iphone 8 ve X

'Haberler' forumunda zxc tarafından 14 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Aranızda günahsız olan ilk taşı atsın dediler, ben de hiç iPhone kullanmamış biri olarak bu başlığı açtım. :)

Odadaki fili görmemezlikten gelmeye gerek yok. 10 tane başlığın iPhone muhabbetine evrilmesindense buraya boşalalım istedim.

Buyrun efenim. Ne düşünüyorsunuz yeni iPhone hakkında? İyi mi, kötü mü, değer mi, etmez mi, sıkıcı mı, muhteşem mi, harika mı, bayık mı, yazın gitsin...

10 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    :cheesy::-X:-\:love::eek::c:b

X Kısaca böyle.

3. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    449
    Türkiye standartlarında düşünüyorsak saçmalığın daniskası. usd/euro ve türevi üzerinden maaş alan biri üzerinden konuşuyorsak,en azından iphone x hem görünüş hem performans olarak bence alınabilir.(13inch macbook pro'yu geçmiş geekbench testlerinde)

edit: TR fiyatı 6bin lira bandında gelecek tahminen,o paraya gtx 1080ti lı masaüstü pc toplarım alacağım haz çok daha fazla olur. Kişisel tabi bunlar :gulme

5 kişi bunu beğendi.
  4. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,429
    Meizu pro7 beni daha çok heyecanlandırıyor. İphone benim için bütçe dışı.

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.
  5. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,049
    yabancılar "ugly as sin" diyorlar ya, x için aynen öyle düşünüyorum. x gibi çocuğum olsa cebine uyuşturucu koyar ihbar ederim.

7 kişi bunu beğendi.
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,992
    Tuşlu küçücük telefonları özlüyorum. Ama inrenet, whatssapp, navigasyon ve kameradan vazgeçilemiyor işte. Alet elim ayağım olmuş, yıllardır adres bile sormadım, nasıl soruluyordu hatırlamıyorum..:(

7 kişi bunu beğendi.
  7. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,522
    Hızlı şarj özelliği koyup kutu içeriğine hızlı şarj aletini dahil etmeyen kafaya sevgilerimi (!) sunuyorum.

3 senedir Note 4 kullanıyorum; kasması yok donması yok, mis gibi telefon, eksiği yok fazlası var(kutudan çıkan hızlı şarj aleti, kızılötesi portu, hafıza kartı, değiştirilebilir pil, S-Pen vb... ) :D Üstüne göktaşı düşmediği sürece kullanmaya devam :)

13 kişi bunu beğendi.
  8. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Macbook pro'nun klavyesi ekrani falan var bari, ben hem ip7 hem macbook air kullaniyorum 11inch mis

Telefonun laptoptan pahali oldugu duzene karsiyim ayrica.

#8 darkainu, 14 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Eylül 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  9. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    449
    Ona ben de katılıyorum sonuna kadar. Yurt dışı fiyatlandırması olarak söyledim onu.Türkiyede tabi ki verilecek para değil bir telefona

3 kişi bunu beğendi.
  10. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,289
    Tuşlu telefonlar iyidir. Ben halen kullanıyorum. Nokia 7200 .

3 kişi bunu beğendi.
  11. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Ayfon da neymiş ya. İyice suyunu çıkardılar bunlar da bu işin :D

12. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,762
    Ayfon iks diyorum, bu kadar ilgiliyim yani:gulme

3 kişi bunu beğendi.
  13. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    291
    Iphonedo'nun izlenimleri guzel olmus, ergonomi konusunda katiliyorum ona.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    o paraya motosikletle arabaya kralindan lastik alirim, alacağım haz çok daha fazla olur. Kişisel tabi bunlar:gulme

Ne alakasi mi var? Ömürleri ayni :)

#14 zxc, 14 Eylül 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  15. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    Lansmanı başından sonuna kadar izleyen biri olarak genel görüşlerimi paylaşayım ben de öyleyse.

