Grado SR80 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda noXious tarafından 12 Temmuz 2007 tarihinde açılan konu

1. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Frekans aralığı ses kalitesi konusunda bir referans sayılmamalı.Yanıltıcı olur..
    Sr80 in yurt dısı fiyatı;örneğin amazon'da 99 ,sr60 ın fiyatı 79 dolar,aynı site sennheiser px100'ü yine 79 dolara satıyor.Sr60 ile px100 arasında ben ciddi ses kalitesi farkı olduğunu düşünüyorum ikisinide kullandım.Aslına bakılırsa kulaklığın yurt dısı fiyatı performansına oranla gayet normal,Tr de ise durum tam tersine dönüyor ne yazık ki.Lakin sesi beğenmek tamamen subjektif bir konu.Sr60 ve portapro arasında seçim yapmasını istediğim arkaslarım genelde protapro'yu seçiyorlardı ve genelde ''sesi çok daha iyi'' diye tanımlıyorlardı,şimdi bunu bu forumda kaç kişi makul bulur varın siz düşünün ama sanırım herkes neden böyle düşündükleri konusunda da mutabıktır :)

2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    [quote author=A Dying Wish link=topic=412.msg27610#msg27610 date=1285608621]
    Frekans aralığı ses kalitesi konusunda bir referans sayılmamalı.Yanıltıcı olur..
    Sr80 in yurt dısı fiyatı;örneğin amazon'da 99 ,sr60 ın fiyatı 79 dolar,aynı site sennheiser px100'ü yine 79 dolara satıyor.Sr60 ile px100 arasında ben ciddi ses kalitesi farkı olduğunu düşünüyorum ikisinide kullandım.Aslına bakılırsa kulaklığın yurt dısı fiyatı performansına oranla gayet normal,Tr de ise durum tam tersine dönüyor ne yazık ki.Lakin sesi beğenmek tamamen subjektif bir konu.Sr60 ve portapro arasında seçim yapmasını istediğim arkaslarım genelde protapro'yu seçiyorlardı ve genelde ''sesi çok daha iyi'' diye tanımlıyorlardı,şimdi bunu bu forumda kaç kişi makul bulur varın siz düşünün ama sanırım herkes neden böyle düşündükleri konusunda da mutabıktır :)
    [/quote]

benim bildiğim frekans genişledikçe sahne daha açılır..
    grado sr 80 i de o kadar ayrıntıya hani ayrıntı var ama ahım şahım bir ayrıntıya rastlamadım..Her tür de dinledim kendimi zorlayıp clasic müzik bile dinledim ;D hepimiz birizin dediği gibi fiyatını hakeden bir kulaklık değil..kendi fikrim tabi bu :)

3. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Bir laf vardır bizde, söylemeyim şimdi... Olmuş artık, gradoları bazıları sever bazıları sevmez. Ama giriş seviyesi için genel de beğeni vardır. Daha çok üst modellerde, sev yada terket durumu oluyor ama sana sr80de de olmuşsa yapacak birşey yok. Kaça aldın bilmiyorum ama bir ara burada 100 tl civarına aylarca sürünmüştü bu sr80. O fiyattan almış olsan çok koymazdı da, buradan garantili almışsan, biraz içine oturur adamın.

Bence sen biraz daha zaman ver. Bazen beyin ses alışıyor. Hep hd650 dinleyen birine rs1 dinletsen atar heralde kulağından. Sende dinle 1-2 ay, hatta tak bir kaynağa, şöyle bir 150-200 saat burn in yap. SOnra dene tekrar. Baktın yine olmadı, satarsın artık zararından neresinden dönsen kardır. Dediğin gibi dt770 alabilirsin.

4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    @yılmaz196
    haklısın gerçekten burn in şart gibi görünuyor..
    bu arada 250 liraya aldım.
    ne yapalım artık aldık mecburen kullanacığız.. ama dediğin gibi bir burn in şart
    benim anlamadığım niye kulak tırmalıyor bu kulaklık böyle prestijli bir markanın kulaklığı.. 15 dakika zor dayanıyorum :embarrassed

5. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Burada bahsettiğiniz sahne kavramı bizim bildiğimiz sahne kavramı(Stereo genişlik ve derinlik) ise;frekans aralığının bu konuyla uzaktan yakından alakası yoktur.En azından;benim denediğim ve bildiğim hemen hemen tüm kulaklıklar için bu geçerli.

