IBASSO DX200 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda moonstar tarafından 16 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Sevgili arkadaşlar,

uzun bir aradan sonra yeni bir inceleme yazmak için sonunda fırsatım oldu.

Bu sefer taze bir cihaz olan ve ortalığı epey karıştıran, uğruna onca Hype'lar yapılan DX200 ile karşınızdayım.

İncelemeyi yazmadan önce cihazımızı uzun bir Burn-in sürecine tabi tuttum. Sonunda da notlarımı toparlayarak bu yazıyı müsaadenizle burada yayınlamayı uygun gördüm.

Umarım cihazı merak eden veya almayı düşünen arkadaşlarımız için faydalı bir rehber olur.

İlginiz için şimdiden teşekkür eder, imla hataları için affınıza sığınıyorum :)

Saygılar,

Gökhan AYDIN
    Mail: gokhan.aydin80@gmail.com

1. İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:

2.İncelemede Kullanılan Albüm/Parçalar:

Az da olsa DSD albümüm vardı fakat onlarda Harddisk bozulunca gitti. O yüzden dinlemeler Flac, Tidal HIFI ve Apple Music ile yapılmıştır.

• Michael Jackson - Bad Albümü (Flac 24bit/96Hz)
    • Amber Rubarth - Sessions from the 17Th Ward Albümü (Tidal HIFI)
    • Amber Rubarth - Scribbled Folk Synphonies Albümü (Tidal HIFI)
    • Dr. Chesky’s Binaural Albümü (Flac 24bit/192Hz)
    • Metallica - The Black Album (Flac 24bit/96Hz)
    • Celine Dion - The Very Best of Celine Dion Albümü (Tidal HIFI)
    • Daft Punk - Random Access Memories Albümü (Tidal HIFI)
    • Kraddy - Be A Light Albümü (Tidal HIFI)
    • Nina Simone - I Put A Spell On You Albümü (Tidal HIFI)
    • Thomas Zwijsen - Nylon Maiden Albümü (Tidal HIFI)
    • Opeth - Pale Communion Albümü (Apple Music)
    • London Grammar - If you Wait Albmü (Flac 24bit/44.1Hz)
    • Twenty One Pilots - Fairly Local Parçası (Tidal HIFI)
    • Two Steps From Hell - Battlecry Albümü (Flac 16bit/44.1Hz)

3. Kutu İçeriği:

Cihaz ilk izlenimlerimde de belirtiğim gibi şık bir kutu ve hoş bir sunumla karşımıza çıkıyor.

Kutu Görseli

Kutuyu içerisinden aşağıdaki içerikler çıkıyor.

• Ibasso DX200
    • 1 Adet USB Type-C to USB
    • 1 adet Coax Kablosu
    • 1 adet Burn-in Kablosu
    • 1 Adet Deri kılıf
    • Garanti Belgesi ve ürün tanıtım kartı

Aksesuarlar

USB kablosu kumaş kaplı ve kaliteli bir havaya sahip. Bu kabloda yeni nesil USB Type-C konektörü kullanılmış. Coax ve Burn-in kabloları diğer Ibasso modellerinden de görmeye alışık olduğumuz hoş detaylar.

Cihaz beraberinde gelen Deri kılıf ise kaliteli bir havaya sahip ve cihaz ile tam uyumlu olmuş. Bu kılıf cihazı normalden biraz daha kaba gösterse de kullanışlı. Belki ilerde Dignis firması bir kılıf çıkarırsa değiştirmeyi düşünebilirim.

Bu arada kutu içeriğinde ekran koruyucu jelatini bulunmuyordu, ancak sonradan fark ettim ki adamalar jelatini ekrana önceden yapıştırıp göndermiş. Yapıştırmakla uğraşmayacak olmam sevindirici :)

Deri Kılıf

4. Malzeme Kalitesi ve İşçilik:

Ibasso firmasının tanıtım sayfasında kullanılan malzeme için şu açıklama yapılmış;

CNC engraved aircraft aluminium

yani Türkçe meali, CNC ile işlenmiş havacılık standartlarında (yani uçaklarda kullanılan) alüminyum malzemesi.

Malzeme kalitesi başarılı işçilikte de herhangi bir kusur bulmadım. Cihaz sağlam duruyor ve elimize güzel oturuyor.

