Hoparlör tozluk çalışması

'Diğer Ekipman' forumunda karakedi tarafından 2 Mart 2019 tarihinde açılan konu

?

Sizce Nasıl

1. İyi

18 oy
    100.0%
  2. Kötü

0 oy
    0.0%
  1. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Merhaba bütün bir günümü alan bir macerayı sizle de paylaşmak istedim..

Bir süre önce aldığım cerwin vega at 15 hoparlorler de tozluk bulunmuyordu ebayde yurt dışında ve Türkiye içinde bir süre aradıktan sonra kendim yapmaya karar verdim ancak hoparlorun önündeki bas sürücüsü için gereken derinliği veremeyeceğimi anlayınca başta birazda risk alarak bir marangozla görüştüm.

Önceden orjinal tozlukla ilgili birkaç resim buldum onları da gösterdim kendisi de gelip ölçüleri aldı bas sürücüsüne göre ahşap malzemeyi içeriden kesti (oydu) biçimlendirdi ortaya güzel bir iş çıkardı (hoparlorler 42 cm'e 90cm kadar) hoparlore girecek pinleri de ahsap malzemeden kullandı işçiliğinden memnun kaldım.

Banada cerwin logosu bastırıp yapıstırmak kalıyor tabi birde hoparlor kasasını kaplamak :) ihtiyacı olabilecekler için fikir olması açısından resimleri paylaşıyorum saygılar

mfya, border66, onurdogan4 ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    782
    Hayırlı olsun. Maliyet ?

3. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Teşekkürler 9 tl kumaşa verdim kumaşçıdan likralı bir kumaş aldım tabi ilerde gerek olursa daha iyi bir kumaş alabilirim marangoz 2 kere eve geldi pinler için ölçü almak için ayrıca gelmesi gerekti 6 saat falan sırf bu işle uğraştı bugün bitmesini istedim 200tl verdim tabi her boyuttaki hoparlor ve işçiliğe göre değişiyordur

4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    782
    Zaten işçilik para tutar. Hoparlör buna değiyorsa sorun yok. Güle güle kullanın.;)

karakedi bunu beğendi.
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Baya uğraşmışsınız.Güzel işçilik çıkarmış usta.

karakedi bunu beğendi.
  6. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Aynen usta iyi çıktı gerçi pinlerin ölçüsünü alırken biraz zorlandı şimdi birde Ankara içinde metal baskı yapan yer arıyorum tozluklara logo yapıştırmak için

https://www.brandsoftheworld.com/logo/cerwin-vega-1?original=1

7. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Hoparlörlerle ugrasmaya devam ediyorum daha önce sunta malzemeden tekerlekli ayaklar vardı ileride baska hoparlorler ile de kullanırım diyerek onları da sprey boya ile tekerleri ile birlikte siyaha boyattım eve getirirken bir iki çizdik onlarda artık altta kalacak pek önemli değil

bir sonraki adım kalıp gibi hoparlore oturan bir ince sunta gibi sistemle dogal ahsap goruntusu elde etmek olacak onu da bir aya kadar paylaşacagım

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  8. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    580
    Tamam da böyle bir kullanımda rezonans mevzusu nasıl olacak ? Onu da göz ardı etmemek lazım bence.

Collapse Signature Expand Signature
    Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Açıkçası o konuda pek bilgim yok ama hoparlorler 45 50kg agırlıgında ve müzik dinlerken hoplarda herhangi bir titreşim hissetmedim

10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    Bu at15'leri teee 30 sene önce falan, özel bir dinleme odasında, cücük kadar bir onkyo amfisi ile dinlemiş ve çıkan sese epey şaşırmıştım. Gerçekten güçlü kolonlardı. Ses detayı ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum ama gücünü hatırlıyorum. Bir de bas sürücüsü çevresi kırmızı idi, bunlar siyah. Renk seneler içinde değişti mi, yoksa bu sürücüler değiştirilmiş mi tam bilemedim. Hoparlörlerin geçmişini biliyor musunuz siz?

Sent from my fridge using Tapatalk

11. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Merhaba evet kirmizi gibi bir renk oluyor bu siyah elden gecmistir.
    Gecmisini aldigim kisiden biraz biraz biliyorum arabistandan getirtmis 2 sene once 650 dolar civari tutmus sanrm.. Evinde kullanan biriydi guvenilir biri bende tabi dinleyerek aldm gayet detayli blues jazz rock gibi tarzlarda cok begendim genel olarak enstrumantal sarklarda ve slow sarkilarda da cok guzel.
    Elektronik muzikte yasini belli ediyor resmen tarz olarak yadirgadgini soyleyebilirim onun disinda dinledigniz tarza gore karakteri degisiyor diyebiliriz. Tabi simdi bende denon pma 720ae var giris seviyesi bir amfi o yetersiz kaliyor amfi degisince tam olarak belli olur

Bir video cekip atarim

#11 karakedi, 16 Mart 2019
    Son düzenleme: 16 Mart 2019
  12. s4vaş

s4vaş
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    hayirli olsun hocam. cok guzel bir calisma olmus, hic egreti durmuyor

karakedi bunu beğendi.