InEar StageDiver SD-2 İncelemesi

'InEar StageDiver' forumunda MikePortnoy tarafından 3 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,493
  Alınan Beğeniler:
  3,122
  Merhaba arkadaşlar,

  Bu yazıda sizlere Alman Inear firmasının StageDiver2 isimli kulaklılığını anlatmaya çalışacağım.

  Bilindiği gibi firmanın custom kulaklıkları dışında, SD3, SD4 gibi birkaç çeşit universal versiyonu da mevcut. SD2 de onlardan biri. Tabii bu kulaklıkların ‘’S’’ isimli daha küçük kulaklar için yapılmış olan seçenekleri sunuluyor. Aynı zamanda belli bir ücret karşılığı wooden faceplate yaptırmak da mümkün.

  1643 eklentisini görüntüle

  Yapı Kalitesi:

  SD2, 2 armatür sürücülü ve 2 yollu bir sisteme sahip. İçerisindeki malzemeyi görmek mümkün olmasa da, kulaklığın (zannedersem) az malzemeye rağmen, bazı kulaklar için büyük olduğunu, ancak yine de uygun büyüklükte bir kulağa oturmada iyi bir iş çıkardığını, nispeten custom havası verdiğini söylemek gerekiyor. Tabii kanal kısmı bu işin tamamen dışında, normal bir universal gibi hissiyat veriyor. Yine de gövde için tam olarak custom rahatlığını sunduğu söylenemez. Bunlarla beraber, firma küçük kulakları da dikkate almış olacak ki, yakın zamanda kulaklığın small/küçük kasalı versiyonunu da çıkardı.

  Diğer taraftan upper concha dediğimiz, dış kulağın üst kısmında, Helix’in bitiminde yer alan iç taraftaki çukura gelen kısmının fazla ince olduğunu ve uzun dinlemeler sonucu biraz batma yaptığını tecrübe ettim.

  Kulaklığın kasasının yapı kalitesi oldukça sağlam gözükmekle beraber, nozzle ucunun zaman zaman uçları değiştirirken elde kalacak izlenimini ve korkusunu verdiğini belirteyim. Yani yekpare bir görüntüsü yok. Yine de bir Alman firmasının elinden çıktığını gösteriyor.

  SD2, diğer kardeşleri gibi değiştirilebilir kabloya sahip. Başlanğıçtaki halini bilemediğim için, soket sıkılığını tam değerlendiremesem de, hali hazırda gevşememiş olduğunu ve sıkılığını olması gerektiği gibi muhafaza ettiği bir gerçek.

  1644 eklentisini görüntüle

  Ses Meselesi:

  SD2 biraz sıcak taraftan, midleri nispeten kalın ve biraz koyu notalarla çalarak, sahneyi ortalara kuran bir şekilde sesleniyor. Aynı zaman genel spectrumun temiz, doğal ancak birazcık kolore olduğu söyleyebiliriz.

  Alt Frekanslar:

  Alt frekansların tonlaması armatürvari bir sertlikte değil, ancak çok da yumuşak bir tonda olduğunu söyleyemeyiz. Subbaslar, ortalama bir derinliğine ortalama bir alandan vurarak sesleniyorlar. Dinamizmi de yeterli seviyede. Çözünürlüğü fiyatına göre iyi olsa da, üst seviyelere yaklaşabildiğini söylemek pek olası değil.

  Midbasslar sahne üzerinde yine ortalardan konumlu olarak, alt frekans dengesinde kendisini biraz daha belli ederek sunuluyor. Ancak dengedeki bu kayma, gece gündüz gibi farklı değil. Midbasın sahneyi sıkıştırdığını söylemek haksızlık olacaksa da, midbası biraz önde konumlu bir kaynakla sahneyi sıkıştırabilme ihtimalinin olduğunu belirteyim. Midbasların da çözünürlüğü ve detayı fiyatına göre iyi seviyelerde.

  Gerek midbasın gerekse subbasların kulağı doldurmaya ve genel spectrumu gövdeli tutmaya yeter derecede bir sunumu olduğunu söyleyebiliriz.

  Mid Frekanslar:

  Mid frekanslar temiz, biraz kolore fakat kalınca notalarla ve alt frekans grubundan daha dinamik çalıyorlar. Genel konumlanması da yine sahnenin ortasında, ancak vokaller birazcık daha öne konumlu.

  Midler üstündeki hafif kolorasyon, klinik bir sesten ziyade doğallık ve müzikal bir sunum yaratsa da, hafifçe bir perde beraberinde geliyor. Her ne kadar midleri biraz koyu çalsa da, sunum bir UM3X gibi değil ve transparanlığı da, perdeye rağmen ortalamanın üzerinde bir seviyede.

  Midlerin detay ve çözünürlük seviyesi ise altlara göre daha iyi seviyelerde, ancak yine üst seviyeler gibi olmadığını ekleyeyim. Her ne kadar üst midlerde bir detay kaybı yaşansa da, midlerin, alt frekanslara göre daha belirgin ve canlı bir sunum gösterdiği bir gerçek. Aynı zamanda sunumun yorucu olmadığını da belirtebiliriz.

  Vokaller ise kuru olmaktan ziyade, içi dolu notalarla, temiz ve yumuşak sunuluyor. Üst midlerdeki hafif canlılık ve detay eksikliği ile beraber sibilansın pek olmadığını bir gerçek.


