JVC FX-850 İzlenimleri

'Jvc' forumunda pztkl tarafından 6 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Hayır elimdeki modlanmış hd540 600 ohm bir kulaklıktan gelebilecek en flat ses imzasına sahip elimdeki ekipmanla.

2 kişi bunu beğendi.
  2. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    281
    oldu mu hocam :D Bu arada dikkat etmediğime bakma türkçeyi full çektiydim 8)

3. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Cekmesen olamazdin zaten :) tesekkurler bu arada. Umursamadigindan oldugunu biliyorum, cidden ben sevmiyorum duzenli olsun istiyorum ana sayfanin. Yonetime bir kac kez dedim bazi konularda ugrasmadilar, bende artik konu sahiplerinden rica edecegim. Bu arada bizim zamanimizda oss vardi, ben dersi pek umursamazdim sonuclarda beni umursamadi :)

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,536
    İzninizle yazdığınız 4 maddeye karşılık 4 madde ile cevaplayayım;

1)Er4'de bass yok demek icin odyofil olmaya gerek yok.Cünkü bass yok kulaklıkta.Yeterince derine inemediği gibi roll-of var bile diyebiliriz.

2) Refersans diyene saygı duyarım ancak,bir kulaklığın referans çalması icin her frekansın eşit miktarda dağılması lazım değil mi?Mesela he500;Ne basları,ne midleri ne de tizleri öne cıkıyor.Tonlaması çok doğru.Sahne yapay değil.Benim nazarımda dört dörtlük bir kulaklık.Dengeli sesi veya dengesiz sesi sadece basların fazla olması ile ölçmeyelim bence.Basların azlığı ilede ölçülebilecek bir kavram.Bir kulaklık cok basslı caldıgı icin dengesiz oluyorsa,cok bassız caldıgı icinde dengesiz olmalı bence.

3) İsteyen istediğini sever tabii,ona karışmayız.Ama ben şahsen referans olarak kabul etmıyorum.

4) Referans ses benim icin her frekansın eşit dağılması demek.Olay basın fazlalığı değil,olay basın orda olması,sahneyi güzel bir şekilde doldurması.Sahnenin bomboş oldugunu düsünün?Cok zevksiz değil mi?

ER4 düsmanı veya he500 fanı değilim.Amacım polemikte değil.Yazmak istedim sadece.Konu sahibinden özürdiliyor,istediği an silebilirim.

4 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    Ben de gerektiğinde kuvvetli bass çıkarabilmeyi, ses kalitesinin bir parçası sayıyor, hatta bu konuda değil ER4, HD800'ü bile yetersiz buluyorum, ki bence en başarılı kulaklıklardan biri.

Tabi bir yandan da on yaşını geçmiş olmasına rağmen hala satan ER4 serisine saygı duymadan edemiyorum. Kolay değil.

2 kişi bunu beğendi.
  6. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Er4 yaptığı işi çok iyi yaptığı için referans bir ürün,yoksa sesi doğru değil bana görede.bass vurgusu eksik,o frekans grubunu duyuruyor olması,hakkını verebildiği anlamına gelmiyor.

7. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    Dinamik sürücülü istemesemde kanım kaynadı bu kulaklığa , tek sorun nozzle kısımları düz değil yani birisi sağa birisi sola dayalı , en son ckm500 de kullanmıştım oda öyleydi , kulağımı acıtıyordu

#67 elektronik müzik, 10 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şubat 2015
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    Öyle olması kulakta durmasını kolaylaştırıyor. Öteki türlü muhtemelen düşer. Nispeten büyük ve ağır bir kulaklık.

9. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Merhaba,size İE800 satmıştım yanlış hatırlamıyorsam? sahibinden.com'da ki JVC ilanı da size ait olsa gerek,hem avcılar hem gökhan :) ben de jvc'i merak ettim,bir ara gelip dinlemek isterim :)

10. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
  11. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    @moonstar olmadı biz satın alırız :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Şubat 2015, İlk mesaj zamanı 18 Şubat 2015 ---
    İE800'den biraz erken mi ne vazgeçmişsiniz? keza bu jvc nereden çıktı? :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Aslında ie800'den vazgeçmekten çok, değişik ekipmanlar denemeyi sevdiğim için sattım. FX850 de merak ettiğim bir kulaklıktı. Bazen sattığım ekipmanları tekrar aldığım da oluyor. Büyük ihtimalle JVC'yi de ilerde tekrardan alıcam :) Ama şu anda aklımda yeni bir ekipman var ;)

13. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Anladım,şahsen IE800'ü satmamın yegane 2 sebebi var,ses düşüklüğü ve y ayırım kablousu..Bu bahsettiğim iki dezavantajı olmasa satılacak bir kulaklık değil şahsi kanaatim,incelemenizi okudum lakin IE800 ile mukayese edersek size göre + ve - nelerdir? başta daha yüksek bir ses çıkışı ve daha rahat bir kullanım kolaylığı sağladına eminim :)

14. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Aslında iki kulaklık farklı liglerde. ie800 bir üst ligde diyebilirim ses konusunda. Fakat FX850 de f/p olarak bambaşka bir yerde.
    Hatırlayabildiğim kadarıyla karşılaştırırsak;

