Jerry Harvey Audio ANGIE İncelemesi

'Jerry Harvey (JH Audio)' forumunda VirtuFortuna tarafından 24 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,865
    Not: İnceleme elden geçirilip güncellenmiştir. Eklenen veya değiştirilen kısımlar kalın ve italik yazı tipiyle belirtilmiştir

Herkese selamlar arkadaşlar.

- Bu kapsamlı incelemeye konu olan kulaklığımız Jerry Harvey Audio "Angie". Jerry Harvey'nin "Siren" adı verilen serisinde, giriş seviyesi olan yeni "Rosie" ürününden sonraki üye. - Kulaklığın ismi Rolling Stones'un ünlü parçasından gelmekte.

Kulaklığın içerisinde 8 Armatür sürücü bulunuyor. 2 Bass, 2 Mid ve 4 Tiz sürücüsünden oluşan bir konfigürasyon. "4th Order Crossover" denilen bir teknik kullanıldığı ve bu tekniğin bir IEM'de kullanılan en sofistike teknik olduğu iddia ediliyor. - Şu anda Roxanne'in de yenilenmesiyle beraber tüm seride bu teknik kullanılıyor. -
    Kulaklığın JH tarafından yapılan custom versiyonu da bulunuyor. Universal olan bu versiyon ise Astell & Kern markası altında satılıyor.

- JH Audio, Siren serisinin tamamını "Full Metal Jacket" ismiyle yenilemiş durumda. Bu kulaklık ilk çıkan versiyondur. Yeni seride Moon Audio kablolar, tamamen yenilenmiş metal kasalar ve fiyat artışı mevcut. Paket olarak seri aynı. -

PAKET

Kulaklık kompakt sayılabilecek bir kutuyla geliyor. Kartonun etrafında çeşitli logolar, kulaklığın isminin kaynağı, Jerry Harvey hakkında ufak bir biyografi ve kulaklıkta kullanılan sürücü teknolojisiyle alakalı bilgiler yer alıyor.

Kutunun üzerindeki kartonu çıkardığımızda Astell & Kern logolu bir kutuyla karşılaşıyoruz. AK'den bir DAP almışım hissine kapıldım.

Kutunun içerisinde kulaklıklar, saklama kabı, bass değiştimek için ufak bir tornavida, temizleme fırçası, AK DAP'lar için Balanced Kablo, 3 adet köpük ve 2 adet silikon uç, kulaklık hakkında güvenlik bilgileri ve garanti belgesi bulunuyor. Eksiklik hissettiğim tek konu; bu fiyattaki bir ürün için bence Balanced bir kablo yerine yedek normal bir kablo koyulmalıydı. AK DAP'ınız yoksa hiçbir işe yaramayan bir kablo olarak kutuda yatacağı kesin. Bu serinin kablosunu bulmanın çok zor olduğunu da düşünürsek, yedek bir kablo kesinlikle olmalıydı (Shure SE846 gibi).

TASARIM

Kulaklıkta renk olarak siyah ve kırmızı harmanlanmış. Sol kulaklıkta Astell & Kern logosu, sağ kulaklıkta Jerry Hervey logosu var. Özellikle karbon Face-Plate'lerin üzerine yerleştirilmiş bu parlak-koyu kırmızı logoları çok sevdim. Kulakta dururken görünecek kısım olduğundan önemli bir tasarım puanı almış oluyor benden.

Saklama kabı biraz "jan-janlı". Roxanne veya Layla'nın siyah renkteki saklama kaplarını daha çok beğendim. Belki kulaklığın tasarımındaki çizgiyi koruyup siyah üzerine kırmızı yazılar olabilirdi. Çok mu önemli derseniz hayır bu haliyle de gayet güzel. Kabın boyutları ideal ve nispeten cebe atılabilir yapıda. Kulaklığı elinizde sarıp içine koyduğunuzda tam tamına sığacak şekilde yapılmış. - Yalnız bu kap bence pek kullanışlı değil. Malzeme olarak çok kaygan ve stok kablo ile kullanıldığında yeterince geniş değil. Pelican tarzı bir şey olsa bence daha iyi olurdu. -

Paketin tasarım ve sunumunu başarılı buldum. Açtığım en güzel paketti aldığım kulaklıklar arasında. Özetle iyi sunulmuş bir ürün diyebiliriz.

MALZEME

Kulaklığın malzeme kalitesi muazzam. Karbon Face-Plate'lere ve kevlar kaplanmış bir kasaya sahip. Nozzle kısmı da kasanın bir parçası olacak biçimde üretilmiş. Fazlasıyla sağlam. Kablo oldukça sağlam ve Y ayrımı biraz aşağıda ancak bu bir sorun yaratmıyor. Westone ve Earsonics gibi kulaklıkların kablolarına kıyasla çok daha kalın bir kabloya sahip.