Bu arada;SR80'i oldukça beğenmiştim denediğimde ama fiyat/performans konusunda bir yorum yapamam.Yine de;'Kulaklığa biraz daha şans verin.' derim. :eek:k

6. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Kişisel deneyimlerden genellemeler yapmak yanıltıcı olabilir. Halihazırda binlerce insan sr80 ile rock-metal müzik dinliyor ve beğeniyor. Ben de sr125 kullanıcısıydım ve o dönemde duyduğum en güzel sesleri ozaman o kulaklıktan duymuştum.

Bir 100 saat burn-in den sonra daha güzel ses vereceğine inanıyorum ama kulak tırmalaması dinlenen parçaların kalitesiyle de ilgili olabilir. Mid-tiz frekanas aralığı zaten önde olduğu için rahatsız edici seviyelerde ses vermesi muhtemel. Fiio e3'ün ses kalitesine çok olumlu etki yapacağını düşünmüyorum. Düşük frekans aralığını pompaladığı için midleri geri plana atıp kimi frekansları daha da inceltebilir. (tahmin ediyorum sadece :) )

Sr80'i kıyaslarken neyle kıyasladığımızı da iyi değerlendirmek lazım. Şahsi kanaatim ayrıntı konusunda hem px100'ün hem de portapronun önünde.

Sahne genişliği,derinliği okadar çok etkene bağlı ki saymakla bitmez :) Frekans aralığının etkisi varsa bile çok çok azdır. Mesela rs1'in frekans tepki aralığı 12-30 khz ama sahnesi sr80'den daha yakın.

Gradolarda sahne, özellikle gitar seslerin vurgusunu arttırmak için öne çekilmiş denilebilir. Yani bir eksiklik değil kimi müzik türleri için özellikle yapılmış.

Ben de (biraz da alıştığım için) uzun süre gradolarla devam ettim müzik dinlemeye. (sr60,sr125,rs1) ama dt880 alınca özellikle klasik müzik için grado'ların nekadar başarısız olduğunu gördüm, hatta rs1'i satmaya karar verdim. Merak için birkaç flac metal müzik ve elektro gitar parçaları indirip denediğimde ağzım açık kaldı ve satmaktan falan vazgeçtim :)

cx200 türü sesi seviyorsanız keşke grado almasaydınız. Sennheiser ile devam edebilir ya da daha önce önerildiği gibi dt770 pro alsaydınız. Gerçi buralardaysanız elinde sonunda istediğinizi almak için uğraşırsınız. Hepimizin kanında var :)

ama yine de ekleyeyim uzun süre cx500'de denedim ama ses kalitesi sr80 ile kıyaslanmayacak çamurlu gelmişti. biraz daha şans verin yine de :)

7. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    ben bu kulaklığı uzun süre corda move ile kullandım ve çok da memnundum. kesinlikli px100 ile kıyaslanmaz bile. ;)

8. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    işte bende bunu kastetmiştim,fiyat/performans oranı için px100 ve ses konsunda da portapro ile değerlendirim ve şahsi kanaatim px100 ve portapro'nun çok önünde olduğu yönündeydi (sr60) ..Ama gariptir ki insanlar px100'e o parayı veripde''iyiki aldım'' yada portapro ile sr60'ı karşılaştırıp''çok daha iyi sesi var'' diyerek bir secim yapabiliyorlar.
    Frekans tepkisine gelince;ben şimdiye kadar 20hz'e inebilen bir enstruman veya 20khz'e çıkabilen başka bir enstruman duymadım..Bir sürücü yada bir bir sistemin bu değerlere tepki verebilmesinin pratikte,hele hele ''mastering asamasından geçmiş'' bir eserde nasıl bir avantajı olabileceği konsunda hiçbir fikrim yok.Bir eseri herhangi bir amaçla editlemek için bir müzik işleme programına attığınızda bu gibi hz'leri görmeniz de hakeza mümkün değil.