Tek eleştirim fiziksel tuşlara gelecek, çünkü birazcık küçük kalmış gibiler. Mesela Sony ZX2 benzer konumda daha büyük tuşlara sahipti ve böylece cepte kullanması daha kolay oluyordu.

Volume potu yani fiziksel ses açma tekerleği baya hassas ve korunaklı. Daha önce kullandığım tüm Astell&Kern cihazlarından daha sağlam ve hassas. Ancak sesi açmak için tekerleğe çok fazla tur attırmak gerekiyor.

Şahsen bu konuda en iyi hissiyatı tartışmasız Lotoo Paw Gold'da almıştım.

Cihazın tasarımını beğensem de bu işin duayeni bence hala Astell&Kern :worship

Fiziksel Tuşlar ve Volume Potu

5. Donanım:

a) Ekran:

Cihazda 4.2" boyutlarında 768*1280 çözünürlüğünde, oldukça parlak ve göze hoş gelen, renkleri canlı bir IPS ekran paneli kullanılmış.

Ekran Görüntüsü

b) İşlemci, Ram, Xmos:

İşlemci olarak 8 çekirdekli Rockchip RK3368 'e yer verilmiş. Gönül isterdi ki bu sefer bir Snapdragon işlemci kullanılsın. Başta sırf bu yüzden bazı çekincelerim olsa da, cihazı kullandıkça işlemcinin oldukça hızlı ve yeterli bir işlemci gücüne sahip olduğu gördüm.

DX200 içerisinde 2GB boyutlarında LPDDR3 tipi Ram (biraz eski nesil), 64GB eMMC tipi dahili hafıza ve Thesycon USB Audio Driver kullanan XMOS XU208 Chip bulunuyor.

Cihazımızda 64Gb'lık dahili hafıza haricinde bir adet de Micro SD card girişi bulunuyor. Keşke bir yerine iki tane giriş olsaydı diye itiraf edeyim, ancak sonra bu neyine yetmiyor diye kendimi avuttum :)

c) Kablosuz Bağlantı:

Kablosuz bağlantı teknolojileri arasında 5Ghz’e kadar hızları destekleyen Wifi anteni ve Bluetooth 4.0 sayılabilir.

d) Amfi Kartı:

İki vida ile hazır montajlı olarak gelen Standart AMP1 amfi kartının üzerinde bir adet Line Out, 3,5mm Phone out ve 2,5mm TRRS Balanced out olmak üzere toplam 3 adet Analog ses çıkışı bulunuyor.

AMP1 üzerindeki Line out çıkışını elimde uygun ekipman olmadığından henüz deneyemedim.

İleride Fiio X7 ve Hifiman'larda olduğu gibi değişik özellik, güç ve ses karakterine sahip AMP (Amfi) kartları çıkacak.

Edit: 04.05.2017

AMP2 Amfi Kartı duyuruldu. Kartın çıkış fiyatı 159 USD.

Amfi Kartı ile ilgili diğer görseller

AMP1 ve Ses Çıkış Yuvaları

e) Dijital Çıkışlar:

Cihazın tepesinde, AMP1 kartında bulunan Analog ses çıkışlarının haricinde, SPDIF olarak isimlendirilen Dijital ses çıkışımız bulunuyor. Bu Ses çıkış yuvası aynı anda Coax hem de Mini Optik arayüzlerini desteklemektedir.

Edit: Dijital çıkış konusuda beni düzettiği için Sertuğ Hocama teşekkür ederim :)

Dijital Ses Çıkışı (SPDIF) & USB Type-C Bağlantısı

f) DAC:

Cihazın kalbi diye tabir edebileceğimiz DAC için biraz ayrıntılı bilgi vermek istiyorum.

Ibasso DAC olarak iki adet ESS Sabre Marka 32bit destekli ES9028PRO kullamış. DX200 kanal başı 8 (yani 2 x 8 DAC Çekirdeği) olmak üzere toplamda 16 DAC çekirdeği barındırmaktadır.

Bu DAC’ özelliği ise Sabre tarafından geliştirilen ve patenti alınan HyperStreamDAC adında bir teknolojiye sahip olması. Bu özellik sayesinde cihaz 135dB gibi bir Dinamik Aralığa (Dynamic Range yani kısaca = DNR) sahip oluyor.