Nozzle kısımları birebir aynı değil fabrikasyon bir kulaklık olmadığı için. Kalınlıkları da uzunlukları da farklı (çok ufak farklar). - Kevlar kaplamanın deseni mükemmel yapılmamış. Zaten bununla ilgili bazı şikayetler oldu ve sonraki üretimlerde durum düzeltildi. -

Kulaklığın ucunda 3 boru var. Frekanslar bu şekilde 3 ayrı borudan kulağımıza ulaştırılıyor. Üst düzey Custom'larda da gördüğümüz bir durum.

- Yeni FMJ modellerde farklı materyaller ve daha fabrikasyon bir dizayn mevcut. Ben şahsen beğenmedim pek. Açıkçası işin esprisi kaçmış biraz yeni modellerde. Eski sürümlerde kullanılan malzemeler ve dizayn daha kişisel ve el emeği gibi geliyor bana. -

Bildiğim kadarıyla Siren serisinden başka herhangi bir kulaklıkta görülmeyen, kablonun üzerinde 2 kulak için 2 bass değiştirme ayarı bulunuyor. Bass potlarının kalitesi de çok iyi. Gevşek değil. Tornavida tam uyacak şekilde yapılmış ve açıp kısması oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Yalnız kabloya birazcık ağırlık eklediğini söylemek lazım.

Kabloda kulak arkası Mermory-Wire bulunuyor.

Kulaklığa bağlanan konnektörler 4-pin diyebileceğim bir tarzda. Çıkarmak için önce kablonun sonuna yerleştirilmiş somunu gevşetmek gerekiyor. Bu özelliği beğendim çünkü 2-pinlerdeki gibi gelecekte oluşabilecek bir gevşeme sorununun tamamen önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca bazen kulaklıkları ilk satın aldığınızda oluşan kabloyu bir türlü çıkaramama veya çıkarırken kasayı kırma tehdidi oluşturmaması da bir başka olumlu nokta. Fit olaraksa şüpheyle yaklaştığım bu konnektörler kulaklığı taktığımda bir problem yaşatmadı.

Özet olarak kulaklığın malzeme kalitesini çok beğendim. - İşçilik olaraksa nozzle bölümü ve kevlar kaplama kısımlarında ufak sorunlar mevcut. Daha sonraki üretimlerde kasa büyütülerek işçilik ve malzeme kusursuz hale getirilmiş. Fakat kasa cidden büyümüş ve konfor açısından elbette kötü bir durum. Yeni FMJ serisinde ise bu tarz problemler yok zira yeni dizayn ile birlikte üretim süreci kolaylaştırılarak daha basit ve sorunsuz bir tasarıma geçildi. -

KONFOR - FİT - İZOLASYON

Küçük kulaklar uzak dursun!

Kulaklığı ilk kez mağazada test ettiğim zaman şaşkına dönmüştüm. "Arkadaş bu kadar büyük IEM mi olur?" tarzında bir tepki verdim kendi kendime. Bir IEM'i taktığınızda kulağınızdan önemli sayılabilecek miktarda dışarıya taşmasını beklemezsiniz.

Bu ilk tepkimi kısa sürede kıran 2 nokta oldu: Birincisi ses (ki oraya geleceğiz bu bölümden sonra), ikincisi de kulaklık büyük olsa da tasarımının şaşırtıcı şekilde kulağa iyi oturuşu. Elbette bir Custom Fit hatta StageDiver Fit'in pek yakınına gelemese de, kulaklığın tipine bir baktığınızda kulağınızda bu denli sıkı ve sorunsuz oturmasını beklemiyorsunuz. (Yine belirteyim nispeten büyük kulaklar lazım)

İlk tepkimi kıran ikinci noktadan devam edersek, bunun en önemli sebebi tip seçimi. Kulaklığı takarken pek çok IEM'de olduğu gibi sizin için en doğru olan uçları seçebilmenin önemi büyük. Ve bu seçimi de elbette 5 dk içerisinde yapmak pek mümkün olmuyor çünkü taktığınız ucun etkisini uzun vadede de (en az yarım saat gibi) ölçmeniz önemli. Ben doğru ucu bulduktan sonra zaman zaman 1 saati aşan kullanımlarda çok büyük bir konfor problemi yaşamadım. Yine de daha fazlasını isteyecek şekilde bırakıyor insanı.

Kulaklık 3 çift köpük ve 2 çift silikon uçla geliyor. Ben ek olarak Comply TS500 de aldım. En rahat ettiğim uçlar da onlar oldu. Kulaklık yapısı gereği kulağın içine epey giriyor. Nozzle'lar da genel piyasaya göre biraz uzun. Bu yüzden uçları kasaya yapıştırıncaya dek güç uygulayarak (nozzle'ın bitişini de geçecek şekilde) ittim bu sayede çok içeri girmedi kulaklık. Hem de kasa fazla dışarı çıkmadı.

