Grado SR80, SR325, RS1 ve GS1000 izlenimlerim

'Grado' forumunda MuttFTS tarafından 28 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    Sabah bugün ne yapsam diye düşünürken elmasepeti'ne şu Grado'ları bir deneyeyim dedim ve gittim. Aklımda aslında hepsini sıra ile denemek vardı ama hem ayakta dinleyeceğim, hem de çok olacağından birkaç tanesini seçtim.

Bas yoğunluğu fazla olduğundan SR80, ara model olduğundan SR225, üst klasman olarak RS2, RS1 ve Grado değil dedikleri GS1000i istedim. SR225'i kalmadığından, RS2 de kapalı kutu olduğundan deneyemedim. SR325'i de buluşmada dinlemiştim. Bu kulaklıklar hakkında izlenimler yazayım istedim. Malum RS1 ve GS1000 pek kimsede olmayan, denenmemiş kulaklıklar...

Kulaklıkları orda 8'li Behringer amfi ile dinledim. Kaynak olarak iPhone 3G ve kayıpsız müzik kullandım.

İzlenimlerim:

SR80: Grado'un bası az vs. derlerdi. SR80in yoğunluğunun daha fazla olduğunu duymuştum. Taktığımda direk farkettim zaten. Yerli yerinde ve yeterli basları vardı. Vokaller pürüssüz fakat biraz geride gibiydi tizlere göre. Tizler çok netti ve kalanına göre öndeydi. iPhone ile birlikte s'lerde patlama (sibilance) yaptı malesef.. Daha dengeli bir DAP ile daha iyi sonuçlar alınabilir tizlerde diye düşünüyorum. Sahne olarak klasik en önde oturan Grado sahnesi var.

SR325: Bunu buluşmada dinlemiştim. Pek uzun dinleme şansım olmadı ama ses rengini beni rahatsız ettiği için net olarak hatırlıyorum. Çok ileride ve parlak tizleri vardı. Daha ayrıntılı bilgi buluşma konusunda vardı, oradan inceleyebilirsiniz. Bu konuya eklememin sebebi biraz karşılaştırma, biraz da derli toplu olması açısındandır.

RS1: Baslar SR80e göre daha geride, fakat daha yerli yerindeydi. Tizler SR325e göre daha karanlık ama SR80e göre daha parlak ve biraz cilalı. Mid ve tiz yaklaşık aynı uzaklıkta. Sahne ve enstürman ayrımı gerçekten güzel. Detay, hız ve özellikle kesinlik konusunda çok begendim bu kulaklığı. Kulaklık inanılmaz net ve kesin çalışıyordu. Tonlar başlıyor ve bitiyordu, geçişleri netti herşeyin. Özellikle Rock türlerinde çok iyi gideceğini düşünüyorum bu kulaklığın.

SR80 ve RS1i kafamdan çıkardığımda (~15dk'lık dinletiler sonunda) her seferinde bir oh çektim. Gerçekten rahatsız olduklarını düşünüyorum ikisinin de.. Hele bowl'lar bence en rahatsızı..

GS1000i: İlk taktığımda direk farkettiğim konforunun diğer Gradolara göre daha iyi olmasıydı. Tabi o kocaman pad ile gayet normal. Ama tabii ki gene de bir Sennheiser veya Beyer konforu yok. Ses konusuna gelirsek, o dandik amfi ile ilk kez DT770 ile duymadığım ayrıntıları duydum, afalladım. Sahne olarak gene Grado'lardan çok farklı, ses inanılmaz uzaktan geliyor. Sanki en arkada oturuyor da size özel konser veriliyormuş gibi. Muhtemelen bu sahnenin sağlanmasında pad'ler gene büyük rol alıyor. O kadar büyük pad'ler var ki, driver kulağınıza gerçekten baya uzakta kalıyor. Sanırım o genişlik bundan kaynaklanıyor. Bas olarak SR80den çok az daha az bas yoğunluğu var. Gerisi hakkında yorum yapmama gerek yok :)

Sonuç olarak SR80 serinin (muhtemelen) en bas ağırlıklı olanı. SR325 de en tiz ağırlıklı olanı. Genel olarak da şu yorumu yapabilirim RS1 ve SR80 arasında tiz ve ayrıntı konusunda çok büyük farklar yoktu benim elimde olan ekipmanla. Sanki çok iyi bir ekipman olmadıkça SR125 veya 225 yetebilir gibi bir hava var. (RS1'e kadar) Hepsi rahatsızdı. Beyer'in kadife padlerine alışmış kafam, Grado'ları çok yadırgadı :)

