Hifiman HE-400s

'Haberler' forumunda zxc tarafından 14 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,312
    Uzun zamandır piyasada kendine haklı ve geniş bir yer açıp hem müzikseverleri, hem de Sennheiser'ı mutlu eden HD600 ve HD650'nin hareket alanı Hifiman HE-400 ve HE-500 ile daralıp, yeni nesil Hifiman modelleri ile de bitmiş gözüküyor. Yine de bu kadar uzun süre çok iyi dayandılar...

Bu arada 2-3 Watt bir kulaklık için, hele hele bahsi geçen 400s gibi empedansı düşük ve hassasiyeti yüksek bir kulaklık için gerçekten çok yüksek bir değer. İki sorum var:

1. O kadar aşırı gücün sese gerçekten farkedilebilir pozitif etkisi var mı?

2. Öyle bir amfiyi böyle bir kulaklıkla eleştirince ses tuşunu oynatmak mümkün olacak mı?

2 kişi bunu beğendi.
  2. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Bunları pek hifi bir ekipman olmadığından baz olarak almak doğru olmaz ama Asus un ses kartlarında kulaklığa vereceğiniz watt değerini ayarlayabiliyorsunuz. Normalde 250 ohm luk dt770 dahil oradan bir kulaklığa fazladan watt vermeye başladığınız zaman sesi kabalaşıp boğuklaşıyordu ama 400s'e elektrik verdikçe sesi güzelleşiyor, bası artıyor ve renkleniyor. Tabi bu Asus un uyduruk ses kartı standartları için güzellikten bahsediyorum. Kesinlikle güzel değil oradan dinlemek ama benim gözlemim bu. :)

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    400s için önerebileceğiniz amfi varmı. Şuan dragonfly 1.2 kullanıyorum

4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,537
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    HE400 HD 650'yi birçok yönden aşmış anladığım kadarıyla.

6. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Son baktığımda yoktu, ama innerfidelity'ye gelmiş ölçümler:
    http://www.innerfidelity.com/images/HiFiMANHE400S.pdf

HD650 dinlemedim hiç ama nerede okusam karanlıklığından o kadar fazlaca bahsedilmiş ki yüksek ihtimalle hiç benim harcım değil. Ama HE400s'i çok sevdim.

Empedansı düşük ama aman aman hassasiyette bir kulaklık da değil. Yine de çoğu planardan hassas genelleyecek olursak. Ama kanal başından bahsediliyorsa 2-3 Watt da biraz fazla kaçabilir gibi geldi bana. Zira ben aradım ama kaldırabildiği maksimum gücü de bulamadım. Dikkatli olmak gerek.

Düzeltme: Mahir hocam toplam 6 watta kadar güç alabileceğinden bahsetmiş.

Qls 360'ın çıkışından, dinlediğim birkaç şarkıda, üst frekanslar sivri gibi geldi (Bekli de kayıttandı bu sivrilik; Qls 360 törpülemeden, oldugu gibi verdi bilemiyorum.) . Ama Valhalla 2 ile hoşuma gitti sesi. Bu güç yüzünden mi yoksa lamba etkisi mi onu da bilemiyorum.

Bir de iki ürünü yarıştırmaktan ziyade, farklı kullanıcılar için; birbirinin eksikliklerini tamamlar şekilde olduklarını düşünüyorum. Hani o fiyat aralığına, dengeli ses isteyenler için farklı bir alternatif gelmiş olmuş bana göre.

#126 Sechtdamon, 27 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ağustos 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  7. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    O zaman hiç acele etmeyip eldekilerle yetinip iyi bir amfi almak lazım. Yoksa 500 600 e bu iş bitmez

8. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    631
    Öncelikle şunu belirteyim çok planar dinlemiş bir kişi değilim. Arkadaşımdan ve @Mair'den dinlediğim He-400s, çok yeni almış olduğum He-560 ve yine bir arkadaşımdan dinlemiş olduğum Lcd-2.

Madde başlıklarına gelirsek;
    1. Planarlar ve dynamic driverlar muhtemelen en fazla diyafram büyüklükleriyle ayrılıyor. Dynamic driverlar daha küçük ve sıkı diyaframlar üzerinden ses verirken planarlarda çok geniş yayılan diyaframlar kullanılıyor. Kimi electrostatic kulaklıklardakinden bile fazla hatta. Manyetik alanın daha geniş diyaframa iletilmesi planarların akımdan daha çok faydalanmasını sağlıyor. Son dönemde düşük ohm değerlerine ciddi watt değerleri veren amfilerin popülerleşmesinin sebebi de yine planarlar.