Kulaklığın yapısı itibarıyla mümkün olan en küçük uçlarla kullanılması faydalı olacaktır. Ancak elbette herkesin kulağı farklı. İzolasyon kaybı da olabilir küçük uçlarla. Silikon uçların uzun sürelerde pek konforlu olmadığını belirteyim.
    Kulağa oturan iç kısım epey yuvarlak ve pürüzsüz. Konfora olumlu bir katkı sağlıyor. Kulağın üst kısmını veya kenarlarını ağrıtması gibi bir durum söz konusu değil. Fakat itiraf etmeliyim ki içinde 12 sürücü bulunmasına karşın Roxanne daha iyi bir Fit'e sahip. Kulaktan daha az dışarı taşıyor ve daha sağlam oturuyor.

- Bana göre Angie için en rahat uçlar Comply TS 500. -

Denediğim diğer kulaklıklar arasında kişisel olarak bir sıralama yapacak olursam:

FİT BAŞARISI SIRALAMASI - (Güncel) -

InEar SD2 5
    Westone W60 5
    Shure SE846 4,5
    Noble K10U 4
    Noble Savant 4
    Unique Melody Mason 4
    Unique Melody Maverick 4
    JH Roxanne 4
    JH Angie 3,5
    JH Layla 3,5
    Earsonics Velvet 3
    AKG K3003 2

KONFOR SIRALAMASI - (Güncel) -

Westone W60 5
    AKG K3003 4,5
    Shure SE846 4
    Noble K10U 4
    Noble Savant 4
    Unique Melody Mason 3,5
    Unique Melody Maverick 3,5
    Earsonics Velvet 3,5
    JH Roxanne 3
    Jh Angie 3
    JH Layla 2,5
    In Ear SD2 2 - (Şiddetli Vakum Etkisi) -

Kulaklığın izolasyonu yine sahip olduğu kasaya göre oldukça yeterli. Metroda caddede veya bir cafe'de otururken, yüksek olmayan ideal bir ses seviyesinde etrafımdaki şeyleri çok yüksek sesler haricinde duymadım. Ne kadar kanala ittirirseniz o kadar iyi oluyor ancak çok ittiğinizde konforu kaybediyorsunuz. Karşılığında kayda değer bir izolasyon artışı da olmuyor zaten. Kulaklığın normal, çok hafif gevşek takılması durumunda zaten izolasyonu yeterli sayılabilir. Bu noktada köpük uçları tavsiye ediyorum.

İZOLASYON SIRALAMASI - (Güncel) -

InEar SD2 5
    Shure SE846 4,5
    Westone W60 4,5
    Noble K10U 4
    Noble Savant 4
    Earsonics Velvet 4
    Unique Melody Mason 4
    Unique Melody Maverick 4
    Jh Roxanne 4
    JH Angie 4
    JH Layla 3,5
    AKG K3003 2,5

Özet geçmek gerekirse izolasyonu yeterli, fakat kasa ve uzun nozzle'lar itibariyle pek konforlu olmayan bir kulaklık diyebilirim. Yine de köpük uçlarla (iyice kasaya doğru da iterseniz) yeterli bir konfor seviyesi oluşuyor. Kalın kablosunun da insanı zaman zaman yorduğunu belirtmek lazım. Sonuç olarak acayip taşınabilir at cebe gez bir kulaklık değil.

- Her şeye rağmen fit ve konfor konusunda çok kesin konuşmak, herkesin kulak yapısının farklı olması sebebiyle mümkün değil. Angie konusunda fitine dayanamayıp satanlar kadar benim gibi pek sorun yaşamayanlar da mevcut. Denemeden bir şey söylenemiyor çoğu zaman olduğu gibi. -

SES MESELESİ

Peki ses nasıl?

Angie özetle doğal (hem de çok doğal), - biraz koyu ve sıcak tarafta çalan - , detaylı sayılabilecek ama yorucu olmaktan uzak olan, müzikal ve iyi sahneye sahip bir IEM.

Kulaklığın bence en önemli başarısı, - sıcak çalarken detaysız olmaması. - Özellikle bir süre dinledikten sonra fark edilen şey; - sesin biraz perdeli yapısından dolayı - başta tizler az gibi gelse de sahnenin arkasından zilleri rahatlıkla duyabiliyor ve ayırt edebiliyor oluşunuz.

Kaynaklar Sony ZX2, Hifiman HM801'dir. EQ kullanılmamıştır. Kulaklık toplamda 200 saati geçmiştir. Dinlediğim diğer IEM'ler zaman zaman yazıya kıyaslama amacıyla dahil edilmiştir.