DX200 harici USB DAC özelliğine sahip. Thesycon USB Audio Driver teknolojisini kullanan cihazımız bugüne kadar çıkarılan DAP'lar arasından en iyi harici DAC özelliğine sahip (miş). ???

Evdeki PC bozuk olduğundan USB DAC özelliği hakkında şimdilik maalesef yorum yapamıyorum, ancak yakın zamanda bu konuda izlenimlerimi paylaşacağım.

Bu arada enteresan bir şekilde Head-Fi vb. forumlarda USB DAC özelliği konusunda yorum yapanı da görmedim.

DAC Tanıtım Görseli
    ES9028Pro ve Küçük Kardeşi ES9026Pro

ES9028Pro Block Diagram

6. Yazılımı/Arayüz :

Cihaz Android 6.0.1 Marshmallow yüklü olarak gelmektedir. Cihazda Ibasso’nun kendi Linux tabanlı arayüzü olan ve DX50, DX80 ve DX90 gibi cihazlarından da tanıdığımız Mango OS arayüzü de bulunmaktadır.

Kullanıcıya Android veya Saf Müzik yazılımı olan Mango OS arasında geçiş yapma seçeneği sunuluyor.

a) Mango OS:

Mango OS dediğimiz saf müzik çalar arayüzü gayet basit şekillendirilmiş ve kullanışlı bir yapıya sahip.

Görüntü ve kullanım itibariyle DX80 ile benzerlik gösteriyor. Tek öne çıkan fark, DX200'de önceden tanımlı ekstra dijital filtrelere yer verilmiş.

Kimi kullanıcı Mango OS kullanıldığında sesin daha rafine olduğunu söylemiş. Evet arada ufak nüans farkları var ama gece gündüz farkı beklemeyelim.

DX200 için hazırlamış olduğum kısa bir arayüz demosu:

DX200 için en büyük eleştirim de tam bu noktada, yani yazılım meselesinde başlıyor.

Cihazı en başından beri takip ettiğimden şu kanıya vardım, Ibasso ürünü yılbaşına yetiştirmeye çalışmış, fakat cihaz hazır olmasına rağmen yazılım yetişmeyince çok sayıda “Bug” yani “Yazılım Hatası” ile piyasaya sürülmüş.

Cihaza kurulu ilk yazılımda, insanı çileden çıkarabilen takılmalar, donmalar ve bazı bağlantı kopmaları meydana geliyordu.

Ancak Ibasso firmasını uzun yıllardır takip ettiğimden, sürekli güncelleme desteği sağladıklarını ve yeni yayınlanacak bir güncelleme dosyaları ile sorunları peyderpey giderileceğini tahmin ediyordum. Nitekim son gelen birkaç güncellemeden sonra saydığım bu yazılım hatalarının neredeyse tamamı ortadan kaldırıldı.

Cihaz şu anda ilk halinden çok daha hızlı ve stabil hale geldi. Yeni gelecek güncelleme/ler ile yukarıda saymış olduğum sorunların tamamen kalkacağını tahmin ediyorum.

Kısaca Ibasso benim gibi cihazı ilk alan kullanıcıları bir nevi kobay olarak kullandı.:knuppel2:

b) Evet, Android…

Android işletim sisteminin en büyük nimetlerinden biri kuşkusuz Tidal, Spotify, Apple Music gibi “Online Streaming” uygulamaları kullanabiliyor olmamız olsa gerek.

Tıpkı Fiio X7 ve X5 3Gen, Onkyo DP-X1 vb. cihazlarda olduğu gibi DX200’e de Google Playstore yüklemek mümkün olacak.

Hopaaaa, mümkün mü olacak dedim :)

Evet, çünkü cihaz Google Playstore yüklü olarak gelmiyor ve ancak bir sonraki yazılım güncellemesinden sonra ekleneceği bilgisi geldi.

Tabi Playstore’un olmaması Tidal, Spotify, Apple Music gibi uygulamaları kurmaya engel değil!

Yapanız gereken tek şey uygulamaya ait .apk uzantılı (Windows’daki .exe dosyaları gibi düşünün) dosyasını internetten indirip cihaza kurmak.

Bu arada cihazın internet tarayıcısı, takvimi ve hatta hesap makinesi bile var:deli

Ben şu aralar en çok Tidal ve Apple Music kullanıyorum. Müzik parçalarını, favori playlistleri veya albümleri cihaza indirip offline veya hiç indirmeden online olarak dinleyebilmek gerçekten büyük bir nimetmiş.

