Hifiman Focus-A Pad incelemesi.

'Hifiman (Head Direct)' forumunda drumkem tarafından 14 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.Bu arada adım Görkem.Forumda devamlı okuyarak bir şeyler öğrenmeye, sizin deneyim ve tecrübelerinizden faydalanarak bilgilenmeye çalışıyorum. Foruma yazarak çok fazla katılımda bulunamıyorum fakat elimden geldiğince okuyorum. Benim ilk değerlendirmem Hifimanin Focus-A Padler üzerine olacak. Teknik bilgim sizler kadar iyi olmasada, bununla ilgili deneyimimden dilimin döndüğünce size aktarmaya çalışacağım. Focus-A padler için satın aldığımız Hifimanin internet sitesinde HE-5 ile uyumlu olarak gözükmüyordu.Forumda HE-560 için ZXC Arkadaşımız tarafından yapılan incelemeden faydalanarak ve birazda risk alarak Focus-A pad siparişi verdik.(Focus Pad ile uyumlu gözüküyordu)

Malzeme Kalitesi :
    Deri ve kadife kalitesi oldukça iyi.Kulaklığa oturan plastik kısımları insanda kırılabilecek hissi yaratıyor. Kadife padlerde aynı şekildeydi. Çok fazla sök-tak yapılırsa deformiteye uğrama ihtimali yüksek. Kulaklığı taktığınızda temas ettiği noktalarda gayet rahat ve dolgun bir hissiyat var.Kadife padlerde olan hafif ve boşlukta hissi(yeni padi kullanınca daha iyi anlaşılan bir durum) kayboluyor.

Ben genellikle rock , metal türü müzik dinleyicisiyim ve aynı zamanda davul çalıyorum.Daha öncede Grado SR60 kullanıyordum.HE-5’te olan ritm gitar netliği, detayları ve zillerin doğallığı beni HE-5’e hayran bırakmıştı diyebilirim. İnceleme genelinde Metallica, Megadeth, Nickelback, Alter Bridge, Katatonia,Amon Amarth gibi grupları ağırlık olarak dinledim ve bunlara göre kıyaslama yaptım.

Kaynak olarak Mac, amfi olarak Fatman İ-Tube lambalı amfi ve kablo olarak ayrı ayrı hem gümüş hem bakır kablo kullandım.

Sese olan etkileri ;
    En önemli farkı, kulaklık sahnesi daraldı.Eskiden enstrumanlar arasından boşluklar daha belirgindi. Konumları birbirinden daha rahat algılanabilyordu.Bu kayboldu ve detay biraz daha yok oldu.Atmosferi yükseldi diyebilirim.Tabiki kişiye göre değişir ama benim dinlediğim tarzda bu çok işime geldi.Sanki grado modifiyesi olmuş gibi hissettim.Midler daha ön plana geldi ve benim için en önemlisi de buydu diyebilirim.HiMidlerde olan baskın hava biraz daha LowMidlere geçti.Midlerin rengi koyulaştı. Basslar daha noktasal ve şiddetli fakat derinliği eskiye göre kayboldu.Tabi HE-5 kullananlar, kullanmışların da daha iyi bileceği gibi, tizleri hızlı ve detaylı olan kulaklığın bu yönü biraz törpülendi diyebilirlim.Sibilans seviyesinde düşme olsada albüm kayıtlarından kaynaklananlar hala duyulabiliyor ama biraz daha az rahatsız ediyor.Zillerin eski tınlamaları da azaldı tabi.İster istemez bazı noktalardan kayıp veriyorsunuz.Büyük bir konser salonundan, sanki stüdyoda prova alan grubu dinliyormuş havası geldi.
    Yani özetle kulaklığın parlaklığı bir miktar düştü, matlaştı(perde olarak algılanmasın) HE-5’ten beklenmeyecek seviyede bass doygunluğu kazandı.Benim gibi rock-metal müzik dinleyen arkadaşlara iyi gelebileceğini düşündüğüm bir pad yapmışlar kanımca.Tabi diğer Hifiman modelleriyle ne tepkiler verir orası için net konuşamam.He-5 benim için daha ideal bir forma girdi burası da tartışılmaz.Ayrıca Head-Fi’de bu padlerin ar-gesini yapan arkadaşa gıyabında teşekkür ederim ki Hifimanin böylesine yeniliklere açık oluşuda ayrı bir takdir konusu.

Fiyatı;
    40$ + 10$(shipping) = 50$ x 2,2 = 110 TL (Sipariş Tarihi 22.09.2014)
    Fiyatı sınıfına göre gayet normal bence.Bu katogorideki kulaklıkların ekipmanlarıda tabiki böyle fiyatlarla değerlendiriliyor.Hak ediyor mu? Diye sorarasanız , şahsi fikrim %95 hakediyor olacaktır.