ALT FREKANSLAR

Bassları ifade etmem gerekirse, bir küçük konserde ya da geniş bir kapalı alanda dinliyormuşsunuz hissini yaratıyor. Oldukça ferah, bir dinamik kadar havadar çalmasa da armatür gibi hissettirmemesi ve rahat hareket alanı bulması önemli artıları.

Kesinlikle bass ağırlıklı bir kulaklık değil. Bass ağırlıklı diyebilmek için kablodaki bass ayarını sona doğru getirmek gerekiyor ki, o halde bile tam tamına bir bass kafa kulaklığı demek pek mümkün olmaz.

Bass'lar spektrumun diğer bölümlerine sıçramadan, takip edilebilir bir şekilde rahat ve yumuşak bir yapıda ilerliyorlar. Miktar olarak - saat 1-2 yönlerinde tutulduğunda - bence en tatlı noktaya ulaşıyor. Hiçbir boğuculuk veya yüksek seste bozulma söz konusu değil.

Sahnenin ortasından, doğru bir şekilde vuruyorlar ve toparlanmasında bir sıkıntı gözlemlemedim. Kulaklık koyu yapısına rağmen hız konusunda büyük bir sıkıntı yaşamıyor. Bass açısından armatür olduğunu pek hissettirmiyor. - Yani bir tahtalık hissi mevcut değil. -

Dinlediğim en sıkı bass değil ama bass sunumunu örneğin Roxanne'den daha başarılı buldum. Roxanne'de bassın armatürden geldiğini hissedebiliyorken, Angie'de böyle bir etki çok fazla yok ve - insana daha doğal hissettiriyor. -

Hafif daha sert olsaydı belki daha sıkı gelebilirdi fakat bu sefer de tabi tam armatür bassı olurdu. Çünkü örneğin çok çok zevkli ve daha sıkı olsa da W60'ın basslarını biraz yapay buldum. W60'a göre Angie'nin bassları daha yumuşak ama bence daha gerçekçi bir sunuma sahip. Kısaca açmak gerekirse, W60 stüdyo havasındayken, Angie ufak bir konser havası yaşatıyor. Roxanne'e göre ise daha ortadan gelen bassları var. Roxanne daha geniş bir yerden bass veriyor ama Angie'ye göre etrafa yayılıyor.

Bu arada, bass'ların sahne derinliğine katkısı büyük diye düşünüyorum. Diğer kulaklıklara göre daha ortadan gelmesi, diğer frekanslara ait seslerin sahnede daha fazla etrafta olmaları sonucunda derinlik konusunda başarı sağlıyor. Bu çok gerçekçi bir durum mudur bilmiyorum ama ben W60, SE846 ve Roxanne'e göre bu bass sunumunu daha çok sevdim. Sağa sola uzayan alt frekanslardan hoşlanmıyorum.

Attack/Decay noktasında, ayarı ne kadar kısarsanız o kadar iyileşiyor doğal olarak. En düşüğe getirdiğinizde Roxanne'e daha çok benzeyen bir sunumla karşılaştım. Ancak kulaklık biraz perdeli yapısından dolayı sıfıra indirseniz bile asla analitik bir havaya bürünmüyor. Basstaki optimum durum bağlanan kaynağa göre değişecektir. Ben en iyi cevabı saat 1-2 yönü civarlarında aldım. Üretici saat 12 ile 4 arasında tutmamızı öneriyor.

Ek olarak, bass ayarını nereye çekerseniz çekin diğer frekanslara hiçbir zaman etki etmiyor. Ben bassı kıstıkça kulaklığın açılacağını düşünmüştüm ancak öyle bir durum söz konusu değil. - Karakterini sürekli olarak koruyor, ayar değişikliğinden sadece alt frekanslar etkileniyor. -

Derine inme meselesinden bahsedersek, bu konuda da hiç fena iş çıkarmıyor. - Bu konuda en iyileri Spiral SE5, Roxanne, UM Maverick ve Noble K10 olsa da Angie derine nispeten inebilen bir yapıya sahip. - Yine de çok çok derinlere inebildiğini söylemek zor. SE846 ile yakın buldum. SD2'den daha derinlere inebiliyor, W60 ile ise başa başlar. Fakat tabi W60 genel olarak daha basslı bir IEM. - UM Maverick ve Mason ise bu konuda fark atıyorlar. Bass noktasında bu ikisi çok acayip bir noktada. -

MİD FREKANSLAR

Midler kulaklığın merkezini oluşturan frekans diyebilirim. Ancak çok önde oldukları için falan değil, sahneye yaptıkları katkıdan ötürü. Çünkü kulaklığın hafif perdeli yapısı sebebiyle çok çok yakınınızdan gelen bir vokal veya gitar söz konusu değil. Aslında tizleri biraz daha fazla olan bir kulaklık olsa V-Shape olarak tanımlanması işten bile olmazdı.