Poweramp, Jet Audio Player, Neutron ve Parametrik EQ kullanmak isteyenler için USB Audio Pro kurabiliyor olabilmek de yine güzel bir olay.

Bu arada Güncellemeler ister Ibasso’nun kendi sitesinden .Zip dosyası indirilip cihaza atarak veya OTA (Over the Air) yani direkt cihaza wifi üzerinden tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi indirilerek yapılabiliyor.

Astell&Kern cihazlarındaki gibi OTA desteğinin olması yine sevindirici, fakat şu Çin serverleri yok muuuu, ahhh :kafa: ... biraz yavaş iniyor.

Edit: 05.05.2017

Lurker0 nickli Head-Fi üyesi 2.2.110-L0 sürümlü yazılımı ile Google Playstore ve birçok ek özellik getirmeyi başardı.

7. Mango Player:

Mango Player Android arayüzünden bulunan ve Saf Mango OS ile aynı arayüze sahip Ibasso'nun kendi Player uygulaması. Bu uygulama çok çok hızlı olması sebebiyle beni çok şaşırttı. Ayrıca çok da kullanışlı.

8. Batarya Ömrü:

DX200 4400mAh 3.8V değerinde bir Lityum Polimer batarya barındırmaktadır. Cihaz hızlı sarj olmaktadır ve bataryanın dolması yaklaşık 2 - 2.5 saat civarı sürmektedir.

Pil ömrü ise Tidal gibi online servisler kullanıldığında yaklaşık 6 saat iken, bu süre Flac dosyalarında 8 ile 8.5 saati bulabiliyor. Sürenin yeni güncellemeler ve optimizasyonlar ile uzayacağını tahmin ediyorum.

Yani kısaca kimse bu denli güçlü bir cihazdan, efsanevi Sony batarya ömrünü beklenmemeli :)

Yalnız haksızlık da etmeyelim, çünkü cihaz muazzam bir güce sahip. Sony ise kendi yazılımını ve düşük ses veya ses kısıtlamaları ile işi götürüyor :naughty

Not: Batarya süresi High Gain ve 150 üzeri 80 ses seviyesi baz alınarak verilmiştir.

9. Teknik Detaylar:

2.5mm Balanced Output:
    Çıkış Gücü (Volt): 6Vrms
    Frekans Aralığı: 20Hz-20KHz -0.16dB
    SNR (Yayınlanan Sinyalin Gücü):125dB
    Crosstalk (Sinyal karışımı): -122dB
    THD+N (Total Harmonik Bozulma): < 0.0002%, -114dB (64Ω@3Vrms)

3.5mm Phone Out:
    Çıkış Gücü (Volt): 3Vrms
    SNR (Yayınlanan Sinyalin Gücü):122dB
    Crosstalk (Sinyal karışımı): -118dB
    THD+N (Total Harmonik Bozulma): < 0.00032%,-110dB (32Ω@1.8Vrms)

Lineout:
    Çıkış Gücü (Volt): 3Vrms
    SNR (Yayınlanan Sinyalin Gücü):122dB
    THD+N (Total Harmonik Bozulma): < 0.00025%,-112dB

Cihaz Boyutları: En 69mm Boy 128.5mm Yükseklik : 19.5mm

Cihaz Ağırlığı: 240gr

10. Desteklenen Ses Formatları:

DX200 geniş bir müzik format desteğine sahip. Güncel ve geleneksel yüksek çözünürlüklü dosyaların neredeyse tümünü desteklemektedir.

Aşağıda yazılı formatların tümü, cihaz harici USB DAC olarak kullanıldığında da desteklenmektedir.

APE, FLAC,WAV, WMA, AAC, ALAC, AIFF, OGG, MP3, 32bit/384 kHz Bit for Bit desteği, 512x‘e kadar Native DSD (DFF, DSF, DXD), M3U Playlist ve CUE desteği.

11. Ses Başlığı:

Bu incelemeyi kaleme aldığımda DX200 yaklaşık olarak 230 -240 saat civarından bir burn-in yani Türkçe meali ile yanma süresine tabi tutulmuştu.