  1645 eklentisini görüntüle

  Üst Frekanslar:

  Midlerin kalınca notalarına karşılık, üstler biraz ince notalı, miktarı açısından kullanıcıyı yormadan ve hafif geriden sesleniyorlar. Ancak gövdesiz olduklarını da söylenemez. Üst frekans sunumunun, PFE232 tonlamasına göre daha az canlı ve geride olduğunu, fakat dokunuş ve renk olarak nispeten benzediğini düşünüyorum. Tonlaması çok doğal değil, ancak yapay olduğununu da söylemek haksızlık olacaktır.

  Üstler hızlı olmayan parçalarda, kendilerini yeteri kadar belli etseler ve tane tane, temiz şekilde sunulsalar da, çözünürlüğünün hızlı pasajlarda oldukça düştüğünü ve yine hızlı pasajlarda notalarının dağıldını, arka plandaki detayları biraz olsun yuttuğunu ekleyelim. Özet olarak SD2 çok hızlı bir kulaklık değil, metal müziklerde çok iyi işler çıkardığını söyleyemeyiz.

  Sahne ve Estrüman Ayrımı:

  SD2’nin sahnesi için, çok havadar olmasa da, genişçe tabirini kullanmak yanlış olmayacaktır. Ancak derinlik başarımını genişliği kadar iyi bulmadım. Enstrümanların derinlemesine konumlamada biraz sıkıntı çıkardığını pekala söylebiliriz.

  Kulaklığın enstrüman ayrımı ise iyi seviyelerde, yeteri kadar ayrık çalabiliyor. Aynı şekilde arka planın karanlığı ve stabilitesi de ortalamanın biraz üzeride bir performansa sahip.

  Son Söz:

  InEar StageDiver SD2, customvari ve sağlam gözüken yapısıyla, ortalamanın birazcık üzerinde ses kalitesine sahip bir universal.. Fiyatı çok makul olmasa da yurdumuzda ikinci el olarak 900 TL’ye bulunabilmekte. Custom bir kulaklığın, dış kulakta aşağı yukarı nasıl bir hissiyat verdiğini merak edenler için bir opsiyon olabilir.

  İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür eder, sevgilerimi sunarım.

  Önemli Not: Kulaklığı bana inceleme için yollayan üyemiz @elektronik müzik 'e ayrıca teşekkür ederim.

  Resimler alıntıdır.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 MikePortnoy, 3 Temmuz 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Temmuz 2015
  18 kişi bunu beğendi.
 2. ardacumhur

  ardacumhur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  24 Temmuz 2014
  Mesaj:
  993
  Alınan Beğeniler:
  1,313
  Eline sağlık abicim, merak ettiğim bir kulaklıktı. Çok güzel bir incelemeyle sitemizde yerini buldu.

  Teşekkürler
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. refuserQ

  refuserQ
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesaj:
  667
  Alınan Beğeniler:
  1,810
  İnceleme için teşekkürler...
   
 4. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,493
  Alınan Beğeniler:
  3,122
  Teşekkürler arkadaşlar.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,246
  Bu fiyatta daha başarılı bir kulaklık dinlemedim. Kesinlikle favorilerimden bir tanesi elden çıkarmayı pek düşünmüyorum açıkçası. Bu fiyatlarda daha iyisi varsa da çok azdır diye tahmin ediyorum.

  From Z2 using Tapatalk.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 6. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  641
  Alınan Beğeniler:
  1,858
  Sd2 iyidir, hoştur. Özellikle sd3'ten çok daha başarılı olduğunu hep savunmuşumdur.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 7. Tuncay_D

  Tuncay_D
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  15 Şubat 2014
  Mesaj:
  322
  Alınan Beğeniler:
  461
  Ellerine sağlık Ateş güzel bir inceleme, çok dap dinlemişliğin var, Sd2 hangi dap ile daha uyumlu olur? ( çoook ileride Sd2 almayı düşünüyorum da :) )
   
 8. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,493
  Alınan Beğeniler:
  3,122
  Çok koyu ve fazla baslı olmayanlarla iyi gidecektir diye düşünüyorum. Ancak üstlerine de dikkat etmek gerek.. 901 minibox ile rahatsız etmeden çalıyordu. Ak100ii, DX90 iyi seçimler olabilir, denemek lazım.


  iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. high-fidelity

  high-fidelity
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesaj:
  2,156
  Alınan Beğeniler:
  1,590
  İnceleme için teşekkürler abi.:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 10. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,136
  Alınan Beğeniler:
  3,015
  SD2 oldukça hassas bir iem ve output imp. yani cihaz çıkış empedansı yükseldikçe sd2'nin tiz ve üst mid bölgesinde zıplama olacaktır. Bu yüzden fiio gibi çıkış empedansı düşük daplar tercih edilmeli veya çıkış empedansı düşük amfi ile kullanılmalı yüksek emp. kaynaklar. (bkz. Plenue p1) (bkz eski ak100, eski ak120)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  elektronik müzik bunu beğendi.
 11. elektronik müzik

  elektronik müzik
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  31 Ağustos 2014
  Mesaj:
  879
  Alınan Beğeniler:
  839
  Sd2 olsa da dinlesem :cool: severdim keratayı , yalnız olurda almak isteyen olursa bir küçük boy olan " S " modelini alsın derim , normal boyda BENİM kulağıma baskı yapıyordu ve konfor olarak rahat değildi ( uzun süreli dinlemelerde ) FAKAT kasası TANK gibidir , tuğla atsan kırılmaz :D:p:cool:

  dipnot: eskileri yad edelim biraz , yine olsa yine alacağım kulaklıktır bu model o_O
   
  Collapse Signature Expand Signature