iBasso DX50 - Fiio X3 (Sansa Clip - iPod Video) Karşılaştırmalı İncelemesi

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda Engin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    Çok güzel ve faydalı bir inceleme olmuş teşekkürler.

2. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    hocam geç kaldım fiio x3 ü göndermişler kargoyla. eğer fikrimi değiştirecek olursam satar yine dx50 alabilirim. önceden sansa clip+ dinliyordum ve seviyordum fakat ipod video da dinledim birkaç defa o da hoşuma gitti. sanki sansa clip+ dan daha cazip geldi ses karakteri ama emin değilim çok dinleme fırsatım olmadı.araştırdıkça dx50 nin ekstradan dokunmatik oluşu, otg özelliği ve bataryasının değişebilir(s3 bataryası uyumlu) oluşu çok cazip geldi fiio x3 üm elime geçince kullanmadan satma fikri şimdilik çok uzak değil bana.

3. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    İncelemeye göre X3 ile Clip+, DX50 ile iPod video yakın karakterde. Dolayısı ile muhtemelen DX50'ye göre bir miktar daha iyi tercih yapmışsınız. Dinlediğiniz kulaklıklar zaten açık karakterli, bunları hafiften koyu karakterde müzik çalarlarla dengelemek daha makbülü çoğu zaman.

4. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    yakında grado 225 i almayı düşünüyorum. dx50 ye kıyasla fii x3 buna da daha uygun mudur?

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    567
    Grado için de ikisi de uygun olabilir. X3 daha tatlı olabilir.

Collapse Signature Expand Signature
  6. alper33

alper33
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Başından sonuna kadar okudum çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.x3 de çekincem müziklerin geç devreye girmesi.artık günümüzde herkes mutlaka hassasiyeti iyi olan cep telefonlarına alışmışken kullanımı zor olan dokunmatik ekranlar sıkıntı yaratabilir.dx50 için ipod eşdeğeri gibi bir sonuç çıkıyor şöyle bir soru sorsam: dx50 de 250 sanırım ses seviyesi var.ipod larda son ses dx50'nin kaçıdır? Yani ipod son ses dx50 de 100 seviye midir örneğin? Cx300 ve ipod Classic kullanan birisi olarak cks77 aldım ve dx50 düşünüyorum almayı ama önce cks77 yi ipod Classic ile dinleyip yine ses seviyesi tatmin etmezse almayı düşünüyorum

7. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    59
    Ben sm64 ile kullanıyorum dx 50 yi. Metro da falan 205 leri görüyorum onun haricinde 200 ün altı yetiyor. Siz baya yüksek ayarda dinliyorsunuz galiba.

8. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Ben de sm64 ile denedim aletleri, 200 civarları bana yeterli geliyordu. iPod Video ile %60-%70 seviyesini kullanıyorum genelde.

9. alper33

alper33
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Keşke en güzeli mağazalarda teşhirde duracak kulaklığını takıp dinleyeceksin

10. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    iPodlarda son ses dx50'nin kaçıdır bilemiyorum ama benim iPod Classic ABD çıkışlı, sesi baya güçlü. Fakat bu bile X3'ün % 60-70 seviyesine denk geliyor. Elektronik müzik dinliyorsanız -ki cks77 kulaklığınız var- X3 alın, 77x veya 77 ile iyi bir ikili oluyorlar.

11. alper33

alper33
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sizin yorumunuzu biraz da baz aldım kulaklığı alırken. X3'de tek çekincem parça başlangıçlarının biraz geç olması. Yukarıda incelemede de yazılmış birkaç yerde de okudum. DX50 biraz daha şık duruyor gibi. Genelde Techno, Trance ağırlıklı dinliyorum. Diğer konu da aracımda kullanmak istiyorum mp3 player. İki modelde de bluetooth yok. Aracımda belki de iphone 5s ile devam edeceğim.

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Dx50'de hatırladığım kadarı ile X3'ten daha geç tepkimeler var. Aklınızda bulunsun.

Bu tip cihazlarda en büyük sorun yazılım. İkincisi de dokunmatik hassasiyet. Zaten ipod tarzı ve kalitesi birşeyler olsa, bu cihazlar bu fiyatlara satılmaz.