Cihazın gerçek potansiyelini görmek için Ibasso ve yabancı forumlarda tavsiye edilen minimum yanma süresi ise 200 saat olarak belirtilmiş. Bu arada kimi yorumlara göre değişim 400 hatta 500 saate gelindiğinde bile devam ediyormuş :eek:o Tabi bu abartı mı, yoksa bir placebo etkisi mi bilemiyorum.

Ancak şu bir gerçek, cihaz ilk geldiğinde dinlediğim haliyle, 100 ve 200 saat sonrasında duyduklarım arasında çok fazla olumlu değişim oldu.

a) Ses Özellikleri:

Şimdi,

DX200 de, tıpkı selefi DX100’de olduğu gibi bir Sabre DAC kullanılmakta. Durum böyle olunca, cihaz daha görücüye çıkmadan birtakım ön yargılar ile karşılaştı. Nedenini de tahmin etmek zor olmasa gerek. Sabre DAC’lar genel itibariyle parlak ve açık karakterli bir tonlamaya sahiptir.

Hal böyle olunca DX200 de tıpkı selefi DX100 gibi soğuk, parlak ve detaylı bir DAP olarak beklenmekteydi.

Neyse ki Ibasso beni üzmedi ve nötrün az sıcağında bir tonlama ve çok daha doğal bir sunum ile karşımıza çıkıyor. Orta frekans bölgesinin genel sunuma kattığı canlılık ve doğallık TOTL bir DAP’a yakılır cinsten.

Ibasso böylece, sevgili Hifiman Kurucusu Fang'dan sonra bir Sabre DAC’a sıcaklık katabilen ikinci firma oldu. Hifiman ve Ibasso firmalarını buradan kutluyorum :)

b) Frekaslar:

Bass/Alt Frekans Bölgesi:

DX200 de alt frekans bölgesi doğal, yeri geldiğinde sıkı, vurgulu ve bir TOTL DAP'dan bekleneni yerine getiriyor diyebilirim. Bir Lotoo Paw Gold ‘dan bir tık daha az sıkı Basslara sahip olsa da, yine de etkileyici ve dokulu bir yapıdalar.

Yine gövde konusunda HM901s e yaklaşsa da onun bir tık gerisinde diyebilirim. Gövde konusunda 901s’in her zaman ayrı bir yeri olacağından düşünüyorum.

Örnek vermem gerekirse , Twenty One Pilots grubunun - Fairly Local parçasında Noble K10UA ve ATH M50 ile yaptığım dinlemelerde, istemiş olduğum derin Subbass ve sıkı, kulak titreten Midbassı duyabiliyorum. Dinlemeler esansında herhangi bir kontrolden çıkma, orta üst frekans bölgelerine bulaşma, vokal sıkıştırması veya çamurlaşma duymadım.

Subbass bölgesi hız ve uzama konusunda başarılı ve doğallığı korumak adına denge iyi yakalanmış.

Midbass bu spectrumda biraz daha fazla yer kaplamakta, fakat mid bölgesine bulaşmadan genel sunuma enerji/dinamizm ve sıcaklık katması katabilmesi sebebiyle taktirimi aldı.

Durum böyle olunca, uzun bir süre baş ağrısı yaşanmadan müziğin keyfini sürebilirsiniz.

İş Balanced çıkışına geldiğinde tablo daha da olumlu bir hal alıyor. Daha koyu arkan plan ve yaşanan güç artışı (32Ω@6Vrms) ile birlikte gövde, kontrol ve sıkılıkta hissedilir bir artış oldu.

Kısaca kendime acilen iyi bir 2 Pin balanced kablo yaptırmam lazım :tel

Mid/Orta Frekans Bölgesi:

Dx200 bu bölgedeki doğallığı, transparan sunumu ve canlılığı ile göz dolduruyor ve çoğu üst seviye, kendisinden epey pahalıca DAP'ın da canını yakacağa benziyor.

Orta frekans bölgesi temiz ve kesinlikle kuru olmayan bir yapıda. Ne aşırı parlak ne de çok sıcak bir sunum var. Denge ve doğalık üst seviyede.

Orta frekans ile ilgili tepitlerimi genel olarak Amber Rubarth’ın muhteşem sesi ve ayrı bir tat aldığım yaylıların eşlik ettiği Sessions from the 17Th Ward ile yapmayı tercih ediyorum.

