JVC HA-FX750 İncelemesi

'Jvc' forumunda MTRMSK tarafından 18 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Merhabalar, başlıktaki kulaklığı dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Anlatması zor deniyordu, cidden zormuş.

Teknik özellikler
    • Driver Unit : 10mm wood dome diaphragm driver
    • Frequency Response : 6 - 40,000 Hz
    • Impedance : 16 ohms
    • Sensitivity : 105 dB/1 mW
    • Max. Input Capability : 200mW(IEC)
    • Plug : 3.5mm 24 Gold plated stereo Mini plug
    • Cord Length : 1.2m Y shape OFC cable
    • Weight : 11.2g (without cord)
    Kutu içeriği + Yapım kalitesi

En dıştaki kutunun içinden kalın kartondan menteşesiz kapaklı bir kutu çıkıyor. Materyal çok yüksek kalitede olmasa da özen gösterildiği belli. İç kutunun kapağının hemen altında kulaklıklar sünger yuvalarında kullanıcıyı bekliyor. Onların altında karton bir ayırıcıyla ek uçlar, taşıma kutusu ve garanti belgesi(sadece Japonya içinde geçerli) var. M boy uçlar takılı geliyor, ek olarak S,L boy silikon spiral dot ve S,M boy süngerler var. Diğer aksesuarlar bir kablo sarma zımbırtısı ve giysilere tutturmak için kıskaç. Kulaklığın yapım kalitesini ve işçiliği başarılı buldum. Kasa ahşap ve pirinç, nozzle kısmı plastik. Kasa ve jak üstündeki gerilim alıcılar esnek ve işlevsel. Kablo yumuşak, esnek ve sanki dolaşmaya karşı bir direnci var. Soğukta sertleşebilir gibi duruyor ancak test etmedim. Kulaklık yapısından dolayı kanalın içine çok girmiyor, bu sebeple yalıtım ortalama altı ve kablo gürültüsü az. Ağırlığından dolayı küçük kulaklardan sarkma yapabilir. Buna karşı gelmek için kanal değiştirmeden kulak etrafından dolaştırılabilir. Böylece kanal içinde biraz daha derine gidiyor ve ağırlık kabloyla paylaşılıyor. Belirtmekte fayda var, bu kullanımda bir süre sonra baskıdan dolayı ağrı yapıyor.

Bas

Kulaklığın az farkla en baskın kısmı basları. Baskın olmaları boğuk oldukları anlamına gelmiyor. Bas bölgesinin tamamı nötrden bir miktar üstte, ek olarak midbasta hafif bir kambur var sanki. Gayet temiz ve detaylılar. Spektrumun en alt kısımlarına kadar problemsiz erişebiliyor. Kulaklık testi için genelde Dire Straits'in aynı isimli albümünü kullanırım; bas gitar oldukça gerçekçi geliyor, hatta organik tanımını kullanabilirim. Telin her vuruşu rahatça ayırt edilebiliyor. Tek notalılık yok, doku hissi çok iyi. Sahnede kapladıkları yer çok geniş değil, arkaplana negatif etki etmiyorlar. Davullara gelince, yine temiz ve tane tane çalıyor. Vurguları hissedilir düzeyde, hatta benim için yer yer rahatzsız edici boyutlara ulaşıyor(Kulaklık geçmişimde baslı model pek yok; alışık değilim, çoğunluk için sıkıntı yaratmayacaktır muhtemelen). Basın hızını ve nerede çamurlanacağını test etmek için birkaç elektronik parça dinledim, belli bir sıkıntı oluşmasını sağlayamadım. Daha absürd elektronik/metal alt türlerinde sonuç farklı olabilir, fikrim yok.

Mid

Miktar olarak bas ve tizlerden daha azlar. Buna rağmen geride demezdim; daha ziyade diğerleri artırılmış hissi var. Basları EQ ile sınırlara dayamazsam midler herhangi bir biçimde baslardan etkilenmiyor(yine dinlediğim müzik türleri dahilinde). Gitarlar temiz ve detaylı, tellerin vurulduktan sonra titrediğini hissettiriyor. Yine de diğer elemanların şovunu çalacak kadar gövdeli/cafcaflı değiller. Elektrik gitarda üst notalarda oluşan ısırık(crunch deniyor sanırım) belirgin değil. Erkek vokaller hem seviye hem detay bazında biraz geride kalıyor. Tonal olarak bir sıkıntı hissetmedim ama bir perde var gibi. Çamurlu düşüncesi oluşmasın; sözler rahatça anlaşılıyor. Kadın vokallerde seviye bir tık yüksek kalıyor,yine tonalitede bir terslik hissetmedim, detay olarak mikroskop gibi değil ama kalburüstü. Nispeten iyi kayıtlarda herhangi bir sorun yok ama kötüleşince kendini sibilansla çok çabuk belli ediyor.

