iBasso DX50 - Fiio X3 (Sansa Clip - iPod Video) Karşılaştırmalı İncelemesi

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda Engin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Konu ile ilgili birşey belirteyim, her ne kadar X3'ten daha iyi olsa da (üst frekans olarak), Dx50'de üstler ses açıldıkça kontrolü kaybeden bir yapıda. Eğer yüksek sesle müzik dinliyor ve de üstleri hali hazırda sıkıntılı bir kulaklığınız var ise Dx50'ye bakmayın derim.

Collapse Signature Expand Signature
  2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Gelen yorumlardan sonra hiç bir cihazda X3 ve DX50'de olduğu kadar arada kalmamıştım. En iyisi yerinde incelemek olacak fakat biraz daha bekleyip X5 mi alsam diye de düşünmüyor değilim. Ah şunları değil İstanbul, Türkiye'de bulmak kolay olsa... :eek:

3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Aslında X3 ve Dx50 oldukça yaygınlaştı ülkemizde. X5 de mayıs gibi yaygınlaşmış olur..

4. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    543
    Açıktan davet ettim daha ne diyeyim.

Ben alırken de x3 de şöyle bir durum oldu. Boğaç' da sflo vardı onu alacaktım. Bana sana bu uymaz git X3 al diye öneride bulundu. ( Allah razı olsun böyle insanlarla ticaret yapmak dostuk etmek çok iyi )

Ben çok yüksek seviyelerde müzik dinlediğim için direk X3 dedi. Zaten öyle üst seviye kulaklık alma gibi durumum da yok. Şimdi düşününce kendisine önerisi için binlerce teşekkürler. gidip abuk subuk bi yerden saçma bi alet de alabilirdim.

şimdi arkadaş da iki arada bi derede kalmış ben gibi. paran varsa DX100 al konuyu belli bi süre kapat. yoksa x3 de işini görür. dx50 bile alsan üzeceğini sanmam.

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Bazen orta seviyeyi dinlememiş arkadaşlar üst seviye dap alma konusunu kafalarına çok takıyorlar. Dx50 ya da X3 gibi cihazlardan üst seviyeye geçiş yapılmalı ki, cihazlar ne yapıyor tam olarak anlaşılsın ve zevki çıksın. Ha ben istemem hobinin o yönünü, alır geçerim diyen varsa onu bilemem :)

6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    O zaman önce şunu diyebilmeliyim. Hali hazırda kullandığım Sony A860 serisi orta seviye mi? Yoksa X3 yada DX50 ile aynı seviyede mi? ;D
    Sony'nin ses karakteri az ok hepimiz biliriz ama bu iki DAP'ın yabancısıyım. Tek bildiğim elimdeki bu cihazın beni artık kesmediği ve X100'ün şu anda bütçemi bir hayli aştığı.

ilkercom nickli arkadaşımızın dediği gibi cihazları bir gidip dinlemek lazım :)

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Cihazı dinlemedigim icin birsey diyemiyorum. Tahminim orta seviyeye yakındır. Dinleyen arkadaslar daha iyi cevap verecektir. Sesin dışında, dx50deki (yanlışım yok ise) DSD destegi kesinlikle cezbedici bir unsur. Tabii hafıza yettiği kadar.. Bizim hobide keske hep dinleyip alabilsek. Ne yazık ki kötü yon de para harcamak zorunda olmamız. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Kullandığınız player orta seviye sayılmaz pek.Sakin bir ses tonu var.Yormaz,keyif verir ancak alt-orta seviye arası biryerlerde diyebiliriz.

9. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Ben vaktiyle a865 kullanmıştım, ama sesi çok dingin geldiği için yine klasiğe döndüm. Fakat dinlediğim X3 bir başkaydı.

10. SUN

SUN
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ben de uzun süredir Cowon iAudio7 kullanan biri olarak ve upgrade olduğunu düşünerek iki hafta önce X3 aldım (Fastfalcon' dan aldım, kendisi çok ilgili ve iyi bir satıcı, teşekkürler).