Vokal ortanın bir adım gerisinde, enstrümanlar belirgin, nefes alış verisi ve ayak tıkırtıları gibi çok ince detaylar rahatlıkla seçilebiliyor ve bir transparanlık/perdesizlik söz konusu.

Cihazımız detay konusunda taktir etmiş olduğum Cowon Plenue P1’in önünde, LPG ve HM901s ile kesinlikle başa baş diyebilirim.

Peki hiç mi sıkıntı yoktu derseniz elbette vardı.

Mesela Dx200, 100 saat bariyerini geçmeden evvel üst mid bölgesinde biraz stresli ve sibilansa yatkın çalıyordu. Ancak neyse ki 150 saat sonunda bu stres önce azaldı ve sonrasında 250 saate yaklaşmışken neredeyse kayboldu ve yerini daha kontrollü bir üst başarımı aldı.

Bu durum tabi yanlış anlaşılmasın. Öyle Fiio X5 1. Jenerasyon, DX90 veya nispeten daha az oranda yaşadığım Plenue P1 boyutlarında bir stres değildi bu kesinlikle. Ama bir TOTL DAP almışken kimse bunları duymak istemez.

Rhapsodio Solar & DX200

Tiz/Üst Frekans Bölgesi:

Sabre neler olmuş sana … :cheesy:

Tiz bölgesi berrak, detaylı ve keskin olmayan bir yapıda, nötrün hafif sıcağında diyebilirim.

Ayrıca üst frekans bölgesinin stressiz olmaması beni epey mutlu etti. Her şeyden önce istemiş olduğum havadarlık mevcut.

Rhapsodio Solar ve Noble Wizard K10 ile yaptığım dinlemelerde herhangi bir keskinlik, sibilansa girme veya Celine Dion gibi güçlü bir seste kulak tırmalayan S veya Ş’lere rastlamadım. Tabi kullanacağınız kayıtlara buna ciddi anlamda etki edecektir.

Alt ve orta frekans bölgesi gibi üstlerde de doğru bir denge yakalanmış olduğunu söyleyebilirim.

Müziğe detay katan tizler yeterince belirgin ve dokulu ve katmanlar rahatça algılanabiliyor. LPG ve Plenue P1 deki kadar sert değiller daha çok HM901s’i andıran bir yumuşaklık ve doğallık hakim.

Özetle, Ibasso mühendislerinin DX200 ile tizlerdeki uzama, tonlama ve detay konusunda bir TOTL DAP’tan beklenen doğalığı yakaladığını söyleyebilirim.

Hifiman HM901s & Ibasso DX200

Sahne:

Sahne severler buraya gelsin... :eek:k

Şaka yapmıyorum! Ben bu cihazdaki sahne derinliği ve genişliğine hayran kaldım. Bu kulağa pek objektif bir yorum gibi gelmese de öyle olduğunu söylemekten çekinmiyorum. İnsanın para verip hakkını alabilmesi güzel bir şey.

DX200 Phone Out üzerinden HM901s kadar geniş, LPG kadar da derin bir sahneye sahip.

Balanced çıkışında ise Vokal az geriye çekiliyor ve alan genişliyor ama vokalin etkisi kaybolmuyor. Ancak bu genişleme, doğalıktan uzaklaştıran bir boyutta değil, onu da belirteyim.

Özellikle Rhapsodio Solar ile yaptığım dinlemelerde 3D imajı, enstrümanlar arası boşluk ve havadarlık çok rahat hissediliyordu. Ayrıca bir IEM ile kafanın dışında 3D mi desek yoksa Holografik mi desek, bir algı yakalayabilmek gerçekten etkileyici..

Dipses:

Cihaz temiz, gürültüsüz ve karanlık bir arka plana sahip. Ancak Noble K10 ve Rhapsodio Solar ile Phone Out üzerinden yaptığım dinlemelerde, rahatsız edici olmasa da yüksek seslere çıkıldıkça hafif bir dipses meydana geldiğini fark ettim. Fakat bunları yazarken hassas IEM’ler olduklarının da altını çizelim.

Balanced out kullanıldığında ise yabancıların Dead Silent diye tabir ettikleri kapkara sessiz bir arka plan buluyorsunuz.

Bir de cihazı ilk kullanmaya başladığımda, Wifi açık ve Download ederken hafiften kesik kesik bir parazitlenme duyulabiliyordu. Duymak için çok hassas kulaklara ve hassas bir IEM'e sahip olmak gerekiyor.

