JVC FX-850 İzlenimleri

'Jvc' forumunda pztkl tarafından 6 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    @zxc Yorumlar için teşekkür ederim :) Bildiğiniz gibi basların derine inip sert vurması iyi bir şey.Ancak tek başına çok şey ifade etmıyor maalesef.Mesela basların detayı nasıl?Tizler de roll of var mı? @pztkl arkadaş'ın incelemesine güvmensem de daha teknik yorumlar istıyorum :) Yanlış anlamasın o yüzden.Aldıgım ürünü 12 günde satan biri değilim de,o yüzden ciddi manada araştırıp alırım ne alacaksam.

2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,317
    Mesela Shure SE 535'te roll of var diyorlar, 18.5kHz'den sonra frekansı veremiyormuş doğru mudur? bu mu roll of denilen?

Collapse Signature Expand Signature
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Roll-off sadece üst frekanslarda olmaz bu arada. Mid ve alt frekanslarda da roll off olur. Seslerin yeterince uzamaması, vermesi gereken yeri yutması denebilir.

2 kişi bunu beğendi.
  4. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,317
    Diğer frekansların ses seviyesine göre daha az güçlü çıkıyor yadsa komple kesiliyor gibi mi?

SE535 ses frekans cevabının grafiğine göz attım ve 10kHz sonrası desibel giderek azalıyor, sanırım bu açıklıyor.

18.5kHz üzerini duyabilen çok kişi olduğunu düşünmüyorum o yüzden önemsiz bu diyecekken, 10kHz ve daha yüksek frekanslarda azalan ses şiddetini görünce anladım :)

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Az güçlü çıkması başka, kesilmesi başka. Güçlü çıkan bir ses, uzaması gereken bir noktada kesiliyorsa, roll-off var demektir.

6. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,317
    Peki bunu frekans grafiklerinden anlayabilir miyiz?

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Açıkçası ben o grafiklere fazla bakmıyorum; kalite, enstrüman ayrımı, nota kalınlığı gibi konularda fikir vermesi açısından sıfır noktasındao grafikler. Anca genel bir fikir verebilirler, roll-off konusunda da yardımcı olabilirler.

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Roll-off'dan gözünüz korkmasın biraz karakter meselesi zaten. Öff bunda roll-off var demezsiniz müzik dinlerken, abartı bir durum yoksa.
    EK: Örnek de vereyim basların derine inememesi de roll-off'dur.

2 kişi bunu beğendi.
  9. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    290
    Hocam dediğim gibi zxc hocam benden tecrübelidir muhakkak ben kullandığım kulaklıklari yazdım. Ben mid bass kamburu da roll off da hissetmedim. Ha ama yoktur demem vardır ben hissetmemisimdir. Ama öyle olsa da bu kulakligin bir çok arti yönünü gölgeleyecek kivamda olduğunu düşünmüyorum bu tarz sorunların. :)

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,708
    Karşılaştırmalarla cevap vereceğim, çünkü iyi kötü göreceli kavramlar.

Basların detayı orta, üst düzey full size kulaklıklara nazaran. Tabi bir IE80 ile arada dağlar var kalite olarak. T-Peos H300 ve Altone 200'den daha iyi bence. Açıkçası şimdiye kadar dinlediğim en iyi IEM basını Panasonic RPH-JE70S'ten aldım, ama onun da mid tiz bandında çözünürlük sorunları var. Ama bas mükemmel, FX850 ve H300 kadar vurgulu değil, mid'lere bulaşmıyor, ama çok derin, ayrıntılı ve gerektiğinde sert.

Tizler biraz çekinik. Ancak direk karşılaştıramasam da Audeze LCD2 kadar çekinik değil diye hatırlıyorum. Tiz seven ve eksikliğine tahammül edemeyen biri olarak ben zevk alabiliyorum. IE80'in olmayan tizleri bence a affedilir değil. Ancak FX850'e kıyasla bir H300'ün tiz canavarı olduğu söylenebilir. :)

2 kişi bunu beğendi.
  11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Roll-off, uzama vs gibi şeyler konuşulmuş açıklık getireyim;
    Roll-off denen şey grafiğin uçlara yeterince gidememesidir aslında. Basslarda derine inememe, tizlerde de uçlara çıkamama şeklinde.
    Baslardaki derine inememe durumunda basslar kapı vuruşu gibi gelir, tizlerdeki ise aslında gereksiz bir ayrıtıdır, çoğu insan 16k nın filan üstünü duıyamaz ve aslında 10k nın da yukarısının bir anlamı yoktur, bana kalırsa 9k bile yeterli. Mantıken ters de olsa iyi bir lowpass filitre ile deneyebilirsiniz, 10k nın üstünü kestiğinizden çok az şey değişecektir.
    Uzama diye diğer kast edilen şey ise decay dır, ADSR miydi neydi, attack-decay-sustain-release onun decayı.
    Nedir bu derseniz, müzikte bir nota çıktıktan sonra sistem diğer nota için kendini hazırlamalıdır yani ne kadar zamanında hazırlarsa o kadar başarılı bir adsr karakteri vardır, benim tabirimle sistemin "transient response" kalitesinin bir parçasıdır, kendisidir diyemiyorum. Bu konu ise baslar midler ve tizlerde de vardır, ADSR durumu iyi olmayan bir kulaklıkta hızlı müzikler, kötü kayıtlar, bilumum keşmekeşli şeyleri iyi dinleyemezsiniz. Çoğunlukla bu kaliteyi yakalamak zordur, harbiden "stabil" bir sistem kurmak demektir ve olay ses mühendisliğinin yanında işin fiziğine de sıçramıştır.

