Grado SR60 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda witness tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. samircakir

samircakir
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yada şu şekilde sorayım, Sr60e ile deep house tarzında müzik dinlenebilirmi ? Yok dinlenemez ise tavsiyeniz ne olur. Sahneside geniş olmalı.

Teşekkürler.

2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,476
    Dinlenir de bassları az gelebilir size.
    Sr80i daha basslidir sr60i'ye göre.
    Ona da bakabilirsiniz.

Collapse Signature Expand Signature
  3. samircakir

samircakir
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    70-80 tl fark vermeye değermi peki sr80 için ?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. musti11

musti11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Güzel bir inceleme olmuş ellerinize sağlık

5. samircakir

samircakir
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba, sr60e ile sr80e'nin sürücüleri aynımı söylendiği gibi kulaklık padleri mi farklı sadece.

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,407
  7. samircakir

samircakir
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Jvc s400 kullanıyorum ancak ben çok daha fazla detay verebilecek kulaklık arıyorum bangır bangır bas aramıyorum. Koss ksc75 te kullanıyorum ses karakterini seviyorum ksc75 ten daha iyi bir şey aradığım için gradolara yöneldim. Deep house dışında klasik müzik bile dinlerim sabit bir müzik türü dinlemiyorum. Örneğim bol baslı birşeyler dinlemek istediğimde Jvc S400 yada Audio technica cks99 kulanıyorum ama detay istediğimde ksc75 kullanıyorum. Ksc75'lerin artık ömrü dolmak üzere bu nedenle böyle bir arayış içindeyim.

Ayrıca bu gün bir yerde Sony mdr-1R modelini teşhir olarak gördüm dinledim sesi güzeldi ancak teşhir ürünü fiyatı 300 tl idi sizce alınırmı yoksa detay istiyorsam grado en başta tercihim mi olmalı ?

Şu frekans aralığı kafama takılıyor hep. grado 20hz-20khz iken sony mdr-1r 5hz-80khz insan kulağının 20hz-20khz arasını duyabildiğinide biliyorum. Kulaklık açıklamalırında firmaların ne kadar çok aralık o kadar çok detay diye reklam yapmaları kafamı karıştırıyor.

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,407
    Kafa karısacak bir sey yok.

Frekans aralıgı kesinlikle detay adına bir şeyi ifade etmez.Sadece detay değil,kulaklıgın iyi olup olmamasınada bir referans değil.Onlara bakmayın.

Eğer illa ben grado alırım dıyorsanız sr60 değil sr80 alın.

Yine Athm50x alırsanız sizin için daha doyurucu olur.Jvc'den sonra bu ne kadar garip çalıyor deyip solugu 2.el bolumunde alırsanız bana demişlerdi dersiniz :))

Yine V-moda xs'ye de bakın derim : http://www.accessoryjack.com/v-moda...phone-for-iphone-smartphone-white-silver.html

2 kişi bunu beğendi.
  9. samircakir

samircakir
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bahsettiğiniz 2 kulaklığa da baktım, m50 olabilirdi tabi ama fiyatları oldukça yüksek.

Sr80e elmasepetinde stokta yok sadece n11 de bulabildim, Gradoların sahtesi yoktur herhalde böyle bi durumla karşılaşmak istemem açıkçası.

Ayrıca headfi forumlarında ve bazı yabancı forumlarda l-cush large padler ile elektronik müziğin çok iyi dinlebildiği tarzında yorumlarda okudum.

Birde çok uzun bir süredir Grado'ları çok merak ediyorum kafama takıldı gibi bir şey, daha önceden de bir çok kulaklık merak edip beklentilerimi karşılamadığından satmıştım. Cidden hiç bana uymayacak bir şeyse artık satarız yapacak birşey yok :) Bir yerde teşhirde bulamadım ki deniyim şu merakımı giderim :) Mecbur alıp test edicem artık. Tabi sr80e bulabilirsem.

10. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,423
    Eğer İstanbul'da iseniz Altunizade Elmasepeti ofisine giderek orada açık olan kulaklıklardan deneyebileceğinizi düşünüyorum. Bu sayede en azından Grado'nun ses karakteristiğine dair fikir kazanmış olursunuz. Yalnız gitmeden önce Elmasepeti'ni aramanızı tavsiye ederim.

