Huawei Freebuds 3 ve Freebuds 3i Kıyaslama

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda pyken123 tarafından 26 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Hazır kahvemi içerken, sabah işim gücüm de yokken, geçenlerde 1 ay gibi kısa bir süreliğine sahip olduğum gündelik hayatımda aktif bir şekilde kullandığım bir kulaklık hakkında bahsetmek istedim, Gün gelir almak isteyene fikir vermiş olurum yazımla. 1 ay da neler olmuş bakalım.

Ben bu kulaklığı büyük ihtimal ülkede ilk alanlardan olabilirim, test amaçlı huawei sağa sola gönderirken bir tane satışta bulup huawei türkiye garantili olarak almıştım, sonra satıştan çekilmişti hemen nedense artık:) Doğubank'a gitmiştim bu kulaklığa kılıf aramaya, kulaklığı orada bir esnaf çok merak etti aldı bütün doğubankı gezdirdi getirdi, markası ne bunun diyor huawei diyorum, apple mı diyor, o zaman daha reklamı bile yapılmıyordu hatta doğubankda kılıfınıda bulamamıştım o zaman. Ne kadar ses kalitesi yüksek çözünürlüklü kulaklıklar müziklerde dinlesek, herkesin gündelik hayatında böyle bir kulaklığının olması hayatı kolaylaştırıyor ve insanı biraz daha soft, güçten ve fazla detaydan yoksun müzik dinlemeye itiyor. Anlaşılır bir şekilde kendimce bu kulaklığın iyi ve kötü taraflarından bahsedeceğim.

-Ses olarak şöyle açıklama yapabilirim:
    Kaliteli fotoğraf nasıl iyi bir ışıkta çekiliyor ise aynı şekilde kaliteli seste iyi havada yayılır...
    Bu kulaklıkta silikon yok. Kulağınıza apple markasının aynı airpods ürünleri gibi asılı bırakıyorsunuz, zaten birbirlerine de çok benziyorlar. Kulaklık ile çubuğu arasında olan yerde çentik, çıkıntı olmasa neredeyse birbirlerinin aynısı. Zaten huawei markası çok apple vari bir marka.(bu ses ve hava durumu konusunun dezavantajını kötü tarafları kısmında bahsettim.)

-Kutusunun tasarımı biraz ilginç ve fotoğraflarda büyük duruyor kulaklık, ama aslında airpods dan biraz daha geniş.(kutu olarak).

-Kulaklığın bağlantı kalitesi olağanüstü derecede, Kısaca bir kaç söz söyleyip geçeceğim çünkü adamlar yapmış. Kablolu kulaklıktan farksız...(0ms pubg oynarsınız o derece.) Bu kulaklık bluetooth un en üst versiyonu 5.1 i kullanmakta ve kirin a1 işlemcisi var kulaklığın.(Ayrıca belirteyim huawei telefon ile kullandım ama versiyon uygun değildi. Normalde bu kulaklık aynı airpods gibi çalışıyor yani kutuyu açtığınızda huawei telefonunuz da pop-up çıkartıyor ve pil bilgilerini gösteriyor, bağlandığını işaret ediyor.

-Kulaklığın plastik malzemesi fena değil, airpods ile hemen hemen aynı plastik kalitesinde. Kapağın menteşesi çelikten yapılmış olması lazım gayet sağlam ve pek oynamıyor yerinde(hemen, hemen airpods pro gibi diyebilirim oda bir tık oynuyor sağa, sola.)

-Kulaklıkta nc özelliği var ama sadece var.(bu durumu kötü taraflarında bahsettim, durum biraz vahim:)
    Nc özelliği açıkken ses kalitesinde veya güçten kayıp yaşanmıyor. Fakat ufak bir dip ses alabilirsiniz ama baya ufak, yani bir süre sonra kulak alışabilir ve duymayabilirsiniz bile.

-Mikrofon konusuna hiç girmemem lazım, adamlar yapmış nokta bitti... En iyi mikrofonlu kablosuz kulaklıklardan biri olabilir, burada Cevizlibağ da metrobüsün üstünde bir köprü var, hemen yanda sanayi altımda 6-8 şeritli yol+ metrobüs var insanlar bağırıyor ve ben tam orada sesimi yükseltmeden telefon görüşmesi yaptım... Muazzam.

