iBasso DX50 - Fiio X3 (Sansa Clip - iPod Video) Karşılaştırmalı İncelemesi

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda Engin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    109
    Her zamanki gibi güzel ve detaylı bir inceleme teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Carlito

Carlito
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    138
    Elinize saglik guzel inceleme ayrica sizinde bahsettiginiz gibi
    Dx 50 resimlerde göründügünden daha da kaliteli ve şık

3. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Tekrardan teşekkürler arkadaşlar..

Teknik özellikler cihazların sayfalarında mevcut. Bu bilgiler fazlaca uzun ve detaylı olarak yazılmış üreticiler tarafından. Aynı şekilde buraya kopyalayıp kirlilik yaratmak istemedim. Yine de linkleri koyalım tabi incelemeye..

4. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Emeğinize sağlık Engin Bey bende sizin tavsiyenizle fiio x3 aldım .Ben tabiki sizin gibi sesin fiziğini anlayamıyorum .Ama ben fiio x3 de tizleri biraz kısma bassları artırma ihtiyaçı hissettim.Şimdi türkçe müziklerde,slow ve klasik müziklerde iyi gerçekten ama pop parçalarında elektro parçalarında çok yoğun gürültülü geliyor nasıl desem insanı biraz yoruyor.Birde kendi içinde gelen flac dosyalarda son seste çızırdı geliyordu.Forumda süren diğer bir tartışmada 24 bitlerin sesinin çok yüksek olmadığı ve çızırtılı olduğu söyleniyor. O zaman 16 bitle dinlemek daha mı mantıklı ?

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    [quote author=zafer çoban link=topic=7949.msg109815#msg109815 date=1384151463]
    Emeğinize sağlık Engin Bey bende sizin tavsiyenizle fiio x3 aldım .Ben tabiki sizin gibi sesin fiziğini anlayamıyorum .Ama ben fiio x3 de tizleri biraz kısma bassları artırma ihtiyaçı hissettim.Şimdi türkçe müziklerde,slow ve klasik müziklerde iyi gerçekten ama pop parçalarında elektro parçalarında çok yoğun gürültülü geliyor nasıl desem insanı biraz yoruyor.Birde kendi içinde gelen flac dosyalarda son seste çızırdı geliyordu.Forumda süren diğer bir tartışmada 24 bitlerin sesinin çok yüksek olmadığı ve çızırtılı olduğu söyleniyor. O zaman 16 bitle dinlemek daha mı mantıklı ?
    [/quote]

Kendi içinde gelen flacleri dikkate almayın. Çok kötü kayıtlar.

Gürültü geliyor derken neyi kastettiniz?

6. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Siz öyle diyince o kayıtları sildim hemen . Ama bu gün yine sitede 24 bitlerin çızırtılı olduğunu yazınca arkadaşlar o yüzden tekrar sorma gereği hissettim.Gürültülü derken sanki sesler birbirine karışıyor gibi çok net gelmiyor gibi ama yalnızca hareketli ,elektro parçalarda, gerçi ben 35-40 ses seviyesinde dinliyorum ondan da olabilir mi bilmiyorum.

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    [quote author=zafer çoban link=topic=7949.msg109820#msg109820 date=1384158315]
    Siz öyle diyince o kayıtları sildim hemen . Ama bu gün yine sitede 24 bitlerin çızırtılı olduğunu yazınca arkadaşlar o yüzden tekrar sorma gereği hissettim.Gürültülü derken sanki sesler birbirine karışıyor gibi çok net gelmiyor gibi ama yalnızca hareketli ,elektro parçalarda, gerçi ben 35-40 ses seviyesinde dinliyorum ondan da olabilir mi bilmiyorum.
    [/quote]

Sizin dediğiniz cızırtılar plak kayıtlarından riplenen 24 bitler'den kaynaklanıyor. İnternette gezinen birçok 24 bit vinyl (doğru yazdım heralde) olarak gözükür, orjinalliği bir yana sesler kötüdür. Ben bugüne kadar bedava edindiğim 24 bit kayıtlardan hiç verim alamadım.

Seslerin birbirine karışması kayıttan da olabilir. Hangi kulaklığı kullanıyordunuz? X3ün enstrüman ayrımı fena değildir neticede.

Not: İyi bir 24 bit edinmek istiyorsanız Hdtracks'e bir göz atabilirsiniz.

