iBasso IT01 İncelemesi (Black)

'Ibasso' forumunda Black tarafından 17 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Herkese selamlar.

Bir süre önce kulaklık tavsiye başlığına yazdığım "A Shape Ses İmzası" mesajımdan epey zaman geçti. Önerilen LZ-A4, FLC8 gibi bir sürü kulaklığa göz gezdirdim. Her ne kadar öneriden uzak olsa da, popüleritesi gereği bu kulaklığı alma durumuna sürüklendim ve siyah modelinden sipariş verdim.

Başlamadan önce, iBasso'nun IT01S modeli varmış. Bu ürün ne kadar upgrade'lendi bilemiyorum ama, izlediğim videolar ve okuduğum metinler/makaleler gereği IT01'deki şikayetlerin giderilmiş versiyonuymuş. Ben de yalancısıyım. :)

Öncelikle şunu belirtmek gerek; IT01 kaynak seçiyor. Kendini belli etme konusunda biraz çekingen ve nazlı gibi. Besleyecek kaynak bulmak yeter mi bilemiyorum.

Ürün Kalitesi ve Konfor:

Ürünü ilk gördüğümde; fotoğraf ve videolardan gördüğüm kadarıyla; kulak arkasını kaplayacak kadar plastik veya kevlar bir kaplama olduğunu, kablonun geri kalanının açık bakır kablodan oluştuğunu düşündüm. En azından öyle olmasından korktum. Ürünü ilk elime aldığımda, kaplamanın kablonun boydan boya olduğunu gördüm. Kablodan uzun süre burn in isteyen bir yapısı olduğunu düşünmüştüm. Ve yanıltmadı da. Sadece sürücülerin değil, kablonun da burn in istediği aşikar. Kalite ve sağlamlık açısından şu ana kadar kullandığım ve dinlediğim bütün kulaklıklar arasından 2. sırada IT01. Özellikle kablo açısından. Yine de ben 'L' jak olmasını isterdim. Jak kısmı oldukça uzun ve kalın. Cepte kullanmak biraz sakıncalı göründü bana. Bu yüzden dışarıya çıktığımda ses sistemi taşıyormuş gibi çantayla geziyorum. :) Taşıma kabı/kutusu fırçalanmış metalden oluşuyor ve oldukça hafif. Çevirerek değil de, çekerek çıkarıyorsunuz kapağı. Çevirerek çıkarılan kapakları tercih etmiyorum ben.

Kulaklık tek dinamik sürücüden oluşuyor. Sürücünün bulunduğu kısım camdan yapılmış. Muhtemelen renkli akrilik cam. Bu yüzden parmak iziniz daima orada olacaktır. Kulağın arkasından dolanan kablodaki kaplamanın rahatsız etme gibi bir lüksü yok tabii ki. Pin giriş kısmının kulak yapısına göre değişeceğini düşünüyorum yalnızca. O kısım kulağınıza baskı/batma etkisi yapabilir. Kulaklığa biraz açı vermeniz gerekebilir. Çevremde şu ana kadar sorun yaşayan olmadı gerçi. Ama uzun süreli kullanımda biraz oynama ihtiyacı duyuyorum bazen. Bu arada pinler gerçekten zor çıkıyor. Bir ara dişlemeye kalktım hatta.

