Gustavo Santaolalla - The Last of Us (orijinal oyun müziği)

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' forumunda cique tarafından 8 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93

Nadir oyunlar için zaman ayırdığım PS3 konsolumda, son reklamların ve toplu oyuncu galeyanların etkisiyle, benim the Last of Us 'a yönelmemi sağladı. Daha önce Uncharted serisiyle benden umduğunu bulamayan Naughty Dog firması, bu sefer benden on üzerinden on almayı başardı. Sadece dramatik kurgu, dünya tasarımı, sahne seçimleri, ışık ve makyaj, görsel ve işitsel efektler değil aynı zamanda on numara bir oyun müziği ile saatlerimi ekran başında geçirmeme sebep oldu. Hatta oyun beni esir aldı dersem daha doğru bir tanım olur. http://thelastofus.eu.playstation.com/tr_TR/lastofus

Oynamaya başlayalı daha bir kaç saat olmuştu ki, genel de dikkatimi çekmez, müzikler beni sarmalamaya, içine çekmeye başladı. Herkesin ilk aklına geleni yaptım ve youtuba'a danıştım. Artık oyun müziği diye yapılmış işlerin ticari amaçla piyasaya sunulduğunu anlamış oldum. Film müziklerinin CD olarak satışa konmasına alışıktım, ama oyun müziği durup düşünmeme sebep oldu. http://www.imdb.com/title/tt2140553/

Oyun müziklerini yapan kişinin Gustavo Santaolalla olduğunu öğrenip, bir arama daha yapınca girdiğim Alice deliğinin ne derin olduğunu anlamış oldum. Gustavo Santaolalla, aslında çok bilindik , gişe yapmış, ciddi de bir hayran kitlesine sahip, film müziği sektöründen bir besteci. Adını bilmeden yıllarca Alejandro Gonzalez Inarritu filmlerinde dinlemişim kendisini. Ameros Perros, 21Grams, Babel, Biutiful ilk akla gelenler. Dingin bir bilge gibi geriden tıngırdattığı gitarıyla yıllarca büyülemiş bizi. Şimdi hayran olduğum o filmlerdeki alkışın bir kısımının da Gustava'yo ait olduğunu düşünüyorum.

Bu düşünceyle tüm o film müziklerini tekrar dinlemek için harekete geçtim. Etki tam da tahmin ettiğim gibi olmuştu. Belki Paramparça Aşklar ve Köpekleri izlememin üzerinden 12 seneden fazla geçmiştir. Albümü dinlerken sahnelerin gözümün önünde canlanması sesin/müziğin yaşanmışlıkları hafızaya nasıl kazıdığına tanık oldum.
    Aşağıdaki video linkinde Gustavo'nun the Last of Us'ın müziklerini nasıl yaptığıyla ilgili belgesel bulunmakta. O büyülü gitarını tıngırdatırken arkadaki klasik orkestrayı nasıl yönettiğini görmek de yaptığı işin detaylarını anlamak bakımından ayrıca etkileyici oldu.
    [youtube]

Bu da CD satın alabileceğiniz linki
    http://www.dr.com.tr/Muzik/The-Last...r/Soundtracks/Soundtrack/urunno=0000000448497
    Son bir ayda en çok dinlediğim şey Gustavo desem ne seviyede etkilendiğimi zannederim anlatmış olurum.
    Sağlıcakla.

2. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Ben de başladım The Last of Us'a. Çok başındayım ama belli ki benim için çok güzel bir deneyim olacak, şimdiden sarmaya başladım. Bunun yanı sıra tam da incelemendeki gibi oyun "bir bütün" olarak harika gözüküyor. Bu incelemeden sonra da ilk işim Soundtrack'i edinmek olacak zaten. Ellerine sağlık abi :)

3. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Evet Cihan abi oyun muzikleri de son yıllarda iyice sektörleşti ve yeni bir kapı açılmış oldu müzisyenlere.
    Bence bunun en iyi örnegi Jesper Kyd (bkz Assassins Creed serisi);özellikle 2 ve brotherhood) bu oyunda gercektende cok iyi bir iş cıkardı Jesper abimiz :) mutlaka dinleyin.

