Hifiman HE-400s

'Haberler' forumunda zxc tarafından 14 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Kullanılan parçalar: Adele - Skyfall ve Chasing Pavements Nightwish - Wish I Had an Angel, Nemo, Over The Hills and Far Away.

Adele kızımızın sesi herşeyin önünde. Ama özellikle sesinin yükseldiği anlarda kapalı bir sahne içinde olduğu ve şarkısında söylediği kafası karışık kadın duygusunda olduğu bariz . Yakınından tıngırdayan solo gitar da usul usul eşlikte. Nota bilseydim tek tek çıkarabilirdim :) Şarkının 1. dakikalarındaysa bir klavye ekleniyor. (C. Pavements) Skyfall'da ise baştaki tüyler ürperten üflemelilerden sonra olgun bir kadın var kulağımızda. Arkasından hafif sağından ritim tutan piyano duyulabilir. Nakaratta ise klasik rock enstrümanları başlamışken sesi aralarında kaybolmayıp kendini gösteriyor. Arkalarındaysa orkestra enstrümanları. Bu sefer ilkine göre daha hacimli bir yerde söylediği belli verdiği histen.
    Nightwish'teyse favori vokalim Tarja hanım. W. I. H. A. Angel'de en başta arkadaki erkek vokal ve az ilerdeki bateri oyunları belli. Tarja'nın sesi yine önde. Gitarların distorsionu dahi örtemiyor. Şarkının ilerleyen dakikalarında Tarja opera usulü şakırken rahatça seçilebiliniyor. Davulun vuruşları ve notasına eşik eden gitar başarılı, "ağır" Benzer ağırlık Nemo'da da var. Vurdu mu hissettiren bir başlangıç bunda da. Şarkı sakinleştiğinde aniden vuran davul ve üflemeleriler ooo dedirtecek ölçüde gerçekçi ve detayla seçilebiliniyor. O. T. H. A. F. Away'deyse şarkının hafif hızıyla birleşince muhteşem bir performans çıkıyor. Tarja önde, tane tane ve herşey bolca & geride. Baterinin bası ile zilinin çs çs çsları kulağınızda. Üstünde de Tarjanın sibilansa girmeyen sesi.

Bu kulaklık kritik dinlenince tam engin derya. Uzatmamak için kısa kestim. Standart dinleyici da özellikle elektronikte ama bozulmayan enstrüman - vokal dengesiyle rockta da zevk alabilir.

Collapse Signature Expand Signature
    10 kişi bunu beğendi.
  2. asinan

asinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Teşekkür ederim Mair Bey, emeğinize sağlık..

3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @Mair Hocam 400s ile Fidelio X2 yi kısaca karşılaştırma şansınız var mı? Eminim benim gibi merak eden çok arkadaş vardır. Teşekkürler...

2 kişi bunu beğendi.
  4. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    629
    Tam ben soracaktim x2 kiyasini ki benim yerime @moonstar halletmis.

5. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Head-fi da bile x2 vs 400s kavgası çıktı 30 sayfa kadar.
    Bu konuyu tehlikeli gördüm ben özellikle bu zamanlarda, bu forumda. :D

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @Aras Aman kavga çıkmasın. Eski günleri özler oldum. Ama yine de merak ediyorum. Yorumlar ne yönde olacak ;)

4 kişi bunu beğendi.
  7. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Elektrik-elektronik mühendisi değilim, onlar daha iyi anlar ama sadece ohmage'ına değil aynı zamanda sensitivity değeri ve alabileceği maksimum güç gibi farklı değerleri ele almak gerekiyor bildiğim kadarıyla. Mesela 62 ohm olan AKG Q701 sensitivity'si düşük olduğu için 300 ohm'luk HD650'den daha zor sürülüyor.

2 kişi bunu beğendi.
  8. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,857
    X2'den iyi. @moonstar uzun uzun yazmacağım :) hatta @obsidyen adlı arkadaş kıyaslamıştı, birkaç yorum daha yapabilir belki.

