iphone 8 ve X

'Haberler' forumunda zxc tarafından 14 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    İflas etmeyeydi Pebble keşke... Akıllı saat olayını en iyi kavrayan firmaydı. Vizyonu ve ürünleri, Google, Apple ve Samsung'tan ileriydi...

4 kişi bunu beğendi.
  2. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,093
    iphone x , "iphone kullanıcıları için" gerçekten ezber bozan bir model olmuş.

Hanıma pebble time almıştım ve pil ömrü dışında akıllı saat olarak pek beğenmedim ben bu modeli.

Ara ara S3 frontier kullanıyorum fena değil özellikle saat üzerinden çağrı almak ve yapmak bazen gerçekten faydalı.

Gün içinde pil konusunda sıkıntı yaşatmıyor. Gün sonunda, normal saati çıkartır gibi çıkartıp, başucunuza koymak yerine şarjın üstüne koyuyorsunuz.

Tek sıkıntısı belkide program mağazasının çok zayıf olması.

Collapse Signature Expand Signature
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    Bu cok onemli... Akilli saat piyasasi kucuk. Mumkun oldugunca acik bir ekosistem, saati kullanisli hale getirecek yazilimcilari cekmesi icin sart...

Eger Apple watch, Apple tarafindan uretilen ve Apple ile calisan bir urun olmasaydi hiiiic sansi yoktu. Apple'a fayda saglayan degil, Apple'a dayanarak varligini devam ettiren bir urun bence.

Kabul edelim ki Android Wear da Google'a dayanarak var olabildi. Hele ilk baslarda rezaletti. Ama en azindan acik bir sistem oldugu icin hardware ve software destegi ile Google'in kapasitesinin cok uzerinde bir yapiya donustu bugun, Apple'in aksine.

Samsung'tan bahsetmiyorum bile, cunku ne vizyonlari, ne de adamakilli bir ekosistemleri var. Sadece cok guzel ve kullanisli saat yapiyorlar... Ama yazilimcilar o kadar dar pazara hitap eden bir urune yazilim olusturmuyorlar haliyle...

Pebble ise bastan "akilli saat"in nasil olacagi konusunda net bir fikre sahipti. Bir akilli saatin etkileyici ve kulaga hos gelen, ama neticede kullanilmayacak olan bir suru ozellige (gimmick) ihtiyaci olmadigini biliyordu. Kol saati bir aksesuar oldugu icin uzun pil omru ve su gecirmezligin oneminin farkindaydi. Sadece goz atarak ulasilacak bilgi sunmaliydi. Etkilesim gerekliyse cok cabuk, hatta surekli bakma gerektirmeden, mumkunse kas hafizasiyla cabucak yapilabilmeliydi. Kucucuk dokunmatik ekranla ve yavas bir islemciyle debelenmektense, cepteki telefona ulasip rahat etmek var cunku. O yuzden dokunmatik ekran yerine 4 adet cok guzel dusunulmus tusu var her Pebble'in.

Pebble'larin ekranlari surekli acik, kasalari buyuk degil, rahat, su gecirmez, kitapta degil hayatta 7-10 gun pil omrune sahip (ince yuvarlak olan haric), ve titresimleri sessiz ama kuvvetli... Bunun aksine bir cok akilli saatin ekrani surekli kapali, kasalari kaba ve buyuk, su geciriyorlar, 1-2 gun pil omurleri var, ve sozde "titresim" ozelligi gicik eden bir ses cikartmaktan baska bir ise yaramiyor...

Bu arada yagladim balladim ama Pebble kullanmiyorum simdi. Ama ilki haric hemen hemen tum saatlerini kullandim...

Neyse, uzadi yine... Akilli saat basligi mi acsak ki? :)

#23 zxc, 15 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Eylül 2017
    11 kişi bunu beğendi.
  4. ufuksaracci

ufuksaracci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Akıllı saat sevenler Sequent Watch'ı incelesin. Ben kickstart'ta 189'a almıştım şimdi 219$ olmuş

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    Ben "yarım akıllı saat" veya "bluetooth etkileşimli saat" diyorum bunlara, çünkü ekranlı ve işletim sistemli akıllı saatlerin sunduğu bir çok özelliğe sahip değiller.

Ama sadece birkaç özelliğe odaklanıp "tam akıllı saat"lerin dezavantajlarından uzak kalmak ta geçerli bir tercih tabii ki.

6. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    iPhone 8, 8 Plus ve X bazı sitelerde ön siparişe açıldı. Fiyatlar şöyle:

iPhone 8 = 4.200 TL
    iPhone 8 Plus = 4.800 TL
    iPhone X = 6.000 TL

Benim vergisiyle TRT'siyle cartıyla curtuyla hesapladığım fiyatlardan 500'er TL daha pahalıya çıktı. Yorum sizin...

7. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Ben yeni iPhoneları da beğenmedim. Her yeni iPhone etkinliğinde iPhone 5S'im gözümde daha da güzelleşiyor. 8 ve 8 Plus acayip gereksiz duruyor. X ise iPhone kullanıcıları dışındakilere hiçbir yenilik getirmiyor. Fiyatlar astronomikleşti ama o fiyatlara değecek bir ürün de yok ortada. iPhone flac çalsa ne olur jack girişi olmadıktan sonra.

8. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Ben beğendim x baya güzel görünüyor. Tabii 2 sene sonra filan temiz bir ikinci el bulursam alırım :)

@Pax avatar güzelmiş :D

5 kişi bunu beğendi.
  9. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,456
    Ne yalan söyleyeyim Head fi da birinden araklamıştım ama burada senle pişti olduk :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Sanırım aynı kişiden görmüşüz. O çok iyi ifade edemiyor kendini diye photoshop'da bunu yapmıştım. :) neyse konuyu fazla dağıtmayalım.

2 kişi bunu beğendi.
  11. godsmack82

godsmack82
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Aynen hocam sırf 3.5mm girişi iptal ettikleri için telefondan soğudum resmen (7+ kullanıyorum). Steve Jobs rahmetli olduğundan beri bana göre ciddi bir yenilik yok ortada. Macintosh'da da durum aynı, yükleyebilsem mac os snow leopard falan kuracağım laptopa (late2015 olduğu için kabul etmiyor) aynı şekilde telefonda da eski ios daha güzeldi bence .

2 kişi bunu beğendi.
  12. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Adamlar bizden daha akıllı. Doğruya doğru...

#32 SalihArslann, 17 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Eylül 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    iOS ve Android'i hep eve benzetirim. iOS, rezidans tarzında bir sitede küçücük 1+1 daire ve site içerisindeki her şeye hızlı erişim sağlayan bir ev. Android ise bir tarafı orman bir tarafı deniz olan koca bir çiftlik evi gibi imkanlar çok fazla ama erişim biraz zahmetli, herşeyi yapabilirsin ama sen yapmalısın.
    iPhone X'e gelince, gördüğüm sadece 2+1 evin duvarlarının komple cam olması. Herkesin garipsediği "devasa" ekran çin malı Xiaomi mi mix'te zaten vardı. Çözünürlük, kamera, premium vs hepsi Samsung gibi markalarda mevcut ama Özellikle Türkiye'de insanlar bir telefona o kadar çok para verince sorgulayamıyor bile. Garip...
    İşlev açısından beş para etmez aletlere bu kadar para harcanması çok garip geliyor.

2 kişi bunu beğendi.
  14. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Touch id yerine face id büyük soru isareti detaylı incelemeleri beklemek lazım onun haricinde x gerçekten başarılı olmus

Bir de kulaklığa dapa binlerce lira harcayan insanların toplandigi bir platformda "x'e y lira verilir mi" muhabbeti biraz komik kaçmiyor mu sizce de? Telefona 5bin lira verilir mi diyen adam kulakliga harcadigi parayı ne diyerek rasyonelize ediyor merak ediyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  15. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Hi-Fi sistemlere harcanan paralarla cep telefonuna harcanan paraları kıyaslamamak gerektiğini düşünüyorum. Genel anlamda müzik ve ses zevk işi (zevk derken aslında tatmin olma). Bu yüzden çok benzer olarak bilinen iki ayrı DAP bile farklı kişilerde çok farklı hazlar yaşatabiliyor. Siz daha iyi bilirsiniz.
    Bu açıdan bakınca iPhone 3 ile X arasında zevkten ziyade ihtiyaç farkı var ya da note 8'in.
    Bu bakımdan telefon için bahsettiğim paralar bizim harcadığımız değil, markaların bize verebildiği hizmetler.
    Yoksa hobi ile ihtiyaç ürünü fiyatını bir tutmak mümkün değil.
    Ona bakılırsa Renault Clio'ya binip iPhone 7+ kullanan insanlar da var BMW F30'a binip Samsung S5 kullanan da...
    Önemli olan markalara ödenen paraların karşılığını görebilmek.

