iBasso DX50 - Fiio X3 (Sansa Clip - iPod Video) Karşılaştırmalı İncelemesi

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda Engin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda uzun zamandır merak edilen Fiio X3 ve iBasso DX50 karşılaştırmasını yapmaya çalıştık. Bunların yanında bu cihazları, birçoğumuz tarafından ya kullanılan ya da deneme şansı bulunan ancak daha alt seviyede konumlandırılan iPod Video 5.5g – Sandisk Sansa Clip gibi cihazlarla da karşılaştırdık. Umarım sizler için faydalı bilgiler sunabiliriz.

Her zaman olduğu gibi önce teşekkürlerimizi edelim. Denemelerimizi yapmamız için Fiio X3’ü gönderen Tamay’a (@puskuruk) ve iBasso DX50’yi gönderen Ali Bey’e (@wmqpun) teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yine her zaman olduğu gibi Sansa Clip’ine el koyduğum kız arkadaşıma, Line-out ve Coax denemeleri için yardımcı olan Baran'a, DAC karşılaştırmaları için Predator'ünü veren Umut Abi'ye teşekkür ederim.

[size=10pt]Başlarken[/size]

Bahsi geçen esas oğlanlarımız Çin menşeili firmalardan çıkmaktalar bildiğiniz gibi. Cihazların geliştirme aşamalarında(özellikle X3) bol bol dedikodular döndü; ha çıktılar ha çıkacaklar diye diye bekleyerekten yakın geçmişimize kadar uzandık. Cihazlar çıktıktan sonra da beklentileri karşıladılar diye düşünüyorum. X3 satış rakamlarını bilemiyorum ama Dx50’nin satış rakamlarına bakarsak epey seveni olduğunu anlamak mümkün.

Birçoğumuz gibi ben de bu Çin menşeili aletlere ön yargılı yaklaştım. “Bir çıksın görelim, nedir ne değildir bilelim?” diye diye almaktan hep imtina ettim. Geçtiğimiz aylarda Mahir Abi’nin Ankara ziyareti sırasında X3’ü ilk defa deneme imkanı bulduğumda korkularımız yersiz olduğunu gördüm.

Yine DX50’nin geliştirme aşamalarında piyasaya düşen fotoğraflarla alete çirkin ördek yavrusu yakıştırması yaptık hep birlikte. “Yazılım nasıldır?, “dokunmatik ekran işler mi?” soruları arasında cihaz çıktı ve epey de tutuldu..

Sadede gelelim artık..

[size=10pt]iBasso DX50[/size]

Cihazın piyasaya çıkan ilk fotoğraflarında çirkin göründüğü konusunda hemfikiriz sanırım. Ancak bu cihaz gerçekten güzel!! Kasanın metal kısımlarında fırçalanmış alüminyum, yanaklarda ve tuşlarda plastik kullanılmış. Alüminyum yüzeyler kolay çizilmeye yatkın; plastik kısımların ise malzemesi ve hissiyatı oldukça güzel.

Alet şık, ama “keşke” dediğimiz tek şey cihazın ağırlığı. O cüssesine, yapısına ağırlığı biraz az olmuş. Biraz daha ağır olup, ele daha iyi otursa çok daha hoş olurmuş.

Dokunmatik ekrana da değinmek gerek. Cihazda kapasitif ekran kullanılmış ve hassasiyeti, kullanım kolaylığı oldukça hoşuma gitti. Yine de Ateş Abi’nin de daha önce bahsettiği gibi telefon hassasiyeti beklememek gerek, bazen yanlış menülerde bulabilirsiniz kendinizi.

Teknik özellikler ve diğer ayrıntılar için TIKLAYINIZ

Nasıl Çalışıyor?

Yazılımı beklediğimden çok daha iyi buldum diyebilirim. Ekranın hassasiyetine, yazılımın da hızlı olması ekleniyor ve ne yapmak istiyorsanız kolayca ulaşıp işinizi görüyorsunuz. Yazılım yine de kusursuz değil maalesef. Bazen açılışta kitlenmeler, bazen şarkı çalarken geçen süreyi göstermemeler olabiliyor.