13. alper33

alper33
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Apple ürünlerinde dokunmatik hassasiyeti evet var ama ses kalitesi olarak bu ürünlerle kıyaslanamıyor sanırım.

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Ses olarak ipod video'ya bile yetişemezler ne yazık ki. X3 ve Dx50'nin bariz bir farkı var. Engin de incelemesinde belirtmiş zaten. :)

15. bkizil91

bkizil91
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    X3'te parça geçişleri 1-1,5 sn gibi yani geç değil bence. Dx50 te şarkı aralarında takılmalar, geç başlaması, saniye atlamaları daha çok oluyor, X3 bu konuda biraz daha iyi Dx50'ye göre. Bluetooth özelliği yok ikisininde yalnız uzatma kablosuyla araç sisteminizde aux girişi varsa oradan da bağlayabilirsiniz. Techno, trance ağırlıklı dinliyorsanız X3 almanız daha doğru olur. Dx50'nin baslarını az bulma ihtimaliniz var. X3 ün daha baslı (hafif mid-baslı) sesi var. X3'ün ses seviyeside sizi bence tatmin eder.

Ayrıca X3'te donanımsal ekolayzır var. Bas ve tizde +10 -10 arasında 1 desibellik farklarla oynayabiliyorsunuz bu Dx50 de yok.

16. alper33

alper33
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    cks77 ile mevcut mp3 çalarlarımı son kez deneyeceğim eğer yine tatmin olmaz isem X3 yolu görünüyor gibi.

17. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    X3 araba ses sistemini daha iyi besler. Bir ara kabloyla bağlarsınız. Classicte de bluetooth yok, ben bağlantı kablosu kullanıyorum arabamda.

18. alper33

alper33
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Araçta usb yerinde flash disk kullanıyorum. Doğal olarak şarkı ilerletme ve arama yapamıyorum. Ben de usb kablosu ile bağlarım araca.

19. diyalog

diyalog
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Ben İbrahim forumda oldukça yeniyim. Her şey yeni Westone 4R almış Kore'li bir arkadaşımın odama beni ziyarete gelmesi ile o gün :kafa: başladı.

Ardından tahmin edebileceğiniz gibi araştırmalar ve uykusuz geçen geceler.......

Araştırmalarım esnasında techno-fi ile tanışmış oldum ve buradaki pek çok değerli arkadaşın çok değerli yorum ve incelemelerini okudum.

Sonunda Fiio X3 ile Vsonic GR07 BE ikilisinde karar kıldım. Bu kararımda http://www.head-fi.org/ adresinde bu ikilinin uyumluluğu konusunda bir çok üyenin hemfikir olması da etkili oldu.

Şu an dil eğitimi için Malezya'da bulunuyorum. Burada tüm araştırmalarıma rağmen bu ikiliyi bulamadım. Sonunda bugün bir yerden Vsonic GR07'yi (ellerinde BE olmadığından) aldım.

Bu uzunnnn girişten sonra müsadelerinizle şunu sormak istiyorum.

Aldığım kulaklık ile iBasso DX50'nin uyumu nasıl olur sizce? Bu ürün kulaklığı aldığım yerde var. Halen Fiio X3'ten vazgeçmiş değilim. Ancak Kuala Lumpur'da sadece bir yerde olduğunu duydum ancak adamlara ulaşamıyorum.

Bir çok yer Singapur'dan getirebiliriz diyorlar, ancak 1 hafta sonra Türkiye'ye döneceğimden yetişmeyeceğini söylediler. Dönmeden önce ciddi bir sınava gireceğim. Lütfen yardımcı olun da bitsin bu sıkıntı artık... :) Gerçekten günlerdir bu işi araştırıyorum.

Eğer uyumludur derseniz yarın gidip alacağım ve sınavıma odaklanacağım....

Kusura bakmayın uzun bir yazı oldu...

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

20. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Dinlediğiniz müzik türleri nedir acaba?

Gr07'yi uzun süreler kullanan birisi olarak uyumlu olur diyebilirim ancak dinlediğiniz türler daha belirleyici olacaktır.