Kablolar Hakkında

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 26 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232

onurdogan4 bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434

pea, Baran, BatmaN19 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  3. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    250
    Bu test tamamiyle geçersizdir. Geçerli sonuçlar üretmesi için 500K dolarlık hoparlörler, 100K dolarlık amfiler ve 10K dolarlık kablolar kullanılması gerekiyordu. Ucuz sistemi olan fakirler elbette ki oluşacak farkı duyamayacaktır.

onurdogan4 ve yigitboylu bunu beğendi.
  4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Yok canım. 100k dolar altı odyofil olmayan sistem kullananın işi ne bu forumda. Pis fakirler uzak dursun bizden.

onurdogan4 ve pyken123 bunu beğendi.
  5. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Kendi görüşüm;

Benim deneyimledigim kadarı ile kablolar sesi bir yere kadar etkiliyor. Eskiden mahalle arası bir dükkandan ucuz 3.5mm bir uzatma kablosu almıştım mevcut kablo pc ile hoperlor'e yeterli gelmediği için ve o kablo sesi bayağı bozmuştu.

Daha sonra internetten yine çok pahalı olmayan ama iyi kalite de bir Philips kablo almıştım ve ses teki bozulma gitmişti. Ancak bir kere kaliteli bir bakır(ofc) doğru/yeterli bir izalasyondan sonra bundan ötesine kabloyu %100 altından da yapsanız çok bir şey fark etmiyor.

Hele ki usb gibi, hdmi gidi digital veri taşıyan kablolar için içerde yeterli miktarda ofc bakır varsa ve izalasyonda iyiyse 50$ ile 1000$ li hdmi, usb kabloları arasında performans olarak görülebilir hiç bir fark yok, bence tamamen pazarlama oyunu, yada bir nevi fetish meselesi.

Belki ilerde süper iletken kablolar çıkıp o 500-1000$ dolarlık mucize kabloları yapan firmalar o kablolarını boklayip süper iletken kablolarını pushlamaya başlarlarsa zaman tekrar tartışılabilir tabi.

#5 PehliOne, 26 Mart 2021
    Son düzenleme: 26 Mart 2021
  6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Maksat bayat tartışmaları güncellemek değil de insanlar bu efsane konusunda ciddi bir çalışma görsünler. Kabul eder etmezler tabi ayrı...

onurdogan4 bunu beğendi.
  7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    733
    Konu yine vizyona bağlanıyor.siz kendi görüş açınızdan ne görüyorsanız yada görmek istiyorsanız onu doğru sanıyorsunuz.

Gereksiz tartışma ve polemik çıkarmak yerine,bakın gidin hifi mağazalarında dinleti yapın, Bedava yahu ! Rica edin size farklı kablolar getirsinler,dinleyin kendi kulaklarınızla karar verin.size teknik bilgide verirler.ufkunuz açılır deneyim kazanırsınız.

Oturduğunuz yerden video izleyerek odyofil olamazsınız.olabildiğince çok sistem dinleyin.kendi zevkiniz fikriniz oluşsun.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2021 ---
    Yalnız bir tüyo vereyim,en kötü ihtimalle Diana Krall ın bir kaç parçasına hakim olun.Sistemin karşısına geçip,50 Cent- Candy Shop dinlemek isterseniz sizi kaale almazlar.

Collapse Signature Expand Signature
  8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    İlgi duymuyorsanız yorum yapmak zorunda değilsiniz. Kimse sizinle polemiğe girmek istemiyor. Biz kendi çakma odyofili alemimizde takılıp duruyoruz. Sizin gibi pahallı gerçek odyofil sistemler alamadığımız için inkar yolunu tercih ediyoruz.

onurdogan4 bunu beğendi.
  9. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    733
    İlgi duyuyorum canımda yorum yapmak istedi? Özgürce konu açıyor,düşüncenizi yoruma açık hale getiriyor sonrada yorum yapılıyor diye kızıyorsunuz.

Ben kendi tecrübemle alakalı konuşurken size kullandığım sistemi referans gösterdimmi? Bu noktada sizde gereksiz bir komplex görüyorum.yapmayın bunu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2021 ---
    Şebeke gürültüsü adlı konuda sizin deneyiminizden ve açtığınız konudan faydalandım.eksik olduğum bir husustu.egomu kastık yani gayet cahil sorular sordum,öğrenmeye çalıştım,ürün satın aldım deneyim kazandım ve tekrar paylaştım.Ego çok tehlikelidir..

stakanar bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Yaptığınız yorum paylaşımla ilgili değil. Egolu davranacak bir durumum yok, sizi ve kullandığınız ekipmanı tanımıyorum. Ama tek bildiğim beni ve başka arkadaşları tanımadan altyapımızı bilmeden uygunsuz bir şekilde yargılıyorsunuz. Vizyonsuzlukla, tembellikle itham ediyorsunuz. Eğer kızdıysam tek sebebi bu olabilir

11. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    733
    Yargılama içeren cümlem nerede? Altyapınızı kurduğunuz cümlelerden anlayabiliyorum.Vizyonsuz demiyorum vizyonunuzu genişletin diyorum,size bunun için ücretisiz deneyim sahibi olmanın yöntemini gösteriyorum,neden art niyet arıyorsunuz?

12. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    121
    Efendim sesin hep sayısallaşmış halini konuşuyoruz ve bence tartışmaya gerek yok, biraz da deneyim konuşalım.
    Müsade varsa size bir rca kablo göndermek istiyorum @yigitboylu
    Deneyimlerinizi de isterseniz bu başlık altına yazarsınız ve bende seve seve okurum.
    Bir de sizin kulağınızdan duyalım derim :)
    Saygılar

zxc ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Highend sistemim yok ama fark duyarmıyım ki:) hifi yalanlarından bir enstantane

onurdogan4 bunu beğendi.
  14. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    121
    O zaman özelden iletişim bilgilerinizi bekliyorum.

15. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    videoyu izlemedim de şöyle yorum yazayım:p

kablo net işe yarıyor , aksini idda eden sorunu kulaklarında aramalı diye düşünüyorumo_O

bu yazdığım yorum; earsonics velvet ile örtüşür diğer ürünlerle alakam yoktur yazdığım cümlemde:D

stakanar bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,546
    Adamın kafasında Focal Stelia var beyler, bir nevi taç sayılır, adam "kral" yani, gerekli saygıyı gösterelim. :)

Şaka bir yana ben videoyu beğendim. Sonda dediği "kablolarının fark yarattığını ispat etme sorumluluğu kablo üreticilerindedir" kısmına da katılıyorum. Yine de bir şeyi anlamıyorum, niye bu ölçümler hep sinyaller üzerinden yapılıyor, mesela ben müzik dinlerken amfi ile hoparlör arasına bağlanıp o anda bir grafik çizen cihaz yok mu? Kabloları hep aynı şarkıyı dinleyerek ölçsek sonra oluşan grafikleri yazılımla incelsek falan olmuyor mu?

17. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Önemli olan kablonun veya başka bir cihazın üstün değerlere sahip olması değilki. Önemli olan bunun kulakla duyulabilir olması. 2.söylediğiniz tarzda da birçok test var.

onurdogan4 ve pyken123 bunu beğendi.
  18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,546
    Benim açımdan da önemli olan sabit bir sinyalde fark olması değil ki, önemli olan farkın müzik çalarken var olup olmaması.

Konuyu az biliyorum boşlukları doldurursanız, yanlışları düzeltirseniz sevinirim: Şimdi bu kablonun pozitif kolundan bir elektrik akımı amfiden hoparlöre doğru geçecek, bunun frekansı amplitüdü (akımda bunlar oluyorsa, hatırlamıyorum) falan değişkenlik gösterecek haliyle (çünkü geçen müzik). Sonra hoparlöre ulaşınca (binding post, iç kablolar vs) hoparlör kaç yollu ise o kadar sürücüde manyetik alanda ohm yasasına göre hareket eden iletkenler, titreşim, ses oluşturacak. Sonra negatif hat üzerinden akım amfiye geri dönecek. Ama bu arada manyetik alandaki hareket amfiye doğru giden başka bir akıma da neden olacak (hem de sürücü sayısı kadar), bu da aynı kablo üzerinden amfiye dönecek (amfinin damping faktörü falan filan, orayla işimiz yok).. Bütün bu olayları, bu ölçümler yeterince simüle edebiliyor mudur acaba onu merak ediyorum. Şüphelerim var.

19. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    95
    Hi-fi sese meraklı insanların sayısı az olmasına rağmen bu kadar çok hi-fi markasının olması ilginç değil mi?
    Aslında değil. Çünkü kar marjları çok çok yüksek. Mühendislik yapıyoruz ayağına ederinden kat ve kat fiyatlara kablo-alet edevat satıyorlar. Sanki sıfırdan bambaşka teknoloji üretiyorlar.
    Çok fazla reklam giderleri de yok. Bir iki kişiye yada siteye incelemeleri için bedava kablo ver, bir iki olumlu kelime yazdır. Sitelerine düşük ücretlerle sponsor ol. Tamamdır.
    Bu iş kola firmaların durumuna benziyor. Adamlar gazlı-şekerli su satıyorlar ama "daha fazlasını iste "hayatın tadı onda " gibi sloganları var. Siz kendinize güzel bir hi-fi sistem mi kurdunuz ama unutmayın işin anahtar kısmı kabloda. Ona bir kaç bin dolar ödemeden sisteminizden asla zevk alamazsınız.

#19 Varsayılan ismail, 27 Mart 2021
    Son düzenleme: 27 Mart 2021
    onurdogan4 ve sserkogss bunu beğendi.
  20. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    232
    Ölçümlerin tutarlılığı için bazılarında tek bir ton bazılarında çoklu ton çalınarak ölçüm yapılıyor. Bunun da daha güvenilir olduğu yönde bir açıklama okumuştum. Esasında gerçek müzik tüm testleri yapmak için yeterli olmuyor.
    Amfi ile hoparlör arasında her ne oluyorsa olsun bizim için önemli olan bunların kulağımızda oluşturduğu ses