Tiz

Tizler genel olarak çok açık bir renkte değil. Bu karakterlerinden dolayı ilk dinlemede detaysız gibi bir düşünce oluşabilir. Aslında bayağı detay var, bunlar yavaş yavaş (biraz da sessiz ortamın katkısıyla) ortaya çıkıyor. Ziller akıcı, kulak tırmalamayan cinsten ama üstüne yastık bastırılmış hissi yok. Aksine tane tane ve gevrekler (crisp demeye çalıştım, daha düzgün terim tavsiyelerine açığım). Sönümlenme çok hızlı değil, kayıtta yankı varsa başarılı bir şekilde yansıtıyor. Tiz kısmının genel olarak kayıt kalitesine karşı hassas oluşu karakteri göz önünde bulundurunca şaşırtıcı. Kayıt kötüye gittikçe sertleşme, kağıtsılaşma ve dağılma söz konusu oluyor. Serinin tüm kulaklıklarına sahip kullanıcılar fx850'ye kıyasla bir tepelik olduğundan bahsetmişti (8-10 kHz arası sanırım). Son olarak piyanoda tuş vuruşlarında keskinlik ve doluluk doyurucu düzeyde.

Sunum

Pek çok yerde belirtildiği üzere sahne oldukça geniş ve havadar. Belli bir bütünlük hakim, bu sebeple elemanların yerleşimi çok keskin değil. Yine de çoğu durumda kimse birbirine karışıp ortalık bulanıklaşmadan başarıyla kotarıyor. Derinlik hissi gayet başarılı, yükseklik pek olmasa da bir miktar var. Oyunlarda gelen seslerin sahne içinde konumlandırması biraz önce belirttiğim hafif belirsizlik haricinde tam olarak doğru diyebilirim.

Sonuç

Bu kadar yazıdan belli olmadıysa, ben beğendim. Biraz genelgeçer ses karakterinden ve tınısından olsa gerek, şimdiye kadar önüne attığım hiçbir türde sırıtmadı - en azından benim deneyimimde durum böyle.

Fotoğrafların boyutu büyük kaldı, buradan ulaşabilirsiniz: http://imgur.com/a/wQYYl

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MTRMSK, 18 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ocak 2015
    20 kişi bunu beğendi.
  2. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Elinize saglik :)

3. korki

korki
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Dediklerinize katiliyorum. Ben de ayni kulakligi kullaniyorum. Baslar ve tizler sanki eq ile biraz arttirilmis gibi. Cozunurluk olarakta bi armatur kulaklik gibi degil. Ama genel olarak tatmin ediyo. Earsonics SM2 nin sesi bana biraz kuru geldigi icin almistim. Ozellikle Fx750 nin tınısı hosuma gitti.

3 kişi bunu beğendi.
  4. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    @one_m7 Teşekkürler.
    @korki Çözünürlük çok üst seviye değil de dinlerken teknik kısımlara kendimi zorlamazsam dikkat etmiyorum hiç. Sizin dx50 ile uyumlu olmuşlardır sanırım. İyi dinlemeler.

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Eline sağlık Burakcığım. Şu terimi de oldukça beğendim :) ''üstüne yastık bastırılmış hissi yok.''

3 kişi bunu beğendi.
  6. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Öncelikle elinize sağlık gayet güzel açıklamışsınız aleti. Fakat deyinmek istediğim ufak bir nokta var;
    Buradaki nötr ifadesinden kasıt dengeli olacak sanırım. Benim bir yanlışım varsa düzeltin ama ben böyle diye biliyorum. Birçok kişide gördüğümden dolayı yazma gereği duydum.