FX850 için +lar:
    + Altlar daha gövdeli
    + Mid bass daha belirgin
    + Y ayrımı problemsiz
    + Mikrofonik etki çok daha az
    + Ses seviyesi daha yüksek
    + İşçilik muhteşem (seramik vs. ahşap, tercih sizin)
    + Uygun uç ile fit sorunu yok
    + Tizler daha kontrollü
    + Kablolar değişebiliyor (MMCX Konektör)

ie800 için +lar;
    - Sahne derinliği ve genişliği (FX850 hiç de kötü sayılmaz aslında)
    - Midler daha temiz kontrollü ve detaylı
    - Daha yumuşak bir sunum
    - The King of Electronic Music :)

Dikkatinizi çektiyse FX850 ses konusundan çok işçilik ve f/p oranı ile ie800'den önde diyebiliriz. Fakat Ses imzası konusunda özellikle elektronik müzik severler için ie800 hala dinlediğim en iyi kulaklık. Eğer ie800 750 dolar ediyorsa, FX850 de 500-550 dolar ederdi diye düşünüyorum.

Umarım fikir vermesi açısından yardımcı olabilmişimdir.

15. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    @moonstar değerli yorumların için teşekkürler,evet IE800 size daha daha önceleri belirttiğim gibi electronic müzik türevleri için biçilmiş bir kaftan ve sanki 'ben sadece electronic müzik için yaratılmış bir kulaklığım' dedirtiyor insana.Belirttiğiniz krıterlere göre cidden F/P ürünü bir kulaklık ve kendini ön plana çıkaran bir çok etken unsurları da mevcut hem görsel hem de teknik anlamda.SE846 ile bu aralar mutlu mesut yaşıyorum :) IE800'ü de özlemiyor değilim ama ses seviyesinin düşüklüğü keza y ayırımının kullanıcıya verdiği yer yer kabir azabı ve kullanım zorluğu aklıma geldikçe isteksizce soğuyorum.Havalar güzelleşsin müsait olduğunuz bir zaman yanınıza uğrarım,bir yerler de oturur çay içeriz ve dinlerim.

16. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @Alp Santorelli Rica ederim ne demek ;) Evet, Y ayrımı ve değiştirilemeyen uçlar haricinde ie800 şu aralar elektronik müziğe ağırlık verdiğim için en uygun kulaklıktı.
    Kısmetse tabiki de olur ;)

17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,536
    Merhaba.Bu kulaklık hakkında şimdiye kadar çok olumlu yorumlar okudum.Sadece bi yorum aklımı karıştıramaya yetti. :idiot2: Amazonda 30 yorum var ve 29'u 5 yıldız sadece 4 yıldız olan erkek vokalleri boğuyor diyordu.Öyle bir şey var mıdır?Bir de uzun dinleyişler de bass'lar yoruyor mu acaba ve mid bas kamburu var mı?Normalde Amazon'daki yorumları ciddiye almam ama merak ettim.

18. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Oğulcan 850'de 750'ye kıyasla kambur var deniyordu. Oradan hesap et.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    Çok kritik bir soru bu aslında. Ki bence olay burada baglaniyor.

Bass fazla mı? Kesinlikle. Yakın frekansları etkiliyor mu? Bir miktar evet. Rahatsız edecek seviyede mi? Şahsi tercihlere kalmış. Hayır diyemem.

Bass uzun dinlemede rahatsız ediyor mu?

Bu da şahsi tercihlere kalmış. Ancak hazırladığım inceleme de basla ilgili olan kısmı ekliyorum:

"BASS:
    Anlamsiz bir ifade olacak belki ama cok zevkli. Cok derine inebiliyor.
    Buyuk, "floor standing" tabir edilen hoparlor'lerden gelen bass'a ozel
    kaliteye sahip. Malum bu tip hoparlorlerin kabin dizayni ikiye
    ayriliyor: sealed (kutu tamamen kapali) ve ported (disari hava alip
    verecegi ozel bir port mevcut). Her iki dizaynin kendine gore avantaj ve
    dezavantajlari mevcut. FX850, cok kaliteli ve ported bir dizayna sahip
    olan Dynaudio Contour 3.3 gibi bass veriyor aynen. Bass'i bu ozellige
    sahip olan baska hic bir IEM'de duymadim simdiye kadar. Hava hareketini
    hissediyorsunuz. Kendine has bir derinlik, ayrıntı ve etkileyiciliğe sahip. IEM'den çıkmaması gereken bir bas. Zaten arka portu parmakla kapatınca zayıflıyor. "

Velhasıl ben fazla olmasına rağmen diğer kalitelerinden dolayı severek dinliyorum. Bir T-Peos H300'ün de bası çok güçlü, hatta kaliteli de sayılır belki, ama hiç böyle değil. Yanlış anlaşılmasın, FX850'in bası yere göğe konulmaz gibi değil, sadece kendine has ve farklı. Ama sanırım bir çok insanın hoşuna gidiyor.

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    @fosther, sunu da eklemem lazim. Mesela uzun sure TH900 dinledim, simdi de evde FX850 takar takmaz "Oha bu bass ne boyle. Mid bass kamburu hem de nasil var" dedim icimden. Biraz kulakliktan kulakliga gecince ortaya cikiyor. Th900'in basi harbiden kaliteli. Gerektiginde sert, gerektiginde guclu, gerektiginde derin, ama bunun yaninda sinirini hic ama hic asmiyor.

Sadece Hifiman HE-560 daha derine inebiliyordu (hem de nasil), onu eklemem lazim... Ama o da sert vuramiyordu hic.