Ses çözünürlüğü cowon'a kıyasla çok daha yüksek, ayrıca içindeki DAC cowon' a göre çok daha iyi (lineout' tan da ayrıca Corda2move amfi ile denedim).

Aynı tarif ettiğiniz gibi amfisinin sesi biraz koyu karakterli geldi bana da, hatta sessiz arka plan tanımını X3 ile daha iyi anladım. Ayrıca sahne efecti cowon' a göre daha düz gibi geldi (3d etki daha az).

Cihazın sesi bu sebeple bana biraz kapalı geldi, hala alışmaya çalışıyorum. Sennheiser HD595 ile fena değil. Özellikle uzun süreli dinlemede yormadan keyilfe dinledim, bazı parçalarda çok tatlı bir ton oldu, PX100 ile birleşince ise karakteri uyumsuz geldi bana, Hihiman HE-500’ü makul bir seviyede sürebiliyor gibi ama aynı şekilde uyum olarak çok hoşuma gitmedi.

Cihazda dinlediğim flac'ların kalitesi Cowon' a göre bariz üstün, zira Cowon' da320 kpbs ile Flac arasındaki fark bile net anlaşılmıyor, daha düşük dac kalitesinden dolayı (yine de şu an itibariyle Cowon daha zevkli geliyor kulağıma).

X3’ te 24 bit kayıtlarda ise (varsa) farkı anlamakta zorlandım, biraz daha dinlemem gerekiyor. Ben farkı duyamıyorum ya da bu ayrım için X3’ ün DAC’ i yetersiz kalıyor olabilir, bilemiyorum. 24 bit ile ilgili çok fazla tecrübem olmadı açıkçası.

High gain ayarına denemek için getirdim ama tizlerin keskin olduğu bir iki yerde sesin çatladığını duyunca hemen geri low' a aldım, ses low gain' de çok daha oturaklı ve kontrollü geliyor. Zaten low gain' de bile HE-500' de makul bir seviyenin üzerinde bir ses üretebiliyor.

Elden çıkarmadan önce biraz daha süre veriyorum alışmak için ama bu gidişle fikrim değişmeyecek, açık ses ve 3d sahne benim için daha cazipmiş, bu cihaz ile bunu öğrendim :)

Cihazın arayüzüne alıştım ve sorunsuz kullanıyorum, Cowon’ a kıyasla büyük bir eksiklik hissetmedim. Pil ömrü 60 saatlik Cowon'a göre az olsa da günlük kullanım için gayet yeterli geldi.
    64 gb sandisk micro sd kart taktım ve fat 32 formatlayarak sorunsuz tanıttım.

Cihazın kasası çok kaliteli ve içinden silikon koruma kılıfı ve ekran filmi çıkması gayet hoş.

Bu seviyede bir cihaz alacaklar ın (ucuz diyemem malesef) , mümkünse dinleyerek almalarında fayda var, böyle bir ses karakterini tercih edenler için kalitesiyle bence bulunmaz bir cihaz.

11. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    he500'ü x3'e takarak hem x3'e hem de he500'e ayıp ediyorsunuz :)

12. SUN

SUN
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Yok yok daha zorlamıyorum zaten, olmuyor anladım :)

13. Toxic Umix

Toxic Umix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bende x3 ve dx50 arasında gidip geliyorum. :) ipod classic'leri uyguna satanlarda var ama sanırım x3 ve dx50'nin sesleri belirgin şekilde daha üstün ipod'dan. dx100 gözüme takılmıyor değil ama fiyatır :(

14. 4khenaton

4khenaton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    [quote author=Toxic Umix link=topic=7949.msg123818#msg123818 date=1394234137]
    Bende x3 ve dx50 arasında gidip geliyorum. :) ipod classic'leri uyguna satanlarda var ama sanırım x3 ve dx50'nin sesleri belirgin şekilde daha üstün ipod'dan. dx100 gözüme takılmıyor değil ama fiyatır :(
    [/quote]

Çok kararsız kalıyorsanız ve maddi imkanlarınızın tümünü kaynak için ayırmaktan çekiniyorsanız X3 ve DX50'nin ikinci el olanlarına bakmanız daha iyi olabilir sizin için. Ses imzasını beğenmezseniz satıp başka bir kaynağa yönelmeniz daha kolay olur böylece.