-Kulaklıkta kablosuz şarj özelliği var. Kutunun içinden çıkan kablo baya uzun galiba 1 metre var ve 3 amper e kadar destekli bir kablo.

-Tek taraflı kullanılabiliyor, diğer taraf kutuda bekleyebiliyor.

-Pili teknik detaylarda, kutusunda, özelliklerinde aynı bahsedildiği gibidir.

-Uygulaması huawei nin aynı sony deki gibi huawei ürünlerinin kullanıldığı bir uygulama, yani ayrıca kulaklığa özel bir uygulama yok aynı sony, bose daki gibi. Uygulamada ekolayzer yok, Nc ayar kısmı çok ilginç, bir seviyesi yok?? garip biraz, videolardan bakabilirsiniz.

Kendimce kötü taraflarından bahsedeceğim

-Evet ses iyi havada iyi yayılır, ama havanında sessiz olması lazım yoksa şarkınıza, parçanıza maydonoz oluyorlar.
    Bu kulaklığı evinizde odanızda sessiz bir yerde dinliyorsanız ses kalitesi airpods un bir tık daha eğlencelisi zevklisi diyebilirm ama oda gerçekten bir tık, yoksa birbirlerine çok benziyorlar. Bu kulaklıkları bana göre toplu taşımada kullanmak zulüm gibi, dışarıdaki bütün sesleri alıyorlar, o yüzden sesi çok açıyorsunuz, oda beni rahatsız ediyor ve dışarı az da olsa ses veriyor doğal olarak, dinlediğiniz müzikten de bir cacık anlamıyorsunuz.(Bence böyle, bu biraz özneldir.)

-Kutusu çizilmeye müsait ama bende siyah modeli varda kılıf aldığım için çizilmemişti. Bu kulaklığa benim aldığım kılıf nedense pek olmadı, Şu an bu kulaklığın kılıfları nasıl bilmiyorum ama yuvarlak bir kutuya kılıf üretmek?? Bilmiyorum belki düzeltmiş olabilirler, piyasada artık kaliteli kılıfları olabilir.

-Kutuyu açtığınızda kulaklığı kutusundan çıkarmak bana zor geliyordu(airpods a göre daha kolay, çentik yüzünden), aslında sağ kulaklığı kutunun içinde sol tarafa yerleştirseler almak daha kolay olur. Aynı arabanın kapısını ters elle açmak gibi düşünebilirsiniz.

-Kulaklığın dokunmatik alanı yavaştı ve bazen algılamıyordu, ama algıladığında da baya hızlı çalışıyordu. Ne zaman bu kulaklığın dokunmatik yüzeyi hakkında bir forumda bir şeyler okusam veya bir video izlesem ne övüyorlar, ne övüyorlar yani. Belki de ben alışamadım tam yerine. Dokunmatik alan Nc özelliğinin çalıştığı mikrofonun tam orası ufak bir delik.

-Bu kulaklığın nc özelliği tamamen satış stratejisidir...
    Kulaklıkta nc falan yok, bu kulaklığı nc özelliği için alan bence üzülür. (Sevenini duydum ama herhalde o insanlar sony ve bose un nc özellikli kulaklıklarını denememiş insanlar olabilirler).Nc özelliğini toplu taşımada veya dışarıda kesinlikle kullanamazsınız. Bu kulaklığın nc özelliğinin nasıl çalıştığını anlaşılabilir şekilde anlatacağım:
    Bir odada oturduğunuzu düşünün ve belli bir yerden sürekli aynı uğultu veya fısıltı gibi bir ses geldiğini düşünün, işte o sesi uğultuyu engelleyebilir, mesela klima sesi. Ama toplu taşımada rezalet, algılayamıyor hangi sesi engelleyeceğini ve dışarıdaki sesleri size daha da fazla veriyor.

Bu kulaklık bence gündelik hayat için gayet idealdir. Mikrofon kalitesi, bağlantı kalitesi gayet iyi, ses kalitesi de böyle bir kulaklıktan beklendiği gibi güzeldir. Freebuds 3İ modelinde nc özelliğini çözmüşler ama büyük ihtimal malzeme kalitesi ve bağlantı kalitesi freebuds 3 ün altındadır, zaten ona göre fiyat verdiler o kulaklığa, büyük ihtimal OPPO TWS ile yarışsın diye olabilir.