7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    @MikePortnoy Teşekkürler abi. Orada "muffled" değil demeye uğraştım, aklıma gelen en iyi karşılığı oydu.
    @çaylak Söylemeye çalıştığım, referans sayılacak seviyeden miktar olarak fazla oluşuydu. Yani nötr: referanstan aşağıya-yukarıya kaymamış manasında. Açıklığa kavuşmuştur umarım. Şimdi bakınca nötr de dengeli de tam karşılamıyor gibi geldi. Önerilere açığım.

8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Elinize sağlık.

9. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    255
    Fx700 ü 2 sene kadar önce denemiştim galiba. Hatırladığım çok sıcak-samimi bi sesi vardı ve enstürman ayrımını çok beğenmiştim. Hatta ilk denememde enstürman ayrımı hiç öyle dinamik gibi değil dediğimide hatırlıyorum. Bunlar üst modelleri eminim daha iyilerdir. İnceleme için teşekkürler

10. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Fx700ü bende bi süre kullandım, en sevdiğim kulaklıklardandı kendisi, 700 ile arasındaki farklar neler bilen duyan varmı, gelişim vardır diye düşünüyorum.

11. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Eline sağlık Burak, güzel inceleme olmuş

12. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Elinize sağlık çok anlaşılır olmuş , az çok sesini kafamda canlandırabildim , iyi günlerde kullanın.

13. korki

korki
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    @MTRMSK Dx50 ile FX750 fena degil. Ama araya amfi koyunca sonuc daha iyi oluyo. Aslinda DX50 yi amfi ile dinledikten sonra amfisiz pek cekilmiyo :)

14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,521
    FX850 ve FX750 karşılaştırma;

Öncelikle 850'nin kasası daha büyük ve jack girişi falan daha premium hissetırıyor.750 daha hafif ve biraz daha rahat duruyor kulakta.Çok kabaca sade bir dille karşılaştıracağım ve anlattıklarım küçük nüanslar değil,direk takar takmaz anlaşılan farklardır.

Hepimizin tahmin edebileceği üzere 850 de ayrım daha iyi ve sahnesi daha geniş.Hasan başkanında dediğine göre daha teknik çalıyor 850..Ben de katılıyorum. +1

850'nin basları daha detaylı ve daha temiz çıkıyor.Tizler daha fazla ve 750'ye göre bir miktar soğuk.750'nin tizleri daha yumuşak ve daha sıcak çıkıyor...Ama detay gibi konularda 850 daha üstün..Asıl vurucu soru?Hangisi daha basslı?

750 daha basslı hissettırıyor takınca.Ama bass mid-bass kısmında 750'nin.850'nin sub-bas'ları daha güçlü diyeyim daha iyi anlaşılsın.

Yine 850'nin midleri 750'den daha detaylı ve bir miktar açık tonda.750'ye göre bir miktar sert kaldığı bir gerçek..

850 daha detaylı,daha temiz ve daha enerjik ses karakteri ile ön plana çıkarken,750 biraz daha smoth ve tizlerin sakinlik kurduğu bir karakter ile sunum yapıyor..Tercih meselesi diyeyim..Benim tercihim 850 olurdu.Ama 850'yi denemesem direk 750 alsam onuda severek kullanırdım :)

14 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    Inceleme için teşekkürler.Jvc 850nin Ahşap ve nispeten büyük bir kasası var,yalıtım konusuna Önem verildiği için tasarım bir miktar geri kalmış olabilir.Tizleri ince ve de detaylı.

16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,129
    Maalesef,
    fx850 yalıtım konusunda başarısız.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

17. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Eline sağlık Oğulcan. Ben de ufak birşeyler ekleyeyim:
    850'nin erkek vokalleri fazla açık, 750 doğru bu nasıl bu kadar yanlış anlam veremedim.
    850'nin tizleri daha sert ve dağınık. Tiz detayını benim kulağıma 750 daha iyi verdi. Mid-tiz geçişinde 850'de bir boşluk var. Soğukluğu oradan geliyor sanırım.
    850 yüksek ses seviyelerinde bas kontrolünü daha iyi sağlıyor, 750 çamurlanmaya, alt midleri ve vokalleri boğmaya başlıyor. 850'nin bas katmanlandırması 750'yi az farkla geçiyor.

18. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    519
    İncelemeleriniz doğrultusunda ben de aldım. Çok memnun kaldım . Resmen olan sesleri duymamışım yıllardır. @Elano68 sağolsun:eek:k