Onun dısında müzikleri akılda kalan oyunlara örnek vermem gerekirse; Uncharted 3 ve Hotline Miami aklıma geliyor. Özellikle Hotline Miami cok degisik müzik tarzıyla dikkat çekiyor, bunlarıda listenize alın.

[youtube]

[youtube]

4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,510
    Forumda oyun severleri görmek çok güzel :) Bir kaç yıl önce bitirdiğim comdemned criminal originins'in de müziği cok güzeldir.Ps3'e devamı olarak condemned bloodshot 2 çıkmıştı.Tabii biz pc kullanıcıları yararlanamadı.Tavsiye ederim cok güzel oyundur ama streslidir.
    [youtube]

5. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    [quote author=George Szell link=topic=7097.msg100189#msg100189 date=1373276110]
    Abi ellerine sağlık. Santaolalla yine Ang Lee'nin Brokeback Mountain filminde filme yaraşır bir albüm yaptı. Akademi ödülüyle taçlandırıldı. Babil yine Oscar aldığı filmlerden. Oyun müziği yakın olmadığım bir janr. Sahip olduğum yek albüm Londra Filarmoni'nin "Greatest Video Games Music" albümü. Buna da bakayım ilk fırsatta . Tekrar eline sağlık
    [/quote]
    Abi elindeki album cidden cok guzel, hele Angry Birds muzigi var ki super :)
    Begenirsen 2.ciside cikti bunun.

6. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Gustavo Santaolalla iyidir. Motorcycle Diaries film müziklerini de o yapmıştı onu da ben tavsiye edeyim. :eek:k De Usuahia a la Quiaca parçası beni benden alıyor.

Collapse Signature Expand Signature
  7. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Last of us'ın müziklerine bayıldım, biraz bana dexter'ın birinci sezon müziklerini andırdı. Oyunu daha da çok merak etmeme neden oldu maalesef bir pc oyuncusu olarak aç kediler gibi yalanacağım :D

Ek olarak ben de bioshock infinite, machinarium ve vesselin müziklerini öneririm.

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Son yıllarda pek oyun oynamadığımdan olsa gerek bu oyun müziklerinde gizli mücevherler olacağı hiç aklıma gelmemişti. Bilgilendirdiğin için sonsuz teşekkürler Cihan.

Collapse Signature Expand Signature
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,510
    Son olarak;painkiller'ın da müzikleri güzeldir.Cehennemde ki şeytanları vururken acayip gaza getirir.Rockcılar sevebilir,dinlesin derim :)

[youtube]

10. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Yanlışın var Oğulcan , yukarıdaki şarkı halk müziği diye biliyorum ;D

11. doxa

doxa
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu da benden gelsin o zaman :)

[youtube]

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,510
    Anlayamadım. :) Rock değil mi o? :)

13. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Günümüzde artık içinde elektro gitar, bateri falan olan bütün müzikler(çoğu müzik tanımını haketmesede) rock sınıfına girmiş bulundurulmakta, bir yanlışın yok o konuda :eek:k

14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,510
    Ben sizin kadar içinde değilim.Benden anca bu kadar. :)

15. EgoMaster

EgoMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Bu da son aylarda sürekli oynadıgım oyun DOTA 2 den

[youtube]

World of Warcraft'ın soundtrackleri de epiktir.

16. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Ne çok oyun müziği seven varmış :)
    Assasin's Creed i özellikle takip ettiğimden müziklerine aşinayım. Bir ara Babylon'da da sahne alan Woodkid'in Assasin's Creed III ana teması hala hafızamda güzel bir yeri var.
    [youtube]

17. Murcielago

Murcielago
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    111
    Oyun müziği denince aklıma ilk gelen Battlefield 1942 nin intro müziği olmuştur hep :)

[youtube]