Bahsi geçen kulaklığın kaldırabileceği maksimum watt değeri 6w. Yine bu başlık altında @Mair paylaşmıştı. Yani söylediğim değer kaldırabileceğinin yarısı. Basit bi hesaplamayla;

Hassasiyet: 98db/1 mw (Birim kabul aslında. Hifiman specler konusunda hiçbir zaman açık olmadı.)
    120 db'e ulaşması için 22 ohm'da ihtiyacı olan değerler;
    Vrm: 1,86, Mw: 158,49, Ma: 84,88

Eğer hassasiyet 98 db / 1 Vrms ise 120db'e çıkarmak için gerekli değer 7.2w oluyor. O yüzden bunun olmadığını farzederek eliyorum.

Yani ihtiyacı olan değerler şaka gibi. Neredeyse kulak içi kulaklık değerleri kadar. Ki 150mw bugün en basit portatif amfinin 22 ohm'a verebileceği değer. Fakat bunun 2 katı, 3 katı güç verebilen amfilerin bu kulaklığı nasıl süremediğini kendi kulaklarımla duydum. Bunu gözlemlemiş bir diğer kişinin de sevgili @Mair olduğunu düşünüyorum. Bu kulaklık için Valhalla'sını satıp Lyr 2'ye geçenlerden. Valhalla ki 22 ohm'da 200mw'tan daha fazlasını veren bi amfi.

Aynı formulayla 300 ohm 103 db/ 1 mw olan hd650'yi 120db'e çıkarmak için gereken güç 50mw. (3,87 Vrms, 12,93 miliamper)

Yukarıdaki iki değer karşılaştırıldığında hd650'yi sürmesi daha kolay. Hd650'nin ihtiyacı olan tek şey ohm değerindeki Vrms. Amfi'nin hangi ohm aralıklarına göre Vrms değerlerini aldığına göre sürme kapasitesi de değişiyor. OTL amfiler 300 ohm serisini harika sürüp, kulak kanatan seviyelere çıkartabilirken, düşük ohm planarlarları 100db'e çıkartmakta zorlanıyorlar.

Yukarıdaki hesaplar yine planarların akımı nasıl sevdiğini doğruluyor.

Bu kulaklığın artan watt değerleriyle nasıl ışıldamaya başladığıyla ilgili onlarca yorum ve inceleme de bulmak mümkün. Head-fi'de başlıkta ufak bi aratma yapın, göreceksiniz.

2. Artık her amfinin gain seçenekleri var. HE-400S Lyr 2'de 1x gain'de saat 11 seviyelerinde rahat sürülebilen bir kulaklık.

#128 wadi, 27 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ağustos 2015
    8 kişi bunu beğendi.
  9. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Saat 7 ile 4-5 arası değişen knobu saat 11'den yukarı çıkaramıyorum. Rahatsız ediyor.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,312
    Ayrıntılı cevap için teşekkürler. Lyr 2'de gain'i 1 yapmak mümkün mü? Çok ilginç.

10-15 sene önce insanlar kendilerine Gain değeri 1 olan amfiler yapıyorlardı ama piyasada çok bulunmuyordu, uçuk bir kavram olarak karşılanıyordu belki de sesi yükseltmeyen amfi. Bir de bazı popüler ve kaliteli opamplar (Burr Brown OPA 637) düşük gain'lerde stabil değiller, belki de ondan.

11. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Buyrun sayın zxc

12. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    Herkese selam
    Benim deneyimlerim şöyle portatif amp lar yeterince suremeyebilir planar sürücüleri ama 2x50w yada 2x70w gibi Hifi amp larla kullanmak gereksiz ve tehlikeli
    Sürücü zarar görebilir ve cok yüksek ses , kaliteyi bozabilir. Bilhassa class a single ended çıkışı olan kulaklık amp lar cok iyi sonuç verir diye düşünüyorum. Ben Lambalı class a bir kulaklık amp kullanıyorum ve cok memnunum HE 500 hakkini veriyor. 1 Watt falandır çıkış gücü yeterli geliyor. Jazz blues ve vocal enstruman için Lambalı ama rock metal gibi tarzlar için Transistör yada mosfet çıkışlı bir amp iyi olacaktir.

3 kişi bunu beğendi.
  13. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    631
    50w ve 70w'lar overkill oluyor. Bu tip speaker amfileri bu kulaklıklarla kullanmak için bazı modifikasyonlar mevcut. He-6 en güzel speaker amfilerle performans vermişti.

He-500'e gelince, bazı klasik müziklerin dynamic range'leri 60db'i buluyor. Açık kulaklıkların oda içi gürültüyü kulaklık içine aldıklarını kabul ettiğimizde 60db de ortalama oda gürültüsüyle toplam 120db ediyor. Bu değer bana göre kulaklığın en ekstrem kullanım şartıdır, ben de hesaplarımı buna göre yapıyorum.

38 ohm 89 db/1mw hassasiyeti 120db'e çıkartmak için 1258 mw gerekiyor. Eğer genellikle pop-soft rock dinliyorsanız 115 db yeterli olacaktır bunun için de 398 mw yeterli.