8. gronyar

gronyar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    İnceleme için teşekkürler forumda x3 incelemesini yapan arkadaşlar özellikle ekolayzır ayarları ile oynarken ciddi anlamda keyif aldıklarını belirtmişlerdi siz hiç bahsetmemişsiniz aklıma şu soru takıldı biraz ekolayzır ayarı ile dinlenen parçaları bir miktar daha insan kendi sevdiği şekle sokabiliyor mu yani koyu karakterli bir kulaklıla tizleri bir miktar artırarak nasıl sonuçlar alınabilir gibi

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Ben kendi adıma konuşayım en azından, Engin de cevap verecektir.

Ben eq ile oynandığında sesi az da olsa bozduğuna şahit oldum Heir 5 ile. Gerçi bu tip cihazlarda eq ile hiç oynamadan dinlemek en iyisi.

10. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Cihazları farklı karakterde bir çok kulaklıkla denediğim için EQ ile oynamayı düşünmedim hiç. Kendi kullandığım müzik çalarlarda da hiç bir zaman bu şekilde ayar yapmıyorum ayrıca.

EQ ayarlarıyla oynayarak sesi farklı şekillere sokmak mümkün tabiki, ancak incelemeye katmak pek doğru gelmiyor bana. Sonuçta aletin temeli ayarsız hali, önemli olan da düz haliyle neler başarabildiği.. Üzerine eklenenler tamamen zevklere kalıyor.

Misal aşağıdaki resimde DX50'nin EQ ekranı gözüküyor. Aynı bu şekilde, Custom EQ ve frekans ayarlarıyla oynanmamış haldeyken, EQ'ı açık hale getirdiğinizde bile ses oldukça değişik hallere giriyor. Hani hiç oynanmamış haliyle, yalnızca cihazların EQ özelliğini açık hale getirdiğinizde bile sizi yanıltabilecek sonuçlar doğabiliyor.

Umarım ifade edebilmişimdir kendimi :)

11. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Hocam kulaklık olarak rock it r-50, head-direct re-zero, re-400 kullanıyorum ve yaklaşık bu karakterdeki kulaklıkları seviyorum, üst seviyelere çıktıkça da bu karakterde kulaklık alırım. dinlediğim müzik genelde metal-rock, biraz jazz- soft, bazen de dubstep reggie dinliyorum. sizce hangisni almalıyım?
    aslında bugün x3 aldım daha kargoya vermediler eğer dx50 önerisi gelirse iptal ettirip dx50 alırım. acilen tavsiyelerinizi bekliyorum

12. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    X3 tabiki. Metal performansı Stax SRS-002 ve Sennheiser IE800 ile inanılmaz \m/

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Sahne detay gibi konularda dx50 daha iyi olmakla beraber, biraz daha govdeli bir sunum icin X3 tercih edilmeli. Kullandığınız kulaklıklara degil, fakat elektronik haricindeki müziklere istinaden Dx50yi secmek uygun olacaktır. Özellikle sahne on planda ise.

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    yani x3 siparişimi iptal edip dx50 alayım mı demek istiyorsunuz? metal ve rock müzikte sahne ön plandadır, tizlerin temizliği ve ayrışması önemlidir sonuçta. iptal etmeme değecek fark olur diyorsunuz yani?

15. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Gereksimlerinize göre hareket edin derim. Dx50de üstler ve sahne daha basarilidir. Alt frekanslar iyi olsun derseniz de X3te sabit kalın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. HeroesRullz

HeroesRullz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    bu karsilastirmali incelemeye bi de hm601 eklenseydi abiler ya ne kadar güzel olurdu :love: bildiğim kadariyla benzer klasman ürünleri :)

17. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    hm601 için sansimizi denedik ama kimseden ses çikmayinca katamadik araya..

18. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    İnceleme için teşekkürler.

Fx700, x3'ü de sevdirdi bana. Ne mübarek kulaklıkmış:) Birde x3'ün üst frekansları sivri olmasa, rahatsız etmese hiç bir sorunum olmuycak. Low gainde ses seviyesi düşükken çok güzel dinletiyor ama ses seviyesini 30u geçtikçe tizler çok rahatsız ediyor beni.

19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Araya e12'yi atsan,bi de bakir lod yaptirsan,tizler yumusayabilir diye dusunuyorum

20. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Bu kulaklıkları hangi müzik çalarla seviyorsunuz şu an? Ona yakın karakterde olanı alın derim. Yoksa bu kulaklıkları sevmenizi sağlayan karakter ortadan kalkabilir, o zaman da alışverişiniz sizi hiç mutlu etmez.