Bu durumdan başlarda biraz rahatsız olmuştum, fakat yeni güncellemeden midir yoksa kapasitörler mi kendine geldi bilemiyorum, bu parazitlenme sonradan kayboldu.

Son Sözler:

Yaklaşık 850-900 dolara satılan DX200 için, aynı fiyat bandında satılan AK300, AK100II veya AK120 ile mukayese edildiğinde kusur bulmak kesinlikle kolay olmadı.

TOTL sınıfına baktığımızda da karşımıza AK380, HM901s, Loto Paw Gold, Sony WM1Z, The Bit Opus# 2 veya Cowon Plenue S serisi çıkmakta. Tabi bu cihazların fiyatları da malumunuz cep yakan cinsten ki, sadece ses için yorum yapıyorum. Android ara yüzü, değiştirilebilir amfi katı, Streaming gibi özellikleri de eklediğimizde fiyat performans olarak ne kadar iyi bir seçenek olduğunu anlamak pek zor olmayacaktır.

Credits :

Selçuk Bey @fastfalcon : Cihazı edinmemde yardımcı oldu için çok teşekkür ederim.

Sertuğ Bey @fortress34 : Denemem için adını bilmediğim kerametli Blanced Kablosunu ve Rhapsodio Solar’ı gönderdiği için kendisine çok teşekkür ederim.

Ahmet Bey @karanehir35: Hifiman HM901s’i karşılaştırma yapabilmem için gönderdi. Kendisine çok teşekkür ederim.

Cihaz kendi öz malımdır ve herhangi bir Firma ile sponsorluk anlaşmam yoktur.
    Yazı istemeden de olsa bazı subjektif etkiler taşıyabilir :)

Edit: 04.05.2017 - 05.05.2017 çeşitli ekleme, düzeltme ve güncelleme yapılmıştır.

THE END:popcorn

Collapse Signature Expand Signature
    #1 moonstar, 16 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Mayıs 2017
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,740
    Hocam elinize sağlık, güle güle kullanın.

Diğer DAP larla kıyaslama da ekler misiniz varsa imkan. Onkyo DP-X1 le örneğin kıyaslamasını merak ediyorum, ilerde imkan olursa almayı düşündüğüm bir DAP Onkyo X1 veya X1A daha makul fiyatlı olmaları sebebiyle.

4 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Vallahi çok güzel yazmışsınız elinize sağlık. CihZ dediğinize gore gerçekten de ses konusunda fazla iddaalı gibi . Umarım bir gün almak bize de nasip olur.

4 kişi bunu beğendi.
  4. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,533
    Elinize sağlık Gökhan hocam. Anlaşılan iBasso bu sefer hedefi onikiden vurmuş. Hm901s'in izinden gitmesi çok çekici geldi :)

4 kişi bunu beğendi.
  5. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    Detaylı ve güzel bir inceleme daha :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    222
    Çok TOTL bir inceleme olmuş.. :) Kulağınıza sağlık....

12 kişi bunu beğendi.
  7. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    239
    F/p konusunda efsanevi bir DAP anlaşılan(ucuz değil ama vaat ettiği şeyleri veren daplar daha pahalı)

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  8. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    498
    Hocam elinize sağlık kitaptan bölüm okur gibi okudum incelemeyi. Çok merak ettiğim bir DAP. Hm901s ile karşılaştırılıyor ise baya baya fiyat performans ürünü olmuş. Allah nasip etsin ne diyeyim :)

4 kişi bunu beğendi.
  9. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    127
    Şükür kavuşturana :) elinize emeğinize sağlık Gökhan Hocam..

2 kişi bunu beğendi.
  10. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Teşekkür ederim hocam.
    Onkyo DP-X1 hiç dinleme fırsatım olmadı, o yüzden maalesef karıştırma yapamıyorum :)

Teşekkür ederim Özen Hocam. İnşallah size daha da iyilerini almak nasip olur :)

Sağolun Yavuz Hocam. Ibasso DX50 hariç başarılı ürünler çıkarmakta. DX200 de onlardan biri ;)

Eyvallah Hocam beğenmenize sevindim :)

Selçuk Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederim:)

Evet maalesef güzel şeyler ucuz olmuyor ;)

Teşekkür ederim Hocam. Evet DX200 başarılı bir DAP ama HM901s de hala bir efsane :)

Teşekkürler Zeki Hocam :)

#10 moonstar, 17 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Mart 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  11. Adrian81

Adrian81
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    başarılı bir inceleme.Elinize sağlık. İbasso DX 200 bende de var iyi ki almışım. Selçuk Bey'ede sizin aracılığınızla teşekkür ederim.

12. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    İnceleme İçin teşekkürler.batarya süresi kısa gibi.Tasınmasında sıkıntı oluyormu?

2 kişi bunu beğendi.
  13. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Gökhan, tebrik ediyorum dostum..
    Keyifle okunan, akıcı ve detaylı bir inceleme olmuş..:eek:k
    Sadece küçük bir karışıklığı düzeltmek isterim, cihazdaki çıkış bolluğu beni de şaşırtmıştı..
    Cihazın alt tarafındaki line out çıkışı analog çıkış, üst taraftaki ise hem coax hemde optic çıkış verebilen dijital çıkış portu..

2 kişi bunu beğendi.
  14. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Güzel bir dap ve inceleme. Teşekkürler. Şimdi bende merak ettim bendeki hm-802s ile farkları nasıldır acaba.

2 kişi bunu beğendi.
  15. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Siz de güle güle kullanın.

Ben de okuduğunuz için teşekkür ederim. Evet, Sony ve birkaç Cowon modeli hariç genel olarak DAP'lar için batarya süreleri 6 - 10 saat arası değişiyor. Ne kadar güç o kadar batarya süresi :) Verdiğim süre High gain baz alınarak verilmiştir. Low gain ile süre biraz daha uzayabilir. Yeni yazılım güncellemeleri yolda ve batarya süresi zamanla uzayacaktır. Yine de 15 - 20 saat görmek hayal olur :)

Sertuğ Abi, güzel yorumların için çok sağol. Düzeltme için de ayrıca teşekkür ederim :)

Eyvallah Mustafa Hocam :) HM802s için okuduğum daha önceki yorumlara bakarsak en büyük fark DX200 e göre daha sıcak çalması olacaktır ;)

2 kişi bunu beğendi.
  16. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,815
    İnceleme için Gökhan'a ve ekipmanları ile katkı sağlayan Sertuğ ve Ahmet hocama teşekkür ederim. Ayrıca köprü linkler kurulması da yerinde olmuş.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Mart 2017 ---
    Öncelikle bunun için hm802s'in incelemesi gerek Mustafa hocam :)

Ben geçen yaz niyet edip Mavi'de power kart ile dinlemiştim. Arka planı çok temiz, genel tonlaması sıcak, buna karşın detaydan da taviz vermeden çalan bir daptı. Tek sorun parça geçişlerinde pause zorunluluğu ve bir saniyelik dip gürültü vardı. Yazılımla düzeltilmiştir umarım.

#16 Italoman, 19 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Mart 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Gökhan eline sağlık.Eli yüzü düzgün bir müzikçalar.DX100'ün hataları vardı.Ben pek sevmemiştim.DX200 onu aşmış belli ki.Güzel inceleme....

#17 DefinitioN, 19 Mart 2017
    Son düzenleme: 27 Ekim 2018
  18. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Teşekkür ederim Ali Abi, tam senlik bir DAP olmuş :eek:k

Güzel yorumların için teşekürler Fatih.
    Evet, birkaç yazılım kusuru haricinde pek de eleştirilebilecek bir yanı olmayan başarılı bir DAP yapmışlar.

Geleceği baya parlak ;D

2 kişi bunu beğendi.
  19. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    LPG, DX200 ve HM901s arasında ses kalitesi açısından bir sıralama yapılacak olsa bu nasıl olurdu?

4 kişi bunu beğendi.
  20. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Kulağa biraz politik bir cevap gibi gelebilir, ama sıralama yapmak gerçekten zor. Ses kalitesi olarak birbirlerine yakın veya denk cihazlar demek sanırım yanlış olmaz. Bu üç cihazı birbirinden ayıran en önemli unsur bence karakter ve tam da bu noktadan itibaren işin içine kişisel zevkler giriyor. Biri Ferrari diğeri Lamborghini gibi düşünebiliriz, klasman aynı karakter donanım farklı :)

4 kişi bunu beğendi.