Şudur budur diye anlatmak yerine dikkatimi çeken, farklı gördüğüm konulara değinmek istiyorum:

*İlkin ses seviyesine değinelim. DX50’nin ses seviyesi 255 kademe. Sağolsunlar bol kullanmışlar, kademeler arası artışlar da eşit diyebiliriz, dolayısıyla ince ayar olarak ses ayarı yapabiliyoruz.

*Gapless Playback meselesini ben bu cihazda öğrendim. Misal İlk parça bitti, ikinci parçaya geçilecek. Eğer gapless playback kapalı ise ikinci parçanın ilk 3-4 saniyesi havaya uçuyor, şarkı yarıdan başlıyormuşçasına moral bozuyor. Gapless playback durumunu en azından 5 saniyeye getirirseniz parçaların başını kaçırma durumu ortadan kalkıyor.

*Dx50’de hoşuma en çok giden meselelerden biri de OTG desteği sunması. Dahili hafıza ve Micro SD kart desteğinin yanı sıra OTG kablo yardımıyla da harici hafıza birimi takmak mümkün.

*Yine DX50’yi özel yapan bir mesele var: Cihaz 2 TB’a kadar Micro SD desteği sağlıyor. Bir 10 sene sonra falan 10 liraya alırız artık bu kartları.

*Cihazda bildiğimiz kadarıyla mekanik bir aksam yok. Ama cihaz hem açılırken hem de kapanırken, sanki içinde hdd çalışıyormuş gibi, birden “çıtırt” diye bir ses geliyor. Pek anlam veremedim ama insan ister istemez tırsıyor işte.

Son gelen 1.2.2 versiyonundan sonra menüye de bir takım eklemeler oldu.

*Müziklerinizin görmek isteyip “My music>Directory” seçeneğini tıklayınca “Internal storage”, “SD card” ve “USB OTG” seçenekleri çıkıyor. Buradan istediğiniz birimi seçerek dosyalarınıza göz atmanız mümkün.

*Cihazın ana ekranında da (şarkı çalarken olan ekran) dokunuşlarınızla bazı ayarlamalar yapmanız mümkün. Tekrarla-karışık çal özelliği zaten vardı; son gelen versiyonla da bunun yanına Playlist’e ekle gibi bir özellik eklendi.

*Sonradan dikkatimi çeken oldukça saçma bir mesele var; V1.2.2 ile mi geldi, yoksa daha önceleri var mıydı bilemiyorum. Misal en az 10 parçalık bir bir albüme, My Music>Album yollarını izleyerek ulaştınız. Parçalarınız 01, 02 diye sıralı olarak gitmek zorunda malum, ancak bahsettiğim Album yolunu izleyince 01’den sonra 10,11,12 diye devam ediyor(evet çalarken de). 10’lu parçalar bittikten sonra da 02,03 diye devam ediyor yine. My Music>Directory yolunu izleyince ise dosya görünümü olarak gördüğünüz için böyle bir sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz.

*Bunların dışında cihazın harici bataryalı olması epeyce hoşuma gitti. Daha yüksek kapasiteli pil kullanma imkanı vardır mutlaka. Bunun dışında en önemlisi değiştirilebilir bataryayla hem cihazın ömrü uzar, hem de aletin içini açıp değiştirme derdine girmek zorunda kalmadığınız için cihaz "hiç" olmaz.

Kullanım

Cihazın fiziksel tuşları oldukça kullanışlı. Mevcut tuşlara atanan tek görev var bildiğiniz gibi, nereye basmanız gerektiğini öğrendikten sonra kullanım oldukça kolay. Menü, ayarlar vs. dokunmatik ekran ile halledildiği için de ne görüyorsanız o...

Ekran için ise ufak bir eleştirim var. Cihazı avucunuza aldınız, ekranla-tuşlarla işinizi gördünüz. Olur da menüde geriye dönmek isterseniz ekranın sol-üst köşesine basmak zorundasınız. İşte o sol üst köşeye ulaşabilmek sıkıntı olabiliyor biraz.

Şurasında şu tuş var diye ayrıca bahse gerek yok sanıyorum..

[size=10pt]Fiio X3[/size]

Bir türlü alışamadım ben bu alete. Hani bir süre kullanırsın, iyice alışırsın da alete bakmana gerek kalmaz ya artık, benim kullanmam için hala bu alete bakmam gerekiyor.