Yeni Apple Watch tanıtıldı, en büyük yenilik içindeki elektronik sim kart desteğiyle doğrudan saat üzerinden telefon görüşmesinin yapılabilmesiydi. Ancak maalesef Türkiye'de kullanılamayacak. O yüzden bizim açımızdan bir yenilik değil. Ayrıca kendilerini Rolex ile karşılaştırarak "Dünyanın en çok satan saati bize ait" demeleri komik olmuş, 250-300 dolara Apple Watch alınabiliyorken en ucuz sıfır Rolex saati almaya kalk bakalım kaç bin dolar fiyat çekiyorlar. Bu karşılaştırmanın yapılması ve salondakilerin hiç sorgulamadan "woaaaah" diyerek alkışlamalarından irrite oldum açıkçası.

Yeni Apple TV tanıtıldı. Bu da yine ülkemizi çok da ilgilendirmeyen bir gelişme. Dünya üzerinde çoktandır var olan 4K ve HDR teknolojileri ile donatılmış. Çağın gerisinde kalmama çabasından başka bir adım göremedim.

Ve yeni iPhone'lar. iPhone 8 ve 8 Plus tek kelimeyle hayal kırıklığıydı. İlk tanıtım videosunda o kalın çerçeveleri görünce istemsiz gülerek "Ulan Apple..." dedim. Yine yıllardır diğer markalar tarafından kullanılmakta olan kablosuz şarj ve hızlı şarj özellikleri gelmiş. Burada Apple'dan beklenmeyecek bir hamle geldi, şu anda en yaygın kablosuz şarj standardı olan Qi standardına uymuş. "Ben Apple'ım gardaş, piremiyumum" diyip apayrı bir standart da tanımlayabilirlerdi. Bu açıdan beğendim. Belki zamanla Lighting'den vazgeçip USB Type-C'ye de geçerler. Arka tarafta metal malzemeden cama geçilmiş. A11 Bionic isimli yeni bir işlemciye geçilmiş, çoklu çekirdek performansı olarak etkileyici görünüyor. Aslında bu bize gün geçtikçe uygulamaların 32 Bit tek çekirdekten 64 Bit çok çekirdeğe geçileceğinin sinyallerini veriyor. Geleceğe bir yatırım olmuş. Augmented Reality(AR) beni hiç etkilemedi, masada okey oynanır tavla oynanır batak oynanır abi o ne öyle elde telefon masa etrafında dört dönüyorsun. Bir Apple klasiği olarak RAM ve batarya kapasitelerinden hiç bahsedilmedi. 3.5 mm kulaklık çıkışı yine yok, bundan sonra hiç olmayacak anlaşılan. Kamera tarafında 7 ve 7 Plus'a kıyasla büyük bir iyileştirme göremedim. 8'de yine tek kamera var. En azından ona da çift kamera koysalarmış. Günümüzde neredeyse arka kameradan daha fazla önem kazanan ön kamerada hiçbir yenilik yok, hiç değilse açı genişletilebilirmiş. 8 Plus'ın çift kamerasına gelirsek yine ana kamerada OIS var, yanındaki kamerada ise OIS bulunmuyor. iPhone X'deki gibi her iki kamerada da OIS olmalıydı bence. Cihaza önden baktığımızda tasarım 6 ile birebir aynı. Şimdi iPhone 6 sahipleri diyorlardır "bir kılıf takarım iPhone 8 derim". Aynen öyle valla çok haklılar. Yani özetle, bu cümle şimdiden çok klişe oldu ama "Bu tanıtılanlar iPhone 8/8+ değil 7S/7S+'tı". Fiyatlarını 7 serisine göre uçurmamaları güzel olmuş ama. "Çoh özel cam malzeme nedeniyle +149 dolares" demelerinden korkuyordum.

