Hifiman Re-262 İncelemesi

'Hifiman (Head Direct)' forumunda UmutecH tarafından 20 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    HİFİMAN RE-262

Herkese merhabalar,
    Bu incelememde, dinlemekten çok keyif aldığım, eğer dinleme fırsatı bulmasaydım çok şey kaçıracağıma inandığım Hifiman Re-262 kulak içi kulaklığın bende yarattığı izlenimleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.Hifiman’ in ürünlerinden daha önce sahip olduğum veya deneme fırsatı bulduğum bütün ürünlerinden ses kalitesi bakımından memnun kaldığımı da belirtmek isterim.Re-262’de dahil olmak üzere Re-272,Hm601-602-801,He-5,He500,Ef5 gibi ürünlerinin hepsinin yeri ayrıdır bende.Ancak Hifiman’in kulak içi kulaklıklarına nedense hiç ilgi duymamıştım.Ta ki Re-262’yi görene-duyana kadar.

Teknik Detaylar;
    Frekans Cevabı: 20 - 22Khz
    Sürücü: 9mm Dinamik
    Ağırlık : 0.6 Oz
    Duyarlılık : 95 Db
    Empedans : 150 Ohm !!!

Özellikle kulak içi kulaklıklarda teknik detaylar çok bir şey ifade etmese de.150 Ohm çok ciddi bir değer.Sonuca etkisine ‘’Ses’’ başlığında değineceğim.

Aksesuarlar;
    Re-262 çok şık ama ne kadar kullanışlı olduğu tartışılabilir bir kutuda geliyor. Hifiman ürünlerinin özellikle taşınabilir oynatıcı grubunda kullandığı kutunun ufaltılmışı diyebiliriz.Kutu içeriği ise 4 boy uç seti,yaka klipsi,3 adet kablo,kulaklık normalde balanced uçlu jack ile geliyor.2 adet balanced ucu normal uca çevirici ve 1 adet de balanced uzatma kablosu mevcut.Kutu içeriğinde yedek filitreler olması ise ayrı bir güzellik olmuş.Bence tek eksik küçük bir taşıma çantası.

[​IMG] [​IMG]

YAPI;

[​IMG] [​IMG]

Jack;
    Yukarıda da bahsettiğim gibi ana jack balanced uçlu, bunu normal 3,5mm. uca çevirmek için normal uçlu uzatma kablosu ile kullanılıyor.Sağlamlık yönünden sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.

Kablo;
    Kablo değiştirilebilir bir yapı da değil.Kablo biraz kalın görünse de kullanımda bir zorluğu yok. Mikrofonik etki yok denebilir. Sabitleyici mevcut. Sağlamlık açısından sonucu ileride görecek olsak da kolay bozulacak bir şeye benzemiyor.Kablosunun eksi puanı balanced kabloyu uzatmak veya normal uca çevirmek için kullanılan parçanın ağırlığı.Hareket halinde yaka klipsi kullanmanız konforu arttıracaktır.

Kasa;
    Garip şekilli kasası hemen hemen diğer bütün kulak içi kulaklıklar gibi sert plastik bir malzemeden üretilmiş. Kasanın gerinim önleyicileri çok sağlam görünmüyorlar, ancak bu sizde kolay sorun çıkaracak izlenimi yaratmamalı. Sonucu daha ileride göreceğiz zaten.

Konfor;
    Kasa garip şekilli ama çok çok rahat.Bir sm3 veya Westone 4 rahatlığında diyebilirim.’’Cuk diye oturmak’’ tabirini bu kulaklık için kullanabiliriz.Hatta kasa o kadar başarılı dizayn edilmiş ki, kullandığınız uç kulağınıza küçük bile gelse rahatsızlık vermiyor.Yukarıda da belirttiğim gibi tek sıkıntı kablodaki ekstra aparatın ağırlığından kaynaklanıyor.Kasanın sivri tarafında tıpa benzeri yumuşak plastik bir parça var.Tam olarak ne işe yaradığını bilmesem de,tahminimce kulağı, kasanın sert plastiğinin rahatsız etmemesi amacıyla koyulmuş olduğunu düşünüyorum.Fit problemi derdi de yok.

İzolasyon ;
    Kullandığınız uç’un direk izolasyona etki ettiğini unutmadan, kasa dizaynının da başarısı ile dış sesi izole etme de çok başarılı diyebilirim.Sm3 ve Westone4-um3x’den bir tık geride,ex1000-ie8’den 2 tık önde.