2 kişi bunu beğendi.
  16. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    116
    bu sadece bi fayda/maliyet problemi degil olay daha trajikomik bence.
    iPhone sahibi olmak bizim gibi 3. dunya ulkelerinde belli bir toplumsal sinifi temsil ettigi algisi icin o paralar veriliyor birazda. o sinifa dahil olma ya da o sinifa dahilmis gibi gozukmek icin gulunc bi caba icinde insanlar caktirmadan. bide bu yetmezmis gibi kendini bir guruba yamamaya calisanlar kendi efsanelerini, mitlerini ve rituellerini yaratiyor.. onlar icin steve jobs bi peygamber apple store onunde cadir kurup sira beklemekte dini bir rituel adeta..
    ah su fakir ama gururlu plaza insanlari yokmu :)[/QUOTE]

2 kişi bunu beğendi.
  17. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Devletin -özetle- ithal telefon satışını azaltmak için yaptığı vergi zammı ve taksitsiz satış zorunluluğu toplum olarak bizi yıldıramadı. iPhone 8 ve X eski nesillere göre fiyasko olarak nitelendirilse bile dilencinin bile eline düşecek. Çünkü "kanka bu ayfon"...
    Ne yazık ki iki gün sonra "bunun işlemcisi ne" diye sorulduğunda "kanka bu ayfonun en sonuncusu işte en iyisi" denecek...
    Ve benim gibi insanlar Apple ürünlerini genel olarak beğenmese dahi gündemleri hep Apple olacak...

18. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Bir telefonu (marka bugün apple olur, yarın watermelon fark etmez) statü simgesi haline getiren çevreye maruz kalan çevresini değiştirmeye çalışabilir. Sığ bir düşünce çeşidi, o telefona sahip olan kişiyi de aşağıya çekecektir. Statü için elli farklı şey sayılsa son sıralarda telefon gelmeli, hatta kategori dışı direkt. Mantıklı bir zümre böyle düşünür herhalde.

Nitelikten ziyade (yine marka fark etmez), gösteriş odaklı alınan ürünler genelde mobil cihazlar oluyor bu tip kişilerde. Atıyorum ev eşyalarına aynı özenle yaklaştıklarını sanmıyorum. Zira gösterecek kişi sayısı kısıtlı.

8 kişi bunu beğendi.
  19. ismailkoc5484

ismailkoc5484
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    207
    Hay çok yaşa ya nerdesin iOS 5.1.1 iOS 6 demiyorum 5.1.1 gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemidir bana göre

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bu arada tasarım olarak iPhone x e bayıldım farklı bir tarz olmuş kenarındaki çıtaların iPhone 3 serisini hatırlatması arkasının iPhone 4 serisi gibi cam olması tabi birebir aynı demiyorum ama geçmişten esintiler sezdim güzel yanı bide şöyle kaliteli bi ses işlemcisi ve amfi katı koysalarmış tadından yenmezmiş

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,632
    Bu konuda ümitli olabilirsiniz. Şöyle ki, telefonun önü tamamen ekran olduğu için tutulması zor, eli mahkum millet kenarlarından nazikçe tutacak. E telefon ince, tabii ki milletin elinden kayıp düşürecek, ve kırılacak telefon... tuvalette değilse tabii ki. :) Cumburlop diye bi ses, derken cambırcumburlop diye bi ses, ve küfürler eşliğinde yayılan bir koku... Derken ikinci el iPhone X piyasasındaki talebi karşılayacak arzın artışı :)

Tavsiyem, ikinci el iPhone X seçerken cihazdan güzel parfüm kokuları geliyorsa, aklınıza her sabah duş aldıktan sonra deodorantı teninden esirgemeyen güzel bir genç kız değil, büyük ihtiyacını giderme esnasında kazaya kurban giden telefonun kokusunu bastırmaya çalışan biri gelsin, tuvaletten sonra ellerini yıkamayan, bir eliyle telefonu kurcalarken diğer eliyle de başka yerlerini kurcalayan cinsten :)

Nerede mi yazıyorum bu mesajı? Tabii tuvaletten...

Başka yerlerini derken ne mi kastediyorum? Burnunu falan... Siz ne zannettiniz ki?

#40 zxc, 19 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Eylül 2017
    2 kişi bunu beğendi.