Puanlama;
    Malzeme ; 10/ 8,5
    Konfor ; 10/ 8 (Kulaklığın genel sıkıntısından)
    Sese Ektisi ; 10/ 9,5
    Fiyat Performans ; 10/ 9
    Ortalama ; 10/ 9

Kendimce aşağıda belirttiğim tabloları yaptım.

SES KIYASLAMA TABLOSU;
    Kadife Padler İçin Volume dereceleri;

Vokal : 15 __________Davul :
    Geri Vokal : 5_______Kick : 5
    Gitar : 10 _________Trampet : 10
    Gitar Süsleme : 5 _____Ziller : 20
    Gitar Solo : 10 ______ Altolar : 7
    Bass Gitar : 8
    Alt Yapı : 5
    Toplam : 58 + Toplam : 42 = 100

Focus-A Pad İçin Volume dereceleri;
    Vokal : 15________Davul :
    Geri Vokal : 3 _____Kick :8
    Gitar : 15 ________Trampet : 10
    Gitar Süsleme : 4 ___Ziller : 12
    Gitar Solo : 11_____ Altolar : 9
    Bass Gitar : 10
    Alt Yapı : 3
    Toplam : 61 + Toplam : 39 = 100

495 eklentisini görüntüle 496 eklentisini görüntüle 497 eklentisini görüntüle 498 eklentisini görüntüle Üzerinden duramadığım veya sizin merak ettiğiniz noktalar varsa, onlara da cevap vermeye çalışırım.Okuduğunuz ve incelediğiniz için teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 drumkem, 14 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Ekim 2014
    7 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Kulağınıza sağlık, foruma hoş geldiniz.

İlginç ve güzel bir inceleme olmuş.

Teşekkürler

3. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Teşekkürler hocam sağolun.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Pad'in sese etkisi kablonun çok ötesinde.

5. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Aynen hocam bu kadar fark olabileceğini düşünemezdim.Sizede HE-560 incelemsindeki açıklamalarınız için teşekkür ederim.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Faydali bulduğunuza sevindim.

Benim Focus-A padler hala duruyor, ola ki ileride Hifiman kulaklık alırım diye :) Çünkü Hifiman üretimi bir süre sonra durdurmayı düşünüyordu.

7. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Tekrar tedariğinin olmayacak olması üzücü gerçekten.Yaptıkları ürün hakkında yapılan geri dönüşlerin olumsuz olacağını zannetmiyorum fakat firmanın kendi stratejisi.İnşallah bizimkilerin başına birşey gelmez diyelim :)

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Mutlaka vardır bir sebebi ama nedir kim bilir? Focus padler gerçekten daha kaliteli üretilmiş, dikişler falan daha düzgün, daha açılı ve şekilli. Gel gelelim Focus-A'ler daha rahat, ve sesi de tercihim.

#8 zxc, 15 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ekim 2014
  9. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Benim focus pad deneme fırsatım olmadı ama gerek head-fi de gerek sizin yorumlarınıza dayarak focus-a benim için daha uygun karakterde olduğu kanısındayım.Belki birgün onu da dinleyip değerlendirme fırsatım olur :)

10. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Detaylı inceleme için teşekkürler başkanım. Forum jargonuyla "güzel çalıyor" hakikaten :)

Bir teşekkür de tabi ki "zxc" beye. HE560 incelemesindeki yorumu referans alarak siparişi verdik.

Focus a ile kulaklığın özellikle rock metal uyumunu çok beğendim. Eski kayıtlar (creedence vs.) ve kötü kayıtlar (taake, ulver vs.) da gayet dinlenebilir oldu. Kısaca çok memnun olduğum bir upgrade oldu.

3 kişi bunu beğendi.
  11. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Beğenmene sevindim kardeşim, focus-a pad almayı düşünen arkadaşlara küçük de olsa bir tavsiye.

2 kişi bunu beğendi.
  12. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    Herkeze iyi geceler.
    Benim Focus pad ler yeni geldi.He 500 e taktım hemen ve dinledim yani dinliyorum hala ama sahne kayboldu gibi, bass azaldı sanki sesler cansızlaştı, vokal dahada ortaya çıktı fakat gerçeklikten uzaklaştı :(
    denemeye devam edeceğim...

13. drumkem

drumkem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    He500 ile olan tepkisi daha farklı olmuş zannedersem.Sahne konusunda aynı durum he-5 için de geçerli.Diğer etkileri yaşamadım.İyi dinlemeler, umarım alışırsınız.

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    Neyse biraz alıştım focus pad lere kullanıyorum değişik bir deneyim oldu. Flat olması alışılacak bir durum 1 haftadır dinliyorum sevmeye başladım.:)