Heir 4.Ai Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Heir Audio' forumunda Baran tarafından 19 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Heir 4ai ile ilgili hikayemi anlatarak başlayalım :)

Heir markasını oldukça merak ediyordum. Gerek custom’ları gerekse universal iem’leri görünüş olarak oldukça dikkatimi çekiyordu. Araştırırken 3ai modelindeni birçok olumsuz yorumdan elemiştim. Geriye Tzar modelleri ve 4ai kalmıştı. Heir 4ai almak için araştırmalara başladığımda Türkiye distribütörü olduğunu fark ettim. Kendilerini aradığımda herhalde bilmeyen bir elemana denk geldim. İyi niyetle yardımcı olmaya çalıştı ama kulaklıktan haberi yoktu. Sağolsun araştırmaları sonucunda bizi bilgilendirerek ellerinde olmadığını belirtti. Yurtdışına yoğunlaştığımız sırada ikinci el fiyatları ile sıfır almak arasında çok büyük bir fark olmadığını gördük. İşin açıkçası 50$ gibi bir fark için ikinci el almak istemedik. Sıfır almak için Heir’e sipariş verecekken 55$’lık bir kargo parası çıktı. Bu parayı ödemeyi içime sindirmiş olsam bile özelle yolladıkları için sıkıntı çıkacaktı. Heir firması ile yazışmaya başladık. Yazışırken Heir 5.0 modelini söylediler onu Hasan almak istedi. Yoğun ısrarlarımız sonucu müdüriyetle arkadaş olarak iki kulaklığı tek kutuda devlet postası ile yollatmaya razı ettik, onlar da bizi 55$’lık kargoya :)

Buradan sipariş verecek arkadaşlara belirtmekte fayda var ki “ben bu kulaklıkları devlet kargosu ile yollamaya ikna ederim” vs. düşüncelere kapılmasınlar. Bu düşüncede olan arkadaşlarımız da oldu ama adamlar kurallarından vazgeçmiyor melesef.

Kutu İçeriği:
    Kutu, 9 çift uç(3’ü çift boğumlu), 2 adet amfi/müzik çalar lastiği ve temizleme çubuğu ile geliyor. Taşıma çantası olarak askeri standartlara uygun, su geçirmez bir çanta geliyor. Son yıllarda custom kulaklıkların yanında verilmeye başlanan bu çantalar hızla yayılmaya başlıyor. Taşıma sırasında oldukça güvenli fakat firmalarının daha çok reklam için koyduğu bu çantaların yanında birde “normal boyutlarda” taşınabilir bir çanta koymaları gerektiğini düşünüyorum. Günlük hayatta kullanılabilecek boyutta değiller maalesef. Taşıma sorunu hariç paket içeriği oldukça zengin. Bu fiyatlardaki birçok marka 2-3 tane uç koyup geçiştirmeyi marifet sayıyor :kafa:

Malzeme Kalitesi ve Konfor:
    Heir firması universal kulaklıklarını custom’lara benzer bir tasarımla üretiyor ve bu tasarım onları oldukça şık gösteriyor. Malzeme kalitesi üst düzeyde. Herhangi bir sorun çıkartmayacağına dair güven veriyor. Kasa plastikten üretilmiş, kulağın dışında kalan kısmı ise firmanın belirlediği renklerde mermere benzeyen bir görüntüye sahip ve bu durum görüntü açısından bana göre çok hoş duruyor.
    Kablosuna gelecek olursam, kulaklıklar çıkarılabilir kablolu. Bu durum hem kabloda çıkabilecek sorunlara karşı güven veriyor hem de sese istediğimiz yönde müdahale etme şansı veriyor. Doğrusu bunu sağlamayan firmaları anlamıyorum. İnsan aman bir şey olmasın korkusuyla kulaklığı sakınıyor. Kulaklıkta standart olarak gelen kablo Westone tarzı dediğimiz hem sağlam hem de kullanışlı olan sarmal kablo. Mikrofonik etki olarak da bildiğiniz üzere oldukça yeterli bir kablo. Kablo her ne kadar kullanışlı olsa da klasik sıkıntısı bir süre sonra sertleşmeyi hissetmeye başlıyorsunuz.