15. SUN

SUN
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    [quote author=Toxic Umix link=topic=7949.msg123818#msg123818 date=1394234137]
    [/quote]

X3' ü koyu ses seviyorsanız kesinlikle tavsiye edebilirim, aslında tam olarak koyu da değil galiba ama özellikle alt frekansları çok sessiz ve dingin geliyor bana.
    Her halükarda imkan bulursanız almadan önce dinleyin derim, sesleri tarif edenlerin ve okuyan kişinin algılaması kişiden kişiye çok değişiyor.
    Ben de x3' ü aldıktan sonra ve kendim dinleyince ne demek istendiğini daha iyi anladım.

İki cihazda ipod ve cowon seviyesinde cihazlar değil kesinlikle, hem dac hemde amfileri daha üstün (DX50 dinlemedim ama sesi farklı olmakla birlikte X3 ile aynı seviyede sanırım) ,

Tabi uyumlu olacak kulaklıkta düşünmek lazım. şimdi pm ile X3 ile HE-400'ün çok keyifli olduğu tavsiyesini aldım örneğin, denemek lazım :).

16. Toxic Umix

Toxic Umix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Sıfıra x3 alabilirim ancak alacağım müzikçaları üzün süre kullanıcağımdan doğru seçim yapmak istiyorum sizlere danışıyorum :)

Kulaklığımın mid-bas bir sesi var, ancak baslar telefonumda dinlerken yeterli gelmiyor bana, bu sebepten aklımda dx50 den önce x3 mantıklı geldi. İste malesef x3'ü resmi satanlar var forumda da var ancak dx50'yi resmi satan bir yer görmedim. Malesef böyle şeylerde teknoloji marketlermiz çok yetersiz, pazar sony'nin müzikçalarlarından ibaret Türkiye'de. O sebepten deneme şansım zor anca bir toplanma olursa orda deneme fırsatım olur :)

Evet ipod'un ara yüzü güzel ama sesi işte beni üzen :( yoksa çoktan almıştım sanırım en kötü 2. el bir classic

17. serhat_e7

serhat_e7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    [quote author=Toxic Umix link=topic=7949.msg123828#msg123828 date=1394267830]
    Sıfıra x3 alabilirim ancak alacağım müzikçaları üzün süre kullanıcağımdan doğru seçim yapmak istiyorum sizlere danışıyorum :)

Kulaklığımın mid-bas bir sesi var, ancak baslar telefonumda dinlerken yeterli gelmiyor bana, bu sebepten aklımda dx50 den önce x3 mantıklı geldi. İste malesef x3'ü resmi satanlar var forumda da var ancak dx50'yi resmi satan bir yer görmedim. Malesef böyle şeylerde teknoloji marketlermiz çok yetersiz, pazar sony'nin müzikçalarlarından ibaret Türkiye'de. O sebepten deneme şansım zor anca bir toplanma olursa orda deneme fırsatım olur :)

Evet ipod'un ara yüzü güzel ama sesi işte beni üzen :( yoksa çoktan almıştım sanırım en kötü 2. el bir classic
    [/quote]
    Net üzerinde x3 satan bir yer var mı acaba?

18. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Konu açılmışken nacizane fikrimi paylaşayım. X3 bana ipod classic ve clip+ 'tan sonra daha az baslı geldi. Bana göre X3 baslarıyla anılacak bir dap değil, frekanslar birbirinin üzerine çıkmıyor. Tekrar belirteyim bu benim fikrim.

19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    543
    x3 ü kime dinlettiysem baslarına hayran kaldı. sizin kulaklığın basları zayıf olabilir mi?

20. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Evet aslında kulaklığım baslı bir kulaklık değil re-400 kullanıyorum, ama aynı kulaklık classic' te ve clip+' ta biraz daha baslı biraz daha gövdeli çalıyor. X3 te govdesiz demiyorum, baslar daha tok ve yayvan değil. Belkide re-400 ün X3' e tepkisi bu şekilde bilemiyorum. Belkide bana öyle geliyor daha yeni aldım X3' ü.