kim neden tepki göstermiş anlamadım bu söze. Altına imzamı bile atarım :)

Hatta bu tür incelemeler bu işe yeni girecek arkadaşlar için biraz risk taşıyor. Aslına bakarsan benim en çok korktuğum şey de bu. Mesela dinleme şansı olmadığı için olağan üstü farklar bekleyebilirler yorumlardan yola çıkarak. Farklar elbette ne istediğini bilen birisi için kesinlikle tatmin edici olabilir ama yine tekrar ediyorum müzikle içli dışlı olmayan birisi sr80 den sonra rs1 i dinlese öyle pek şaşırmaz hatta 6 katı pahalı olduğunu duysa şok geçirir :)

Bir diğer husus duyarak hissettiğimiz farkları hazmetmek görerek algıladığımız zamankinden çok daha uzun süreler gerektiriyor. Mesela pfe ve sr125 i aynı anda dinlediğim zamanlar farkları bulmak güçleşiyor. Oysa bir hafta kadar pfe dinledikten sonra sr125 i kulağıma taktığımda ikisinin bambaşka kulaklıklar olduğunu anladım :)

Tekrar edeyim bir yanlış anlaşılma olmaması için :) pfe nin baslarını kesinlikle çok beğeniyorum ama rs1 le kıyaslarken ikisi arası özellikle derinlik ve vurgu hissi çok başka. Acaba yanılıyormuyum diye birkaç bas testi ses dosyasıyla denemeler yaptım sonuç aynıydı.

7. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Benim de gözlemlediğim kulakiçi kulaklıkların genel olarak da kendilerine denk kafaüstülerden farklı basslarının olduğu. O hacimi, vurguyu sağlayamıyorlar ancak çoğu zaman daha kontrollü oluyorlar, kulakiçi kulaklıklarda balansı sağlamanın çok daha kolay olduğundan mıdır bilinmez. Ama basslar sahnenin her tarafına yayılmak ve geride her yerde olmak amacıyla var olduğu için de bana doğal gelmiyor genel olarak iemler'in bass yorumu. Sahne hissini sağlayamamasının da etkisi var galiba bunda. Pfe de anladığım kadarıyla bir IE8'e (extra bass modunu kastetmiyorum) benziyor bassların diğer seslere etkisinin hiç olmaması ve tertemiz duyulması bakımından. Sanırım o tip bass severlere bir K701 lazım 'clarity' için: Biraz daha az vurgu, kesinlikle dominant olmayan ve sesi dolgunlaştırmayan ama duyulan basslar.

SR325i'de bile aklımda kalan ilk şeyse çok iyi vurgularıydı. RS1'de de devam etmiş o galiba, belki de daha iyi şekilde.

8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Hislerime tercüman olmuşsun Be Creative :) Tamamen aynı görüşteyim;daha büyük bir kabin,ahşap malzemesi,sürücü çapı,bobinli sürücü teknolojisi ve daha bir sürü neden olabilir basların daha derin duyulması için ama pfe ile kıyas edince böyle bir farklılık söz konusu.

--Şurası önemli,rs1 kesinlikle bir "baskafa kulaklığı" değil. Örneğin tekno şarkılarda bir subwoofer etkisi almıyorsunuz yani her frekans aralığını gümbür gümbür patlatarak duyurmuyor. Ama gerçekten derin basların olduğu müziklerde sanki kulaklık titriyor gibi sarsıcı ve yoğun bir basla karşılaşıyorsunuz. Örneğin sr125 te duyduğum kimi dip bas sesleri rs1 de tüm şiddetiyle hissediyorum.

--İkinci olarak tahmin ettiğimden çok daha fazla kayıt seçiyor rs1. flac uzantılı olmasına rağmen kimi eski ve kötü kaydedilmiş müzikler dinlenemez hale geliyor rs1 ile. Yüksek frekansta bozulmalar cızırtılar kesinlikle tahammül edilemeyecek seviyede. Oysa aynı ses dosyalarını sr125 le öyle bir sorun yaşamadan dinleyebiliyorum.

--Klasik müzik ile ilgili rs1 için eskisi kadar karamsar değilim. Bahsettiğim sahne sorunu
    özellikle stüdyo kayıdı olan eserlerde beni üzmüyor. Hatta Berlin flarmoni orkestrasının Abbado yönetiminde icra ettiği Beethoven'ın senfonilerini konser kaydı olmasına rağmen zevkle dinliyorum. Bunda adını bilmediğim inanılmaz kayıt teknolojileri kullanmalarının da bir payı olabilir. Çünkü ilgili konserlerin bir kısmını bir tv kanalında izlemiştim her enstrümana birkaç tane hatta kimisine daha fazla mikrofon koymuşlardı gerçekten kayıt teknolojisinde doruk noktası olmalı :)

9. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Arkadaşlar merak ettiğim birşey var;acaba eski rs1 de de tel çerçevenin ortasındaki yazının kaldırıldığı bir seri varmı?

Sanıyorum bana gönderilen seri rs1 olarak yazılmasına rağmen rs1i modeli.

Gerçi ben eski seri istiyordum çünkü daha fazla ayrıntı sunduğu söyleniyordu ama rs1i yi yollamaları da ilginç olmuş :)

10. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Head fi de gördüğümü hatırlıyorum,hatta emin.Fakat öylemi gelmiştir yoksa sonradanmı o hale getirilmiştir bilemiyorum..

11. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Elmasepetine sordum verdikleri cevabı ekliyorum:

Degerli Musterimiz,

49540 numarali siparisinizdeki urun Grado RS1 modelidir. RS 1i degildir. RS 1i modeli henuz stoklarimiza girmemistir.

Bilgilerinize sunariz.
    elmasepeti.com ekibi

12. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    11
  13. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Link için teşekkürler ziprar. Nekadar güzelmiş ilk rs1,ahşap kutusunda çok güzel duuruyor. Sanki sürücü kabinlerinde kullanılan ağacın-işçiliğin de kalitesi biraz düşmüş.

14. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    grado rs1 ve musiland 02 nin amfisiyle birkaç deneme yaptım, "shrillness" a sebep olan frekans aralığı 2.5-3.0 khz civarı. ekolayzer ayarları ile özellikle 2.5 khz aralığını çok az azalttığım anda ses dinginleşiveriyor. çok azdan kastım normal seviyenin bir birim aşağısına kaydırmak.

mkiii ile denediğim zaman ise ekolayzer ayarına dokunmasam bile herhangi bir çatlama-bozulma etkisi duyumsanmıyor. (lambaların etkisi bu olsa gerek :) )

bu arada şunu da eklemek istiyorum,fuze line out ile kullanırken rs1 gain seviyesini arttırdığımda biraz daha canlanıyordu,musiland ile kullanmaya başladığım zaman ise biraz rahatsız edici olduğunu düşünüyorum gain seviyesini arttırmanın,1x te kullandığım zaman çok daha sakin ve tatmin edici. şu anda rs1 den beklediğim sesi aldığımı söyleyebilirim ; açıkçası pek bir sıkıntım-ihtiyacım kalmadı.

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    Hayırlı olsun :)

Sonunda bir süre hiçbirşey almayacak konuma geldin heralde. En iyi müziği bu durumdayken dinlerken, bence bu hobinin en sıkıcı kısmı da alacak birşey bulamamak :)

Collapse Signature Expand Signature
  16. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Tabi erken konuşmamak lazım. Bir kulaklık daha belki. :)

17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Ne desem bilemiyorum ki. Hasan çok haklısın en gıcık şey birşey almamak galiba :) Biraz daha sistemi geliştirmek istiyorum. Hiç incelediniz mi bilmyorum ama mesela :

http://www.hepsiburada.com/monster-...tails.aspx?categoryid=100565&productid=bs1126
    yukarıdaki adreste monster hts 1000 akım filtresini almak ne katar sisteme merak ediyorum. Harici ekipmanlarda çok olumlu etkileri olabiliyormuş bu modelin.

Heralde ikinci kulaklık işini biraz erteleyebilirim (Be Creative ile yapacağımız dt880-rs1 değişimi sonunda çok beğenirsem bu modeli ozaman hesaplar değişir :) ). Eğer ertelersemde artık yaza doğru önce çok daha oturaklı bir amfiyle daha ele gelir bir altyapı kurmayı düşlüyorum.

Yahu şu işin sonu yok gerçekten,şimdi yazarken aklıma geldi flat pedlerle nasıl tepki verecek rs1 merak ediyorum. Heralde alıp deneyeceğim :cheesy:

18. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    Akım koruma prizi işini deneyebilirsin diye düşünüyorum. Eğer bu prizin görevi gürültülü gelen AC sinyaldeki bozukluklarla ilgili problemlerim düzeltmekse sanırım UPSler de aynı işi görebilir bir nevi.

Çünkü bizim işyerimiz laboratuvar şeklinde ve düzenli akım gelmesi ve voltajı regüle etmek için UPS kullanıyoruz...

Konuyu bu yönde bir araştırabilirsin, belki maliyet olarak çok daha ucuza çıkabilir.

Collapse Signature Expand Signature
  19. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    aslında belkin in 65 db rfi filtreli (ne demekse artık :)) bir modeli 100 lira civarı olmassa öyle birşey alayım diyorum. ups bildiğim kadarıyla voltajı regüle edebiliyor ama yapısı gereği çok fazla sinyal gürültüsü de veriyormuş.

aslında şu monster gerçekten işe yarıyorsa gelecek içinde çok iyi bir yatırım olur. mesela plazma televizyonlarda bile görüntünün iyileştiğini söylüyorlar ki müthiş birşey olurdu bu. yine sesin tizlerde çözünürlüğünün arttığını,basların ve sahnenin iyileştiğini falan yazmışlar da biraz abartılı olabilir. öteki yandan ülkemizde elektrik şebekelerinin ne halde olduğu malum hele türkiye için iyi bir sistemde mutlaka olması gerekiyor bence böyle birşey.

20. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Bu ülkede zaten bu tarz prizler gereklilik. Milyarlarca lira harcadığımız elektronik aletleri, Allaha emanet bırakmamak lazım. Bende 2 adet belkinden var. 6-7 senedir kullanıyorum. Şu ana kadar elektronik aletlerimde bir sorun olmaıd çok şükür. Ama ses kalitesi ile ilgili yorumlar bana abartı geliyor biraz. O kadar para bayılmanın anlamı yok. Belkin yeterli bana göre.