IQaudIO'dan "Raspberry Pi 3" DAC, Amplifier

'Haberler' forumunda bakieryigit tarafından 4 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. dkelleci

dkelleci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Raspberry'li bu çözümler bir süredir karşıma çıkıyor. Güzel bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık.
    Bu işlerden hiç anlamayan biri olarak sorum çok basit olabilir ama merak ettiğim bir şey var. Kusura bakmayın lütfen.

Sabre ES9023 Dac benim de ilgimi çeken bir dac, şimdi ben bu dac ile Raspberry'i temin etsem bunları birbirine monte etmek için teknik bilgi ve alet edevat olarak ne gerekecek? Birbirine uyumlu soketleri mi var? Öylece takıyor muyuz, yoksa lehim vb. gibi bir şey mi yapmak gerekiyor?

Dac ve Raspberry'yi beslemek için güç kaynağı olarak ne kullanılıyor. Raspberry'yi çalıştırmak için mini usb adaptörler veya 5V powerbank'lar yeterli oluyor diye okumuştum ama dac ile birlikte kullanılacağı zaman bir farklılık oluyor mu acaba?

Bu arada hali hazırda network player+Dac olarak Pioneer N50 modelini kullanmaktayım. Açıkcası bu seçeneklerin fiyatları insanda bir deneme isteği uyandırıyor, N50 ile kıyaslama merakı var biraz.

2. Karaadam

Karaadam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ben ataba 5v 2a ve 16000 lik powerbankla dönüşümlü kullanıyorum.
    Raspberry için olan dac ların montajı tak kullan şeklinde olduğu için
    endişe edilecek birşey yok.

Collapse Signature Expand Signature
  3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,436
    Bu Sabre DAC ı raspberry pi(RP) ye bağlamak için sabre nin giriş data formatı olarak çıkış almanız gerek. RP o formatta çıkış sağlıyor mu bilmiyorum. Daha SABRE DAC çipini gördüyseniz bi 30-40 tane bacağı var o bacaklara ihtiyaca göre bağlantılar bulmanız gerekiyor. Sadece lehim olsa gene iyi. Kaldı ki SABRE DAC ile 50 dolarlık ürün de var, 2000+ dolarlık da ürün var. 50 dolarlık ürün için bile bir mühendislik olduğunu düşündüğünüzde alacağınız sesi tahmin etmişsinizdir. Yine RP den çıkan data sinyalinin kalitesi de sorgulanmalı. İçi çerçöp dolu bir sinyal de olabilir.

4. dkelleci

dkelleci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevaplar için teşekkürler.
    Ancak iki cevap birbirinin tersini söylüyor gibi, kafam karıştı.

@tsn141 "Kaldı ki SABRE DAC ile 50 dolarlık ürün de var, 2000+ dolarlık da ürün var. 50 dolarlık ürün için bile bir mühendislik olduğunu düşündüğünüzde alacağınız sesi tahmin etmişsinizdir." Bunu biraz açmanızı rica etsem. Sizce N50 ile kıyasta durum şimdiden belli midir yoksa deneyip kendi kulaklarımızla duymaya değer mi?

5. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,436
    @dkelleci ;
    N50 yi bilmiyorum. Sabreden o sesi duymak için onu adam akıllı bir tasarımın içine entegre etmek gerekiyor.
    Yapacağınız şey;
    Yukarıdakiyse, hiç durmayın, deneyin. Bunun sesi iyi olacaktır. Aklıma başka bir yere gitti kusura bakmayın. :)
    Zaten o sizin evladınız gibi olur, kötü olması çok zor.

Yok o kartı tasarlarım kendi devremi dizayn ederim diyorsanız, kolay gelsin. Burada bir sürü fantastik fikir gördüm, onlardan sandım. Ki ona da girişin eğer yapacak kadar enerjiniz, vaktiniz, paranız ve şansınız varsa. :)

3 kişi bunu beğendi.
  6. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,965
    Raspberry Pi'ye Özel Amplifikatör!