Tekrardan selamlar.
    Yaklaşık 2 haftadır Huawei Freebuds 3i modelini kullanmakdayım, çok kısa kısa bahsedeceğim:

Ürünün kendi kutusunda kulaklık sallanıyordu(Ürünün kutusu, kulaklığın değil!), Freebuds 3 gibi sıkı durmuyordu. Kutusundan 3Ampere kadar destekli neredeyse 1 metre uzunluğunda tip C bir kablo ve silikon uçlar çıkıyor. Malzeme kalitesini çok fazla kötüleyen duymuştum, bunun airpods 2. nesilden farkı yok. Özellikle kulaklık kısımları gayet kaliteli, mikrofonun birleşim yerleri gayet güzel pürüzsüz.

3 tane mikrofonu var, konuşurken mikrofon kalitesi Freebuds 3'ün biraz altında veya maskem vardı belki ondan.
    Anc kalitesi kesinlikle Freebuds 3'ün çok üstünde, anc konusuna biraz daha detaylı değineceğim:
    çok sessiz bir yerdeyseniz, anc yi açınca daha fazla ses, uğultu duyabilirsiniz, yanınızdan geçen bir arabanın yağmurlu havada lastik seslerini sönümlenmiş bir şekilde duyabiliyorsunuz, anc olarak sony WF xm3 modelinin bir tık altında ama daha sessiz çalışıyor ve 20 tane anc seçeneği yok sony deki gibi, sadece 2 tane: açık ve kapalı.
    Ben genel olarak anc yi beğendim çok güzel sönümlüyor, korkutucu derecede kısmıyor sesleri, etrafınızdaki ciddi olayları duyabilirsiniz, gereksiz sesleri, uğultuları çok güzel kesiyor veya kısıyor diyebiliriz.

Pil anc açıkken 2-2,5 belki 3 saat arasında gidiyor fakat pil konusunda önemli ve Freebuds 3 modelinde karşılaşmadığım bir duruma da değineceğim, 24 saat de bir Freebuds 3İ modeli %15 civarı pil tüketiyor kutusundan, ortalama 3,5-4 belki 4,5-5 defa kutusu, kulaklığı şarj edebilir. Pil konusunda Airpods 2. neslin gerisinde

Bağlantı konusunda video izlerken bir gecikme veya kopma yaşamadım, kulaklığı çıkardığınızda değil kutusunu açtığınızda bağlanıyor. Oyun oynayanlar gecikme hissedebilir.

Ses olarak basslar derin, tizler bir tık parlak, midler basslar kadar derinde değil. Odyofili tatmin etmez bu ses. Bana kalsa sennheiser momentum tws da tatmin etmez.
    AL life uygulamasında Ekolayzer yok.
    OnePlus ile normal çalışıyor, uygulamasını yükleyebiliyorsunuz playstore üzerinden.

Ekleme: Anc açık ve müzik vs dinlenmiyor ise pil ömrü bir hayli uzuyor. Anc açık ve çok kısık sesle müzik vs. Dinleniyorsa ufak bir dip ses var ama ses sonda olsa bile eğer medya, müzik vs çalmıyorsa dip ses yok. Anc açıkken kısık seste dip ses belli oluyor, bazen sadece anc özelliğini açıp kapatmak için dokunmatik kısmının duraksadığına tanık oldum ama güncelleme geliyor ara sıra, büyük ihtimal düzeltirler. Çok çeşit tws, bluetooth lu kulaklıklık geçti elimden, bu modeli çok beğendim(FB 3İ), belki pil konusunda tatmin etmeyebilir, anc açık ve telefon görüşmesi yapıyorsanız pil çok hızlı tükeniyor.
    Anc açıkken tıkanma hissi yaşatabiliyor, bunlar dışında gayet güzel bir tws :)

Herkese iyi forumlar.

#1 pyken123, 26 Eylül 2020
    Son düzenleme: 15 Ocak 2021
    fortress34 ve jamesdean0701 bunu beğendi.
  2. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Elinize sağlık hocam.

Nc ile ilgili olarak konuşmam gerekirse, earbud tarzında olan kulaklıklarda Nc tamamen beyhude bir şey diye düşünüyorum. Kanal içi izolasyon ilk şart bence noise cancelling için.

pyken123 bunu beğendi.
  3. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Kesinlikle. Çok haklısınız. Freebuds 3İ modeli ile ufak karşılaştırdım.

#3 pyken123, 26 Eylül 2020
    Son düzenleme: 22 Kasım 2020