Vokal konusunda şimdiye kadar dinlediğim en gerçekçi IEM'lerden bir tanesi. Diğerleri arasında kesinlikle özel bir yere sahip. SE846, W60, SD2 gibi kulaklıkların hiçbiri vokal konusunda yarışamıyor. Roxanne ise çok yakın olsa da Angie'nin özel büyüsü karşısında ufak farkla geride kalıyor. - Noble K10 mid sunumu olarak en çözünürlüklü ve başarılı kulaklık benim gözümde. UM Maverick çok önde ve agresif bir sunuma sahip. Earsonics Velvet biraz ince notalı ve hafif uzak mid sunumu yaparken, Savant yakın, çok temiz ve doğru fakat yine çok yakın bir mid sunumuna sahip. Spiral SE5 ise mid çözünürlüğü bakımından Noble K10'da olduğu gibi daha başarılı. -

Aslında parlak gelen vokal hoşuma giden bir şeydir ama bu kulaklık bu konudaki algımı değiştirdi. Sahnenin içerisine o kadar gerçekçi yerleşmiş bir vokal var ki, belki W60 daha parlak, daha belirgin ve çok daha zevkli bir vokal sunumu yapsa da Angie'deki gerçekçiliği veremiyor.

Gerçekçilikten kastım, vokali nasıl ayarlamışlarsa, pek çok şarkıda özel bir restoranda çok iyi ekipmanlar kullanan bir grubun canlı müziği eşliğinde yemeğinizi yermiş gibi bir durum var. Bence bunun en önemli sebebi kulaklığın birazcık kalın notalarla sesleniyor olması. Bu kalınlık da en çok vokallerde ortaya çıkıyor. Harika bir müzikalite ve keyif katıyor kulaklığa. Vokal enstrumanlara oranla hafifçe daha geride.

Vokallerin biraz kalın gelmesi de tabi bazı insanların hoşuna gitmeyecektir. Zaman zaman ben de kulaklığı dinlerken vokal biraz daha açık mı olsaydı ki dedim ama o zaman da muhtemelen kulaklığın sahne başarısı ve büyüsü olumsuz etkilenirdi diye düşünüyorum. Angie vokal konusunda o kadar hoş bir izlenim bırakıyor ki, dinlediğim pek çok IEM yapay gelmeye başladı.

Enstrumanlara gelirsek, vokallere göre biraz daha açık ve önde bir sunumları var ve tonlamaları yerinde. Özellikle gitarlar büyük keyif yaşatıyor. Vokal ile enstrumanların aynı tondan gelmemesi ayrım yapmayı ve sahne hissini kolaylaştırıyor. Belki de kulaklığın gerçekçiliğinin sebebi de budur.

Kayıtta bulunan sibilanslı noktaları veriyor, ancak kayıttan fazlasını değil. Yine de tamamen sibilanssız diyemeyiz dediğim gibi kayıtta varsa duyuluyor.

ÜST FREKANSLAR

Kulaklıkta 4 tiz sürücüsü olduğunu düşünürsek, tiz frekanslar en sürpriz kısım. Buna inanmak cidden zor. Çünkü 4 tiz sürücüsü olan bir kulaklığın çok daha parlak ve önde tizleri olması beklenebilir.

Tizler hiçbir zaman çok göz önünde ve parlak değiller. - Hatta tüm spektrumda en arkada bulunan öğeler. Ancak sürekli belirgin şekilde müziğe eşlik eder bir haldeler. - O yüzden parlak zilleri çok sevenler için bu kulaklık pek uygun olmaz. - Yine de tizler perdeli ve Sennheiser HD650 gibi çok fazla arkada demek mümkün değil. - Oldukça transparan, çözünürlüklü ve doğal tizlere sahip. Sadece çok rahatsız edici ve keskin değil. Bu konuda çok çok iyi bir denge yakalanmış.

Kulaklıkta 4 tiz sürücüsü olduğuna inanmamı sağlayan şey, zamanla tizlerin nasıl uzadıklarını duymam oldu zaten. Zamanla kulaklığın çok da koyu olmadığını fark ettim. Asla aşırıya kaçmadan ama hiçbir detayı da kaybetmeden yüksek bir çözünürlükle sunuluyor tizler. Bu konuda çok iyi iş çıkardıklarını belirtmek gerek.

Roxanne'in tizleri birazcık daha önde. Mikro detayları biraz daha iyi veriyor. Zaten Angie müzikalken, Roxanne ise referans çalan bir IEM. Daha bir stüdyo havası veriyor.