L-Cush (yani ortası delik, simit veya "bowl") kulaklık yastıkları standart S-Cush (ortası kapalı, diğer adı "comfies") yastıklara göre bas vurgusunu düşürür, fakat bunun dışında genel olarak sese olumlu etkisi olur. Sahne, detay ve ses temizliği / perdesizlik olarak karşılığını alırsınız.

Fakat genel olarak Grado'lar elektronik müzik için ideal değildirler. Zira açık kulaklıklardır ve açık kulaklıklarla derin bas almanız zor olur. Elektronik müzik için genel olarak, bas tepkimesi zayıf olmayan izolasyonlu kulaklıklar önerilir.

Ben şu ana kadarki en keyifli elektronik müzik dinleme deneyimini Sony'nin MDR-1ABT ile yaşadım. Bu kulaklık hafif bas vurgulu, sıcak, dengeli bir ses karakterine, oval, geniş/derin bir sahneye ve kapalı/izolasyonlu olmasına rağmen sahne içinde "hava"ya sahip. Eğer günün birinde 800TL bandına çıkmayı düşünürseniz MDR-1ABT'yi tavsiye edebilirim.

300 - 400TL aralığında ise yurtdışından Audio Technica'nın "Solid Bass" serisine bakabilirsiniz. Özellikle serinin eski modelleri (WS77, WS99) oldukça iyi bedellerle bulunabiliyor.

Audio Technica'nın M50(x) model kulaklığı ise Solid Bass serisine göre daha ziyade "flat" ses üreten bir kulaklık. Elektronik müzikte fena sonuç vermeyebilir ; fakat tasarlanma amacı ve frekans ayarı daha çok stüdyo kullanımı ve genel kullanım için optimize edilmiş bildiğim kadarıyla.

#70 mavi, 12 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Mart 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  11. Zatche

Zatche
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Konudan biraz bağımsız ama AT'nin M50 ile MDR-1ABT arasında büyük farklılıklar var mı? M50 almayı planlıyordum fakat sony kulaklıklarının sıcak ses rengini her zaman sevmişimdir, M50'de flat ses üretiyor demişsiniz bu tam olarak nedir?

12. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,423
    Studio monitoring uygulamaları için size müzik kaydını, olduğu gibi vermeyi amaçlayan ekipmanlar (hoparlör, kulaklık vs) kullanırsınız. Bunlar da genellikle herhangi bir frekansın bir diğerinin önüne geçmediği, yani "fazla belirgin" olmadığı bir ses performansı sunarlar.

Frekans değerleri de bununla alakalı olarak, genel kullanıma yönelik üretilen kulaklıklara göre daha düz, yani "flat" olur.

Örneğin Audio Technica M50 gibi stüdyo tipi kulaklıklar bas-mid-tiz frekansları itibariyle göreli olarak dengelidir ; bununla alakalı olarak elektronik müzikte ihtiyaç duyulan tarzda fazladan bir bas vurgusuna sahip değildirler.

Sony MDR1-ABT'nin, elektronik müzik için fikrimce Audio Technica M50 serisine göre daha uygun olması kısmen bununla alakalı. Sony'nin bu kulaklığının sesi flat veya nötr (sıcak veya soğuk değil) olarak verme gibi bir iddiası yok ; tam tersine MDR1-ABT'nin sesi, Sony kulaklıklarda görülen genel sıcak sunuma sahip.

Kısaca belirtmemde yarar var, Audio Technica M50'den Sony MDR1-ABT'ye geçtiğinizde daha yüksek ses kalitesinden ziyade daha büyük bir sahneye ve daha sıcak & derin baslı, farklı bir ses sunumuna sahip olursunuz. Bu da ifade ettiğim üzere, iki kulaklığın farklı amaçlar için üretilmiş olmasıyla alakalı biraz. Biri stüdyo kullanım için (M50x) diğeri ise Hi-Fi dinleme & keyif için (MDR1-ABT).

Audio Technica M50 oldukça övülüyor, fakat henüz M50x'i deneme fırsatı bulamadım. Ona benzer ses karakterine sahip üst modellerinden biri olarak geçen (ve yine çok övülen) MSR7'yi bir önceki sene kullanmıştım. Tiz frekanslarındaki sivrilik yüzünden bir süre sonra satmıştım. MSR7'nin basları hoştu, fakat arzu ettiğim derin bas vurgusunu bulabildiğimi söyleyemem. Sony MDR1-ABT bu konuda daha başarılı.