Fit için söyleyeceğim pek bir şey yok aslında. Uygun uçları takıp kulağınıza yerleştiriyorsunuz, ve uzun bir süre düzeltme ihtiyacı duymuyorsunuz. Yaklaşık 1 saati gösterebilirim bu noktada. Vakum etkisinden kesinlikle uzak. Sadece noozle biraz kalın olduğu için küçük uç seçmeniz gerekebilir. Kutusunda gelen köpük uçlar orta ve büyük boyda. Bu noozle'lar için küçük köpük uç koymalıydılar bence. Küçük bir kulağınız varsa silikon uçla kullanmanız gerekebilir. Ya da köpük uç da sipariş verebilirsiniz. Yine de köpük uç kullanmanızı ses açısından tavsiye etmiyorum ben. Kulağınızda değilmiş gibi hissediyorsunuz gibi abartılara girmeyeceğim ama ben 10 üzerinden 8,5 verirdim fit için. Köpük uç olsun olmasın. CIEM'leri elbette hesaba katmıyorum. CIEM'leri dahil edersem bu puan düşerdi elbet. Ama daha önce özel bir IEM'im olmadığı için CIEM ile birlikte puanlandıramıyorum. Oldukça yuvarlak, ve parlak bir yapısı var zaten kulaklığın. Kenarları, rahatsız etmeyecek kadar yuvarlak mesela. Noozle'ın uç kısmı çıkarılabiliyor, ki bu benim için harika bir şey. Temizlenmesini çok basite indirgiyor bu şekilde. Ayrıca yedekte 1 çift noozle uç, kutusuyla birlikte geliyor.

Ve izolasyon... İzolasyon gerçekten iyi. 120 dB ile test ettim. Dışarıya ses gitmiyor. Bu kulağa göre değişken olsa da, izolasyondan şikayet etmezsiniz diye düşünüyorum. Önemli olan, uygun tipleri takmanız. Yanınızda biri oturuyorsa, ses sağır olacak derecede ise bile, çok az ses duyacağının garantisini verebilirim. Müziği durdurduğunuzda bile birisi size bir şey söylüyorsa da, onu duymanız için biraz yüksek sesle konuşması gerekecek. Dış sesi engellemesi için kulaklığın yapısı bile yeterli aslında. Ekstradan kısık sesle müzik dinleseniz bile, dış sese maruz kalacağınızı sanmıyorum.

Kulaklığı kulağınıza ittiğinizde tipler dibe doğru kayabiliyor. Noozle'daki tırktıklarda kulağa temas ediyor. Tipleri saat yönüne çevirerek noozle'ın uç kısmına çekme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ters yöne çevirirseniz tiple birlikte noozle da elinize gelmiş olur. :) Kulaklığı sürekli tak - çıkar yapmadıkça bir sorun olmayacaktır diyorum ben.

Ses ve Sahne Yapısı:

Ses yapısı; midler biraz geride kalmakla birlikte, geniş bir U şeklini anımsatıyor. Flat'a yakın demek daha doğru olur. Mikro detaylar konusunda bir sorun yok, ancak genel detay ve fonda bir eksiklik var. Örnek verecek olursam; solo piyano parçalarında doğru ve doğal bir atmosfer oluştururken, akustik kayıtlarda veya alternatif parçalardaki piyano sunumu biraz tutarsız gibi. Arka planın yeterince karanlık olmamasından değil de farklı bir şey sebep oluyor buna. Dinlediğim diğer kulaklıklara göre farklı. Ancak dinledikçe belirli bir noktaya kadar düzeliyor bu durum. Aşağıda değineceğim.
    Müziğin sunumunu; geniş, yüksek ve dolu bir tiyatro salonunun orta - arka arası sıralardan dinliyorsunuz. Salon boş değil, bir sürü dinleyici var. Bu yüzden yankı, metalikleşme gibi etkilere maruz kalmıyorsunuz diyelim. Ekipmanlar kaliteli olduğu için de arka sıralara kadar detayları yakalayabiliyorsunuz. Eğer müziğin sunumuna daha yakın olmak ve daha fazla detay yakalamak istiyorsanız, oturduğunuz yerden kalkıp ön - orta sıralara geçebilirsiniz. Ses seviyesini yükseltmekten bahsediyorum. Ama bu kulak sağlığınızı olumsuz etkileyeceğinden; daha yakın bir sahne arayışınız varsa, farklı kulaklığa yönelmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Vokalist; şık giyinmişte, sanırım biraz da çekiniyormuşçasına bateristimizin arka tarafında sunuyor performansını. Gitar, piyano, zil ve davul sesleri birbirine neredeyse eşit ve aralıklı sıralarda konumlanıyorken; vokal biraz daha mesafe koyuyor aranıza.