- Noble K10 ve Spiral SE5 üst frekans sunumunda Angie'ye benzeyen IEM'ler. Sadece 1 tık daha önden ve daha da çözünürlüklü veriyorlar bence. UM Mason ve Maverick ise çok daha belirgin ve açıkçası agresif bulduğum bir sunuma sahip. Özellikle de Mason. Savant da çok tizli sayılabilecek bir IEM olsa da agresifliği bir nebze törpülemeyi başarıyor. Velvet'ın tizleriyse pek doğal bir tonda değil ve bildiğiniz gibi kulaklıktaki ayara göre değişiklik gösteriyor. -

Üst frekanslar asla yormuyor ama asla yok olmuyorlar. Duymak istediğiniz zaman hep sizin için oradalar. Hızlı rock ve metal parçalar ile de iyi başa çıktı kulaklık. Parçaları birbirine karıştırıp çorba yapmamış olması hızının fena olmadığını gösteriyor. Ayrıca tizleri yapıştırmaması, kulaklığı sevmeme yol açan önemli etkenlerden bir tanesi. Bitmesi gerektiği anda bitiyorlar. - Metal ve Jazz parçalarında belirgin bir durum. - (Kusursuz olmadığını belirtmek gerek) Arada mutlaka ufak da olsa boşluk bırakabiliyor.

- ÇÖZÜNÜRLÜK - ARKA PLAN - AYRIM -

- Angie'nin çözünürlüğü çenenizi aşağı düşürecek boyutta değil. Kritik dinletilerden çok keyifli ve müzikal dinletiler hedeflenmiş. Elbette bu söylediğim bu fiyat bandında gezen kulaklıklar için geçerli. Yoksa elbette bir SM64'ten kötü olacak hali yok. Çözünürlük olarak Spiral SE5, Noble K10, UM Mason, Layla gibi kulaklıklar daha iyi iş çıkarıyor. Tabi fiyatları da ortada. Angie bu noktada sınavı bence rahatlıkla geçen bir IEM ancak kişisel beklentiler daha referans bir sunum veya daha farklı şeyler olabilir.

Arka plan olarak Angie bana göre oldukça başarılı. Yeterince koyu ve siyah buluyorum. Biraz Spiral ve K10'a benzetiyorum tabi Spiral ve K10 yine 1 tık daha başarılılar bu konuda. Tabi bu 3 kulaklığın frekans sunumları da benzer olduğundan başarımları da benzer olmuş oluyor. Diğer 2'si daha önde olmak koşuluyla tabi.

Enstrumanların yerleri örneğin bir K10 kadar nokta atışı olamasa da gayet rahat seçilebilir durumda. Vokal ile enstrumanların ayrımı harika. Yazıda sıkça bahsettiğim en üst düzey IEM'lere oldukça yakın bir performans vermeyi başarıyor. Bunu yaparken de her zaman keyifli ve müzikal olmayı sürdürüyor. -

SAHNENiN DURUMU

Kulaklığın sahnesinin ne kadar başarılı olduğunu birkaç kez belirttim frekanslarla alakalı olarak. Belki de en güçlü yanı sahnesi. Tüm frekansları sahneyi yansıtabilmek adına çok iyi dengelenmiş bir kulaklık. Sahne oldukça geniş ve ferah. Bunu hafif sıcak bir sunumla başarıyor olması çok büyük bir artı. Bugüne kadar çok sevdiğim ve sahne olarak SD3, W30, UM30, Westone 4, SM64 gibi kulaklıklardan kesinlikle önde gördüğüm SD2 hem genişlik, hem konumlama konusunda net geride kaldı.

- Angie sahneyi uzak veya arkada diyebileceğimiz şekilde kuruyor. Bir stüdyo veya genişçe bir odadan ziyade konferans salonunda orta ile arka koltuklar arasında oturur gibi dinliyorsunuz kayıtları. Bu durum aslında genel olarak frekanslarda hiçbir çıkıntı veya dip olmamasını sağlarken çoğu zaman eforsuz ve rahat bir dinleme olanağı veriyor. -

- Noble K10 sahne konusunda daha dar. Derinlik olarak çok benzer belki yarım tık daha başarılı. Spiral SE5 dar bir sahneye sahip ancak derinlik olarak net daha iyi. UM Mason ve Maverick de yine genişlik konusunda gerideler. Tabi Mason Maverick'e göre çok daha iyi yine de. Noble Savant çok ferah çalan bir IEM ve genişlik açısından yakın sayılır. Ancak biraz da frekans sunumundan öyle bir his oluşuyor. Velvet yine fena değil ama onu da gerisinde buluyorum. JH Layla ise kafaüstü gibi bir genişliğe sahip ve bu saydıklarım arasında en iyi sahneyi veren IEM. -

Earsonics S-EM6'dan da daha iyi bir sahnesi var hafızam beni yanıltmıyorsa. IE800 ile kıyaslarsam da, elbette o kadar da ferah çalmıyor ama çok da aşağı kalır bir yanı yok. Derinlik konusunda daha iyi, genişlik olarak IE800 1 adım önde. IE800'ün açık tasarımını ve dizayn hedefini düşününce genişlik olarak durumun böyle olması çok normal. Yalnız konumlama ve imaj noktasında IE800'ü açık ara mağlup edecektir. Zaten IE800 ile kıyaslanacak başka herhangi bir noktası yok Angie'nin. W60 stüdyo havasında çalıyor JH'ler kadar geniş değil. SE846'nın sahnesi fena olmasa da yine özellikle genişlik ve konum hissi bakımından yetişemiyor bence. Roxanne yine sahne konusunda başarılı bir IEM. Angie'den az daha geniş buldum. Enstruman noktaları daha kolay seçilebiliyor.

