Head Direct Re272 İncelemesi

'Hifiman (Head Direct)' forumunda witness tarafından 29 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Selamlar,
    Aslında uzun bir süredir kullanmış olduğum phonak pfe'den sonra bir yeni birşeyler arıyordum.
    sm3,er4s,ck10,w4 v.s.. derken biraz da ani bir kararla tercihimi re272'den yana kullandım.

Re272'yi seçmemin nedeni dinamik sürücülü olması ve açıkçası biraz da bu markayı genel olarak
    merak etmemdi diyebilirim.

Kulaklığı e-bay'dan head-direct'in resmi satış kanalından satın aldım. Bana 250 dolara mal oldu.
    Aslında kulaklığın elime ulaşma süreci biraz sorun oldu çünkü verdikleri takip numarası çince
    karakterler içeren garip birşeydi ve sağlıklı şekilde takip etmek mümkün olmadı.

Ama herhangi bir gümrük sorunu yaşamadan bir 10 gibi bir sürede kulaklık elime geçti. Merak edenler
    için söyleyeyim Türkiye'de armex adlı bir firma aracılığı ile geliyor.

***Malzeme kalitesi, kutu içeriği v.s.

Kulaklık güzel bir kutu içerisinde geliyor ama nekadar gerekli bilmiyorum. Ben düzgün bir taşıma
    çantasını tercih ederdim. Kutu içerisinden "Bi-flange" ve normal silikon olmak üzere iki tipte uç
    çıktı. Ben normal silikon uçları daha çok beğendim bu arada. Takması ve kullanması daha rahat.

Birde birsürü ıvır-zıvır "balanced" kablo çeşitleri ile geliyor. Yanılmıyorsam kulaklığın varsayılan
    ucu da "balanced". Ayrı bir kablo ile normal uca dönüştürülüyor. Bu nekadar gerekliydi tartışılır.
    Yani 250 dolar sınıfı bir iem için "balanced" amfi biraz fazla gibi. Ama kullananlar "balanced"
    amfilerle iyi bir sinerjisi olduğunu söylüyorlar.

Kablo kalitesi için şu anlık birşey söyleyemeyeceğim. Ama öyle ahım şahım bir görüntüsü yok. Kimisi
    kablo zamanla sertleşiyor diyor. Sertleşecek mi göreceğiz.

Genel olarak malzeme kalitesinden geçer not almakla birlikte öyle çok kaliteli bir
    izlenim uyandırmıyor. Plastiği parlak yapınca hoş görünüyor elbet ama, belki de Çin işi olduğundandır,
    bende bıraktığı his ancak vasat olabilir. Kulaklığın ufak tefek işçilik kusurları da var. Ama çok
    önemsemedim.

***Ses ile ilgili izlenimler

Kulaklığı denerken sansa clip+ ve fioo e6 ikilisini kullandım. Sanıyorum herkesin edinebileceği bir
    sistem olduğu için makul sayılır. Kulaklık 50 saat kadar burn-in oldu. Toplam dinleme sürem ise 10 saat civarıdır.

Kulaklığı ilk defa dinleyecek birisinin ilk dikkatini sanıyorum geriden duyulan midleri çekecektir.
    Genel ses karakteri dengeli-tize kayık arasında bir yerde. Midlere dönecek olursak aslında biraz şaşırtıcı.
    Geriden duyulan ve parlak midler iyi bir sahne etkisi yaratıyor. Denediğim diğer iemlerden bu açıdan oldukça farklı.

Phonak pfe'nin midlerinin genel olarak yakın ve görece hacimli olduğunu düşünüyorum. Re272 nin midlerinde en çok
    beğendiğim şey daha sıcak olması. Yani pfe de olduğu gibi metalik bir his yok. Hız konusunda hangisinin daha iyi olduğuna
    bir yorum getiremeyeceğim. İkisi de hızlı ve analitik sonuçta. Ama re272 de inişler ve çıkışlar daha yumuşak. Böylece daha tölare edebilen bir karakterde. Yanlız yüksek seste müzik dinlemek için çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Midlerin çok hacimli olmaması nedeniyle parlak karakteri ile birlikte biraz ses rahatsız edici olabiliyor. Buna karşılık düşük ses seviylerinde bile dinlemesi son derece keyifli; pfe ise tersine yüksek seslerde daha da canlılık kazanıyor.