Bunların yanında yukarıda bahsettiğim gibi belirli bir iyileşmeye tanık olmak için, tiyatro salonuna düzenli olarak gidip dinleyici olmalısınız. Böylece müziği sunan grubun ilerleme kaydettiğini göreceksiniz. Demem o ki yazılanları göz ardı edebilmek için yaklaşık 150 saati geride bırakmanızı öneriyorum... Bu arada kulaklığın gövdeli çaldığını belirteyim. Gövdeli ve kalın. Hatta ilk dinlediğinizde koyu olduğunu düşünebilirsiniz.

Ses Başarımı:

Baslar yumuşak ve oldukça belirgin. Yeterince sık olmasalar da, kuvvetliler. Yine de alt frekans spektrumu gövde odaklı. Buna karşın derin baslar ve mid basların uyumu başarılı. Yani, mid bas bölgesinde her hangi bir kambur veya boğma durumu, yapışma gibi bir kusuru yok. Dağılmama ve toparlanma başarımı tatlı bir noktada. İzlenimlere ve kutu açılımı/inceleme videolarına baktığımda genellikle mid ve tizlerin başarımına değiniyorlar bu kulaklıkta. Ben olsam kulaklık başarımını Bas-Tiz-Mid şeklinde sıralardım. Tabii ki bu Bashead'lere yetecek kadar asla değil. Bütün bunları, benim gibi geniş bir ters V seven kişilere hitap ederek söylüyorum.

"Brent Faiyaz - Poison" parçasındaki bas vurgusu ve ardından gelen yankı efektini sınayabilmek için, bu parçayı test listeme ekledim. Dinlerken 2:07 - 2:10 arasındaki vurgu ve yankılı kısımda; basların kuvvetli, yankının da sahnede dağılmasını bekliyorum. Beklentim bu. IT01 için sahne yeterli oldu. Özellikle derinlik açısından daha ağır basıyor genişliğe kıyasla. Ancak her ne kadar kulaklık başarımını Bas-Tiz-Mid şeklinde sıralasam ve derinliğin daha iyi olduğunu söylesem de, bas vurgusu beni pek tatmin etmedi. Ama yalnızca bu parçada durum böyle oldu. O şekilde derin bas kuvvetini açıklayabilirim. Parçayı dinleyin bu arada. Hoşunuza gidecektir.

"Michael Jackson - Break Of Dawn" dinleyenler, parçadaki basların yapısını bilir. Göze batacak cinsten, yapay. Ama istememe rağmen eleştiremiyorum. Bence parçanın bas yapısına göre iyiler. Baslar hala yavan, boş. Ama kayda bakacak olursak bence hiç fena değiller. Hoşuma gitti.
    Bu arada baslara odaklanırken belirli aralıklarla dinledim kulaklığı. Çünkü uzun süren dinlemelerde basları hissetmek mümkün olmuyor, izlenim sapabiliyor. Belirtmekte fayda var dedim.

Midler; az da olsa, parlak denilecek bir yapıda. Kalın notalardan seslenen, biraz da yumuşak ve dokulu/çıkıntılı karakterde. Ayrım tatminkar. Yine de alt mid bölgesinde köşelerin biraz fazla yuvarlatıldığını düşünüyorum, üst midleri hesaba katmayarak. Ve muhtemelen alternatif kayıtlarda piyano sunumu bu yüzden tutarsız. Kontrollü diyebileceğim üst midlerde grain gibi bir kırpılma, bir çukur yok en azından. Yalnızca yukarılarda da belirttiğim gibi birazcık uzağa konumlanmış midler. Bu arada V shape demek doğru olmaz kulaklık için. 'Geniş bir U ya da flat'a yakın', şeklinde tanımlayabilirim. Ters V; daha doğrusu enstrümanların önde, vokallerin biraz geride olduğu bir A şeklinde ses seven birisi olarak, kulaklığa alıştım ben yine de. Burada gözüme batan kısım alt midlerin belirgin bir şekilde yontulması. Neyse ki zillerle birlikte görmezden gelebiliyorum bu durumu. Son olarak vokal, neredeyse parlak, ve doğal bir tondan sesleniyor. Vokal, gayet parlak ve büyüleyici. Ve doğallıktan uzaklaşmadan çalması da artısı. Özellikle "Pentatonix - Jolene" parçasında vokalin yükseldiği 1:15 - 1:23'deki kısım muhteşem. Yine de kalın çalması gereği erkek - kadın vokal ayrımı yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Şahsen cover dinleyeceğim zaman kadın vokallere yöneliyorum.