X3’ün kasası şık diyebilirim. Bu cihazda kullanılan fırçalanmış alüminyum biraz daha parlak. Ön yüzde tuş takımının olduğu alt kısımda alüminyum, kalan çerçeve kısmında parlak plastik; arka yüzün tamamı yine alüminyum, kalan çerçeve kısmı ise yan yüzeylerle birlikte mat plastik. Açıkçası Dx50’den sonra X3 biraz daha ucuz duruyor diye düşünüyorum.

Dx50 için söylediğim boy/ağırlık meselesini X3 için söyleyemiyorum. Ağırlığı boyuna oranla daha iyi ve ele oturuyor.

Teknik özellikler ve diğer ayrıntılar için TIKLAYINIZ

Nasıl Çalışıyor

X3’ün yazılımını da oldukça başarılı buldum. Cihazın tepki süresi oldukça iyi, tuşa basıp parmağınızı çektiğiniz anda istediğiniz yere ulaşıyorsunuz; aletin düşünmeye ihtiyacı pek yok. Ancak aynı düşünmeme ihtiyacını parça başlarken göremiyoruz maalesef. Şarkı başlatmak için komut verdiğinizde cihaz biraz gecikmeli başlıyor çalışmaya.

Dikkatimizi çeken birkaç mesele var tabi..

*Yine önce ses seviyesi meselesine değinelim. X3’te 60 kademe mevcut. Sm64 ile kullanırken 25. seviye çok, 24. seviye az geldi. Maalesef bir dengesizlik var bu iki kademe arasında. En çok bu aralığı kullandığım için yalnızca buradan örnek verebiliyorum. Belki diğer kısımlarda da vardır bu durum.

*Bir diğer durum, ses karşılaştırmaları yaparken epey yordu bizi. Coax, line-out ya da kulaklık çıkışı kullanın. Parça çalarken herhangi bir jack'ı çıkardığınız anda parça otomatik olarak duruyor. Normal şartlar altında bu durum gayet yararlı, iPod’tan da bildiğim, kimi zaman kullandığım bir özellik ancak saniyelik karşılaştırmalar sırasında pek işimize gelmedi.

*Yine karşılaştırmalar yaparken hoşumuza gitmeyen bir mesele daha var. Müzik çalarken cihaza kulaklığı taktığınızda sinyali hemen vermiyor maalesef. 3-4 sn. süren bir sessizlikten sonra ses geliyor size, sanki uzak bir yoldan geliyormuş gibi...

*Dx50’de bahsettiğim Gapless Playback durumu x3’te yok. Yani Gapless Playback özelliği var ama parçaların başını kaçırma durumu yok. Dolayısıyla Gapless Playback’e ihtiyaç kalmıyor.

Bu kısım Dx50'ye göre daha kısa kaldı ama suç benim değil, gözüme çarpan olumlu ya da olumsuz bir durum yok daha fazla. Normal çalışan bir alet işte :)

Kullanım

Cihazın tuşları bildiğiniz gibi bir arada ve çapraz yerleştirilmiş. Yine her tuşta birden fazla görev var, bu yüzden hepsinin hangi işlere yaradığını iyi bilmek gerekiyor. Bir hafta falan kullandım, normal şartlar altında sorunsuzca kullanabilmem lazım ancak ya beyin jimnastiğine ya da cihaza bakmaya ihtiyacım var.

Bunların dışında tuşların yapısı vs. sağlam. Basınca içiniz acımıyor veya üzmüyor..

[size=10pt]Ses Meselesi[/size]

Önemle belirtmekte fayda var. Aşağıda yer alan bilgiler kesin değildir, kesinliği iddia edilemez, ispatlanamaz. Yine bu bilgiler hiçbir kişi ve kurumu bağlamaz, tamamı hayal ürünüdür.

Karşılaştırmalarımızda yukarıda belirttiğimiz gibi X3, DX50, iPod Video ve Sansa Clip kullanılmıştır. Kulaklık olarak ise Hifiman re400 - re600, Earsonics SM64 ve tanımsız bir kulaklık kullandık. Genel olarak da bahsi geçen tanımsız kulaklığımızı kullandığımızı söyleyebilirim.

Denemelerimizde bilumum Alac - Flac formatında, kayıt kalitelerine güvendiğimiz parçalar veya albümler kullandık.

