IEM Uçları Nasıl Temizlenmeli

'Kulaklık Genel' forumunda ozgurg84 tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. ozgurg84

ozgurg84
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Merhabalar.

Arkadaşlar IEM uçlarını nasıl temizlemek gerekiyor? Malum havalar ısındıkça özellikle silikon uçlar bir miktar terleme yapabiliyor.

Yine nadiren de olsa kulaklığı kulağına takan eş dost olabiliyor.

Comply foamlar için alkol kullanmak kötü bir fikir, bunu zaten ilk kulaklığın Sennheiser cx 3.00'ın yanında verilen comply foamlarda kötü olarak tecrübe etmiştim:)

Peki silikon uçları nasıl temizliyorsunuz? Kuru bir bezle mi? Alkollü bezle mi? Suyla nemlendirilmiş bir bezle mi? Nedir en iyi yöntem?

2. AeroKnight

AeroKnight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Çamaşır suyuna atıyorum ben.

ozgurg84 ve elektronik müzik bunu beğendi.
  3. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,739
    Ender türdeki mantar veya enfeksiyon aktarımını öneleme amacıyla medikal 96 derecelik saf etil alkol kullanılması yeterli olacaktır. Bulunamıyorsa şayet kozmetik amaçlı üretilen cilt temizleyici düşük dereceli alkoller de kullanılabilir.
    Silikonlar alkol ile silindikten sonra tamamen kuruması beklenmelidir. Kulak yolu solvent grubu tüm maddelere karşı aşırı hassastır, dikkat etmekte fayda var.

Collapse Signature Expand Signature
    #3 Synchronicity, 20 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 20 Mayıs 2019
    ozgurg84 bunu beğendi.
  4. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    788
    Denemedim ama kolonya dükülebilir sonrasında temiz suya yatırılabilir :D

Sıcak havalarda müzik dinlerken aralıklı olarak çıkarılıp kulak kanalına hava girmesi önemle iştirak etmelidir yoksa kızarıklık oluyor :eek:

ozgurg84 ve onurdogan4 bunu beğendi.
  5. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    110
    Bence de kalmalı konu. Islak ve kuru bez ile bitecek bir iş değil bu. Ekipmanlara madem o kadar para ödüyoruz, o zaman bu işi doğru yapmamız gerekir. Ayrıyetten kulaklık temizliğinden çok, kulak sağlığı önemli.

Ben silikon tip için kolonyağlı bez kullanıyorum. İyice ovalıyorum. Duruluyorum ve kurulamak için de farklı bir bez. İç kısmını dışarıya çıkana kadar büküp; o kısmını da temizledikten sonra, kulak çubuğuyla da noozle kısmına girecek delikli kısmı temizliyorum. Comply için aynı şeyleri söyleyemem. Ama Comply için daha titiz olmak lazım. Ben günlük olarak temizlediğim için kozmetikleri çok nadiren kullanma gereksinimi duyuyorum.

Bence foruma kulak bakımı için de birkaç metin şart. Malum kulak çubuğuyla iyice diplere kadar sok temizle mantığı yanlış.

ozgurg84 bunu beğendi.
  6. Mr.Vengeance

Mr.Vengeance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31

ozgurg84 bunu beğendi.
  7. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    457
    Ilık, az sabunlu suda biraz bekletebilirsiniz silikon uçları. Tamamen kurumadan tekrar takmayın ama. Ya da izopropil alkol ve su karışımında da bekletilebilir. (%50 - 70'lik bir solüsyon.)

Genelde, özel bir sağlık sorununuz yoksa, veya gerçekten çok çok serumen yapışıp birikmediyse kulaklık ucunda, ılık su yeterlidir aslında.

ozgurg84 bunu beğendi.
  8. erenn

erenn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    486
    Ben su kaynatıp karbonatla karıştırıyorum. Sonra su ılıklaşınca içine uçları atıp yirmi dakika falan bekletiyorum.

ozgurg84 bunu beğendi.
  9. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    101
    Ben bildiğin sabunla yıkıyorum sonra kuruluyorum bitti gitti gıcır gıcır oluyor :)

ozgurg84 ve sambadejan bunu beğendi.
  10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    788
    Aslında temizlik her seferinde yapılmalı , kulak iç organlarına mikrop girdimi mokoko olursunuz :p kulak zarınız eğer yırtılırsa vay halinize ( kolay kolay olmaz ama ekstra bilgi vereyim ) , işitme kaybına uğrarsınız ve tamiri uzun sürer (2 yıl veya en az 1 yıl) , bence temiz küçük kutu ile dolaşmalı ve iş bitince o temiz kapta saklanmalı ki ben öyle yapıyorum çoğu zaman , yinede içim el vermiyor ama en mantıklısı bu :D:cool:

#10 elektronik müzik, 21 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 21 Mayıs 2019
  11. ismailkoc5484

ismailkoc5484
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    180
    Kimya sektöründe faaliyet gösterdiğim için nacizane fikrimi beyan etmek isterim. Öncelikle klor bazlı ürünler plastik ve silikon gibi petrol ürünlerinde korozif etki yapacağından ben tasvif etmiyorum. Benim fikrim quarterner amonyum bazlı (su bazlı) dezenfektanlar kullanmak olmalı ben öyle yapıyorum. Hatta bu ürünü hayvanat bahçesinde ziraat mühendisi olan müdüre kaplan ameliyatında da denetim sonuç mükemmel. Sonuç olarak piyasada pek çok dezenfektan bulabilirsiniz kulak sağlığına etkisi olmayan ama yanlış ürün kullanmak çok ciddi sorun yaratabilir. Bu arada dezenfektan dediğim o dişçilerde kullandıkları oksijen bazlı olan değil aman he onlar sterilizasyon için metal dezenfektanında kullanılır. QUARTERNER AMONYUM......

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgurg84 bunu beğendi.
  12. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    647
    Birincisi kendi uçlarınızı kimseye vermeyin
    İkincisi belli bir süre sonra yenisi ile değiştirin. Çok pahalı değil bu uçlar bu kadar uğraşmaya değmez. Zaten comply tarzı uçlar belli bir süre sonra deforme oluyor slikonlar da aman aman pahalı bir şey değil

13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    Comply uç hiç kullanmadım o yüzden bir şey diyemem. Ancak silikon uçlu bütün iem'lerimi kullanmadan önce kadınların kullandığı pamuk makyaj temizleme pedine iki üç fis %99 isopropil alkol sıkıp, once uçları daha sonra komple kulaklığı siliyorum.

Yıllardır böyle yapıyorum şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Hatta ped'de kalan alkol ile telefonu falan siliyorum boşa gitmesin diye. Artık bir alışkanlık oldu. :D