Üründe hata olarak diyebileceğim olay; soketleri çabuk gevşeyebilecek bir yapıda. Bu konuda biraz hassas davranmak, kabloyu sürekli çıkarıp takmamak gerekiyor. Bu durum firmanın hanesine eksi olarak yazılıyor.

Konfor konusunda kulaklığın yanında birçok uç geldiği için sıkıntı çıkartacağını çok düşünmüyorum fakat belirtmekte fayda var ki kulaklığın nozzle kısmı biraz geniş, kulak kanalı dar olanlar için acıtma yapabilir. Bu sorunu yaşamayacak olanlar için yalıtım bana göre w4, sm64, pfe232 gibi kulaklıklardan daha başarılı. Ben birçok yolculuğumu halk otobüsleri ile yaptığım için, kulaklığı kullandığım zaman izolasyon başarısını net olarak yaşıyordum.
    Kulaklığı kulağınızın üzerinden geçirerek kullanıyorsunuz. Kablo kendinden earguid’lı olduğu için bir sıkıntı çıkartmıyor rahat kullanım açısından.

Ses:

Tiz:

Üst frekanslar diğer frekanslara göre biraz önde yer alıyorlar. Önde yer alırken kontrolsüz olmaları zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Özellikle yüksek seste rahatsız edici olabiliyor bu frekans bandı. Piyasada bu fiyat seviyesinde satılan kulaklıkların tiz başarımları genelde zayıf kalıyor. Birkaç kulaklıkla karşılaştıracak olursam Westone 4’e göre açık ve daha önde yer alıyorlar. Her iki kulaklıkta yüksek seste bu frekansları rahatsız bir şekilde iletiyor. Heir 4ai’den sonra Westone4’e geçiş yaptığınızda boğuk çalıyor W4. Kalite olarak benzerler fakat 4ai daha rahat veriyor. Sm64’e göre de daha önde tizlere sahip fakat SM64’ün kontrolü ve çözünürlüğü daha iyi. SM64’ün tiz frekanslardaki eksikliği biraz geride olması.

Tiz bölümünü toplayacak olursam piyasadaki popüler rakiplerini göre biraz daha önde konumlandırma yapıyor. Kalite olarak zaten bu seviyedeki popüler kulaklıkların birçoğunu başarısız buluyorum. Heir 4ai biraz daha kontrollü ve duygulu olsa rakiplerini net olarak geçebilirmiş. Şimdi ise W4’ü boğuk bulanlar üstün bulacaklardır ama her alanda üstünlük kuramıyor.

Mid:
    Kısaca anlatacak olsam üst tarafları kontrolsüz, alt tarafları eksik, ortaları normal derdim :) Kulaklığın mid-bas bölümü rakiplerine göre eksik kalıyor. Çoğu kullanıcı keşke biraz daha yoğun olsa cümlesini kuracaktır diye düşünüyorum. Bu alandaki boşluk sahnedeki alandan kazandırıyor fakat gövdesinden alıyor. Üst taraf ise tizlere kayan bölümlerde genelde parlamalara sebebiyet veriyor, benim dinlediğim ses seviyesinde bu durum yaşanmıyor fakat daha yüksek sesli müzik dinleyenler için rahatsız edici olabilir.

Vokal olarak karşınızda çok yakın olmadan rahat bir sunumla veriyor. Vokalin yükseldiği yerde yukarıda da belirttiğim gibi rahatsız ediciliği olabiliyor dinlediğiniz ses seviyesine göre. Özellikle kaydınız kötü ise vokal sibilans yapıyor. Bir miktar perde mevcut kulaklığın bu bölümünde. Rakiplerine göre alt mid’lerde geride kalıyor fakat bu geridelik ona ferahlama kazandırıyor. İşin açıkçası W4’ün buralarda boğulmasından rahat çalmamasından şikayetçi biri olarak 4ai’yi daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Üst mid’lerde ise daha kontrollü olduğu için W4 daha başarılı bana göre. SM64’e göre ise gene mid-basta eksik kalıyor fakat bu kulaklığa göre hızlı çalıyor. Genel anlamda mid olarak Sm64’ü kalite ve çözünürlük olarak önde buluyorum.