Kısaca Re272'nin midlerini bir cümlede özetleyecek olursam, geride, havalı, perdesiz ve parlak derdim.

Düşük frekans tepkileri daha önce yorumlardan okuduğum gibi çok baskın değil. Kontrollü, sıkı ve midleri fazla etkilemeyen bir karakterde. Benim içinse yeterli. Ama herkes için uygun olmayabilir. Fiio e6 nın eko ayarı ile bas tepkileri arttırılabiliyor. Ama bu sefer de ses yapaylaşıyor ve midler kayboluyor. Basları konusunda pfe ile çok karşılaştıracağım birşey yok. İkisi de iddalı değil. Ama özellikle amfi ile kullanıldığında pfe'nin bas tepkileri daha canlı ve vurgulu. Amfili kullanımda pfe bir adım önde.

Tizleri övgüyü hakediyor. Son derece perdesiz ve canlı. Ani iniş-çıkışları yumuşak bir şekilde tolere edebiliyor da. Bu açıdan hem detaylı hemde yüksek olmayan ses seviyelerinde dinlemesi rahat tizleri var. Pfe de bu konuda çok iyi. Ama ben re272'nin tizlerini daha perdesiz buldum.

Re272'nin detaylama konusunda çok iyi olduğunu söyleyen yorumlar okudum. Bu konuda iyi olduğunu düşünmekle birlikte yorumların abartılı olduğunu ekleyeyim. Elbette elimdeki sistemle de ilgili olabilir ama mesela er4s kadar iyi olabilir mi bilmiyorum. (ben er4s kadar iyi olmayacağına inanıyorum) Ama elbette pfe'den biraz daha iyi. Herşeyden önce anlatmaya çalıştığım gibi ses daha az yapay. Bu yüzden bir adım önde.

Benim favori kulaklığım dt880 600 ohm ile karşılaştıracak olursam, ses karakterlerinin benzer olduğu ve ayrıldığı noktalar var. Mesela dt880 gibi midler geride, buna karşılık dt880 daha parlak ve analitik. Re272 daha dinlendirici ve sıcak. (Bu yorumları pfe ve dt880'i referans alarak yapıyorum. Yoksa parlak ses karakterini sevmeyenler için elbette yorucu gelebilir)

Dt880'in tepkileri biraz daha hızlı. Ama aradaki farklar öyle atla deve değil. Sahne enstrüman yerleşimi gibi konularda elbette kafaüstü olmasının avantajları göz ardı edilemez. Ama hala re272'nin bana daha müzikal geldiğini söylemeliyim.

***güncelleme1

Kulaklığın dinlenen kayıt kalitesine karşı inanılmaz hassas olduğunu farkettim. Bu hassasiyet ne pfe de ne de dt880'de bukadar belirgin. İyi kayıtlarda enstrüman ayrımı ve detaylaması belirgin şekilde artıyor. Hal böyle olunca pfe ile arasındaki fark daha belirgin.

Kayıt kalitesi çok iyi olmayan albümlerde özellikle midlerdeki o "airy" karakter daha çamurlu duyuluyor. Oysa pfe ile yaptığım denemelerde neredeyse aynı sesi duyuyorum. (Elimdeki neredeyse tüm kayıtların flac olduğunu da eklemeliyim.). Dolayısıyla yüksek seslerde midlerin bozulmasının muhtemel nedenlerinden birisi kayıt kalitesine olan hassasiyeti.

