iphone için dac tavsiye ?

'DAC' forumunda igotek tarafından 10 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Sennheiser HD600 kulaklığı bilgisayara Audioquest Dragonfly ile bağlayarak Tidal üzerinden müzik dinlediğimde çok keyifli oluyor. Benzer keyfi telefonla müzik dinlerken yaşamak istiyorum ancak bendeki Audioquest Dragonfly cep telefonu ile kullanmaya uygun değil, sadece bilgisayarda kullanılabiliyor. Bu da telefonda kullanabileceğim bir DAC satın almam gerektiği anlamına geliyor.

iPhone X telefon kullanıyorum. Sennheiser HD600 kulaklık ile iphone'dan müzik dinlerken ses seviyesi çok düşük oluyor. Alacağım DAC'ın ses seviyesini yükseltmesi gerekiyor. Telefondan müzik dinlerken genelde Tidal yerine Spotify kullanıyorum. Bu yüzden alacağım DAC'dan öyle aman aman bir beklentim yoktur. Ancak kullandığım kulaklığı iyi beslemesi gerekiyor. Ayrıca lightning kablodan dönüştürücü de almam gerekiyor sanırım. Tavsiyede bulunursanız memnun olurum.

2. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Hocam sanırım Dragonfly’ı Camera Connection Kit ile iPhone’a bağlayabilirsiniz. Ama benim sözümle hareket etmeyin, araştırmanızı yapın. Belki yanlış hatırlıyor olabilirim, ben de bakayım yarın. Yalnız bu kit biraz tuzluydu, en son baktığımda 500 lira gibiydi, şimdi ne kadardır bilemiyorum.

https://www.audioquest.com/dacs/dragonfly/dragonfly-red

Şurada biraz bilgi var, aşağı kısımlarda Camera Connection Kit ile bağlanmış şekli var.

3. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Dragonfly iphone camera kit ile kullndım hiç bir problem ile karşılaşmadım gayet hızlı. Ancak orjinal almanızı tavsiye ederim diğerleri çalışmıyor.

4. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Telefonun pilini normale göre daha fazla kullanma ihtimali var, bende benzer bir şey kullanıyorum, normale göre fazla pil tüketiyor.

5. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Bendeki modeli telefona bağlantı desteklemiyormuş. Red ve üzeri modeller telefona bağlanabiliyormuş.

Altta linkini eklediğim modeli öneren oldu. Hem kendi dahili bataryası varmış ve telefonun şarjını kullanmıyormuş. Ama çevirici ne olacak onu bilmiyorum.

https://www.amazon.com.tr/FiiO-II-dönüştürücü-Kopfhoererverstaerker-256-asıl/dp/B0757MH46M/ref=sr_1_4?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=37M96U7B81OQV&dchild=1&keywords=dragonfly&qid=1602371838&s=electronics&sprefix=dragonfly,electronics,1326&sr=1-4

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ekim 2020 ---
    Yukarıda eklediğimin HD600 için yetersiz geleceğini ve alttaki iki üründen birini almam gerektiğini söyledi HESAUDIO
    Q5 olan modelde iphone için ara bağlantı kablosu da çıkıyormuş. A5 modelinde bu ara bağlantı kablosu yokmuş.

https://www.hesaudio.com/amfiler/19...ulaklik-amplifisi-iphone-pc-android-sony.html

https://www.hesaudio.com/amfiler/97-fiio-a5-amfi-6953175710097.html

#5 igotek, 11 Ekim 2020
    Son düzenleme: 11 Ekim 2020
  6. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Türkçe bir incelemesi vardı galiba Q5 modelinin @theodyofil incelemişti. Dap lar hakkında bilgiye sahip değilim fakat bilgili biri belki hd600 e yakışacak bir dap tavsiyesinde bulunabilir. Bence o bütçelere çıkıyorsanız, kulaklığı hakkıyla sürebilecek bir amfi alabilirsiniz.

7. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    HES Audio ile yaptığım görüşmede Sennheiser HD600 300ohm değere sahip olduğundan iiO Q1 modeli yetersiz olur dediler.

FiiO A5 ise sadece kulaklık amfisi olarak geçiyor anladığım kadarıyla. FiiO Q5 ise aynı zamanda dac özelliğine sahip. Telefondan spotify üzerinden müzik dinlemek için kullanacağım için Q5 gereksiz mi olur diye düşünüyorum. Bilgisayaırmdan müzik dinlerken zaten Audioquest Dragonfly var. İki modelin arasında da epey bir fiyat farkı var. ama bu tarz ürünler genelde bir defa alınıp uzun yıllar kullanıldığı da düşünülürse değer gibi.

8. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Theodyofil denemişti ikisinide. Bence cevap vermesini bekle. Ama eğer evde dinliyorsan sadece, yani sağa sola götürmüyorsan ben yinede dac/amp öneririm. Sabit yerinde duran dac/amp ler, taşınabilir olanlara göre genellikle bir kaç gömlek üstün oluyorlar. Çeşitlilik olsun diye bir öneridede bulunabilirim, ifi audio nun taşınabilir dac larını tavsiye ederim, hali hazırda kendimde kullanmaktayım.

9. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Theodyofil'in youtube'daki A3 incelemesini izledim az önce. A3 sadece kulaklık amfisi ve dac içermiyor. A5 ise onun üst versiyonu. Hatay'da yaşadığım için direk yerinde görüp test etme imkanım da yoktur. ifi audio olanalrı da az biraz inceleyim bakalım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ekim 2020 ---
    Theodyofil'in tavsiyesi üzerine FiiO K5 PRO siparişi verdim. Sağolsun indirim kodu da verdi. Havale indirimi de kullanınca 2200 TL'den 1920,60TL'ye düştü. Ürün elime ulaştığında izlenimlerimi yazarım.

#9 igotek, 11 Ekim 2020
    Son düzenleme: 11 Ekim 2020
  10. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Güçlü bir amfi katı olduğunu biliyorum, o kulaklığı hakkıyla sürecektir. Güzel bir seçim yapmışsınız aklıma gelmemişti o, güzel günlerde kullanın.

11. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    :):)

pyken123 bunu beğendi.
  12. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Söylediğiniz kablo bu mu ?

https://www.apple.com/tr/shop/product/MD821ZM/A/lightning-usb-kamera-adaptörü

Bunu sipariş verdim. Umarım doğru kablodur.

EDIT:
    Aynı anda şarj edebilmek için bu alttakini almak gerekiyormuş. Evde kullanacağım için alttakini de sipariş verdim. Şimdi ilk siparişi iptal ettirmek gerekiyor. İhtiyacınıza göre sipariş verebilirsiniz.

https://www.apple.com/tr/shop/product/MK0W2ZM/A/lightning-usb-3-kamera-adaptörü

#12 igotek, 12 Ekim 2020
    Son düzenleme: 12 Ekim 2020
  13. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    849
    Yeni modelini almakla doğru karar vermişsiniz.. Aynı anda şarj edebilme özelliğinin yanında ses kalitesi de daha iyi..

Collapse Signature Expand Signature
  14. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Apple Lightning to USB 3 Camera Adaptor geldi. Telefona takar takmaz güncellemesi olduğu bilgisi vererek cihazı güncelledi. Bu demek oluyor ki yazılım güncellemeleri ile ek özellikler eklenebilen bir aygıt. İleriye dönük kullanım olarak çok mantıklı. Uzun süre kullanılabilecek bir cihaz.

Malesef K5 PRo'yu teslim alamadım. MNG Kargo ürünü yaşadığım şehre kadar getirdi ancak kargoyu sisteme giren kendi elemanlarının faturalama hatası yüzünden teslim etmeyerek geri götürdüler. Talep açtırdım. 2 gün içinde gelmez ise göndericiye iade gidermiş. Buraya kadar getirdikleri ürünü vermeyip geri göndermeleri de ok saçma.

K5 PRO olmayınca elimdeki Audioquest Dragoınfly'ı takıp deneyeyim dedim ve alttaki uyarıyı aldım. iphone tarafındna sağlanan güç yetmiyormuş. Deneyip öğrenmiş olduk.

Cannot Use Accessory
    Audioquest Dragonfly: This accessory requires too much power.

EDIT:

Apple Lighning USB 3 Adaptörü telefona bağladım.
    Telefonun şarjını taktım.
    Audioquest Dragonfly'ı telefona taktım.
    Sonuç: Çalışıyor !!!

K5 PRO gelene kadar bu şekidle kullanacağım. Hem de Dragonfly'ı satmadan önce biraz daha tadını çıkartmış olurum.

#14 igotek, 15 Ekim 2020
    Son düzenleme: 15 Ekim 2020