Kısmen "flat" olan Audio Technica M50 ve MSR7'nin tersine MDR1-ABT bas vurgusu olan bir kulaklık. Midleri hafif geride. sahne genişliği (soldan sağa doğru) MSR7 ile benzer fakat derinliği MSR7'den daha iyi. Bu açıdan daha başarılı bir 3 boyut bir sunumu var. Bu özelliği sayesinde elektronik müzik dinlerken sahne atmosferini biraz daha büyük algılıyorsunuz.

13. Zatche

Zatche
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Çok teşekkürler sayenizde bilgilendim. Kafama takılan MDR1-ABT sanırım kablosuz ve bluetooth ile çalışan bir kulaklık bu ses kalitesini olumsuz etkileyen bir şey değil mi? Sony MDR-1A bunun kablolu versiyonu mu acaba?

14. samircakir

samircakir
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu hafta sonu mediamarkta Sony MDR-1R modelini dinleme fırsatım oldu Sansa Clip+ ve Note 3 telefonuma otg(usb) ile bağlı asus Xonar U3 ile denemelerim oldu. Bir çok parça dinledim.

İlginç bir şekilde neredeyse bas yok gibiydi, var olan baslarda tahtaya vurur gibi çıkıyordu. Evde kullandığım Jvc s400 de baslar bangır bangır kaliteli ne yazık ki bas anlamında sony, jvc'nin yanına bile yaklaşamadı. Özellikle elektronik müzik için övülen mdr-1r resmen hayal kırıklığına uğrattı beni.

Şimdi aynı tipte ve hemen hemen aynı özellikte olan MDR-1A'da acaba mdr-1r gibimi ? Düşünmeden edemiyorum.

Asıl mesele Grado meselesi var tabi, tamam dedim sr80e alıyorum, ancak hiç bir yerde bulamıyorum. Sr80e nin basları nasıl acaba onuda merak etmeden duramıyorum. Her ne kadar bas çok önemli değil desemde sese bir gövde katıyor, cılız bir ses ile müzik dinlemek ne kadar zevkli olabilirki. Stüdyoda kritik dinlemeler yapmıyorsanız, kulak tırmalamaktan başka bir şeye yaramaz.

Rock müzikten tutunda klasik müziğe, elektronik müziğe kadar her tür müzikte bas önemlidir sesi gövdelendirir. Dinleme keyfini arttırır. Burada beats kulaklıklarda olduğu gibi yapay, olduğunda fazla baslardan bahsetmiyorum, yanlış anlaşılmasın.

İnsan denemeden o kadar para verip alamıyor bu kulaklıkları malum, sonra beğenmeyip geri iade etmesi edemiyorsan satmaya uğraşması var. Az paralardan bahsetmiyoruz yanılıyormuyum.

Gerçekten dengeli bir kulaklık nasıl bulucam bilemiyorum kafayı yeme noktasındayım :)

Tüm yazdıklarım şahsi görüşümdür, kimse yanlış anlamasın lütfen.

15. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    218
    Bu kulaklığın audiophile dünyasında çok hakkı yeniyor bence. Bu akşam aklıma düştü, dolapları arayıp tarayarak buldum çıkardım koyduğum yerden. Bu saat oldu hala dinliyorum. Yani amacım dinlediğim müzikten keyif almak ise, başka bir kulaklığa gerçekten ihtiyacım var mı diye ciddi ciddi düşünüyorum bazen.

EDM dinleyenler için geçerli değil elbette bunlar :)

16. akifb

akifb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    327
    Audiophile dünyasında hakkının yenmesinin nedeni sanırım olması gerekene hiç benzemeyen frekans eğrisi. Subbass yok gibi birşey. Ama bası-midi-tizi için değil zevki için müzik dinleyene Grado çok iyi bir kulaklık. Elimde HD800s, LCD-X gibi hi-end sayılacak kulaklıklar var ama mojo+grado ps500e ile dinlediğim rock-metal albümlerinden aldığım tadı hiç biri veremiyor.

4 kişi bunu beğendi.
  17. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    218
    Aslında evet, audiophile dünyası demesem daha iyi anlatabilirmişim demek istediğimi. Dünyanın en doğru çalan kulaklıklarından değil elbette, eksik kaldığı kısımlar da epey var ama her ne yapmışlarsa bu Grado kulaklıklarına başka hiçbir kulaklıktan alınamıyor o zevk.