Tizler kulaklığa ısınmamda büyük rol oynadılar. Açık karakterli, ve sibilanssızlar. Açık ve parlak olsalar da, göz önündeler demek pek doğru olmaz yine de. Yüksek sesle dinleyen biriyim, ve sibilansa yakalanmadım. Yüksek seste sibilans bulunan kayıtlarda bir şey diyemeyeceğim ama.
    Zillerin uzamasını tebrik etmesenizde, şikayet edilecek bir yapısı da yok. "Fleetwood Mac - Dreams - 2004 Remaster". dinlerken tizlerin yakınlığı ve belirginliği, çözünürlüğü ve uzamasını başarılı buldum mesela. Ostry'de ziller yüzünden, sesi kısıyordum bu parçada. Transparan ve canlı olan bir kulaklık çünkü KC06. Rock müzik için de uygun bir kulaklıktı. Hem akustik, hem de rock... IT01 Rock müzik için çok da uygun bir seçim olmasa bile, bir Rock sever olarak benden geçer not aldı kulaklık.
    Tizlerin genel olarak karışmaması/yapışmaması artısı. Üstelik uzama konusunda bu kadar iyiyken. Rock müzikte, hıza ayak uyduramayıp biraz sapıtabilir. Özellikle Rock müzikte tonlama açısından kaybediyor kulaklık. Kontrollü, dengeli, rahat dinleti sunmayı, aynı zamanda çok da ince kalmayıp belirginliği ve çözünürlüğünden ödün vermeden çalmayı başarabiliyor. Uzun dinlemelerde yüksek sesle bile öne çıkan zillerle dolu parçaları rahatça dinleyebiliyorum. Kulaklığın övebileceğim en iyi kısmı bu, bir orta - üst frekans tutkunu olarak.

Tonlama ve Çözünürlük:

Kulaklık aslında tam anlamıyla açık diyemeyeceğimiz bir karakterde. Ancak koyu demek hiç doğru olmaz. Daha çok; sıcak, kalın ve biraz da olsa açık tarafa kayan bir yapısı var. Dinlemelerimi genelde bilgisayarımda yapıyorum. Ses kartı, kulaklığın daha koyu ve daha gövdeli çalmasını sağlıyor. Bunu yaparken de boğmuyor ve detaylardan ödün verdirtmiyor tabi. Beslemenin yanı sıra sürebiliyorda. Benim normalde koyu kulaklık ve DAP/DAC'larla aram iyi değildir aslında. Ama bu sefer bakış açımı değiştirdi bu kulaklık. Nötr'ün bir tık koyu tarafa çalması hoşuma gitti bilgisayarla birlikte.. Bu yüzden dinlemek istersem bilgisayarı tercih ediyorum. Sesi gerçekten bir renk ile tanımlayacak olursam; Ostry KC06 parlak, canlı bir magenta ise; iBasso IT01 Turkuaz olurdu. Daha çok, koyu, hatta biraz yeşile doğru, parlaklığın az olduğu cansız bir Turkuaz. Biraz sarhoş edici bir sesi var genel alanda.

Son Sözler:

Yine de ben bu ürünün şişirildiğini, abartıldığını düşünüyorum. Sadece, burn-in sürecini geride bıraktığınız ve karakterine alıştığınızda, uzun yıllar kullanabilir ve mutlu olabilirsiniz diyebilirim. Tabii yine de hangi kulaklıktan geçtiğiniz de önemli bir etken.