Amfi konusunda Ld mkiii ile yaptığım denemelerde taşınabilir sistemdekinden daha iyi bir ses duymadım. Gerçi mkiii'ün yayvan ve detayları örten midlerini artık dt880 ile de beğenmiyorum. (çoğu yorum dt880 600 ohm ile çok iyi bir sinerjisi
    olduğunu söylese de ben aksini düşünüyorum)

Son durumda naçizane bir puanlama tablosu koymayı uygun gördüm umarım kararsız arkadaşlara faydası olur

re272 pfe dt880
    düşük frekans başarımı: 7.0 7.2 8.0
    orta frekans başarımı: 8.5 8.0 9.0
    yüksek frekans başarımı: 9.0 8.0 9.0
    enstrüman ayrımı: 8.7 7.5 9.0

Özetle,
    -250 dolara alıncabilecek iyi ve farklı bir deneyim re272
    -analitik tepkilerinin yanında müzikal sayılabilecek karakteri armatür sürücülü rakiplerine iyi bir alternatif.
    -kişisel olarak pfe'den daha iyi buldum; özellikle sesin daha az yapay olması havalı arkadan gelen midleri ve perdesiz tizleri nedeniyle.
    -pfe hala fiyatı değerlendirildiğinde alınabilecek en iyi kulaklılardan biri.

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    567
    Eline sağlık Tanık. Yine güzel bir inceleme olmuş :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,557
    İnceleme için teşekkürler. Oldukça merak ettiğim bir kulaklıktı...

4. Kabatay

Kabatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Elinize sağlık :)

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Benim de çok merak ettiğim bir kulaklık,özellikle tizleri. Elinize saglık.

6. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş..
    Head-direct kulaklıklarından en çok merak ettiğim ve bana uyabileceğini düşündüğüm kulaklık buydu ama görüyorum ki pfe cilere hitap ediyor bu da..

7. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Elinize sağlık, açıklayıcı bir inceleme olmuş.

Benim başlıca uzak durmam gereken kulaklıklardan birisi olduğunu anladım. ;D

8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. :)

@fortress34;
    aslında ses karakterli çok benzer değil ama haklısınız pfe'yi beğenmeyen re272'yi de beğenmez.

9. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Zamanında okuyup heveslendiğim bir kulaklıktı, iyi ki bu güzel incelemeyi gördüm.

Teşekkürler :)

10. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    incelemde sonradan farkettiğim birkaç güncelleme yaptım.

11. gencebayx

gencebayx
    Expand Collapse
    Guest

Çok doyurucu ve fikir verici bir inceleme olmuş.Elinize sağlık...

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Selamlar, aslında iki kulaklığında grado karakterine benzeyen ve benzemeyen yönleri var. Re272'nin midleri pfe'ye göre biraz daha geride. Belki bu nedenle grado midlerine biraz daha benziyor denilebilir. Ama daha analitik bir yapısı var. Re272'yi tam kapasite kullanabilmek için balanced bir amfi ile sürmek gerekiyor. Zaten orjinal çıkışı da balanced. Bir adaptör kablo yardımıyla normal jaklara uyumlu hale geliyor.

Tam performansla sürülme ihtimalini bir kenara bırakırsak, mesela ben doğrudan sansa clip'le dinleyip yeterli performans alabiliyorum. Fiio E6 ile vurgular bir miktar artıyor ve enstrümanlar arasındaki boşluk genişliyor. Muhtemelen kullandığınız dap ile yeterli performansta dinlenebilir. Yine mesela fiio e6 türü bir amfi ile genel başarımı arttırılabilir.

13. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    İnceleme için teşekkürler... :wink

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Kulaklığı ilk dinlediğimde şok geçirdim diyebilirim.Böyle bir kulaklık nasıl olurda bu kadar geri planda kalır hayret ettim doğrusu.Hayatımda okuduğum en mütevazi inceleme olmuş ayrıca :)
    Bu kulaklığı ülkeye söküp bizimle tanıştıran ( Ankara'ya denememiz için gönderdi ) Tanık Bey'e tekrar teşekkür ediyorum.

15. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Tanık, Hegel HD20'yi ne zaman kaptın, hayırlı olsun..
    Çok merak ettiğim ve almak istediğim bir DAC'tı ama fiyatına yetişemedim açıkçası..
    O cihaza güzel bir inceleme yakışır doğrusu..
    Ayrıca sisteminin tamamı da çok güzel olmuş, güle güle kullan.. :eek:k

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Yoğurdu üfleyerek yemeyelim diye inceleme biraz acımasız oldu :)
    Şaka bir yana karşılaştırdığım kulaklık pfe ve kullandığım sistem clip+ ve fiio6 olunca abartılı yorumlarla kafa karıştırmak istemedim. Pfe'den bir gömlek üstün olduğu dışında bana ekleyecek pek birşey kalmadı. :)

Ama üst seviye bir dap ile performansının bir adım arttığını tahmin etmek hiçte zor değil. Özellikle w4 ve sm3 gibi kulakiçi modellerle kıyaslamak gerçek değerinin anlaşılmasına çok daha yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Abi sorma kararsız kalmaktansa aldım gitti :)
    Çok da memnunum. İncelemeler baya bir birikti, üst seviye bir amfi arayışım var şu aralar. Wa2 ya da biraz daha bekleyip zana deux mu olsam diye düşünüp duruyorum.

Hegel konusunda Altuğ abi ile çoğu noktada aynı fikirdeyim. Belki düşük frekans tepkilerini özellikle dac1'e göre biraz renkli bulmam dışında her anlamda benchmark'tan iyi bir dac. Buna çözünürlük de dahil. Ama özellikle yüksek frekans tepkilerinde darkvoice'in biraz eksik kaldığını düşünüyorum. O nedenle inceleme için acele etmiyorum.

17. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Hegel HD20 hayırlı olsun Tanık.

18. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    [quote author=witness link=topic=3591.msg61792#msg61792 date=1344074987

Abi sorma kararsız kalmaktansa aldım gitti :)
    Çok da memnunum. İncelemeler baya bir birikti, üst seviye bir amfi arayışım var şu aralar. Wa2 ya da biraz daha bekleyip zana deux mu olsam diye düşünüp duruyorum.

Hegel konusunda Altuğ abi ile çoğu noktada aynı fikirdeyim. Belki düşük frekans tepkilerini özellikle dac1'e göre biraz renkli bulmam dışında her anlamda benchmark'tan iyi bir dac. Buna çözünürlük de dahil. Ama özellikle yüksek frekans tepkilerinde darkvoice'in biraz eksik kaldığını düşünüyorum. O nedenle inceleme için acele etmiyorum.
    [/quote]

Hayırlı uğurlu olsun, sevindim gerçekten..
    Cihaz çok daha üst fiyatlı ürünlerle karşılaştırılıyor.. :eek:k
    Amfiyi bir an önce al da bir HD20 incelemesi okuyalım..

19. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Teşekkür ederim Altuğ abi.

Amfi konusunda baya bir kararsızım ama wa2 bir adım önde gibi duruyor. O fiyat aralığında elle tutulur başka bir amfi bulamıyorum hd800 için :)

20. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Tanık kulaklığı ilk gönderdiği zaman kısa bir süre dinleyebilmiştim ve hasta olmuştum alete.. Geldim gördüm, Baran Umut abiden çarpmış kulaklığı ve uzun uzun dinleyebiliyorum şimdi.

Umut abi yukarda söylemiş "bu kadar mütevazi bir inceleme..." diye.. Ben bu kulaklığa bu kadar mütevazi yorumlar yaptığı için Tanık'ı kınıyorum..

Etrafımdaki insanlar bilir, fazla tizlere gelemiyorum. Ama bu alette o "fazla tizler" o kadar doğal o kadar yumuşak ki insanın hep tiz dinleyesi geliyor.. Evet tizler önde ama bu bassların eksik olduğunu getirmesin akıllara, gayet yeterli seviyede.. Vokaller ise Tanık'ın dediği gibi az buçuk geride, tizlerden sonra ilk dikkatimi çeken de bu nokta oldu diyebilirim

Ses oldukça ferah, uzun bir boşluktan süzülerek geliyor. O boşlukta fazlalıklarını da bırakıyor sanki.. Her şey tane tane karışma, büzüşme, dağılma yok..

Tanık fazla mütevazi dedik ama ben de fazla abarttım sanırım. Ama alet harbiden başarılı.. :)