12 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,708
    Şu an FX850 dinliyorum. Merak edip elimdeki diğer IEM'lerle karşılaştırdım. Yukarıda FX850'yi $1000+ fiyatlı kafaüstülerle karşılaştırıp bir nebze haksızlık yaptığımı düşündüm. Ses nerdeyse armatür netliğinde. Enstrümanlara müthiş bir doğallık ve tını hakim. Ona en yakın H300 var elimde ve gözü kapalı tercih ederim FX850'i. IE80 ile karşılaştırmıyorum bile, fiyatları yakın olmasına rağmen. Çok sevdiğim Panasonic RPH-JE70S bozuk gibi çalıyor bunun yanında.

2 kişi bunu beğendi.
  13. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Merhaba sesi hangi armatür kulaklığa benziyor acaba , bas derinliği olan ve sesi bozmayan armatür kulaklıkları listeme alıyorum

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,708
    Mid, üst mid ve alt tiz netliği açısından demek istedim. Yoksa basını sevdiğim bir armatür kulaklık dinlemiş değilim daha, hibritler dışında... Sırf armatür olarak Ultimate Ears'in çift armatürlü bit modelini dinlemiştim, onun da bası bariz zayıftı.

2 kişi bunu beğendi.
  15. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Sırf merakımdan satın aldığım FX-850' kulaklığım dün geldi ve kısaca;

IE800 ile kıyaslarsam daha gövdeli, daha güçlü basslar, daha dolu çalması ve çok daha güçlü olması diyebilirim. Ancak tizleri IE800 kadar yüksek çözünürlüklü değil. Ayrıca genel sunum da berraklık olarak IE800'ün gerisinde. (Yanlış anlaşılmasın asla boğuk değil)
    Ancak F/P olarak bakarsak IE800'den daha başarılı bir ürün. Fiyatının üstünde performansı var gerçekten. Daha önce hiç bir kulaklıkta duymadığım kadar güçlü bassları var. Gövde ve malzeme kalitesi de muhteşemmiş çok beğendim.

(Kulaklığın Burn-in olmadığının da altını çizerim)

2 kişi bunu beğendi.
  16. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    @leylines Hayırlı olsun hocam. Demek dayanamayıp aldınız sonunda. Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. Biraz daha burn in olsun daha da açılacak meret ;)

2 kişi bunu beğendi.
  17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Hayırlı olsun @leylines

Şöyle bir şey var,benim de yazmak istediğim,ancak her seferinde unuttuğum.

Kulaklığı anlatmak biraz zor,daha sonra inceleme yapmayı düşünüyorum zaten.Mesela şu an dire straits dinlıyorum ve gitarlar kulağıma gövdeli bir şekilde geliyor.Sanki bookshelf değil de kule hoparlör gibi diyeyim.Daha sonra bir diana krall açtığım zaman kontrbaslar çok gerçekçi ve vokal çok samimi geliyor.Daha sonra bir le trio joubran açıyorum,perküsyon ve ud sesi çok tatlı çıkıyor.Yabancılar ''sweet mids'' diyor o hesap.Daha sonra bir Take five açtığım zaman trompet sesi çok sıcak ve müzikal geliyor.Çok alakasız bir trance açıyorum hillight tribe.Baslar yumruk gibi sert ve sub basslar şov yapıyor.Bana göre ve bazı yerlerde de dediği gibi ''versatile'' diyebilirim.Eksik yönleri,yanlışları tabii var,ancak fiyatına ve malzeme kalitesine de bakarsak ve bu kadar bass çıkarıp diğer frekansları ezmemesini de göz önüne alırsak devede kulak kalır.Benim gibi ne istediğini bileni çok mutlu eder.Daha detaylı inceleme yazmayı düşünuyorum,şimdilik bu kadar :)

#97 fosther, 29 Mayıs 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Haziran 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  18. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    @fosther Teşekkür ederim.

Evet kulaklığın tınısı çok güzel özellikle fiyatını düşününce harika bir IEM. Yumuşak,dolgun sertleşmeden çalıyor gerçekten çok beğendim. Kadın vokallerdeki performansına bayıldım. Patricia Barber açıp dinledim mest oldum. Ama yine de galiba satıp IE800 alacağım yeniden.

Ayrıntılı incelemenizi de merakla bekliyorum bu arada.

19. djcaprio

djcaprio
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    öncelikle merabalar foruma yeni üyeyim 1 hafta önce fx850 satın aldım ve nedense sahne derinliği ve genişliği bana çok kötü geldi sesler sanki tek noktadan geliyor enstrümanlar birbirine çok yakın 5 şarkı dan sonra tahammül edemiyorum sbilance de oluyor ürün replika olabilirmi yoksa fit sorunumu yaşıyorum katıldığım konular ise 3d algîsı ve sesteki hacim lutfen yerdımlarınızı bekliyorum

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,708
    Sahne, enstrüman ayrımı, hacim ve boyut, çok net tanımlanmadığında birbirine karışmaya müsait kavramlar. O yüzden incelemelerde mümkün olduğunca kaçınıyorum bu hususlarda net bir şey yazmaya.

Sahte olabilir mi? Açıkçası o metal ve ahşap gövdeyi aynı kalitede üretmek çok ucuz olacağa benzemiyor. Ancak sibilans olması düşündürücü, çünkü tizleri çok kuvvetli olan bir kulaklik değil.