Kulaklığın çözünürlüğünü iki kelime ile tanımlayacak olsam, 'sarhoş edici' derdim. Volume ne kadar kısıksa, bu durum o kadar belirgin. Yükselttiğinizde durumun her ne kadar değiştiğini görseniz de, o ses seviyesi ile uzun süre dinleyemeyeceğinizi anlıyorsunuz. Farklı bir kaynağa geçtiğimde bu durum hissedilir derecede değişiyor belki ama, hangi kaynakla dinleneceğini bilemediğimden söylemeden geçmiyorum. Bu kaynak seçen nazlı bir kulaklık için doğal gerçi. Bütün detayların yanı başınızda olduğu bir kulaklık değil zaten. Rahat ve keyifli bir dinleme yapmayı hedef almışlar. Aslında müzikal kayıtlarda cidden hoş bir performans sunuyor. Onun dışında kulaklığın aslında ucuz oluşu, ama döviz kuru sebebiyle fiyatın bu civarlarda gezmesini görmezden gelebilseydim, şaşırtabilirdi beni IT01. Tıpkı Ostry'deki gibi. Yurt dışında yaşıyorsanız, dolar kuru da 3 civarında geziyorsa dediklerimi göz ardı edip kuşku duymadan alabilirsiniz. Müzikal bir sunum için iyi bir başlangıç olabilir.

Fiyatına ve çevredeki söylentilerle bakarsak, insanların kafasında farklı bir algı oluşturan bu kulaklığın; o kadar da övgüyü hakettiğini düşünmüyorum ben. Ama ürünü aldığıma pişman değilim. Bana hitap eden bir kulaklık olmasa 'bile', uzun dinlemelerle elimden geldiğince tarafsız yazmaya çalıştım. Ve, bana göre bir kulaklık olmamasına 'rağmen', bir müzik hoşuma gittiğinde; hemen kulaklıkla dinlemeyi istiyorum o melodiyi... :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim şimdiden. Saygılar...

#1 Black, 17 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 26 Mayıs 2019
    barocka, Totem, Kerina ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  2. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Aceleyle açmıştım konuyu, şimdi düzenledim.

Totem ve onurdogan4 bunu beğendi.
  3. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    128
    elinize sağlık, dikkat ettiğim nokta it01 nozzle'larını da artık it01s'de olduğu gibi değiştirilebilir yapıyorlar. size de yeni yapım it01 denk gelmiş. eskilerinde böyle birşey yoktu :)

4. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Bundan haberim yoktu açıkçası. :) Ben en iyisi konuya da ekleyeyim bilgilendirmeniz iyi oldu. Zaten konuyu baştan aşağı yenileyecek sıfırdan bir inceleme yazıyorum. Onunla birlikte tam oturmuş olur diye düşünmekteyim. Güncellediğimde yine mesaj yazarım buraya çünkü farklı kaynaklarla dinleyip 200 saati aşan ilerleme kaydetmiş durumdayım bu kulaklıkla.

5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    128
    tam anlamıyla performans almak için 200 saat burn in gerekiyor diyorlar..ben bu süreye ulaşamadan elimdeki it01'leri sattım malesef.. :) siz sabredip dinler ve bizi bilgilendirirseniz konu amacına ulaşır rehber niteliğinde olur :) nereden aldınız bu arada? yurtiçi yurtdışı?

6. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Evet sabır da sabır dedirtiyor. Yurtiçi.

7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    128
    ilk denemede ben de bu mu ya öve öve bitiremedikleri it01 demiştim..pişmeye başladıkça güzelleşti..200 saati henüz göremedik, az biraz daha dinlemem lazım,bakalım nasıl olacak. ben yurtdışı da aldım yurtiçi de..ancak yeni vergi sistemi ile yurtdışı'nın da pek bi espirisi kalmadı

Black bunu beğendi.