SES ;

Burn-In - Pişme

Pişme süreci Sevgili Baran (baran88) tarafından kaleme alınmıştır

Kulaklığı ilk taktığımda oldukça hayal kırıklığı yaşadım. Okuduğum yorumlara göre sıcak ses, geniş sahne, biraz geride ama kaliteli tizler beklerken yanlış ses, geride ve perdeli tizler, karışan midler ile karşılaştım. Vokaller oldukça yakındı ve sanatçı sesini yükselttiği anda oldukça rahatsız edici parlamalar yapıyordu. Bu kulaklığa verilen para boşuna diye düşündüm.

Kulaklık burn-in sürecindeki yorumlarımı yazacak olursam:

Bas:

Koyu ve perdeli baslara sahipti. Çözünürlük sıkıntısı insanın direk dikkatini çekiyordu. Birbirine karışmalar ve patlamalar meydana geliyordu. Hele kaydınız kötüyse bu işlerden anlamayanın bile fark edeceği düzeye geliyordu. Amfi ile oldukça toparlanıyordu basslar ve karışma sorunu biraz olsun azalıyordu.

Mid:

İlk göze batan oldukça koyu ve yakın olmasıydı. Özellikle vokaller hemen önünüzde söylüyordu diyebilirim. Yoğun ve koyu olunca da birbirine karışma durumu oluyordu. Amfi bu duruma çözüm olsa da koyuluğu ve parlaması can sıkıcı oluyordu.
    Parlama konusuna ayrı parantez açmak lazım. Kulaklığı 0 alacak biri için en sinir bozucu durum bu nokta olacaktır. Çünkü vokaller yukarı çıktığı anda kulaklık kontrolünü kaybediyor ve parlıyordu. Üflemeli çalgılar ise ıslık şeklinde geliyordu.

Tiz:

Geriden ve perdeli şekilde geliyordu. Mid ve baslarda ki gibi büyük hayal kırıklığı yaratmasa da geriden gelmesi can sıkıcı olabiliyordu. Sibilance gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım…

Sahne:

Kulaklığın en olumlu yanıydı diyebilirim. İlk andan itibaren kendini belli ediyordu fakat güç istediği açıktı. Amfi ile kullanımda sahne olukça genişleyip enstrümanların tane tane duyulmasını sağlıyordu.

Umut abinin inceleme yaptığı kulaklık yaklaşık 250-300 saat çalmıştır. 0 alacak arkadaş olursa kulaklığı 200saat civarından sonra değerlendirmesini öneririm. Yoksa $150’ı bu alete mi verdim diyebilirsiniz. Burn-in’den sonra ise çoğu kişi için bu kulaklık son nokta olabilir…

Genel Karakter (Burn-In Sonrası)

Kulaklıkta ilk kulağıma taktığımda ilk dikkatimi çeken geniş sahnesi ve bir hayli sıcak ses rengi oldu.Dinamik sürücü kullandığını bilmesem birden fazla armatür sürücülü diye iddia’ya girebilirdim. Konumlandırma da başarılı.Biraz abartırsam bir çok kez bateristin grubun sağ arka tarafında oturduğunu gördüm :p Kulaklık çözünürlük olarak başarılı olsa da normalden sıcak midler genel ses karakteri üzerinde bir perde oluşturuyor.Örneğin yüksek perdeden çalınan elektro gitara brutal vokal eşlik ederken sesteki sıcaklık bulanıklığa yol açabiliyor.

Genel olarak mid merkezli bir kulaklık olsa da enstrüman ayrımındaki başarısından dolayı dengeli demeyi tercih ediyorum.Merkezdeki mid’lerin arkasından tiz ve baslar geliyor.Geriden gelmesi sizi yanıltmasın belirginlik olarak yeterince belirginler.Bu durum geniş bir sahne etkisi yaratırken genel karakteri de bir hayli havadar oluyor.Dinamik aralıkta da yeterince başarılı RE-262 ani iniş çıkışlarda kontrolü kaybetmiyor.Sbilance sorunu da yok.

