Kabloda çekirdek sayısı ?

'Kablo' forumunda Mr.Ahmet tarafından 28 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Kulak içi kulaklıklar için kablolara bakıyordum. 6,8 ve 16 çekirdekli kablolar var. Bu çekirdek sayısı neyi ifade ediyor ? Etkisi nedir ? Bir diğer sorum ise bakır, gümüş veya altın kablonun ses kalitesi bakımından sıralaması yapılabilir mi ?

2. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Sanirim kabloyu olusturan ana materyalin icerdigi o sac teli gibi ince sacaklardan bahsediyorsunuz.

Kullanilan materyal ve teknolojiye gore degismekle birlikte, ne kadar cok core oluyorsa kablo o kadar kalin oluyor diye biliyorum. Bu haliyle kablonun dolasmasina, mikrofonik etkisine de mudahale ediyor(kalin olursa az dolasiyor diyebiliriz).

Core sayisinin fazla olmasi sinyal kaybini da aza indiriyor diye biliyorum ama bazi forumlarda kullanicilar IEM gibi kisa kablolar icin bunun gereksiz oldugunu dusunduklerini belirtiyorlar. Soz konusu uzun bir kablo olunca sanirim core sayisinin fazla olmasi gercek anlamda avantaj sagliyor.

Kabloda kullanilan materyalin iletkenligi en onemli konulardandir. Daha bilgili arkadaslar daha net bilgiler paylasabilir ben bildigim kadariyla aciklayayim. Iletkenlik en onemli faktorlerden biridir kablo icin ve kullanilan materyalin icinden gecen sinyallere ne kadar direnc gosterdigiyle alakalidir. Ne kadar az direnc gosterirse o kadar iyi iletkendir. Haliyle bu da kaynaktan cikan sinyallerin daha kayipsiz bir sekilde kulakligin suruculerine ulasmasini saglar.

Gosterdigi direnc bakimindan azdan coga dogru bir siralama yaparsak Gumus > Bakir > Altin olacak sekilde bir siralama elde ederiz. Lakin piyasada olan kablolarin gercek anlamda altin, gumus olanlarina bakarsaniz(haliyle farkli materyallerle karistirilip saf gumus,altin olmayanlari da var) oldukca pahali oldugunu gorursunuz. Ureticisi bu noktada onem arz etmekte. Altin kablo diye gecen kablo bakirla ya da farkli elementlerle karistirilmis olabiliyor. Bu noktada da eger ki sertifikasi varsa ne kadar direnc gosterdigine bakarak ya da diger kullanicilarin yorumlarini okuyarak alabilirsiniz.

Ek olarak soyle bir durumda var. Kulakligin karakterine gore hangi kabloyla nasil tepki verecegi de degismekte. Yukaridan yazdiklarimdan gumus materyali kullanan bir kablonun iyi oldugu haliyle daha az direnc ve daha iyi ses performansi sunacagi sonucu cikabilir ama bu o kulaklikta sizin seveceginiz karakteri bulmaniza garanti vermez. Bir bakarsiniz oldukca parlak oluverir kulaklik ve uzun sure dinlemeler yapamazsiniz. Haliyle gumus, bakir ya da herhangi baska bir alternatife yonelmeniz gerekebilir.

edit: uyari uzerine iletkenlik siralamasi :)

#2 brsdrgn, 29 Nisan 2020
    Son düzenleme: 29 Nisan 2020
    Mr.Ahmet bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Hocam ufak bir düzeltme altın, gümüş ve bakır arasında en iyi iletken gümüş, sonra bakır ve sonra altındır.

Collapse Signature Expand Signature
  4. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Chaturanga bunu beğendi.
  5. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
  6. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Deneyimlerime göre gümüş kablo parlaklık ve detay katıyor,bakır kablo ise gövde ve ekstra bas ve biraz da detay katmakta. Altın kablo denemedim..kaynağın ve kulaklığın karakterine göre kablo seçiyoruz bu nedenle. Tabi üreticinin kullandığı materyalin saflık derecesi önem arz ediyor. Ek olarak hibrid kablolar da yapıldı. Gümüş bakır karışımı gibi. Forumdan @compicat Boğaç hocanın kablolarınında çok kaliteli olduğunu bu vesileyle hatırlatmak istedim. Özet olarak çekirdek sayısından ziyade kablo türü seçimi ve kalitesi önemli..

7. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Evet bende kz nin gümüş altın karışımı kablosunu gördüm. Ya onu alacağım ya da yinyoo'nun kablolarından seçeceğim sanırım.

8. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Kendim kullaniyorum. Tavsiye ederim. Fiyatina gore oldukca iyi bir kablo tabi butce fazlaysa baska markalara yonelebilirsiniz. Altin kablonun mikrofonik etkisi hic yok ama dolasmaya pek musait. Ses kalitesi olarak bass'larda derinlik,sahnede genisleme ve enstruman ayriminda iyilesme farkettim. Ayrica daha fazla guc sagliyor ve parlak bir hal aliyor kulaklik bunu hesaba katmak lazim. Mesela ZSX, ZSR, ZSN Pro ile birlikte begeniyorum ama ZS10 gibi bir kulaklikta altin kabloyu kullaninca cekilmez bir hal aliyor tizleri.

9. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Ben zsx için alacağım. Hali hazırda zsx in tizleri keskin olmasa da yorucu. Bu sebeple uzun dinlemeler için bi gıdım kısıyorum 4k ve üzeri tizleri. Tizlerin daha baskın olması işime gelmez. Kablo ile tizler dahada keskin mi oluyor yoksa detay ve netlik arttığı için mi öyle dediniz ?

10. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    ZSX icin alacaksaniz bir sikinti yasayacaginizi dusunmuyorum. Ben acikcasi yorucu bulmuyorum tizlerini. Frekans yanitina bakarsaniz 8khz da bir zirve yaptigi nokta var o yuzden sadece 16khz uzerinde biraz artis uyguladim. Detayik ve netlik artiyor ZSX icin konusuyorsak ama ZS10 gibi modellerde daha bir sivrilme yasaniyordu o yuzden bakir kabloda kalmistim onu bahsediyorum.

11. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Bu arada sizi de meşgul ediyorum kusuruma bakmayın ama son bir sorum olacak. Benim müziklerin %80 i 320kbps mp3. Bir yerde flac olmadığı sürece kablonun farkını göremeyeceğimizi söylemişler. Sizce 320kbps mp3 için almaya değer mi ?

12. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Ben aliexpresdeki kabloları tavsiye etmiyorum.

13. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Sadece aliexpres değil ki. Türkiye de kz kendi sitesinde de satıyor. Yinyoo gibi farklı markalar mecburen yurt dışından tabi. Hani kalite anlamında diyorsanız da fiyat söz konusu. Çok yüksek miktarlarda para veremem kabloya. O yüzden mecburen fiyat performans ürünleri bakıyorum.

14. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Acikcasi bu sizin kulak asinaliginiz, detaya verdiginiz odaginizla alakali. Ben farkini anliyorum ama subjektif de bir konu. Illa flac olacak diyemem farki hissedebilmek icin ama ne kadar kaliteli kaynak ve muzik kullanirsaniz aradaki farki anlamaniz o kadar kolay artart diyeyim.

15. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Müzik kalitesinden emin olamıyorum ama dinlediğim türler elektronik ve enstrumental olduğu için detay bol. Normal dinleyiciler gibi rap veya pop dinlesem pek fark göremezdim herhalde. Ayrıca dac + kablo ile daha iyi olduğu söyleniyor. Ve bende usb dac var. Fırsat olursa alacağım sanırım kz nin kablosunu. İlginiz için teşekkür ederim.

16. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    Ek bilgi:
    "Çekirdek" değil de "damar" tabiri kullanılıyor normalde.
    Damar sayısının en büyük etkilerinden biri kablo esnekliği. Damar sayısı arttıkça tel kalınlığı azalıyor, hareket kabiliyeti artıyor. Hareket etmeyecek kablolar tek damarlı oluyor(Örnek: elektrik, telefon tesisatları)
    Bir de damar sayısının artması, yüzey alanını ve dolayısıyla akım kapasitesini arttırıyormuş/direnci azaltıyormuş. Duyulur mu bilmem ama teoride daha iyi bas tepkisi verebilir.

fortress34 bunu beğendi.