3 kişi bunu beğendi.
  9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @florence Eyvallah, o karşılaştırmayı nasıl kaçırmışım. Velvet ve HE400s karşılaştırması da yapmış. @obsidyen Karşılaştırma için teşekkürler. Artık bu konulara bakmasam iyi olur. Velvet konusu kitlendi burası da kitlenirse param cebimde kalacak:)

2 kişi bunu beğendi.
  10. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,981
    Merhaba kulaklığı en ucuz ve sorunsuz nereden temin edebilirim?

11. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,857
    Head-direct

3 kişi bunu beğendi.
  12. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    629
    @obsidyen Head-fi'deki obsidyen de sen misin? he-400s başlığında yüklü miktarda entry var bu nickten de dikkatimi çekti :)

13. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    @ Mair , detaylı gözlem ve yorumunuz için teşekkürler Mahir Hocam

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

14. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Evet, benim...

15. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Benim 400s bugün elime ulaştı. Çoğunuz kadar ekipman dinlemediğimden uzun uzun anlatabileceğim, karşılaştırabileceğim şeyler yok ama açıkçası bana sesi basları dışında çok güzel geldi.
    Belki Burn-in'den sonra düzelebilir bastaki bu gariplik ama şu an gördüğüm kadarıyla bası çok belirgin değil, bayağı arka planda.
    Modi 2 Uber'in içinden 200hz altına +3dB filter koydum. Bu sesi toparladı ve güzelleştirdi ama bir bilgi olsun diye de yazayım dedim. Sorunun burn-in'ininde olabileceğinden iddia etmek istemiyorum ama emin olduğum bir şey var ki kulaklığı kutudan çıkardığınız anda pek bas duyamıyorsunuz.

2 kişi bunu beğendi.
  16. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @Aras Hayırlı olsun Hocam. Darısı bizim başımıza:)

2 kişi bunu beğendi.
  17. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,857
    Bir 50 saat sonra dahi tüm kısımlarda belirgin iyileşme göreceksiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  18. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    İlk defa beni burn-in'e inandıran kulaklık bu oldu... Tabii Focus pad'lerin de sese katkısı oldu.

4 kişi bunu beğendi.
  19. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Açıkçası Hifiman'in en sevdiğim yönü değiştirilebilir kablo kullanıyor olması. Burn-in'in bitmesini bekleyeceğim, eğer hala bas yetersiz gelirse bakır bir kablodan güzel bir bağlantı kablosu yapacağım. Bakır basları uçuran bir materyal. En ucuzu olması da başka bir artı tabii ki. :D

Bu arada o nasıl bir Scorpions'dur, Coldplay'dir. DT770'de ben Scorpions falan dinlemiyormuşum. 16/44 olduğu halde çok temizler. DT770'de kesinlikle böyle değildi. Şu 2 saat Burn-in olmamış haliyle bile sanki kafamın içinde pürüzsüz biçimde konser veriyorlar.
    Baslar konusunda 2 saatte fikrim değişmedi tabii ki ama bakalım. Hifiman bu, seçenek çok.

Rahatlık konusunda DT770 + Buff'dan çok daha rahatlar. 7/24 kafamda tutarım, hatta taktığımı unuturum gibi geliyor.

Benim gördüğüm 2 sorun var. Biri ne zamandır yazıyor olduğum bas, diğeri kulaklığın sanki bana değil dışarıya çalışıyor oluşu. Birinin bu kulaklığa hoparlör olmadığını öğretmesi lazım. Çok disiplinsiz. Şaka bir yana, ilk kez açık kulaklık kullanıyorum, büyük ihtimalle normaldir ama ben müzik dinleyeceğim diye yandaki sokağa da dinletiyorum resmen. :)

4 kişi bunu beğendi.
  20. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,528
    850'den sonra bassız gelmıyor mu? :) Onun gibi sert vurabiliyor mu? Ne çok soru sordum bende.Bi aralar razer mamba vardı ona döneceğim yakında ;D

6 kişi bunu beğendi.