Bas:
    Bas başarımı için özellikle söylenecek bir durum yok. Altlara inmesi gereken yerde iyi bir şekilde iniyor ve kendini çabuk topluyor. Mid-bas eksiği dışında bir eksiği yok bu alanda. Karakter olarak daha sıcak olmasını isteyenler olabilir ama bunu yapan rakiplerine göre daha hızlı olmasını biliyor. Aşırı bas bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilirler. W4 ile çok uzak olmayan bir tınıda vuruyor. Ona göre daha sıkı vuruyor ve hızlı bir şekilde pasajları geçebiliyor. Sm64’e göre ise daha soğuk bir yapıda çalıyor ve daha hızlı. Miktar ve kalite olarak ben SM64’ü daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.
    Dediğim gibi bu alanda çok konuşabilecek pozitif veya negatif bir durum yok :) Genel olarak hızlı bas tepkisine sahip.

Sahne:

Kulaklığın sahnesi ne çok mutlu edecek ne de üzecek cinsten :) Enstrümanlar üst üste binmiyor. Özellikle yatay anlamda birçok kişiyi mutlu edecek genişliğe sahip, derinlik olarak ise biraz daha geniş olabilirdi dedirtiyor zaman zaman. Sahnedeki konumu düşündürtme olayını başarılı bir şekilde yaşatıyor.

W4’e göre daha geniş bir sahneye daha rahat bir sunuma sahip. Sm64’e özellikle yatay genişlik açısından net şekilde üstünlük kuruyor 4ai.

Sonuç:
    Yukarıdaki izlenimler biraz olumsuz gözükmüş olabilir. Şunu belirtmek isterim ki bu seviyede satılan birçok kulaklığın fiyatını hak etmediğini düşünüyorum. Bir iki örnekle açıklayacak olursam Westone 4’ün sahnesine göre daha iyi bir sahne ve konumlandırmaya sahip 4ai, ancak bana göre her ikisi de fiyatının hakkını tam anlamıyla vermiyor. Aynı şekilde tizler içinde aynı durum söz konusu. Bu alanda W4, SM3 gibi kulaklıklara göre birçok kişi 4ai’yi tercih edecektir bana göre.

Genel olarak toparlayacak olursam Heir 4ai’yi genel olarak kontrollü bir player ile kullanmanızı tavsiye ederim. Kontrollü bir player ile görece geniş sahnesi, boğuk olmayan sesi ile birçok kişinin tercihi olabilir kendi rakipleri arasında. Tonlama olarak sıcak tarafı sevmeyen, alanda rahat çalan bir kulaklık arıyorlarsa Heir 4ai iyi bir seçenek olabilir. Sıcak tonlamayı seven, yüksek seste dinlemeyi seven ve baslara öncelik verenler alırlarsa hayal kırıklığı yaşayabilirler.

#1 Baran, 19 Kasım 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,583
    Ellerinize ve kulaklarınıza sağlık hocam.İnceleme için teşekkürler.Keyifli dinlemeler. :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Sonunda vallahi :) Eline saglık Barancigim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eline sağlık Baran. Heir bu kutu işini güzel yapıyor, sen de güzel bir inceleme yazmışsın. Teşekkürler :)

5. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Eline sağlık başkan. Geç olmuş güç olmamış :) Ses konusunda izlenimlerimi yazmayı hayal etmiştim de benim diyeceklerimi zaten demişsin ;D
    Yine de çok hassas bir kulaklık olduğunu belirteyim. O2 ile ses kontrolü bayağı zor idi. Clip+ ancak normalde dinlediğim ses düzeyinin 5-6 kademe altında rahat ettiriyordu.

6. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Heir ürünleri gerçekten şık.
    Ama sanki genelde görsel olarak iyi olan tüm ürünlerde olduğu gibi f/p açısından eleştirilebilir olduklarını düşünüyorum ben de.

Eline sağlık Baran...

7. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Ellerinize sağlık :)

Bu sınıftaki ürünlerin fiyatlarını haketmediklerini söylemişsiniz, bu sınıf ürünleri bir alt sınıfa göre fiyat farkını haketmiyor mu yoksa genel olarak başarısız mı buluyorsunuz ?

8. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Teşekkürler Dünya.

