Hoparlör Önerisi / Karşılaştırması

'Hoparlör' forumunda Mr.Vengeance tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. Mr.Vengeance

Mr.Vengeance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Üç seçenek seçtim, konuya hakim abilerimizden tavsiyeler/fikirler almak isterim..

1. Kef LS50W
    2. Adam A8X
    3. PMC Result 6
    4. Harbeth Monitor 30.1

bunlar aktif sınıftan seçtiklerim, dışında diğer bir fikrimde Pmc Twenty5.22 lakin bu arkadaş pasif, bir de power amp gerekecek (masraf kalemi olarak fiyat yükselecek)..

hangisini seçmeli? bunların dışında bir öneriniz olabilir mi?

teşekkürler..

Collapse Signature Expand Signature
  2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,170
    Harbeth aktif değildir ama...

Ses olarak Harbeth derim. Harbeth tınısını ben çok seviyorum, yorum objektif değil yani... :)

Sent from my fridge using Tapatalk

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,387
    Hepsini dinlemedigim icin yorum yapamayacagim. Ancak benzer seviye ve kalitede Dali ve Dynaudio modellerini de radariniza almanizi tavsiye ederim.

Bir de fiyatlar yakin degil. $1000 aktif ile $5000 pasif urun arasi fark olur illa ki, ki ikincisi en azindan fiyat itibariyle yeni nesil B&W 805 kulvarinda. Oralarda rekabet guclu. Bir suru iyi hoparlor var...

4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    109
    ls50w yerine pasif olan daha iyi deniyor. Pasif olanın fiyatı da çok avantajlı.

5. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,084
    KEF dinlemedim ama Harbeth BBC'lerdeki müzikalitesini, vokallerdeki gerçekçiliğini çok sevmiştim dinlediğimde. Harbeth'a pozitif önyargım var. :) Hatırladığım kadarıyla Adnan bey Timpani'de satıyordu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Mayıs 2019 ---
    Fiyat aralığınız yüksekse B&W ve Sonus Faber bookshelflere de göz atın. Bunlar muhtemelen KEF'lerden daha iyi bir sunum ortaya çıkaracaktır.

6. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    173
    Birkaç ekleme yapmak gerekirse, Arkasını beslemek için ciddi paralar harcanmayacaksa, kur bu halde olduğu için bu artık böyle, bence aktif hoparlör seçmeniz faydanıza olur. Kef ls50 pasif versiyonu zor sürülen bir hoparlör. En az 8 ohm'da 100 watt veren kaliteli bir amplifier ister. Öte yandan, Harbeth sesi lambalı ile iyi eşleşen bir ses tonudur, vokal hastasıyım lambalı hastasıyım diyorsanız harbeth rengini seversiniz. Harbeth de pasif olduğu için arkasına iyi bir amplifier muhakkak ister. Pmc ise stüdyo monitörüdür ve alabildiğine nötr ses verir. Nötr ses seviyorsanız aktif pmc bence iyi bir tercih olacaktır. Ama tabi ben olsam bunları dinleyip öyle karar verirdim.

Mikrobiyolog ve coolblue bunu beğendi.
  7. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    247
    Digerleri icinde adam lar biraz kuru kalmayacakmi? Muzik dinlemek icin herkese hitap etmeyebilir adam lar. Ben a7 olani dinlemistim cok guzel bi sesi vardi acayip dengeliydi ama kuruydu. Kef ve harbeth i canli dinlemesemde youtube da cok videolarini izlemistim, youtube da bile belli ediyo kendini bunlar. Adam a gore cok sicak caliyor gibi geliyo bana. Ama hepsini dinleyenlerin yorumlari tabiki daha saglikli olur

8. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    524
    Arda'cığım benim hoparlörler konusundaki yaklaşımımı biliyorsun. Bir PMC Twenty5.22 kullanıcısı olarak listeden Result6 diyorum. Harbet hariç listedeki diğer hoparlörler konusunda üç aşağı beş yukarı bir fikrim var.

Result6 inanılmaz güzel bir hoparlör. Ben Benchmark DAC2 HGC ile dinlemiştim. Ama elindeki DAC ile de müthiş çalacağına eminim.

PMC Twenty5.22 aldığın takdirde amplisi ve kablosu ile birlikte şu anki kurlarla 53000-54000.-TL masraf yapman lazım. Eğer böyle bir bütçe yaratabiliyorsan tabii ki Twenty5.22. Ancak buna karşılık 24000.-TL'lik bütçe ile Result6 alarak bu işi kapatmak da senin için bir alternatif.

Result6 aldığın takdirde ; bahsettiğim Twenty5.22 kombinasyonu ile arasında gece ve gündüz gibi bir fark olur mu ? Hayır olmaz. Çünkü Result6 gerçekten çok başarılı bir aktif hoparlör. Ben PMC'nin Result6 gibi bir hoparlörü o fiyatlara nasıl sattığını hala anlayabilmiş değilim. Adamlar resmen ezberleri bozdu. :) Result6 gerçek anlamda bir fiyat/performans canavarı diyebilirim.

#8 MehmetB, 20 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 20 Mayıs 2019
  9. gokhan2

gokhan2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben kendi adıma direk Adam’i elerdim. LS50W hakkında o kadar olumlu yorum duydum ki, fiyatında alıp bitecek bir ürün gibi duruyor. Her şey de mevcut cihaz da şu eksik diyemiyorsunuz utopik şeyler dışında. Dynaudio' nun XEO serisine göz atmanızda da yarar var. KEF hakkında aktifi için çok çok mantıklı yorum mevcut.

Sonrasında, PMC hayranlıkla dinlediğim bir markadır. Gerek kabin yapısı gerek mimarisi gerekse de mühendisliğiyle... Ancak aktif hoparlöre bakarken onu düşünmek çokta mantıklı değil. Alacağınız kablodan amfiye amfiden networke kadar bir soru işaret olacak sizin için. Sürekli bir şeyler eklemeye çalışacaksınız.

Devamında konuşursak, ben pasif sisteme bir tık daha sıcak bakıyorum. Çünkü bu benim için madem hobi, madem zaman ayırmak istiyorum. Farklı tadları görerek duyarak tanıyarak gitmek istiyorum. Gelişmeye açık olmak istiyorum.

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Liste dışından bi örnek vereyim audioengine a5+ , hem aktif hemde güzel ses çıkarıyor :cool:

listede ki kef ls50'yide duydum o da güzel ama bahalı :D

11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    109
    O fiyatlara çıkılacaksa ilk iki seçeneği kafadan eleyin. Frekans aralıkları dar. Harbeth hayallerimin hoparlörü. Oda büyüklüğüne göz önünde bulundurmak ta lazım. Amfi konusuna da ciddi kafa yormak hoparlörle birlikte değendirlendirmek lazım.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,387
    Şahsen $5500 seviyesine çıkacak olsaydım adamakıllı full range speaker tercih ederdim.

13. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    524
    Sevgili @zxc memlekette 5500 $ seviyesinde adam akıllı bir full range speaker bulma şansı var mı ki ? Yalnız dikkatinizi çekerim "adam akıllı " bir kalitede olacak...:) Bu işler Türkiye'de maalesef çok pahallı. Hele bir de rakamları TL'ye vurunca nerede ise bir araba parası...

#13 MehmetB, 21 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 21 Mayıs 2019