Grado SR60 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda witness tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Ben de yeni Grado kullanmaya başlamış birisi olarak ilk anda aşık oldum sesine. SR60'ı bu kadar beğendiysem 225 ve yukarısını tahmin edemiyorum.

Yalnız bir sorunum var. Ipodda dinlerken çok güzel ve temiz bir ses alıyorum ancak pc'den dinlerken (amfi kullanmıyorum, doğrudan onboard ses kartına bağlı) ses istediğimiz güzellikte gelmiyor. Ses oldukça boğuk geliyor bana. Her ne kadar EQ ile aramın pek iyi olmamasına bağlasam da bu durumu gene de EQ kapalıyken daha doğal bir ses almak gerekmez mi? Zira winamp'ta equalizer'da rock preset'ini seçtiğimde doğallık kayboluyor, yerine oldukça yapay tizler geliyor. Bu durumda yapmam gereken bir amfi ya da ses kartı almak mı? Cevap evet ise hangisi daha önceliklidir?

witness'a da geç de olsa ben de ellerine sağlık diyeyim, başarılı bir inceleme olmuş :)

2. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,742
    artık stereo dinlecisiysen, bir DAC stereo alman gerekiyor :evil

Collapse Signature Expand Signature
  3. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    eveet, işte başlıyoruz :bu

gerçi elimdeki kulaklıklar için değer mi emin değilim. sr60 ve Hd 555 var elimde. sanki ilk adım olarak daha üst seviyelere geçmek daha mantıklı olmaz mı?

4. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,742
    bence güzel 2 kulaklık sahibisin, bu kulaklıkları onboard ses kartıyla beslemek hiç doğru değil, DAC dediğimiz bildiğimiz ses kartı farklı birşey değil, çeşitli fiyatlarda çeşitli özelliklerde bulmak mümkün,
    şuanda forumda en çok kullanılanlardan biri uDac (kulaklık amfisini de içinde barındırıyor) ki 2.ci el bölümünde satılık ilanı da mevcut...
    alternatiflerden diğeri forumda incelemesini bulabileceğin musiland, benim gözümün olduğu ürün ise Audinst HUD-mx1

5. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Öneriler için teşekkürler. Kulaklık dünyasına yeni girmiş birisi olarak DAC olayları hakkında hiç fikrim yok. uDac'ın forumda satılık olması da hoş bir tesadüf olmuş, ancak aybaşına dek kalacağından pek ümidim yok açıkçası :)

6. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Sr60 amfiye pek tepki vermeyen bir model ama kaynak hassasiyeti elbette önemli. uDac çok iyi bir başlangıç olabilir :)

7. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    İncelemelerden mütevellit yanlış hatırlamıyorsam, bu Grado sr60 midleri önde olan bir kulaklık değil mi? Her neyse... Lafı şuraya getireceğim, uDac alırsan midler daha da belirginleşecek, baslar biraz daha sıkılaşır, kalitesi de artacaktır hafiften tabi. Ama miktar olarak arttırır mı dersen, ondan emin değilim. Detayların da artacağı kesin, ama tizleri de pasparıl parlatmadığı da kesin. :cheesy:

Fikirlerinize arz ederim efeeem. :)

8. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    µDac gayet iyi bir upgrade olur. Ben de tavsiye ederim.

9. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Aklıma takılan bir konu da HD 414 padlerin ortasını delmenin (quarter mod sanırım adı) sese nasıl etki ettiği. Bendeki padlerin ortası delik değil. Delmek istersek de nasıl yapacağız onu, makasla mı? Denemeye korkuyorum elimin ayarı yoktur çünkü, ortadan ikiye bölmeyelim padleri :angel:

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Yamuk yumuk olsa da önemli değil. Kestiğin yeri kulaklığa geçiriyorsun, kulaklığa geçirmen gereken yeri sen görüyorsun.

Sesi açıyor, daha netleşiyor biraz daha parlaklaşıyor diyebilirim..

11. golimpo

golimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Tizlerde belirgin bir artış oluyor, ses daha inceliyor bir anlamda. Tizleri belirgin olan parçalarda özellikle vokal ve jazz'da rahatsızlık veriyor. Açıkçası benim tercih edeceğim bir şey değil. Ben üzerindeki flat padlerle devam ediyorum. Modlu 414 padlerini avatarımdaki ufaklık pek beğendi ama oynamak için.

12. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Anlaşılan denemeden önce bir çift yedek pad lazım nolur nolmaz beğenmezsem diye :) Malesef ki ülkemizde temin etmek oldukça zor, koyuyor insana kargo parasına üründen fazla ödemek.

13. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1510.0

Şu incelemede Grado'nun çok iyi bulmadığım tizlerini arkadaşlar bu padlerin modlanmamış olmasına bağlamıştı. Modun farklarından da bahsedildi burada, yardımcı olabilir.

14. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    geçen sr60'ı takıp dışarı çıktım, kablonun gerçekten büyük bir handikap olduğunu farkettim. uzunluğu anlaşılabilir de bu kadar kalın olmasaydı keşke. yine de izolasyon gerekmedikçe ısrarla dışarıda kullanmaya devam edeceğim 8) Grado dinlemenin verdiği keyif her şeyi unutturuyor :love:

15. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    Vakti zamaninda bende ms1 ile az gezmedim istanbul sokaklarinda :D. Goruntuden ziyade sesin disari oldukca veriminden dolayi insanlari rahatsiz etmekten cekinirdim. 414 padler le cikamazdim ama.

16. cellat_erdem

cellat_erdem
    Expand Collapse
    Guest

urunu kullanan arkadaslar bir sorum olacakti.

ben deahcore dinleyicisiyim ve bateriye cok dikkat ederim bu kulaklik bateri seslerinde iyimi acaba suandaki kulakligim ep630 oldugu icin herhangi bir kulaklikta simdikinden iyi olacak fakat emin olamadim.koss portapro ile karsilastirilinca sizce hangisidir?

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    SR60 daha iyidir PortaProdan. EP630 ise özellikle dinlediğin türde kötü bir kulaklıktır, kıyaslamaya gerek yok...

18. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Ucundan kıyısından rock veya metalle alakalı türler dinleyip de tereddütü olan varsa bir saniye bile düşünmesin. En kısa zamanda gidip alın. Uzun zamandır kendime yaptığım en büyük iyilik oldu bu kulaklığı almak.

19. cellat_erdem

cellat_erdem
    Expand Collapse
    Guest

MuttFTS ve delgren cevaplariniz icin tesekkurler.ben ep630 dan memnun kaldiysam artik bu urunu otobuste bile cikarmam heramde :wink.daha once hep stock kulakliklar kullandigim icin ep630 mukemmel gelmisti.Forumda uzun suredir gezmekteyim beni baya bir gaza getirdi burasi :)

20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Gradoları otobüste kullanmanız biraz zor olabilir. Büyük, dışarı ses veren ve uzun/kalın kablolulardır.