Yukarıdaki rakamlar müziğin dinlenebilir olması için gerekli minimum değerler. Bunlar sağlansa bile yüksek seslerle beraber bassın karakterini kaybetmesi, gövdenin kaybolması, clipping görülmesi kuvvetle muhtemel.

O yüzden hesaplanan değere 100% emniyet payı koyarak amfi seçimini yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Yukarıdaki hesaplara amfinin çıkış empedansını katmadım. Katıldığı zaman verilen db değerleri için gerekli güç değerleri daha da yükselecektir.

#133 wadi, 28 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ağustos 2015
    3 kişi bunu beğendi.
  14. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    HiFi hoparlörleri yüksek güçlü amplilerle sürdüğünüzde, spekleri çerçevesinde ideal güçteki amplilere nazaran ciddi bir sahne yükselmesi, büyümesi oluyor. Planar tipteki kulaklıklar güç kaldırabildiğinden benzer bir durum olabilir diye düşünüyorum... (Güçlü amplilerin iyi sonuç vermesi durumu.)

2 kişi bunu beğendi.
  15. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    @ Mair , teşekkürler Mahir Hocam

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,312
    Desibel logaritmik bir ölçü ama, o yüzden direk toplanmıyor. 60db ile 60db toplanınca 63db ediyormuş:

https://www.noisemeters.com/apps/db-calculator.asp

Zaten 125db acı veriyormuş, 90-95db'de kalıcı duyma kaybı başlıyormuş.

2 kişi bunu beğendi.
  17. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    631
    Yazdığımı tekrar okudum, daha net olabilirmişim :eek:k . Şimdi 120 db şuradan geliyor.

60 db orkestral senfoninin dynamic range değeri. Odanın da gürültü değeri 60 db kabul edildiğinde (sessiz), dynamic range'in toplam peak değeri 120 db'i bulabiliyor. Bu peak değer sıfır dış gürültüde dinlenen müzik türü ve alınan kayda göre değişiyor. Yani bir toplama söz konusu değil. Toplam yazdığım da aslında toplam peak değer. Oda gürültüsünün 60 db oluşu orada dynamic range peak'ine katkısının 0 (sıfır) olduğu anlamındaydı. Oda gürültüsü 80 db olsaydı peak 121 db (atıyorum) olarak duyulabilirdi.

O zaman güç ihtiyacı daha da artardı, orası ayrı :)

18. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    Tekrar selam 60db ortam gürültüsü üzerine 60db kulaklık sesini eklemek doğru değildir 2 tane 60db ses gürültüsünü toplarsanız 64-65 db gibi bir şey çıkar.
    Zaten planar kulaklıklar hep acık kupali tabiki dış sesi tamamen içeri alıyor.
    Bu durumda zaten kulaklığı sessiz biryerde kullanmak en doğrusu
    bir tablo
    - Yatak odaları (şehir) 35- Oturma odaları (şehir dışı) 40- Oturma odaları (şehir kenarı) 45- Oturma Odaları (şehir) 60- Servis bölümleri (mutfak, banyo) 70
    Gibi gurultu oranları olmalıdır.

120db gibi bir şiddet cok cok fazla bir jet motoru sesi yada 1 metre mesafeden rock grubu dinleyin canlı
    130db zaten acı eşiği
    140db Sagir olursunuz
    Yani db artışı logaritmik bir olay.
    Kulaklıkta kaç Watt lik bir güç oldugunu ise Verdiğimiz sinüs işaretin ac volt olarak değerinin karesini Alıp kulaklık empedansina bölmek

Devam edecek ...

2 kişi bunu beğendi.
  19. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Arkadaşlar uğraştığınızı gördüm, şöyle bir program varmış işe yarayabilir:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_robinette77.HeadphoneCalculator

Bir de bu blogda var bir hesaplayıcı:

http://auditry.blogspot.com.tr/2014/02/headphone-amp-power-calculator.html
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Ağustos 2015, İlk mesaj zamanı 28 Ağustos 2015 ---
    Elektrostatikler için aradım, ama malesef. Değerleri girince de hesaplayıcılar sapıtıyor. 132k ohm empedans nedir ya?!

4 kişi bunu beğendi.
  20. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    964
    he-500'ü kanal başı 7-8wattla sürüyordum yine yetmiyordu. öyle bir kulaklık ki en yüksek seste gerçek karakteri ortaya çıkabiliyor. midler inanılmaz ötesi zaten.. bana türk sanat müziği ve mid orantılı türkçe pop müziği sevdirmişti bu kulaklık. yanlız tiz ve mid ve mid-bass'ta bi karışıklık vardı. tek sorunuda buydu. he-400s'de bu düzelmiştir umarım.. planar kulaklığa ne kadar güç verirsen o kadar güzelleşiyor ses

2 kişi bunu beğendi.