Lansman bitti mi, bu muydu yani diye düşünürken "One more thing" dediler ve heyecan bir anda arttı. En son "One more thing" dediklerinde ilk iPad'i tanıttıklarını öğrendim ve iPad'lerin tablet piyasasındaki devrimine hepimiz şahit olduk. "Akıllı telefonların geleceği" sıfatıyla tanıttıkları iPhone X'e geldi sıra. Öncelikle hep iPhone Ten demeleri dikkatimi çekti, bu terminolojiyi oturtmaya çalıştılar sanki. Ne olursa olsun arkadaşlar, kabul etmek gerekir ki iPhone'un yıllar sonra yaptığı tasarımsal anlamdaki en büyük radikal değişiklik. Öncesinde çok fazla sızıntı olduğu için bu sızıntıların dışına çıkamamış olması bende yine hayal kırıklığı yaratmış olsa da izlerken yine de heyecanlandım. Apple Face ID'nin çalışmalarına çok uzun zaman önce başlamıştı. Bu işle uğraşan 3 tane şirketi satın aldı ve sonuçta Touch ID'ye veda edildi. 1.000.000'da 1 hata ihtimali ile lanse edilen teknolojinin ilk denemede hata vermesi ironik olsa da (bunda telefonun lansman öncesi restart'lanmış olması suçlanıyor) gerçekten sektöre yön verecek bir adım olduğunu düşünüyorum. Tamam küresel ısınmayı çözecek bir teknoloji değil belki ama Apple bir "yenilik" yaptı, hem de yıllar sonra belki de ilk defa. Ekran konusunda ise günümüzde ne teknoloji varsa acımadan koymuşlar, oled truetone hdr vs. Tasarıma ayılıp bayılanlar çok, bu telefon yine yok satacak, yine göreceğiz o kuyrukları. Ama ben telefonun üst kısmını çok çirkin buldum. O siyah girinti mahvetmiş bütünlüğü. "Sensörü, ön kamerayı nereye koyacak?" Yine yerinde olsaydı ama kenarlardan siyah ince çerçeve devam etseydi diye düşünüyorum. Ama bu defa da "S8'den çalmış, Note8'den çalmış, Mi Mix2'den çalmış" denileceğini bildikleri için özgün bir tasarıma gittiklerini düşünüyorum. Telefon 7 ve 8 serilerine göre 1.5 mm kadar kalınlaşmış. Bunu elimize alıp iyice incelemeden farkedemeyiz belki ama "kalınlaşmış" ifadesi yeterli bence. "Peki bu kalınlaşma acaba yüksek mAh'lı pil mi getirecek?" diye aklıma geldi. Gelen karşılaştırma yine çok ilginç: "7'ye göre pili 2 saat fazla gidiyor". Abi niye 7 ile karşılaştırıyorsun ki? Ben bundan şunu anlarım "Demek ki şarjı 7 Plus'tan az gidiyor." Ve fiyat açıklanır: 999$. Türkiye'de 5.500-6.000 TL arası... Bu konuya girersem daha çıkamam.

Velhasıl, lafı çok uzattım, odyofilleri etkileyecek ekstra bir özellik yok her zamanki gibi. Apple'ın zaten -telefonlar içerisinde kıyaslama yaptığımız zaman- belirli bir ses standardında çaldığını biliyoruz. Bunlar da ortalama kullanıcıyı gayet memnun edecektir. Yeni iPod tanıtılacak diye bir sızıntı vardı ama asılsız çıktı, zaten yapsalar yapsalar iPod Touch'a yeni bir işlemci koyup 1 GB da RAM eklerler. Hey gidi Jobs zamanın iPod'ları...

5 kişi bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    O girinti bence de kotu gorunuyor. Yine de eski phone'larin kucucuk ekranlarindan uzaklasma adina guzel bir gelisme. Bir de telefonun tutacak yeri olmamasi sorun olabilir. Mesela S8'i yanlardan tutunca hemmen aliniyor touch screen... Gerci takoz kadar kilif alir muhtemelen kullananlar. Kilif yapmak ta zor olur buna simdi :)

Saat olayina gelince... Bakinca saati gostermeyen nesneye saat diyesim gelmiyor malesef. Millet kolunda simsiyah birsey tasiyor. Saati okumak icin elimi kolumu sallamak zorunda kalmamam lazim. Elim direksiyondayken veya klavyedeyken goz atinca saati gorebilmeliyim.

Bi de saat ayni zamanda bir aksesuar. Herkesle ayni seyi takmak istemezdim sahsen. Kullandigim saatten bulundugum sehirde ikinci bir insanda yoktur muhtemelen. Daha kimsenin kolunda da gormedim.

#16 zxc, 14 Eylül 2017
    9 kişi bunu beğendi.
  17. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    İphone x gerçekten güzel olmuş.

18. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    624
    Öncelikle ne 8'in nede X'i tasarım anlamında beğenmedim. 8 yine kendi bünyesinde belli bir tasarım çizgisini sürdürmüş diyebiliriz ama X le ne yapmaya çalıştıklarını anlayamadım ve çok çirkin buldum.ben bırakın 7 kullanmayı, 6s kullanıcısı olsam bile 8 e geçmem. X tercih edeceğimede v30, note8 yada mi mix2 3lüsünden birini tercih ederim mevzu sırf tasarımsa eğer.

Onun dışında sadık apple kullanıcısı tercih edecektir her türlü. Ama bu tasarım anlayışıyla belli bir seviyede Android cihaz kullanan birini iphone almaya ikna edemezler gibi geliyor bana.

Performans anlamında özellikle amiral gemileri baz alındığında milisaniye farkla uygulama açma hızlarının değişmesi beni cezbetmiyor. Hepsi artık belli bir seviyede ve kullanıcıyı üzmüyor.

Ios kapalı bir sistem. Android ise masaüstü tadını veren kullanmasını çok daha keyifli bulduğum bir eko sistem.benim tercihim belli.

Collapse Signature Expand Signature
  19. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    6257 eklentisini görüntüle Bu Renk Nedir ?
    6258 eklentisini görüntüle
    Mat Siyahın asaleti de eski telefonda kaldı.
    Her yıl apple ın bu seminerini seyreden eski bir iphonecu olarak: Apple lale devrine girdi. Önceden apple yapar diğerleri alıntılardı şimdi tam tersi. Gerçi neredeyse her şeyi sızdığından seyrettiğim en sıkıcı keynote oldu.

- Amoled ekran -Nokia N85 2008
    - Çift kamera -HTC EVO 3D 2011
    - Çift hoparlör -HTC M7 2013
    - Kablosuz Şarj - Nokia Lumia 820 2012
    -Face ID - Samsung dan çinli telefonlarda bile içinde gelen yıllardır olan özellik.
    -AR Oyunlar şuan bile playstore da zaten var olan sonynin 1000 tllik telefonun camerasına bile koyduğu oyuncak
    -Su geçirmeme zaten ip7 de de vardı - sony xperia z 2013
    Animoji yi özellik olarak saymıyorum .

Zaten bi zahmet kamerayı geliştirip telefonu hızlandırmalı. Standart gelişim onlar. Kendine özgün olan birşeyi kalmadı çoğu özelliğini yıllardır başka telefonların kullandıklarını aldı. Geriye onlardan daha iyi bu işi yapıp geçmek kalıyor. Steve jobs dönemindeki inovasyon zihniyeti yerine tim cook un az kepçeyle koy ; isimle ,ios sayesinde sat zihniyeti geldi. He görürüsünüz yakında artık kafeler O kablosuz şarj istasyonlarını masalara koyacak , etraf animoji çöplüğüne dönecek, Face id süpermiş gibi lanse edilecek. Tamam işi ön kameraya değil , yüz tarayan derinlik algılayıcı var infrared le yüz sıcaklığını algılayacak zımbırtılar koymuş açılış hızını yükseltmek adına. Hemen espriler gelecek tabi ikizim açabilir mi? Kadınları makyaj yapınca biz tanıyamıyoruz alet mi tanıyacak?
    Son olarak bizdeki 5000 parabirimine olan telefon amerikada 5000 ülkeparasına olsa bakalım alan olacak mıydı?

Onlar 3 haftalık maaşıyla 1000 dolara alabilecek biz aylarca muhabbetine girmeyeceğim bile.

#19 Picasso16, 14 Eylül 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  20. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    291

Ekranın üst tarafı video konusunda beni rahatsız etti. Aspect ratioyu ayarlasalardı, tam ekran yapınca çıkıntı videonun dışında kalacak şekilde, güzel olurdu. Ama böyle videonun içine girince rahatsız edici olmuş.

Saat konusunda ben de her gün şarj etmem gereken bir saatle uğraşmak istemem. Pebble 2 üzmüyor beni bu konuda. Vector diye bir akıllı saat vardı, o da güzeldi, yeni modeli çıktı mı bilmiyorum.