Diğer başarımlarına bakarak yapay bir ses imzası beklerken, doğal ses üretmesi ise bence çok büyük başarı.Detaylı bir kulaklıkta doğallık her zaman tercih sebebimdir.Earsonics Sm3 veya UE Tf10’dan daha doğal bir sunum gerçekleştirdiğini belirtmek isterim.
    Re-262’nin bir diğer özelliği de ciddi anlamda kayıt seçmesi.Eğer arşivinizde kayıt kalitesine önem vermiyorsanız kısaca bu kulaklığı unutun.Bu durumun üstünde durmak lazım,kötü kayıtlarda gerçekten kulaklığın karakteri değişiyor.Bu bir artı mı eksi mi bilemedim.Benim gibi garajdan bozma stüdyolarda kaydedilip piyasaya sürülen albümler alıyorsanız tabii ki eksi puan.Eğer hala 320kbps Mp3 ile Flac kayıtların arasında fark olmadığına inanıyorsanız buyurun birde re262’de dinleyin bakalım.Bu durum Re-262’nin ağabeyi Re-272’de daha da belirgin ancak 272 ile karşılaştırmasını başka bir arkadaşıma bırakacağım için 272’den daha fazla bahsetmeyeceğim.

Teknik özelliklerde de görüldüğü gibi kulaklık 150 ohm.Herhangi bir oynatıcı ile tatmin edici ses yüksekliği sunsa da iş beslemeye gelince işin rengi değişiyor.Ses başarımını daha ayrıntılı anlattıktan sonra çeşitli kaynaklarda ki tepkilerini de değineceğim.

Not:Aşağıda ki yorumlarım kulaklığın yeterince beslenmesi ile ortaya çıkan izlenimlerimden ibarettir.(Sony hybrid L boy uç ile)

BAS;
    Alt frekanslar sıcak ve sert değiller, mid’lere yaklaştıkça belirginleşen bir yapıdalar.Frekans yükseldikçe netlik ve belirginlik artıyor.Netlik ve çözünürlük olarak yeterli seviyedeler.Dağılma,üst üste binme sıkıntısı yok.Pop,rap vb.türlerde bir hayli keyif aldım diyebilirim.Ancak pop,rap,elektronik vb.türler için biçilmiş kaftan diyemem.Sadece bu türlere yoğunlaşmışsanız en azından denemeden almayın derim.Alt frekanslarda en çok beğendiğim nokta midbasların netliğidir.Eksisi ise kulaklık yeterince beslenemediğinde,ciddi anlamda çözünürlük düşünüklüğü alt frekanslarda karışma,seste çatlama olabiliyor.

MİD;
    Mid sunumunu kısaca özetlemek gerekirse,gövdeli,detaylı ve fazlasıyla sıcak olarak nitelendirebilirim.Daha önce de bahsettiğim gibi sesteki sıcaklık kötü kayıtlarda veya yüksek distortionlu bölümlerde seste bulanıklığa yol açabiliyor.Vokalleri yakın bulmakla beraber havadarlığından da bir şey kaybetmiyorlar. Üst midler üflemelilerde ve kadın vokaller de bazen parlama yapabiliyor.Mid sunumunu biraz Earsonics Sm3’e benzettim ben.Özellikle midlerin gövdeli vokalin yakın oluşu çok benziyor.Tabi sm3’ün ses rengi Re262’nin yanında buzdan biraz daha soğuk kalır orası ayrı bir konu :)

TİZ;
    Daha önce tecrübe ettiğim,mid sunumunu başarılı yapan kulaklıkların çoğunda (Örnek;Shure se215,535,Sony Ex1000,Earsonics Sm3 ) tiz sunumu başarısızdı.Re-262’de ise o sımsıcak ses perdesinin arkasından yumuşak,yüksek çözünürlüklü ve yeterince belirgin zilleri duymak beni kızgın kumlardan soğuk sulara attı :naughty Daha önce kabloları bile re-262’nin fiyatından yüksek olan Sm3-ex1000 gibi kulaklıkların tizlerini beğenmediğimi düşünerek tizler hakkında daha fazla yoruma gerek duymuyorum.