GS1000i ise bana göre çok ayrı bir olaydı. Gerçekten etkilendim diyebilirim. Mediamarkt'ın dandik amfileri ile K701, HD650 vs. denedim, buluşmada DT880, HD580 denedim ama GS1000 sanki farklı bir kategorideydi onlara göre. Grado değil diyorlar GS1000 için ama bence GS1000 kulaklık değil, bir hoparlör :)

Son olarak da gene de bunların benim düşüncelerim olduğunu ve tizler konusunda çok ayrıntılı kulaklıklar kullanmadığımı belirtmek isterim.

Soracaklarınız olursa, hatırladığım kadarı ile cevaplamaya çalışırım :)

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Eline sağlık, çok iyi bir uğraş olmuş bu sıkıcı günde.

GS1000 ile ilgili söylediklerini çok doğrular nitelikte incelemeler mevcuttu, teyid etmişsin böylece. Özellikle sahne derinliği konusunda daha üstünde herhangi model olmayacağı konusunda birleşiliyor genelde. Bayağı etkileyici olsa gerek. Tabii 1000$lık fiyatıyla kendisini K701-HD650-DT880'den çok HD800le kıyaslamak gerek sanki. GS1000 ile ilgili beni tek şüphelendiren yorum tizlerinin fazla sivreldiği ve sibilance yarattığı söylentisi. Ama HD800'den daha çok cezbediyor sanki... :)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    Ben iPod ve Behringer'in o amfisi ile sibilance yaşamadım. Tizleri de bana çok sivri gelmedi aslında, yada sivriyse de rahatsız etmedi...

Ama sahne inanılmaz, gerçekten..

Tabi o paraya bir DT770 bir DT880 bir de K701 alınabilir :)

Bu arada yorumları hiçbir Grado incelemesi okumadan yazdım. Sadece SR80in bas ağırlıklığı olduğunu biryerde görmüştüm o kadar. Biraz kör test gibi oldu :)

4. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Çok nokta tespitler olmuş o zaman. Sahnesinde K701'dekinden bile fazla hava mevcutmuş (en güçlü yanı da budur hani AKG'nin), nasıl bir şeyse artık :p

Toplaşıp bir GS1000 alırız olmazsa techno-fi'ye. Klasik müziği de çok iyi yapacağından eminim.

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    K701 mediamarktta tam beslenemediği için bir yorum yapamıyorum o konuda. Ama beslendiği kadarı ile fark çok net.

Sen de hatırladığım kadarı ile Ankaradasın halen, zamanın olursa gidip bir tadına bak derim :)

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Evet ortam uygunsa 3-4 kişi buluşup gidebiliriz hatta haftaya falan. Rahat dinleyebileceğimiz bir ortam var mı yoksa ayak üstü 3-4 dakika mı mümkün ancak?

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    Malesef rahat bir ortam yok. Girişte yüksek masa gibi birşey var. Amfi de onun üstünde, mecburen ayakta dinleniyor..

8. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Ben de merak etmedim değil :)

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    Bu arada GS1000in sol tarafından sanki biraz az bas geliyordu. Kulağıma oturmadı diye çok önemsemedim ama oradaki görevliye söyledim, gerçekten bozuksa GS1000 olmayabilir. Sormak lazım gitmeden :tel

10. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Ellerine sağlık :)
    Bende tam bu aralar kredi kartı limitim de artarsa acaba gs1000i alsam ne olur diye düşünüyordum. 12 taksitle falan alırsam -belki hayatımın hatası olacak ama- azar azar öder ama hayatımın aşkına kavuşurum işte. Tam böyle hayaller kurarken nasılda denk gelmiş izlenimlerin gerçekten mutlu oldum :) Sanıyorum ellerinde bir tane falan vardır zaten. Eğer tekrar giderseniz acaba gerçekten bir tarafında sorun varmı incelerseniz sevinirim. Tabi önce kredi kartı limitimin artması gerekiyor. Eğer böyle olursa yüzde seksen ihtimalle alacağım gibi. Eğer böyle bir sorun varsa elimde patlamasın...

11. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Genel konfor sorununu çözseler süper olucak ama konforsuzluk çıtası mevcut yerini ısrarla koruyor.

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    O paraya bir DT770, bir K701, bir de HD650 alabilirsin. Hatta Türkiyeden almayı düşündüğne göre bir de DT880 alabilirsin. Alacak olursan gelip denemeni tavsiye ederim zaten. O kadar parayı vermeyi düşündükten sonra.

Ama RS1'e o kadar para verilmez haberin olsun :)

13. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Bu arada kullandıkları amfinin pek dandik olduğunu kulaklıkların daha açılmadığını düşünürsek (gs1000 için bir 100 saat ister gibi) sonuçlar daha da heyecanlandırdı beni :):)

14. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Rs1 i beğenirler genelde ama sözünü dinleyeceğim listeden eledim :)
    Gs1000i almayı düşünmemin nedeni 12 taksit imkanı. Yoksa zonk diye çıkarmam imkansız :)
    Hesap yaptım yıllık zaten bukadar para çıkıyor cebimden. Hem bir 200-250 lira da indirim yaparlar diye ümid ediyorum. Bu arada hd650 den çok daha iyi olduğunu yazan yorumlar okudum ama ikisinide dinlemediğim için bilmiyorum. Ama olurda sahip olursam birdaha sesim çıkmaz yok şunu al yok bunu al diye.

Yurtdışı fiyatının 1000 dolar olduğu düşünülürse 1500 liraya taksitle almak çok iyi bir seçim olur. Sonra üst seviye bir altyapı ile desteklersem dünyanın en mutlu insanı bile olurum :)

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    RS1 de güzel kulaklık ama diğer Grado'lardan çok farklı değil. Veya yeri doldurulamaz gelmedi bana. Aradaki fark 500TL gibi büyük bir rakam ama o kadar para verdikten, gözden çıkarıldıktan sonra kalan fark da verilebilir.

Ama bu kadar para verdikten sonra da 50-100TL otobüs parasını düşünmeyip, gelip denersin ikisini de...

16. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Walla güzel hareket olmuş, keşke SR-225'i de deneyebilseydin. Yanılmıyorsam 225 ile 80'in ses renkleri bir hayli benzer. Onu denesen fikrin degisir miydi merak ediyorum :)
    Bir de SR80'de basın sesi domine etmesi gibi bir durum var mı? Vokal geride demişsin, midler gölgeleniyor mu?

17. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    108
    İzlenimler heyecan verici gerçekten de. GS1000'i ben de merak ettim doğrusu. Uzun bir süre almayı düşünemem bu seviyede bir kulaklığı ama denemek isterdim şahsen. :)

18. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    539
    @selim: Baslar var dediysem o kadar da çok değil :) Midler geride derken diğerlerine göre biraz geride kalıyor gibiydi. Ama tabi az bir gerilik. Zaten kulaklık açık olduğu için sahne ile biraz ayırabiliniyor, problem edilecek bir durum değil yani...

SR225i de denemek isterdim ara model olarak ama kalmadığı için malesef olmadı. Artık başka zamana :)

@ulyses: güzel bir hoparlörün varsa sesini az açıp, kulağına 5 cm kadar yaklaştır. Onun gibi birşey diyebilirim :)

19. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    O standın oradaki kadın başımda durunca rahatsız oluyorum rahat rahat dinleyemiyorum;evime 10 dakika ama yüzüm yok gitmeye:(

20. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    genelde sr80-125-325 ile sr60-225-rs2 nin ses karakterlerinin birbirinden farklı olduğu söylenir. Bu yüzden bende sr225 i incelemeni çok isterdim :)

Gs1000 için söylenecek pek bir şey yok gerçekten. Sadece bir "tutkuyla" sahip olmayı düşlüyor ve istiyorum. Hele daha rafine bir amfi ile ve burn-in den sonra nasıl bir ses verebilir gerçekten düşünmesi bile heyecanlandırıyor. Yanlız şöyle birşey var okuduğum kadarıyla gs1000i nin kesinlikle vasat bir altyapıya tahammülü yok. Seste parlamalardan tutun,dipsese kadar hertürlü olumsuz etkiyi yüzünüze vurabilir :)

2 kişi bunu beğendi.