Esas oğlanlarımıza geçmeden önce iPod Video 5.5g ve Sandisk Sansa Clip ikilisiyle karşılaştırmalarına değinelim. Ses karakterleri olarak Clip ve X3’ü, iPod ile de DX50’yi bir tutabilirim. Clip ve X3 daha dengeli sıcak karakterli, iPod ve DX50 ise biraz daha açık karakterli.

Clip ve iPod ile..

Fiio X3 veya iBasso Dx50 gibi cihazlara geçmek isteyen arkadaşların genelde merak ettiği şey, “Bu cihazlar çok fark ettirir mi? Değer mi?” oluyor. Evet, paranız varsa değer. iPod veya Clip’ten sonra X3 veya Dx50’yi kullandığınız zaman farkı kesin olarak hissediyorsunuz.

Ben çok fark olacağını düşünmüyordum, ilk başlarda “eee?” diye sorduğumu da itiraf edebilirim ancak bir süre kullandıktan sonra fark ettim ki bu cihazlar ve esas oğlanlarımız arasında epeyce fark var.

Clip - X3 karşılaştırmalarında enine-boyuna sahne, çözünürlük, detay, enstrüman ayrımı, sahne yerleşimleri vs. her konuda kesin olarak farklar var. Clip - Dx50 arasında da yine yukardaki farklar var tabii. Bunların yanında Dx50 ses karakteri olarak da daha açık.

iPod - Dx50 arasındaki farklar ise özellikle tiz çözünürlüğünde ortaya çıkıyor. X3 - iPod karşılaştırmasında ise fark ediliyor ki iPod’un tizleri metalik-parlak kalıyor. Yine x3 iPod’a göre daha dengeli yapıda.

Özellikle çapraz karşılaştırmalar sırasında, bir parçanın başında X3 ve Dx50’de sağ açıktan gelen davul sesi, Clip ve iPod’ta ortanın sağından gelince daha fazla karşılaştırmaya gerek kalmadığını düşündüm.

Yukarıda bahsettiğim farklardan dolayı bu cihazları aynı klasmanda değerlendirmiyor ve bu kısmı daha fazla uzatmayı uygun görmüyorum.

X3 - DX50

Önce şunu söyleyelim. Bu cihazlardan herhangi birini, dinlediğiniz müzikler, arzu ettiğiniz ses karakteri veya kullandığınız ses karakterine göre seçiniz.

Detaylandırmadan önce tekrar ve önemle belirteyim, iki cihaz arasında ufak farklar var. Algılarımızın ön planda olduğunu, yanılmaların, farklı anlamlandırmaların olabileceğini söyleyelim.

İki cihazı karşılaştırdığımızda;

X3'ün basları Dx50'ye göre miktar olarak daha fazla, daha sıkı, derinlik olarak da daha iyi. Dx50 bu konuda biraz daha yayvan veren bir yapıda. Dx50'nin basları için genelde az yorumları var. X3'e göre evet az, fakat normal bir kullanım için gayet yeterli bir bas miktarına sahip. X3'ün daha basslı olarak algılanmasına karanlık arka planı ve koyu karakteri de yardımcı oluyor.

Orta frekanslarda her ikisi de hatalı bana göre. DX50 bu frekanslarda(özellikle vokallerde) tonlama olarak bir ton açık kalıyor ve zamanla keşke biraz daha koyu olsaydı dedirtebiliyor. X3 ise biraz fazla yoğun çalıyor bu frekansları ve boğulma yaşatabiliyor. Çözünürlük olarak da X3 biraz daha geride DX50'ye göre.

Üst frekanslarda DX50 net şekilde daha iyi. X3 bu frekansları fazla renkli bir şekilde veriyor ve bu durum çözünürlüğünü düşürüyor. Vuruşlar birbirine yapışık bir biçimde geçiyor. Dx50'nin sahip olduğu ferah yapı tizlerin karakterini de etkiliyor. Dx50 bu bölümlerde daha ayrıntılı, daha taneli.