Re-262'nin bazı taşınabilir kaynaklara tepkileri;

İpod video 5,5g & Re-262
    Ses rengi bakımından güzel bir ikili oldular.Ancak 801 hariç diğerlerinden daha güçlü olsa da Re-262'nin daha fazla güç istediği açık.Ses yüksekliği bakımından son ses açılmayacak kadar güçlü.Alt frekanslar biraz zayıf,tizler biraz agresif.Özellikle ses seviyesi normalden fazla yükseldiğinde midlerde parlama mevcut.Çözünürlük çok iyi değil.Sahne detay enstrüman ayrımı ne iyi ne kötü vasat'ın bir miktar üstü diyebilirim.Bu haliyle bile birçok kulaklığa tercih edeceğimi de söylemek isterim.Bu ikili iyi bir taşınabilir amfiyle harikalar yaratabilir.

HiSound Rocoo BA & Re-262
    Ses yüksekliği açısından ipod'a yakın ama daha düşük.Re-262'yi besleyemediği her noktadan çok açık.Özellikle alt frekanslarda karışma ve bozulma mevcut.Alt frekanslarda ki bozulma ipod video'da da mevcut olsa da rocco da kendini daha çok belli etti.Midler hacimini ve detayını bir miktar yitirdi.Tiz sunumunu yapaylaştırmaktan başka çok bir etki etmedi.Kulaklık doğallığından da bir hayli kayba uğradı.Genel olarak ipod video'dan daha başarısız sonuç aldım diyebilirim.

Samsung Galaxy S3 & Re-262
    En belirgin beslenememe kendini s3'de gösterdi.Zaten ses seviyesi çok yüksek olmayan s3'ün son sesi bile yetersiz kaldı.Daha fazla ayrıntı vermeye gerek yok sanırım.

Hifiman Hm-801 & Re-262
    Beklenildiği gibi beslenememe sıkıntısı yok.Ses seviyesi yarıya gelemeyeceğiniz kadar yüksek.Geniş sahne,sımsıcak bir ses,dolgun alt frekanslar,gövdeli ve detaylı midler,yumuşak ve yüksek çözünürlüklü tizler.Kısaca detay,enstrüman ayrımı,bas,tiz,mid ne isterseniz var bu ikilide.

Sonuç;
    Re-262 kendine has bir sunum gerçekleştiriyor kendine has derken,genelde gövdeli ses veren kulaklıklar bas ve midbas'dan destek alırlar,ancak re-262 gövdeli ses imzası alt frekanslardan destek almıyor.Bu da kulaklığı diğer kulaklıklardan ayıran önemli bir faktör bence.Re-262'yi diğer bir çok kulak içi kulaklıktan ayıran diğer faktörler ise beslenememe sıkıntısı ve yüksek kaliteli kayıt beklentisi.Yeterince beslendiği takdirde ve 150$ olan fiyat etiketini göz önüne alırsak Hifiman RE-262' nin çok iyi iş çıkardığı gayet açık.Kulaklığı aslında balanced amfi'de denemek lazım ama maalesef balanced çıkışa sahip amfi bulamadım.Kişisel zevklerle alakalı olsa da,bence hemen hemen her tarz müzik dinleyicisini kendine hayran bırakacak kalitede,uygun fiyatlı bir ürün Re-262.Kendinize en azından bir tecrübe etme imkanı yaratmanızı tavsiye eder,saygı ve sevgilerimi sunarım.

Son olarak tarafımdan çekilmiş bir kaç fotoğraf;

[size=8pt]Bu belgenin tüm hakları Techno-Fi.net'e aittir.[/size]

Collapse Signature Expand Signature
    #1 UmutecH, 20 Ağustos 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Eline sağlık. Embedans a çok şaşırdım.

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    567
    Eline sağlık abi, çok dolu, başarılı bir inceleme olmuş...

4. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Dopdolu bir inceleme olmuş Umut. Ellerine sağlık :)

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Teşekkürler arkadaşlar.

6. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    İnceleme cok doyurucu :) elinize saglik

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. kaganisko

kaganisko
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    İştahım kabardı :S Sayenizde rüyamda hm801 + re262 ile havalara uçuyor olacağım :)

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Teşekkürler arkadaşlar.

Sevgili Baran'ın yazdığı burn-in süreci incelemeye eklenmiştir.

9. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Eline, kulağına sağlık, zaman ayırıp yaptığın bu incelemeyi bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim...

10. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Elinize sağlık, çok bilgilendirici olmuş. Kulaklık hakkında hiç bir soru işareti kalmıyor akılda.