35 dolarlık fiyatıyla dikkat çeken dünyanın en popüler mini bilgisayarı Raspberry Pi için üretilen amplifikatör, Kickstarter üzerinden bağış toplamaya başladı.

Dünyanın en popüler mini bilgisayarlarından olan Raspberry Pi içinKickstarter üzerinde başlatılan yeni projeyle kullanıcılara kulaklık ve hoparlörde yüksek kaliteli ses çıkışı vaat ediliyor.

Raspberry Pi için geliştirilen özel lambalı amplifikatör ile beraber kullanıcılar, 24 bit, 192 KHz dijital ses dönüştürücüsü ve 3.5 mm jak girişisayesinde kulaklıklardan ve hoparlörden temiz ve kaliteli bir ses deneyimi yaşıyorlar.

503HTA adındaki bu cihaz ile birlikte yüksek fiyat etiketine sahip kulaklıkları ve hoparlörleri deneyimlemeniz mümkünken şimdilik Volumiove OSMC yazılımlarının desteklendiğini de söyleyelim. İlerleyen dönemde ise Rune Audio yazılımının da destekleneceğini belirtelim.

Bu haberin yazıldığı sırada 58 bin dolar bağış alan bu proje, hedef olan 20 bin dolarlık desteği ise geçmiş durumda. Eylül ayında dünya genelinde satışa sunulacağı belirtilen amplifikatör için istenilen fiyat ise 119 dolar.

Kickstarter'a katılmak isteyenler için proje linki;

https://www.kickstarter.com/projects/1815752970/hybrid-tube-amp-for-the-raspberry-pi

6 kişi bunu beğendi.
  7. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,301
    3 kişi bunu beğendi.
  8. Alp_26

Alp_26
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Masaüstü sistemi dizüstü bilgisayarımdan kurtarabilmek adına çözüm ararken birden Raspberry pi 3' e savruldum:) Başlangıçta aklımda Network player veya Spotify destekli bir DAP vardı. Araştırırken raspberry pi 3 ve Allo Boss Dac ikilisine denk geldim ve birkaç iyi yorum okuduktan sonra maliyetinin görece düşük olması nedeniyle denemeye karar verdim. Açıkçası kötüde etmemişim:) Almayı düşündüğüm network player Marantz NA6005 di, hala aklımda ama bu küçük ikili nedeniyle almayı bir miktar erteliyorum. Amplifikatör olarak Matrix M-stage Hpa-1 kullanıyorum, 30 cm civarı rca interconnect bulamadığım için mecbur onları kendim yapmak zorunda kaldım. Neutrik nys-373 ve canare L-4e6s mikrofon kablosu kullandım. Kulaklık olarak Akg Q701, sennheiser HD600 ve Sony Mdr-z7 kullanıyorum. Şaşırtıcı olarak sürekli acaba satsam mı diye düşündüğüm Akg Q701' i yeniden keşfetmiş gibi oldum. Raspberry pi ve Allo Boss Dac ikilisini volumio ve Picoreplayer ile denedim. İki yazılımında kurulumu ve arayüzlerini anlamak zor değil ancak volumio bir tık daha kolay gibi. Ses olarak iki yazılımın arasında kendi ekipmanlarım dahilinde büyük bir fark göremedim. Velhasıl yazılımları kurması, kabloları yapması, art arda parçaları farklı kulaklıklarla denemesi, şu şöyle çalıyor yok burası nasıldı birde dizüstünde deneyimi, yok yok saat geç oldu yarın iş var yatayım artık yarın denerim derken bana keyifli bir ay geçirtti. Bir kez daha bu hobiden zevk aldığımı fark ettim.

#28 Alp_26, 18 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ocak 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  9. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,274
    rpi+ volumio ile usbden sayısız dac kullanabilirsiniz. Volumio kullanışlılığı, rpi ucuzluğu ve dac desteğinden gelen ses kalitesiyle çok muhteşem potansiyel olduğunu düşünüyorum. bence bu sebepten ille de i2c dac kullanmak şart değil diye düşünüyorum