Hangi media oynatıcı kullanıyorsunuz, neden?

'Yazılımlar' forumunda Birdy Dizzy tarafından 17 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Dağınık olarak çeşitli media oynatıcı konuları açılmış. Pekçoğumuz birkaç tane birden kullanıyoruz. Hangi sebeplerle hangi media oynatıcıyı kullandığımızı yazarsak iyi bir paylaşım olacağını düşünüyorum. Kimisini ripleme özellikleri iyi olduğu için, kimisini ses kalitesinin daya iyi olduğunu düşündüğümüz için, kimisi bilgisayarıın rem ini az yada çok kullandığı için vs. vs.sebeplere ile seçiyoruz.

En yaygın media oynatıcılar, WMP (Windows Media Player, WMP11 ile ses kalitesinde belirgin iyileşme olduğu söyleniyor), Winamp (çoğu kişi için ses kalitesi ve eklentileri ile olmazsa olmaz program), J.River Media Center (son dönemde popülerliği artan bir oynatıcı, ses kalitesi ve desteklediği geniş formatlar artıları), Media Monkey (kullanışlı arayüzü, playerlar ile kolayca eşleşebilmesi, album aktarım kolaylıkları iyi yönleri), Foobar2000 (çok basit bir arayüz ile tamamen ses kalitesine odaklanmış kullanışlı bir program), iTunes (eminim pekçok kişi için ipod sahibi olmasından dolayı mecburiyetten kullanılıyor) Jet Audio ve daha pekçok program. EAC bile buraya girebilir.

Ben neler kullanıyorum.

iTunes: Sadece ipod a aktarım için. başka hiçbir sebeple kullanmıyorum.

EAC: Hala riplemede ondan daha iyi , daha detaylı, daha kullanışlı bir program bulamadığım için.

J. River Media Center: Bilgisayarda müzik dinlemek, video izlemek, resimlere bakmak için kullanıyorum.Arayüzü çok zengin ve kullanımı zevk verici. Bana göre media oynatıcılar içinde Foobar ile birlikte ses kalitesi en iyi program. En büyük eksisi bilgisayarı kasıyor. Yani tam bir rem canavarı.

Evet, sizler neleri şimdi bilgisayarınızda (muhtemelen bazılarımız hepsini denemiş olabilir)ne amaçla kullanıyorsunuz. Lütfen herkes düşüncelerini paylaşsın.

2. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    iTunes'u arada can sıkıntısına kurup kaldırıyorum =)

Oynatıcılarda demirbaş tabii ki Foobar2000. Yeni çıkan her versiyon ile özellik ekleniyor. Acayip genişlikte kütüphaneleri çok hızlı ve efektif olarak açabiliyor, okuyabiliyor, arayabiliyor. RAR içindeki dosyaları okuyabilen tek oynatıcı belki de. Yüzlerce eklenti ile de özelliklerini arttırabiliyorsunuz. TubeSound eklentisi ile lambalı amfilerin verdiği sesi bile almak mümkün. İki farklı formatı karşılaştırmak için kullanılan ABX özelliği de sadece foobar'da olması lazım.
    www.foobar2000.org

J.River'ı bir dönem ben de kullandım, gerçekten kaynak canavarı kendisi. .cue dosyaları kullanıyorsanız onları da kendi kafasına göre değiştirip foobar'ın okuyamayacağı duruma getiriyor.

Media Monkey: En çok cebelleştiğim program herhalde. Çok kullanışlı olmasına rağmen bir türlü alışamadım. İstediğim şekle sokamadım. En büyük artısı iPod, iPod Touch, iPhone 3G ile de kullanılabiliyor olması. iTunes çöplüğünden kurtulmak için en başarılı çözüm belki de. http://www.mediamonkey.com/

AIMP2: Winamp'in ilk günlerine gönderme yapan Rus yapımı müzik çalar. Hızlı, pratik, güzel arayüzlü (vu metere sahip) ve bolca skin desteğine sahip. http://www.aimp.ru/index.php

3. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İtunes en nefret ettiğim foobar ise en sevdiğim basit hızlı ve işlevsel media oynatıcısı.

4. TorukoJin

TorukoJin
    Expand Collapse
    Guest

Aimp2: Gerçekten kullanışlı. Çok az bellek kullanıyor. Kendisi hemen küçülüp, şekilden şekile girebiliyor. Liste taraması biraz yavaş sadedce. Onun dışında gayet pratik bir oynatıcı.

Media Monkey: Her ne kadar çoğu zaman albüm kapaklarını ekleyip düzenlemek için kullansam da, gayet kaliteli bir oynatıcı. Hoş ve kullanışlı arayüzü var. Tabi ayarları biraz kurcalamak gerekiyor, yani en azından ben daha iyi görünmesi için öyle yaptım.

WMP 11: Vista'nın hediyesi, malum. Gün içinde en çok kullandığım oynatıcı. Aslında Last.fm'e üye olmadan önce sadece ID3 tag'leri internetten doğrulamak için kullanıyordum desem yalan olmaz. Hâlâ biraz hantal ve diğer oynatıcılara oranla daha fazla bellek tüketiyor. Ayrıca Sansa'yı eşitlemek için kullandığım oynatıcı.

Muhtelif zamanlarda üçünü de kullanıyorum. Daha önce foobar2000'i de denedim. Ustalar kızmasın ama pek hoşuma gitmedi... :)

5. golimpo

golimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    "Foobar" windows bilgisayarda mutlaka ilk yüklediğim programlardan. Çünkü format desteği ve cue okuması ve çevrim fonksiyonları ile çok kullanışlı bir program.
    "WMP11" ve "iTunes" estetik arayüzleri ve albüm kapaklarını göstermedeki keyifli dizaynları ile beğendiim programlar.
    Onbinlerce dosyadan oluşan arşivi bir arada aramak ve albüm kapaklarını ve diğer tag sorunlarını incelemek için ise mediamonkey'i kullanıyorum.

Daha önce forumda bahsettiğim iki program: musikCube ve helium music manager de tercih edilebilecek iyi programlar.

"Winamp" parça değişimlerinde estetik bir albüm kapağı + parça ismi popup özelliği gündelik kullanımda hoşuma gidiyor. Yani parça değişince uyarıp albüm kapağını göstermesi müziğe dönmeyi kolaylaştırıyor.

İçlerinde tek bir program kullanmam gerekse kesin tercihim foobar olurdu, ama diğerleri de hoş yanları ile bilgisayarda durmayı hakediyor.

6. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Aslında bu konu biraz daha açık bir şekilde ele alınabilir ...
    Ben oyun oynarken genel winamp kullanırım değişik kısayol tuşları atayarak kulllanımı kolaylaşıtırım

ek olarak kullandığım

COWON JET AUDİO(full bulmaya çalışın öneriyorum)
    İRİVER 4
    MEDİA MONKEY

ara sıra saçmalar gom player ve Vlc ile kullanırım:)