Hiby R3 Pro Balance Çıkışı

'Marka Bazında Haber ve Sorunlar' forumunda re-fi tarafından 25 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Arkadaşlar merhaba,

HiBy R3 Pro aldım Aliexpress üzerinden bu cihazın üzerinde bir tane normal 3.5mm kulaklık çıkışı bir tanede 2.5mm Balanced çıkış yer almakta.

Şuan Sony wh-1000xm4 kulaklığımın kendi kablosu ile normal 3.5mm olan çıkıştan besleniyorum. Aynı zamanda gürültü engellemeyide açıyorum tatmin edici açıkçası bir rahatsızlığım yok.

Fakat bu kulaklığı Balanced çıkıştan dönüştürücü ile bir şekilde alsam (doğru yöntemi bu mu bilmiyorum) daha kaliteli bir ses mi alırım?

Balanced çıkış tam olarak bana ne sağlar?

Dönüştürücü olarak şöyle birşey nasıl? Yoksa profesyoneli şudur bunu mu al dersiniz?
    https://www.trendyol.com/ugreen/2-5mm-to-3-5mm-jack-donusturucu-p-58741489

2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    o dönüştürücü ile hiby i yakma ihtimaliniz yüksek.
    Balanslı çıkış daha fazla güç verir ama bazı cihazlarda gücün yanında distorsiyon da artar.

3. u.taskiner

u.taskiner
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Bildiğim kadarıyla kullandığın kablonun balanslı kullanıma uygun olması gerekiyor. Balanslı olmayan kabloyu dönüştürücü ile kullanırsan zarar görecektir diye biliyorum. Benzer arayışlarda olduğumda forumda yaptığım araştırmalarda böyle sonuçlar ile karşılaşmıştım. Fiio' nun Türkiye içinde alabileceğin dönüştürücüleri var ama bunlar zaten balans özellikte olan kablonun uç değişikliği için 4.4 den 2.5 a dönüştürme gibi yani , yurtdışından ise ddhifi ürünleri problemsiz kaliteli ürünler gibi.

4. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Neden HiBy yansın ki hocam?

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    ASR den alıntıdır.

You can convert a NON balanced 3.5mm TRS or 6.35mm TRS jack or even 2.5mm TRS jack from a headphone amp/source so it can be connected to a balanced headphone. That balanced headphone thus must have iether a 5pin-Pentaconn or 2.5mm TRRS or 4-pin XLR or dual 3-pin XLR connector.

You can NOT connect/convert a 3.5mm TRS or 6.35mm TRS jack or even 2.5mm TRS jack or 3.5mm TRRS headphone jack to a balanced amplifier/output.

So:
    Unbalanced output to balanced headphone via converter = YES
    Balanced output (2.5mm TRRS, Pentaconn or XLR4 or 2x3-pin XLR or 2x TS jack) to headphones fitted with a 3 -pin jack plug = NO......
    Not even when you can find an adapter that says, or you may suspect it will. Do NOT use them you MAY damage your balanced source.

Note:
    Also headphones with a 4-pin TRRS 3.5mm jack are NOT balanced. The second ring is for remote/mic.
    A 4-pin 2.5mm TRRS jack is usually balanced.

NO single ended (3 pin) headphone can be connected to a balanced output.

6. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Hocam ilk kez duydum böyle bir şey.
    Hocam 3 pinden kasıt jakın üzerindeki çizgi sayısı mı? Elimde iBasso IT01s var. Kutu içersinden kısa bir 3.5 mm bağlantı kablosu çıktı. Normalde kulaklığın kendi kablosu 3.5 mm değil. Daha ince bir şey.

Bunun haricinde 3.5 mm uçlu Denon AH-C821 var. Sizce bu kulaklık balanslı çıkışa uygun mu? Jakın üzerinde iki çizgi var.

https://www.denon.com/tr-tr/shop/inearheadphone/ahc821#

Bir de telefonda kullandığım HTC MAX 310 var. Bunun jakında 3 çizgi var. Bu uygun mudur?

https://www.htc.com/mea-en/accessories/htc-high-res-audio-earphones/

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Amfinin yapisina bagli olmakla birlikte muhtemelen yanmaz ama ses kalitesi acisindan faydasindan cok zarari olabilir.

Balansli cikisi normal kabloyla kullanmaya calismanin, kulakligin sag ve sol cikislarini birlestirerek mono dinlemeye calismak gibi bir etkisi var.

Cihaz zarar gormese bile sag ve sol kanal kismen karisip dengesiz bir durum olusacak.

8. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Bir kulaklığın balanslı çıkışa uygun olup olmadığını nasıl anlarız?

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Her kulaklik balansli cikisa uygundur. Yeter ki kulaklik icin balansli kablo olsun. OImasa bile yapilir.

10. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Anladım o zaman kaliteye çokta etkisi yok şu durumda kullanmanın. Cihazları tehlikeye atmayım.

Teşekkürler arkadaşlar :)

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Bu arada tum TWS IEM'ler de komple balanslidir :)

12. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Ama yazıda öyle demiyor hocam. 3.5 mm uçlu bir kulaklık balanslı çıkışa uygun değildir demiş. Peki balanslı çıkış kablosu olarak ne tavsiye edersiniz?

13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Benim anladığım o kabloyu adaptörle kullanarak bu işi yapamazsınız diyor. Kabloyu balanslı bir modelle değiştirirseniz olabilir mi?

zxc bunu beğendi.
  14. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Kabloyu balanslı modelle değiştirmenin mümkünatı yok. Çıkarılıp takılabilen bir kablo değil. Balanslı kabloya sahip iBasso IT01s kulaklığım var. 3.5 mm uçlu olarak Denon AH-C821 var. Denon’u balanslı çıkışla denemeyi çok isterdim. Basları öyle güçlü ve temiz ki. 46 ohm olduğu işin iPhone’dan yeteri kadar performans alamıyorum.