İki cihaz arasında farkları biraz sahne belirliyor. Dx50'nin sahnesi daha geniş ve enstrümanlar bu alana daha iyi konumlandırılıyor. Bu sayede daha rahat bir sunum gerçekleştiriyor. X3 daha sıkışık ve enstrüman arası boşluklar daha az. Aynı zamanda X3 bu boşlukları daha çok sıcak bir hava ille dolduruyor. Koyu kulaklıkları birazda bu sebepten dolayı boğuyor. Ayrıca Dx50'den sonra X3'ün üzerinde sanki bir tül örtülüymüş gibi hissediliyor. X3'ün koyuluğundan ötürü genel olarak frekanslar da bir ton koyu hissediliyor.

Line-Out Karşılaştırmaları

Line-out testlerimizi, mini-rca dönüştürücü kablo ile Vioelectric V200 amfi ve Sennheiser Hd600 kullanarak yaptık.

Kulaklık çıkışında olduğu gibi X3’ün bassları daha derli toplu, miktar olarak daha fazla-derin yapıda. Yine X3’ün tizleri fazla sıcak bu yüzden bazen karışabiliyorlar. Vokalleri bir tık daha önde, daha koyu yapıda.

Dx50’nin sahnesi ise yine daha geniş. İkisi arasındaki en belirgin fark tizlerinin sıcaklığı; Dx50’nin tizleri daha soğuk yapıda. Ayrıca daha taneli olarak duyuluyor.

Dx50’nin Line-Out çıkışında bir sıkıntı fark ettik: vokalleri yanlış geliyor. Nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum, ama açık karakterle falan alakalı bir durum gibi gelmedi. Var işte bir yanlışlık.

Coaxial Karşılaştırmaları

Coaxial çıkış karşılaştırmalarını Vioelectric V800 dac, V200 amfi ve Hd600 ile yaptık. İki cihaz arasında ses başarımları olarak bir fark hissedemedik. Belki Dx50’nin sahnesi çok az daha geniş diyebilirim ya da diyemeyebilirim. Bir fark yok diyelim en iyisi..

Güç Farkları

İki cihazı da herhangi bir kafaüstü kulaklıkla birlikte denemedim. İlkin unuttum (HD600 ile), daha sonraları da Ateş Abi deneyip (HE400) yorumlayınca gerek duymadım.

Ateş Abi'nin yorumlarına göre iki cihaz arasında güç olarak pek fark yok. Yalnız dikkat edilmesi gerek nokta yine ses karakterleri arasındaki uyum. He400 gibi açık karakterli bir kulaklıkla koyu bir DAP olan X3 çok daha iyi uyum gösterdi. Dx50 ise high gain ve yüksek ses neticesinde He400'ü parlatarak pek olumlu sonuç vermedi.

Eğer bu konuda hatam varsa ilgili kişiden düzeltmeyi istiyorum :)

DAC olarak Fiio X3

Son yayınlanan V2.05 ile X3 DAC özelliği de kazandı. Cihazı DAC olarak kullanmak istiyorsanız sistem ayarlarından “Storage-DAC” değişikliğini yapmak zorundasınız. Bununla birlikte bilgisayara yüklenilmesi gereken sürücü de Fiio’nun sitesinde mevcut.

Dac olarak X3’ü yine kendi kulaklık çıkışından kullanarak denedim. Karşısında ise RSA The Predator DAC-AMP vardı.

DAC olarak X3’ü pek başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Koyu hatta fazla koyu bir ses var. Bu sayede basslar derin, titreyen yapıda ancak genel ses karakterine de etki söz konusu. Sahne olarak Predator’un gerisinde kaldı, yine kimi yerlerde tiz ve üst midlerde parlamalar da hissettim.

Yalnızca DAC olarak tercih edilebileceğini pek söyleyemem, ancak bu fiyata her işi becerebilen bir alet olunca gönül katlanır tabi..

[size=10pt]Sonuç olarak;[/size]

X3 yapı olarak daha sıcak, daha basslı; Dx50 ise daha açık yapıda. Eğer bass istiyorsanız ya da kullandığınız kulaklık açık karakterliyse(misal filtresiz sm3) X3’ü seçin. Eğer daha açık karakter istiyorsanız, ya da kullandığınız kulaklık koyu karakterliyse (misal Sm64) Dx50’yi seçin.

Bunların dışında iki cihaz arasından şunu seçin, şu daha iyidir diyemem. İkisinin de artıları-eksileri var ve bunları tartıp ona göre karar vermek en doğrusu.