GÜÇ KONUSU

Kulaklığın rakamsal değerleri pek gerçeği yansıtmıyor. Birazcık güce ihtiyaç duyan bir kulaklık. Tabi ki çok fazla güce ihtiyaç yok ancak ne kadar güç verilirse sahne hissi de o kadar artıyor ve kulaklığın potansiyeli ortaya çıkıyor. - Yani amfiden faydalanan bir IEM. - Açıkçası db ve ohm değerlerinin çok büyük anlamı olmadığını da bir kez daha görmüş oldum. Düşük ohmlu olarak gözüken SE846 ve Angie Hifiman 801'den rahatsız edici bir dip ses almıyorken, daha yüksek ohm'a sahip SD2 sürekli ince bir dipses alıyordu.

KAPANIŞ

Head-Fi'da "Angie sendromuna yakalandım, dinlediğim her IEM artık yapay geliyor" diyen hobidaşımız gibi olur muyum bilmem ama, ben kulaklığı çok çok beğendim. Bir kelime ile tanımla deseniz bir değil üç kelimeyle "gerçekçi, gerçekçi, gerçekçi" derim. Fiyatını hak edip etmediği kişinin ses zevkine ve beklentilerine bağlı. Ben şanslıydım çünkü test edip alma fırsatına sahip oldum. Test etmemiş olsam bir kör atış yapar mıydım emin değilim. Çünkü fiyat epey yüksek. Muhtemelen yapmazdım.

Angie bugüne kadar kullandığım en gerçekçi çalan IEM. - Kullanmadığım ama dinleme fırsatı bulduğum kulaklıklar arasında da yine en gerçekçilerden bir tanesi. - Her açıdan beni memnun eden bir kulaklık oldu. Referans olarak daha açık çalan bir HD650, ve Audeze kafaüstü kulaklıkları gösterebilirim.

Okuyan herkese çok teşekkürler. Umarım forumda yeni denenen pek çok ekipmanın daha incelemesini görürüz. Denenecek çok şey var.

Katıldığımdan bu yana kulağımı ve müzik zevkimi büyük oranda geliştirmeme sürekli katkı sağlayan tüm arkadaşlarıma ve forum üyelerine de yine çok teşekkürler.

Selamlar ve Sevgiler...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 24 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mart 2017
    57 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş okuması çok keyifliydi.

Güle güle kullanın :)

2 kişi bunu beğendi.
  3. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Koyu kulaklık ve dap'ları seviyorsunuz siz bence ref 1'i denemeniz lazım.Kulaklığın layla ile olan farkını merak ettim açıkçası aralarındaki korkunç ücret farkını düşünürsek çok daha iyi olmalı.Bende sahne takıntılı biri olarak biraz hayalkırıklığına uğradım. ie800'ün gerisinde kalması seçeneklerim arasında çıkardı.Yanlız kulaklık çok şık bence w60 falan çok ucuz duruyor bunun yanında...

4 kişi bunu beğendi.
  4. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Elinize sağlık , güzel bir inceleme olmuş. Kulaklık çok şık ve biraz büyük :)

Dinleme şansı bulmak çok önemli bu tarz kulaklıklarda bence de (fiyat-performans karmaşası) , bu fırsatı bulup zevkinize uygun kulaklığı bulmanız gerçekten çok güzel , bir gün dinlemek istediğim bir kulaklık.

Kulaklığı tips olarak orta boyla bir kaç gün kullanmaya çalışın bence uçlar yumuşayıp kulağınıza rahat oturabilir , küçük uçlarda sesde özellikle baslarda baya bir kayıp oluyor şahsi görüşüme göre , 2-3 gün bir büyük boy tips'le kullanmanızı ve sesdeki farkı paylaşmanızı bekliyorum.

Kulaklığı tam olarak hangi tarz için buluyorsun ? bir de elektronik mi , rock mı , pop mu metal mi vs... en çok hangi tarz da tam performans verdi sana göre vokaller iyi dediğine göre popa mı daha çok gidiyor.