9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    [quote author=A Dying Wish link=topic=412.msg27618#msg27618 date=1285620624]
    işte bende bunu kastetmiştim,fiyat/performans oranı için px100 ve ses konsunda da portapro ile değerlendirim ve şahsi kanaatim px100 ve portapro'nun çok önünde olduğu yönündeydi (sr60) ..Ama gariptir ki insanlar px100'e o parayı veripde''iyiki aldım'' yada portapro ile sr60'ı karşılaştırıp''çok daha iyi sesi var'' diyerek bir secim yapabiliyorlar.
    Frekans tepkisine gelince;ben şimdiye kadar 20hz'e inebilen bir enstruman veya 20khz'e çıkabilen başka bir enstruman duymadım..Bir sürücü yada bir bir sistemin bu değerlere tepki verebilmesinin pratikte,hele hele ''mastering asamasından geçmiş'' bir eserde nasıl bir avantajı olabileceği konsunda hiçbir fikrim yok.Bir eseri herhangi bir amaçla editlemek için bir müzik işleme programına attığınızda bu gibi hz'leri görmeniz de hakeza mümkün değil.
    [/quote]

o zaman sr 80 i yerine ya da sr 60 yerine porta pro ya da px100 daha iyi bir seçim olurdu öylemi?

10. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Ben sr60 ve sr80'i hiçbirine değişmem :)
    Bana göre protapro ve px100'den çok daha iyi sesi olan kulaklıklar..Ama değişenleri ve kısa süreli dinlemede portapro'yu bile sr60'a tercih edenleri gördüm..Sebebi basit,px100 de portapro'da bas ağırlıklı yorucu sesi olmayan renkli karakterde kulaklıklarMid,tiz baskın kulaklıklar daha yorucu ve rahatsız edici olabiliyorlar.Bir çok kişi azlık ile çokluğa (bas tiz) kaliteden daha fazla dikkat ediyor.Dolayısı ile px100 ve portapro gibi kulaklıklar ister istemez parlıyor.Belki sende bu yönde tercih yapabilirsin bilemiyorum.Doğru ses ile kulağa güzel gelen ses aynı şey değil.Fakat bunlara çok da takılmamak gerek..''aa evet bu ses iyi sesmiş öyle diyorlar,bana zulum geliyor ama ben bunu dinlemeliyim..'' diye birşey olmamalı..Önemli olan keyif almak..sr80 memnun etmiyor ise başka çözüm düşünmek gerek.

11. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Bence SR 80 fiyatına göre iyi bir kulaklık, kesinlikle kötü değil ancak sen biraz pahalıya almışsın. Yurtdışı satış fiyatı 100 dolar... Ama madem aldın ya katlanıp sesine alışmaya çalışacaksın ya da zararın neresinden dönersen kar diyip satacaksın. Yalnız ikinci el piyasası pek yoktur gradoların onu da söyleyeyim. Bu tür durumlarda sesinden emin olmadığınız kulaklıkları muhakkak dinlemek gerekiyor. Eğer bu da mümkün değilse Erdinç Abinin dediği gibi ikinci el almak daha mantıklı, çünkü zarar etmeden veya ufak bir zararla elden çıkarabilirsiniz aklınızda olsun.

Gelelim kulak tırmalama meselesine: Benim tahminim dinlediğin kayıtlar kalitesiz olabilir. Bir de E3 sorun çıkartıyor olabilir, onu bir aradan çıkarıp daha kaliteli parçalarla bir denesene... (ben E5 kullanmıştım, sesi bariz bir biçimde yapaylaştırıyordu.) Eğer durum yine değişmiyorsa Gradolar sana göre olmayabilir.

12. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,733
    benzer birşeyi ben yaşadım, philips kulakiçi kulaklıkla saatlerce müzik dinleyebilirken, re0'ı ilk denediğimde 1saat içinde başıma ağrı giriyordu,,, kulaklık burn-in oldu, o sırada bende burn in oldum, şimdi kimse beni re0'ımdan ayıramaz,,,

cx200 severin grado beğenmemesi normaldir, kaldı ki işin içine dinlenilen müzik türü de girince insan gerçekten Hasan'ı dinlemeliydin diyor...
    ama bir terslik var gibime geliyor yine de,

kullanılan kaynaklara bakınca, gradonun c200 den sonra kaynaklardaki sıkıntıları direk göstereceği aşikar... iyi bir dac ile wow,eq vs olmadan deneme şansın var mı?
    bir de forumdan birilerinin kulaklığını denemen yada bu kulaklığı forumdan birilerinin denemesi kulaklıkta bir sıkıntı olup olmadığına karar vermek için iyi bir yol olabilir...

Collapse Signature Expand Signature
  13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    arkadaşlar kulaklığın sağ sürücüsünden cızırtı gelmeye başladı o kadar basslı müziğe dayanamıyormus demekki..
    elma sepetine mail attım saolsunlar ilgilendıler beğenmediğimide belirttim ama en çok beğenilen bir kulaklıkmış..
    nedense beğenilen kulaklıklar bass frekansa dayanamayıp sürücüsü patlıyor ;D
    neyse sağlık olsun bazen bazı kişilerin fikirlerini dinlemek lazım burnumuzn dikine gittik..

14. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Tüh cidden yazık olmus..Yanlız patlamadan önce sürücülerin bazı sinyaller vermesi gerekirdi ''baslarda bozulma,arıza sesler vs '' gibi.Hiçbir belirti olmandanmı gitti sürücü?

15. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    [quote author=A Dying Wish link=topic=412.msg27678#msg27678 date=1286200731]
    Tüh cidden yazık olmus..Yanlız patlamadan önce sürücülerin bazı sinyaller vermesi gerekirdi ''baslarda bozulma,arıza sesler vs '' gibi.Hiçbir belirti olmandanmı gitti sürücü?
    [/quote]

arıza sesler derken içinde sanki bir kablo metal kısma çarpıyormuş gibi bir hisse kapıldım gerçekten bir şeyler oynuyordu içinde 1 gün sonra taktım ve orta bass veren bir şarkı açtım sağ sürücüden cızırtı gelıyordu..
    bu arada ben değişiminide talep ettim ama pek olumlu yaklastıklarını söylemeyem..bir teklif daha sunacam kendilerine üzerine bir miktar para verip hd 380 pro yu almak..
    hd 380 pro hakkında bilgin varsa paylasırmısın?

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    İçinde kıl, saç vs. olmasın?

Collapse Signature Expand Signature
  17. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Driverda sorun varsa, driverını getirtiyorlar gradodan. Benim gs1000 öyle olmuştu. Büyük ihtimal, o dediğine de pek yanaşmazlar. Tamir olmuş ürünü istemez adamlar doğal olarak.

18. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Cızırtılar büyük ihtimalle sürücülere kıl v.s. kaçtığı için oluyordur. Benim de başıma birçok sefer böyle şeyler geldi,
    cızırtının geldiği sürücüye üfleseniz düzelir :)

19. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Meraktan linkteki şarkıyı dinledim.Bu tür müzikler dinliyorsan eminim hem sen grado'ya hemde o sana eziyet ediyordur :)
    Sürücünün fazla zorlandığı için hasar gördüğünü sanmıyorum bende,o noktaya gelene kadar dediğim gibi zaten sesteki değişimler ile ön fikir vermesi gerekirdi zorlandığına dair.

20. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,297
    [quote author=A Dying Wish link=topic=412.msg27689#msg27689 date=1286258610]
    Meraktan linkteki şarkıyı dinledim.Bu tür müzikler dinliyorsan eminim hem sen grado'ya hemde o sana eziyet ediyordur :)
    Sürücünün fazla zorlandığı için hasar gördüğünü sanmıyorum bende,o noktaya gelene kadar dediğim gibi zaten sesteki değişimler ile ön fikir vermesi gerekirdi zorlandığına dair.
    [/quote]
    maalesef dediğin gibi eziyet edıyoruz birbirimize ;D
    göndermeyi düşünüyorum zaten servise..değişim talebinde bir kez daha bulunacğım umarım kabul ederler yoksa bir kenara atacağım yapacak başka bir şey yok şu anda olduğu gibi.. :(