Teşekkürler Ateş abi. Geç olsunda güç olmasın :)

Teşekkürler Mahir abi.
    Teşekkürler Burak. O konuya iyi değindin. Gerçekten dediğin şekilde hassas bir kulaklık.
    Teşekkürler Aziz abi

9. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Her ikisi de denilebilir. Örneklendirecek olursam hifiman re-272 249 dolarlık bir etikete sahipti. Bu fiyatlarda ki kulaklıkların çok büyük kısmına nal toplatır tiz başarımı ile. Basları miktar olarak eksiktir birçok kişi için ama kalite olarak iyidir. Midleri sahne konumlandırmasında geridedir fakat kalite olarak iyidir. Üst midler ton olarak hatalı gelebilir. Aynı şekilde örnekler verebilirim.

Genel olarak da başarısız görüyorum. 400$'a satılan kulaklıkların daha kusursuza götürmesi gerekir ama ciddi kusurları var diye düşünmekteyim :)

10. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık Baran :wink

Ben de yakınlarda kısa bir süre dinleme şansı yakaladım, söylediklerinin çoğuna da katılıyorum. Tizler çok önde gerçekten, benim sevdiğim bir durum değil,yer yer rahatsız ediyor. Midler bence gayet güzel ama gövdesizliği bazen can sıkıcı olabiliyor. Baslarına bir şey diyemem, armatürlerin baslarını seven biri olduğum için baslarının kalitesi ve hızı tam istediğim şekilde. Fiyat konusunda ise %100 haklısın. İnsan bu paralara daha iyi şeyler bekliyor. Ama malzeme kalitesini çok beğendim, kasası öyle hoş ki, taşıma çantası ayrı olay zaten :)

Sonuç olarak çok başarılı bir inceleme olmuş :eek:k

11. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,131
    Eline sağlık, Baran.

Bu üründe sürücü savaşlarına kurban gitmiş anlaşılan.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    Ellerinize sağlık en çok merak ettiğim kulaklıklardan biriydi.Özellikle tasarımı çok hoşuma gidiyordu merakımızı giderdiğiniz için teşekkürler.

13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Heir 3a.i modelini dinlemiş ve pek beğenmemiştim.(V şekilli sesi pek sevemedim ki tiz kısmı daha bir yukarılarda bu V'nin)

Bu model sanırım biraz daha dengeli.Çıkardığım sonuç böyle.Baran eline sağlık.

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    3ai'yi kısa bir şekilde dinledim. Pek alakası olmayan bir model 4ai Fatih. Analitik sevenler 4ai'yi sevecektir. 3ai bana göre iyi bir kulaklık değil ve um3xle kıyaslandığında da başarısız bir cihaz.

15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Teşekkürler Serhat abi :)

Teşekkür ederim.

Teşekkürler Fatih abi. Heir 3.ai dinlemediğim için yorum yapamıyorum ama 4.ai çok dengesiz diyebileceğin bir yapıda değil ses karakteri olarak.

16. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Burada dün gece bir soru görmüştüm. Yazan arkadaş silmiş fakat ben sorusunu cevaplandırayım, işine yarar belki.

Heir 4ai'nin basları GR07 BE ile benzemez, onun gibi güçlü degildir. Tonlamarı da farklı gelecektir. Mid frekanslarda GR07 dolgun çalarken heir güçsüz ve açık kalacaktir. GR07'ye alışan bir kulak heir 4ai'yi oldukça garipser diye düşünmekteyim. Farklı yapıda iki kulaklık

2 kişi bunu beğendi.
  17. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    kulaklığın fiyatı 300$'a inmiş. sizce değer mi?

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ikinci el W4 600 550 lira ederse 4ai nin sıfırına biraz daha fazla verilebilir. Heirlerin kolorasyon sıkıntısının en az olduğu kulaklık heralde. Ama ai s olarak da değişti kulaklık sanırsam.

19. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    0'ı için verilebilir o fiyatlar ama daha iyi seçeneklerde olabilir. Kulaklıktan ne bekliyorsunuz? Hangi yönlerine daha çok önem veriyorsunuz?

20. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Sahnenin geniş olmasi yormamasi mid ve tizlerinin iyi baslarininda ortalama olmasi benim icin onemli. Baska hangi seçeneklere yönelebilirim?