Bu yazıyı okuyup buraya kadar ulaşan az sayıda kişiye her zaman olduğu gibi 10'ar puanlarını takdim ediyorum. Eksik, yanlış gördüğünüz kısımları belirtin ki doğrulara birlikte ulaşalım. Anlamadığınız kısımlar olursa, anlayana kadar bir kaç kez dışınızdan okuyun.

Saygılar, sevgiler...

©©©Techno-Fi.net©©©

#1 Engin, 9 Kasım 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    12 kişi bunu beğendi.
  2. Murcielago

Murcielago
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    111
    Gerçekten lazım olan bir karşılaştırmaydı harika olmuş eliniz kulağınız dert görmesin :)

3. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Iyiki sizlere yollamisizda böyle güzel bir karsilastirma okuyabilmisiz. Ellerinize saglik. :)

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Engincim süper bir inceleme olmus. Ellerine zamanına saglık. Herseyi düşünmüşsun incelemende.

Güç konusuna gelince de yorumuna katılıyorum, dx50 high gainde he400 ile üstleri dağıtıyordu daha yüksek ses vermesine rağmen. X3 daha derli toplu çaldı.

Tekrar ellerine saglık. Kulakların dert görmesin. Ekipmanları yollayan arkadaslara ben de teşekkür ederim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  5. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Engin süper inceleme olmuş valla eline kulağına sağlık

6. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    Çok iyi olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler.
    Yaklaşık 4 kere okudum, şarj karşılaştırması göremedim.
    x3 yanlış hatırlamıyorsam 24/192 ye kadar çalıyordu fakat dx50 hakkıında bilgim yok.
    Bi de bu aletlerin ikisi de micousb mi alır(şarj ve data için)?

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Her iki cihaz da telefon özellikle android şarj cihazları ile şarj edilebiliyor. Micro USB girişleri var. Her ikisi de 24/192 çalıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. muhasturk

muhasturk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Ekipmanları gönderen yardımcı arkadaşlara da çok teşekkürler. 255 kademeli ses leveli güzel bir özellik bence. Ama iBasso DX50 tasarımı gerçekten çok kötü görünüyor. Harcadığın zamanına emeğine sağlık.

9. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Güzel inceleme olmuş elinize sağlık .Dx50'nin şarjı 12 saatten fazla gidiyor olması lazım tam ölçmedim :) Otg olayınıda seyende öğrenmiş olduk ben bile bilmiyordum ;D

10. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eline sağlık Engin kardeş :)

11. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Cümleten teşekkür ederim arkadaşlar.. :)

Burak, karşılaştırmalar hariç uzun süreli kullanmadığım için şarj süreleri için bir yorum yapamadım..

@muhasturk, cihaz fotoğraflarda çirkin çıkıyor ama ele alınca cidden şık olduğu anlaşılıyor.. :)

12. indicavia

indicavia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Eline sağlık Engin, çok güzel bir karşılaştırma olmuş.

13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Son derece faydalı bir karşılaştırma.Eline sağlık.

14. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Çok net ve işe yarar olmuş.
    Ellerine sağlık kardeşim.

Bir de;

""
    Sonuç olarak;

X3 yapı olarak daha sıcak, daha basslı; Dx50 ise daha açık yapıda bir kulaklık. ""

15. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Şöyle dapların genel teknik özelliklerini; desteklediği formatlar,hafıza, batarya eklerseniz çok güzel bir inceleme olmuş olacak. İncelemelerde bence bulunması gereken şeyler bunlar. Şahsen ben daplar hakkında genel karakterleri vs. konusunda ,yazıyı okuyarak, gayet yeterli bir bilgiye sahip oldum. Teşekkür ederiz.

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Eline sağlık Engin.

Ürünleri denemesi için Engin'e gönderenlere de ayrıca teşekkürler :)

17. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Bilgilendirici inceleme olmuş, elinize sağlık.

18. snowrider

snowrider
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Emegi gecen herkesin ellerine saglik :)

19. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Eline sağlık Engin. Zevkle okuduk.

20. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Ellerinize, kulaklarınıza sağlık teşekkürler. Cihazlarını gönderen arkadaşlara da teşekkürler. Çok faydalı olacak bir kıyaslama olmuş. :eek:k