4 kişi bunu beğendi.
  5. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Ogulcan eline saglik muhtesem olmus, gule gule kullan :yourock

2 kişi bunu beğendi.
  6. GT3

GT3
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Şu güzelliğe bakın:) Çok güzel bir inceleme, teşekkürler.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    459
    Ellerinize sağlık, güzel, detaylı bir inceleme olmuş, keyifle ve merakla okudum.

2 kişi bunu beğendi.
  8. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Fotoğrafçınıza da teşekkürler, incelemenin tacı olmuş fotoğraflar

2 kişi bunu beğendi.
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Eline sağlık hocam.

Muhtemelen bu kulaklık benim zevkime uyan bir kulaklık.En azından öyle görünüyor.Ama bana göre pahalı kaçıyor biraz :evl Güle güle kullanın.

2 kişi bunu beğendi.
  10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    İnceleme güzel tabi ama esas fotolar süper! Eline kulağına sağlık :eek:k

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,865
    Teşekkür ederim dostum.
    Evet koyu seviyorum gerçekten :) Ref1 deyince de epey merak ettim doğrusu. Umarım bir gün deneme şansım olur. IE800 meselesine gelirsek, sevenleri var biliyorum ama o kulaklığı bunun yanına bile koymam. Sırf sahne kasmışlar kulaklıkta başka hiçbişey yok. Benim fikrim :) Ki Angie'nin bashettiğim gibi başarısı böyle bir sunumla sahneyi çok iyi buluşturmuş olması.
    Önerinizi dikkate alacağım. Kulaklık çok yönlü. Pek çok şey dinlenebilir. Evet pop tarzına çok iyi gittiğini söyleyebilirim.
    Teşekkürler kardeşim.

Evet estetik açıdan kulaklık çok güzel gerçekten. Teşekkürler :)

Keyif almanız beni memnun etti. Çok sıkıcı olmamış demek ki. Teşekkür ediyorum :)

Beni kast ettin sanırım dostum :)

Teşekkür ederim. Koyu ve sıcak ses seviyorsanız evet kesinlikle sevmeniz yüksek ihtimal.

Abi fotoğraflara epey özendim olsun o kadar. Aslında belki de Angie incelemesinden çok Sony A7 incelemesi makro bölümü olmuş olabilir hahhah ;D

3 kişi bunu beğendi.
  12. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    @VirtuFortuna

Ben pek beğenmesemde ref 1'i öven çok hatta layla'dan iyi diyorlar tabi bunu söyleyenler tralucent'in çıkardığı ürünleri seven kitle.İmkan olursa deneyin koyu ve bas ağırlıklı bir iem sevmeniz olası.

Bunları çıkaran ref 1 too diye yeni model çıkardı daha da iyiymiş onun yalancısıyım.Sahnesi biraz daha gelişmiş (bu kulaklikların sahnesi ie800'den geniş ve derin bunu belirteyim ),midler daha önde baslar daha sıkı falan diyorlar.Onu alma durumum olabilir dünyadaki ilk incelemesinide bizim forumda görürseniz şaşırmayın...:evl

13. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Süper bir gelişme olur valla :)

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Elinize sağlık. Sabah sabah bunu okumak çok iyi geldi :) Şöyle 1 ay sonra falan üstünden geçerseniz de süper olur :))

2 kişi bunu beğendi.
  15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Elinize saglik, dinlemis kadar oldum :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,865
    Elbette. Eğer bir süre daha kullandıktan sonra yanlış yazmış olduğumu düşündüğüm yerler varsa düzeltip buraya da yazarım :eek:k
    Teşekkür ederim Hasan Bey. Ses kısmını yazarken anlatmak istediğimi anlatamamaktan endişeliydim ama sizinki gibi tepkiler çok olumlu o yüzden mutlu oldum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Haziran 2015 ---
    Çok merak ettim bu Tralucent'i. O kadar genişledi ki piyasa denenecek bir dünya şey var. Layla'yı yakın zamanda deneyebilirim. Denersem yazarım foruma.

#16 VirtuFortuna, 25 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  17. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    @ VirtuFortuna , Oğulcan kardeşim , bu detaylı ve mukayeseli güzel inceleme ve paylaşımın için çok teşekkürler , güle güle keyifle kullan dostum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

#17 Submariner2, 26 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,865
    Çok teşekkürler Mustafa Abi @Submariner2

From Z2 using Tapatalk.

2 kişi bunu beğendi.
  19. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    Sağ olasın Oğulcan kardeşim , Kanada'daki Master eğitimimde kolaylık dilek ve sevgilerimle

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,865
    Kulaklığın 100 saati geçtiğini tahmin ediyorum ve tizlerin birazcık daha açıldığını söyleyebilirim. Sahneye ufak da olsa olumlu bir etkisi oldu. Ayrıca bir tık daha dengeli olduğunu hissediyorum frekansların özellikle bass noktasında çok ufak bir iyileşme söz konusu.

2 kişi bunu beğendi.