Yalnız ben incelemeyi yaparken dinlediğiniz müzikleri soracaktım. İkiniz de incelemeyi yaparken metal müzik dinliyorsunuz sanıyorum. Kayıt kalitesi iyi olan, incelemelerde faydalandığınız albümler neler acaba? Teşekkür ederim.

11. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Elinize sağlık,çok güzel bir inceleme olmuş :)

12. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Bu güzel inceleme ve aldığım tavsiyeler doğrultusunda Hifiman re262 almaya karar verdim.Fakat Hifiman Hm-801 e bütçem yetmediğinden dolayı, mp3 player olarak İpod video 5,5g & Re-262 vs Sansa Fuze & Re-262 arasında kaldım.Eğer fuze ile dinlediyseniz bilgi verebilir misiniz?Amfi olarak fioo e11 ile güzel performans alır mıyım yoksa daha iyi bir amfi almam gerekir mi?yardımcı olur musunuz

13. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Tekrar teşekkürler herkese,

Geç döndüm kusura bakmayın.
    Ben genelde heavy metal türevleri dinlerim ancak Baran daha çeşitli müzikler dinliyor.
    İncelemelerde iyi kayıtlar kadar kötü kayıtları da dinleyerek yorumlarım.Yüksek kaliteli audiophile albümler ile denemem.
    benim referans aldığım albüm Metallica black'dir.Binlerce kez dinlediğim için çok daha rahat yorumluyorum ekipmanları. Bunun yanında ekipman incelemelerinde ,
    Kötü kayıt olarak özellikle Sagopa Kajmer'in kayıtlarını dinliyorum.Karışık techno albümünden,Hans Zimmer'e,Pink Floyd'dan,Dire Straits 'e kadar belli başlı bir kaç şarkım var.Benim en çok dikkat ettiğim kulak burn-in'i ekipmanlarla 20-30 saat geçirmeden incelemeyi bırakın arkadaşlara yorum bile yapmam.

Kısaca re-262'de yorumlarımı genelde aşağıdaki grupları-sanatçıları dinleyerek yaptım.(%99 flac formatında)
    Metallica
    Megadeth
    Death
    Orphaned Land
    HammerFall
    Iced Earth
    Allure
    Dire Straits
    Pink Floyd
    Hans Zimmer
    Rammstein
    Sagopa Kajmer

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Fuze ile dinlemedim ama ipod'un daha iyi gideceğini düşünüyorum.Öncelikle ipod 5,5 ciddi anlamda güçlü bir cihaz.Ancak amfi şart,bütçenize uygunsa başlangıç için e11 en iyi seçenek olabilir.Kısaca hepsi bütçeyle alakalı bütçe daha yukarı çıkacaksa tabii ki daha iyi bir amfi daha iyi sonuç verir.

15. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Foruma üye olduğumdan beri yorumlarınızı esirgemediğiniz için teşekkür ederim Umut bey.Ürünleri Amerika dan alacağım İpod video 5,5g & Re-262 bide 100 $ civarında amfi almayı düşünüyorum.Herhalde dediğiniz gibi en uygunu e11 olur..

16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Rica ederim Kemal bey,yalnız usa'de İPod'lar daha pahallı diye biliyorum onu bir araştırın isterseniz.

17. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Estağfurullah. Yazdığınız grupların üçü hariç hepsi listemde. Ayrıca black album de yeni aldığım ekipmanlarla ilk dinlediğim albümlerden. Taze aldığım teclastta bugün hemen dinledim mesela :)

18. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Aslında ben bir tane 110 $ buldum Ipod 5.5 Amerika dan fakat buradan da alabilirim..Umut bey, fioo e11 ile ilgili yorumlar okudum re262 i iyi besleme konusunda(kulaklık + amfi nin sahne ve detay ı iyi vermesini istiyorum) şüphelerim oluştu :idiot2:besleme sıkıntısı yaşar mı eğer yaşarsa bütçemi biraz daha zorlayıp 150 $ a kadar bir amfi alabilirim :)

19. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    E11'in re-262'yi besleyeceğini düşünüyorum.Her ne kadar denemesemde e11 güçlü bir amfi dediğim gibi rahat beslemesi lazım.

Sahne,detay vb. beklentileriniz için birşey diyemem ne beklendiğinizi bilmem gerekir,bence sistemi kurun beğenmediğiniz noktalar olursa o zaman düşünürsünüz.Bol şans.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

20. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim Umut bey.. :)